لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

درمان میگرن با بوتاکس

درمان میگرن با بوتاکس در حال حاضر به عنوان جدیدترین درمان میگرن شناخته می‌شود و در حال حاضر به روزترین روش درمان بیماری میگرن در کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا و بعد از آن اروپا می باشد. روش درمان میگرن با بوتاکس پس از بررسی های بسیار سر انجام موفق به دریافت گواهی از سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) شد. این روش به دلیل مزایای زیادش طرفداران بسیاری در بین بیمارانی دارد که دچار میگرن هستند.
تزریق بوتاکس بهترین درمان سردرد میگرنی است و در درمان بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه نیز موفق بوده است. نکته قابل توجه این است که برای حاصل شدن نتیجه بهتر در درمان سردرد بعد از تزریق بوتاکس، متخصص مغز و اعصاب باید بر اساس معیارهایی بیمارانی را که از تزریق بوتاکس سود می‌برند و این درمان برایشان مفید است را به طور صحیح انتخاب کند تا تزریق بوتاکس بر روی آنها انجام شود.
تزریق بوتاکس با مکانیسم فلج کردن عضلات باعث شل شدن آنها و جلوگیری از انقباض آنها می‌شود و در نتیجه سبب کاهش درد در بیماران با سردرد مزمن را می‌شود. ولی در مطالعات انجام شده مشخص شده که عمل پیشگیری از سردرد با بوتاکس با مکانیسم دیگری انجام می‌شود و آن جلوگیری از آزاد شدن سیگنالهای درد در پایانه های عصبی سر و گردن است. بنابراین استفاده از بوتاکس در کاهش سردرد، بیشتر از آنکه به شل شدن عضلات مربوط باشد، ناشی از کاهش انتقال سیگنالهای درد به نخاع خواهد بود.

عوارض درمان میگرن با بوتاکس

عوارض درمان میگرن با بوتاکس هنگامی که تزریق توسط یک پزشک متخصص و باتجربه انجام شود، میتوان گفت که وجود ندارد و نسبتاً این روش ایمن است. اما به هر حال هر درمانی ممکن است یک سری عوارض جانبی به همراه داشته باشد. برخی از عوارض درمان میگرن با بوتاکس موارد زیر هستند:

عوارض درمان میگرن با بوتاکس

۱_ ممکن است برخی از افراد در محل تزریق، درد، کبودی یا تورم را تجربه کنند.

۲_ گردن درد و سردرد از شایع‌ترین عوارض جانبی برای افرادی است که قصد درمان میگرن به وسیله ی بوتاکس را دارند.

۳_ بروز علائم آنفولانزا نیز ممکن است از عوارض آن باشد.

۴_ برخی از علائم مانند کهیر، تنگی نفس یا تورم در ساق پا ممکن است در افرادی مشاهده شود که به بوتاکس واکنش آلرژیک داشته اند.

۵_ در بعضی از افراد خشکی یا آبریزش چشم یا دهان نیز مشاهده می‌شود.

فواید درمان میگرن با بوتاکس

فواید درمان میگرن با بوتاکس

فواید درمان میگرن با بوتاکس برای بسیاری از بیمارانی که به این روش فکر‌میکنند اهمیت دارد. زیرا میخواهند بدانند که این روش آیا واقعا اثربخش است یا خیر. حدود ۶۰% از بیماران تزریق بوتاکس برای درمان سردرد را عالی گزارش کرده اند. به گونه ای که میگویند حملات سردرد میگرن کاملا از بین رفته است، در حدود ۱۹,۵% از بیماران کمی بهتر شده است و ۲۰ درصد از بیماران تغییری در شدت و تعداد حملات سردرد گزارش نکرده اند. تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود.

هزینه درمان میگرن با بوتاکس

هزینه درمان میگرن با بوتاکس به چند فاکتور مهم بستگی دارد:

۱_ دستمزد، ۲_ نوع داروی مصرفی، ۳_ مهارت پزشک، ۴_ منطقه جغرافیایی، ۵_ مقدار بوتاکس استفاده شده در هر درمان، ۶_ نوع بوتاکس، ۷_شدت میگرن شما، ۸_ مواد استفاده شده در طی درمان.

اما به طور معمول هزینه ی تزریق بوتاکس بین 800,000 تومان الی 1,500,000 تومان خواهد بود.

مراقبت‌های لازم قبل از تزریق بوتاکس جهت درمان میگرن

مراقب های لازم قبل از تزریق بوتاکس باعث میشود تا انجام تزریق موفقیت آمیز تر و اثربخش تر باشد.

این مراقب ها عبارت اند از:

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس درمان میگرن

۱_ قبل از انجام بوتاکس، حتما در رابطه‌ با پزشک و کلینیکی که میخواهید به آن مراجعه کنید تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که پزشک شما باتجربه و متخصص اینکار باشد. بهتر است برای انجام بوتاکس به پزشک متخصص پوست با دکتر تزریق بوتاکس که مجوز فعالیت در حوزه پوست و زیبایی دارند مراجعه کنید.

۲_ بهتر است از دو هفته قبل از انجام بوتاکس، دخانیات و مشروبات الکلی را مصرف نکنید.

۳_ بهتر است قبل از بوتاکس از مصرف داروهای گیاهی، آسپرین و بروفن خودداری کنید.

۴_ مصرف بعضی از داروها ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل بوتاکس شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، روغن ماهی، ترکیبات گیاه خارمریم، مکمل‌های حاوی دوز بالای ویتامینی و داروهای رقیق کننده خون از داروهایی هستند که ده روز قبل از تزریق بوتاکس نباید آنهارا مصرف کنید.

۵_ یکی دیگر از کارهایی که قبل از بوتاکس نباید انجام دهید اپیلاسیون یا بند انداختن پوست است.

۶_ اگر پوست حساسی دارید و حتی تحمل دردهای کم برای شما سخت است، میتوانید یک ساعت قبل از بوتاکس، از تیلنول( استامینوفن ) استفاده کنید.

۷_ اگر مستعد تبخال هستند و زیاد دچار آن میشوید، حتما یک هفته قبل از بوتاکس، پزشک خود را در جریان بگذارید تا با تجویز داروهای مورد نیاز از بروز تبخال پس از بوتاکس جلوگیری کند.

۸_ پیش از بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید. زیرا پوست آفتاب سوخته برای بوتاکس مناسب نیست.

۹_ بهتر است هنگام مراجعه به پزشک، پرونده سلامت خود را در اختیار او قرار دهید و او را در جریان بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید.

۱۰_ بهتر است هنگام انجام بوتاکس گرسنه نباشید.

مراقبت‌های لازم بعد از انجام بوتاکس جهت درمان میگرن

مراقبت های لازم بعد از انجام بوتاکس جزو موارد ضروری است که حتما باید آنهارا رعایت کنید تا از به وجود آمدن عوارض جانبی جلوگیری کنید.

این مراقبت ها عبارت اند از:

مراقبت‌های بعد از انجام بوتاکس جهت درمان میگرن

۱_ نباید محل تزریق را دستکاری و لمس کنید. از ماساژ دادن قسمت هایی که تزریق در آن انجام شده است حداقل باید تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.

۲_ آرایش کردن یا شستن صورت بعد از بوتاکس ممنوع است.

۳_ در زمان خواب، صورت خود را بر روی ناحیه ای که بوتاکس در آن انجام شده است نگذارید. بهتر است شب ها به پشت بخوابید.

۴_ بعد از تزریق بوتاکس باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین، مانند دویدن، ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

۵_ تا ۴۸ ساعت بعد از انجام بوتاکس میگرن سفر مخصوصا سفر هوایی نداشته باشید و رانندگی نیز نکنید.

۶_ اگر در قسمت هایی از پوست که بوتاکس انجام شده است کبودی ایجاد شود می توانید از آرنیکا یا ویتامین K برای کاهش کبودی استفاده کنید.

۷_ تا یک هفته قبل و بعد از تزریق بوتاکس بهتر است از مصرف الکل بپرهیزید.

۸_ بهتر است تا ۴ الی ۵ ساعت دراز نکشید.

۹_ به مدت ۲۴ ساعت حمام نکنید و با آب داغ صورت خود را نشویید.

۱۰_ اگر در محل تزریق تورم وجود دارد از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.

۱۱_ اگر در محل تزریق تورم وجود دارد از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.

۱۲_ نباید از لایه برداری هایی مانند میکرودرم و سایر لایه برداری های شیمیایی استفاده کنید.

چه کسانی نباید بوتاکس را جهت درمان میگرن انجام دهند؟

کسانی که نباید بوتاکس را جهت درمان میگرن انجام دهند، افرادی هستند که میگرن آنها شدید نیست و با روش های دیگر میتوانند آن را درمان کنند. به طور معمول، تزریق بوتاکس نباید برای افرادی که کمتر از ۱۴ بار در ماه دچار سردرد می شوند استفاده کرد. اما عموما بوتاکس برای میگرن های مزمن، سردردهای تنشی، سردردهای ناحیه پس سری و سردردهای همراه درد گردن بسیار مفید خواهد بود.

نتایج بوتاکس میگرن چه مدت ماندگاری دارد؟

ماندگاری نتایج بوتاکس میگرن

نتایج بوتاکس میگرن و ماندگاری آن، دائمی نخواهد بود و به گونه ای است که تا چندجلسه باید آن را تمدید کنید. معمولا پس از هر تزریق بیمار متوجه بهبود سردرد تا 12 هفته خواهد شد. به همین جهت طی یک سال نیاز به چهار با مراجعه برای تزریق خواهد بود.

سن مناسب برای بوتاکس میگرن چه قدر است؟

 سن مناسب برای بوتاکس میگرن از عواملی است که با انتخاب آن میزان تاثیرگذاری بوتاکس بیشتر خواهد بود و نتیجه مطلوب تری برای بیمار حاصل خواهد شد. تزریق بوتاکس برای خانم‌ها و آقایان 18 سال و بالاتر تایید شده است و اکثر متخصصان معتقد هستند که افراد در اواسط تا اواخر دهه 20 و اوایل 30 سالگی در سن مناسبی برای دریافت پیشگیرانه بوتاکس هستند.

کاربرد بوتاکس در دیگر نقاط بدن

کاربرد بوتاکس در دیگر نقاط بدن و اطلاع از آنها میتواند توجه شمارا جلب کند زیرا امروزه بسیاری از بیماری ها را میتوان با این روش بروز و کارآمد درمان کرد. به عنوان مثال آمپول بوتاکس برای درمان میگرن مزمن طبق پروتکل در نقاط مختلف سر و گردن و شانه ها ، بسته به محل درد بیمار تزریق می شود.

از دیگر موارد درمانی بوتاکس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱_ تزریق بوتاکس زیربغل جهت رفع تعریق زیاد خصوصا در فصل تابستان

۲_ رفع دندان قروچه با کاهش حجم عضلاتی که مسئول جویدن هستند

۳_ درمان کجی گردن با انقباض عضلات گردن

۴_ درمان کمر درد

۵_ درمان اسپاسم های گردن

۶_ درمان اختلالات ماهیچه ای چشم همچون تنبلی و لوچی چشم

۷_ رفع اسکار های برجسته و گوشت اضافه

۸_ درمان مثانه بیش فعال و بزرگی پروستات

۹_ پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای پروتز پستان

۱۰_ درمان افتادگی سینه

سخن پایانی درباره بوتاکس برای درمان میگرن

در اکثرمواقع سردردهای میگرنی می‌تواند زندگی و آرامش افراد را مختل بکند. معمولا افراد به واسطه ی این نوع سردردها، دچار بی اشتهایی، تهوع و استفراغ میشوند و این بسیار برای آنان و حتی اطرافیانشان ناخوشایند است.
اگر شما نیز دچار سردردهای میگرنی هستید و یا افرادی را میشناسید که این نوع سردرد ها زندگی آنان را مختل کرده، میتوانید با مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه، درمان مناسب برای سردردهای خود را پیدا بکنید. حتماً به این نکته توجه بکنید که در صورتی که پزشک تایید کند که بوتاکس میتواند میگرن شمارا رفع کند دست به انجام بوتاکس بزنید. در غیر این صورت از انجام بوتاکس شدیداً پرهیز کنید و با کمک پزشک، به دنبال درمان مناسب خود باشید.

سوالات متداول درباره درمان میگرن با بوتاکس:

تزریق بوتاکس میگرن چه قدر زمان میبرد؟

اینکار به صورت سرپایی و معمولا در عرض ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام میشود و نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

چه قدر طول میکشد تا بوتاکس میگرن تاثیر خود را بگذارد؟

از زمانی که بوتاکس را تزریق میکنید، بعد ۴ تا ۷ روز شروع به تاثیرگذاری میکند و بعد از ۱۴ روز اثرگذاری آن کامل میشود.

چرا باید تزریق بوتاکس میگرن توسط پزشک متخصص انجام شود؟

بوتاکس میگرن در ۳۱ نقطه از عضلات سر و گردن تزریق میشود. بنابراین با تزریق زیبایی بوتاکس متفاوت است و حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب دوره دیده که به آناتومی عروق و اعصاب سر و گردن آگاهی کامل دارد انجام شود.

4.7/5 - (10 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *