لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

آر اف صورت ( آر اف فرکشنال )

آر اف صورت یا آر اف فرکشنال که به آن سفت کردن پوست با فرکانس رادیویی نیز گفته می شود، یک روش بدون جراحی برای سفت کردن پوست است. این روش از امواج انرژی برای گرم کردن لایه عمیق پوست شما به نام درم استفاده میکند. این گرما باعث تحریک تولید کلاژن می شود و کلاژن سازی را بیشتر میکند.
روش آر اف بر لایه های سطحی یا عمیق پوست تاثیر میگذارد. پوست از چندین لایه تشکیل شده است که سطحی ترین آن ها اپیدرم است. در زیر اپیدرم لایه ای از درم وجود دارد که در طول فرآیند پیری تخریب می شود و باعث پیری و شل شدن پوست می شود.
دستگاه آر اف فرکشنال از طریق سوزن‌های زیاد و متراکمی که در انتهای خود دارد بر روی پوست قرار میگیرد. سوزن‌ها مابین نیم تا سه میلی‌متر ارتفاع دارند. در انتهای هر سوزن سوراخی وجود دارد که امواج رادیویی که بی‌ضرر هستند را از خود منتشر میکند. پس از فرورفتن سوزن‌ها در پوست فرکانس‌های رادیویی میشوند و منجر به فعال شدن لایه‌های زیرین پوست می‌شوند. این لایه محل ساخت کلاژن است. سوزن‌های دستگاه آر اف فرکشنال پس از عبور از لایه بیرونی پوست بنام اپیدرم وارد درم شده و کلاژن سازی پوست را تحریک می‌کنند. این کار باعث جوانسازی و زیبایی پوست خواهد بود.

عوارض آر اف صورت

عوارض آر اف صورت برای بیمار نگران کننده نخواهد بود. زیرا این روش یک روش کم تهاجمی است. به همین خاطر عوارض چندانی ندارد و به دوران نقاهت یا استراحت بعد از درمان هم نیاز ندارد. بقیه عوارض آر اف فرکشنال نیز موقتی هستند. این عوارض خیلی کم اتفاق می افتند و بیشتر بر اثر خطای پزشک یا نامناسب بودن شرایط افراد است. هرچند همان طور که گفته شد این عوارض موقتی خواهند بود و مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهند کرد. مانند:

  • درد: در ابتدا دستگاه هایی که برای این روش استفاده میکردند درد زیادی داشتند و لازم بود در حین درمان از بیهوشی استفاده شود. اما امروزه با پیشرفت این دستگاه ها در آنها کمتر شده و نیازی به انجام بیهوشی نیست.
  • تورم: تورم میتواند جزو عوارض آر اف فرکشنال باشد که همه افراد دیده نمیشود و اگر اتفاق بیفتد بعد از ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت‌.
  • قرمزی پوست: قرمزی پوست نیز ممکن است در بعضی از افراد دیده شود که این مورد نیز بعد از ۲۴ ساعت از بین خواهد رفت.

فواید آر اف صورت

از فواید آر اف صورت میتوان به سفت کردن پوست صورت اشاره کرد که مهم ترین فایده ی آن نیز محسوب میشود.  پوست شما با بیشتر شدن سن دچار تغییراتی میشود، اما با درمان های امروزی، دیگر نیازی به نگرانی در رابطه با این تغییرات پوستی نیست. زیرا می توان  با انجام کارهایی مانند استفاده از دستگاه آر اف برای سفت کردن پوست صورت اقدام کنید. آر اف صورت فوایدی دارد که توسط آن می توانید زیبایی طبیعی خود را حفظ کنید و شاداب تر به نظر برسید. چند مورد از فواید آر اف صورت عبارت اند از :

فواید آر اف صورت

۱_ بیشتر شدن هیالورونیک اسید در پوست

۲_ کانتورینگ صورت

۳_ بدون درد و خونریزی بودن

۴_ بهتر شدن تدریجی پوست صورت

۵_ دارای نتیجه طولانی مدت و ماندگاری بالا

۶_ صاف شدن خطوط چهره

هزینه آر اف صورت

هزینه آر اف صورت چندان بالا نخواهد بود. این فرآیند به عوامل متعددی مثل مدت زمان درمان، موقعیت جغرافیایی و تخصص پزشک بستگی خواهد داشت. همچنین مدت زمان درمان ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و طبق شرایط افراد تعیین خواهد شد که چه قدر در هزینه آر اف فرکشنال صورت تاثیرگذار خواهد بود. تعداد جلسات لازم برای رسیدن به بهترین نتیجه مشخص کرده است که آر اف فرکشنال اگر به صورت مرحله به مرحله و با فاصله‌های زمانی ‍۱ ماهه و در ۳ جلسه انجام شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. به طور معمول هزینه آر اف در جلسه اول حدود 2.200.000 و در بقیه جلسات حدود 1.200.000  تومان خواهد بود.

مراقبت‌های قبل از آر اف فرکشنال

مراقبت های قبل از آر اف فرکشنال و انجام آنها باعث میشود تا شما بهترین نتیجه را از آر اف صوت خود بگیرید و این فرآیند حداکثر اثرگذاریه خود را بر روی پوست شما داشته باشد. این مراقب ها عبارت اند از:

۱_ مراجعه به پزشک متخصص و بررسی وضعیت پوست

۲_ جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست و استفاده از ضدآفتاب

۳_ مصرف نکردن داروهای رقیق کننده خون

۴_ شستشوی پوست از هر گونه مواد آرایشی و بهداشتی

مراقبت‌های بعد از آر اف فرکشنال

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال از عوامل بسیار مهم در تثبیت نتیجه ی درمان است. اگر میخواهید بعد از آر اف صورت دچار عوارض جانبی نشوید و حداکثر نتیجه را از این روش به دست آورید، حتما این مراقبت هارا جدی بگیرید و انجام دهید. این مراقبت ها عبارت اند از :

مراقبت‌های بعد از آر اف فرکشنال

۱_ انجام مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال

۲_ استفاده از پماد های تجویز شده توسط پزشک متخصص

۳_ عدم آرایش کردن به مدت ۲ روز

۴_ حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا پوست شما ملتهب است و اشعه فرابنفش خورشید به پوست شما آسیب وارد میکند.

۵_ بلافاصله بعد از درمان، پوست ملتهب و بروافروخته خواهد شد که با کمپرس یخ یا سرما این التهاب بهتر میشود.

۶_ تا یک هفته بعد از درمان به استخر و سونا نروید و ورزش های سنگین را انجام ندهید.

۷_ از التهاب پوست صورت خود نگران نشوید. قرمز شدن پوست و کمی ورم کردن صورت طبیعی است.

۸_ اگر جوش یا لخته خون در صورت شما وجود دارد به آن دست نزنید و سعی کنید آن را نکنید و بی تفاوت باشید.

۹_ صورت خود را در روز عمل نشویید. تا ۳ روز از شست و شو صورت با آب داغ و شوینده های قوی بپرهیزید.

۱۰_ از کرم های مرطوب کننده و بازسازی کننده استفاده کنید.

چه کسانی نباید آر اف فرکشنال را انجام دهند؟

افرادی که شرایط زیر را دارا هستند نباید آر اف فرکشنال را انجام دهند :

۱_ افرادی که بیماری سکولار قلبی دارند.

۲_ افرادی که به سرطان مبتلا هستند.

۳_ بانوان باردار یا شیرده

۴_ افرادی که ژل و بوتاکس تزریق کرده اند.

۵_ افرادی که در بدنشان قطعه فلزی دارند.

۶_ افرادی که به تازگی از روش های دیگر جوانسازی پوست استفاده کرده اند.

۷_ افراد مبتلا به دیابت

۸_ افرادی که به فشار خون بالا دچار هستند.

ماندگاری نتایج آر اف صورت چه مدت خواهد بود؟

ماندگاری نتایج آر اف صورت

ماندگاری نتایج آر اف صورت طبق بررسی های بالینی حدود دوسال خواهد بود. با بالا رفتن سن، پوست نیز شروع به پیر شدن می‌کند به همین دلیل انجام جلسات بعدی درمان ضرورت پیدا می‌کند. می توان سالی یک بار به تکرار آر اف صورت پرداخت تا پوست همچنان شاداب و جوان بماند.

سن مناسب برای انجام آر اف فرکشنال چه قدر است؟

سن مناسب برای آر اف صورت از جمله نکاتی است که باید به آن توجه بالایی داشت. به‌طور کلی روش آر اف فرکشنال، برای افراد بالای 35 سال سن به بالا توصیه می‌شود. اما اگر فردی در محدوده ی سنی بین 25 تا 30 سال باشد و با مشکلات جدی پوست دست و پنجه نرم می‌کند، می‌تواند از آر اف صورت استفاده بکند.

از جمله کاربردهای دستگاه آر اف در دیگر نقاط بدن:

به طور کل در سال های اخیر، دستگاه آر اف به عنوان یک درمان انتخابی و تایید شده در برطرف کردن چین و چروک های پوست معرفی شده است. آر اف میتواند برای درمان تعداد زیادی از مشکلات پوستی استفاده شود. به طور مثال برخی از این مشکلات عبارت اند از :

۱_ رفع شل بودن پوست

۲_ رفع تیرگی پوست

۳_ چین و چروک و خطوط صورت

۴_ جوان سازی پوست

۵_ برطرف کردن اسکار و آکنه

۶_ رفع منافذ باز پوست

۷_ بازسازی پوست

۸_ رفع چروک دورچشم

۹_ کاهش اسکار

۱۰_ درمان ترک های پوستی

۱۱_ درمان پوست مرغی

از جمله دیگر دستگاه استفاده های دستگاه آر اف در دیگر نقاط بدن، میتوان به کمک در کاهش وزن اشاره کرد. دستگاه آر اف برای درمان سلولیت و لاغری موضعی از قبیل شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب نیز استفاده می‎شود.

سخن پایانی درباره آر اف صورت یا آر اف فرکشنال

اگر قصد استفاده از آر اف فرکشنال صورت را دارید، برای انجام این درمان از افراد با تجربه کمک بگیرید و سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را برای انجام این کار انتخاب کنید. حتما راجب پزشک و کلینیک خود تحقیقات لازم را به عمل آورید و حتما قبل از درمان، درباره وضعیت سلامت خود با پزشک خود صحبت کنید تا او تشخیص دهد شما کاندیدای مناسب برای استفاده از دستگاه آر اف هستند یا خیر.

سوالات متداول درباره آر اف فرکشنال صورت:

استفاده از آر اف بهتر است یا بوتاکس؟

برای کم شدن علائم پیری و بازگرداندن صورت خود به حالت عادی، هر دو روش درمانی می توانند موثر باشد. تفاوت های مهمی در تأثیرات طولانی مدت این دو روش بر روی پوست شما وجود دارد. بسته به نتیجه آر اف امکان دارد نتایج طولانی تری نسبت به بوتاکس را برای شما ارائه دهد

بعد از انجام فراکشنال نیاز به استفاده از کرم‌های ترمیمی و یا مرطوب کننده وجود دارد؟

بله ، معمولا پزشک معالج برای بهبودی هرچه زودتر اثر آر اف فرکشنال برای بیمار کرم های مرطوب کننده یا کرم های ترمیم کننده تجویز می کند که استفاده از آن برای جلوگیری از عفونت و ایجاد زخم در پوست ضروری است. بهتر است به طور خودسرانه از کرم‌های که اطلاعات مشخص ندارد، استفاده نکنید.

آر اف فرکشنال در چند جلسه انجام می شود؟

معمولا پزشک متخصص با توجه به نوع پوست و حجم کار، تعداد جلسات را بین 3 تا 6 جلسه انتخاب می کند و باید فاصله جلسات انجام آر اف فرکشنال 30 روز باشد تا مراجعه کننده به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

آیا آر اف فرکشنال بر روی خال‌ های قهوه ای یا لکه های کم رنگ پوست مثل کک و مک یا منافذ باز پوست هم اثر دارد؟

بر روی خال اثری ندارد ولی بر روی لکه های آفتابی مانند کک و مک و منافذ باز پوست تاثیرات خیلی خوبی دارد.

چه تفاوتی بین آر اف فرکشنال و لیزر co2 وجود دارد؟

دستگاه لیزرco2 نیز یکی از روش‌های جوان‌سازی پوست است. استفاده از دستگاه آر اف فرکشنال نسبت به لیزر CO2 دارای مزیت های بیشتری است. بر خلاف لیزر CO2 دستگاه آر اف منجر به تغییرات در رنگ دانه‌های روی سطح پوست نمی‌شود. همچنین آر اف فرکشنال دوره نقاهت کوتاهی دارد و به سرعت بهبود پیدا میکند. حرارت ایجاد شده بر روی سطح پوست بر اثر آر اف فرکشنال سطحی است و منجر به آسیب و سوختگی پوست نمی‌شود اما دستگاه لیزر CO2 در برخی موارد سوختگی های پوستی ایجاد میکند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *