لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
مراقبت‌ بعد از تزریق فیلر زیر چشم

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر زیر چشم

یکی از روش های متداول جوانسازی تزریق ژل یا فیلر زیر چشم می‌باشد که برای حل مشکل های مختلف در ارتباط با افزایش سن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرایند تزریق ژل زیر چشم از جمله فرایند های ایمن می‌باشد که عوارض جدی به وجود نمی‌آورد. با این حال لازم می‌باشد که نکاتی جهت نتیجه گیری بهتر از فیلر چشم رعایت گردند. که رعایت کردن این نکات به غیر از پیشگیری از به وجود آمدن عارضه ها منجر به زیاد شدن طول عمر ژل و رضایت از نتیجه ی تزریق می‌شود. در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر زیر چشم آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

نکات مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر زیر چشم

هر پزشکی ممکن است توصیه های مختلفی را بر اساس ویژگی ها و شرایط مراجعین ارائه نماید ولی بعضی توصیه ها عمومی می‌باشند که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر زیر چشم
 • در روز اول بعد از تزریق ژل نباید آرایش کرد.
 • حداقل به مدت یک تا دو روز از مالش منطقه‌ی تزریق ژل و شستشوی آن باید پرهیز شود.
 • حداقل یک تا دو روز از ورزش کردن دوری کنید چون منجر به زیاد شدن کبودی ناحیه تزریق و ورم می‌شود. توصیه می‌گردد در صورت انجام دادن ورزش های سخت و فعالیت های سنگین و یوگا آن را حداقل به مدت ۷ روز کنار بگذارند زیرا موجب بالا رفتن عفونت می‌گردد هم چنین انجام دادن این ورزش و فعالیت ها احتمال دارد که کبودی و ورم نیز شدید تر شود.
 • بعد از تزریق فیلر، در طی دو روز اول می‌توان از کمپرس یخ برای کم کردن ورم ناحیه تزریق استفاده نمود. خوب است به مدت پنج بار هر بار حدود ده دقیقه از کمپرس یخ استفاده گردد.
 • بلافاصله بعد از تزریق، مسافرت کردن با هواپیما مشکل اثبات شده‌ای ندارد.
 • حداقل به مدت ۷ روز از رفتن به مکان های با دمای زیاد مانند سونا، حمام آفتاب و…پرهیز شود.
 • باید از پوست در مقابل هوای سرد حداقل به مدت ۷ روز محافظت کرد.
 • گرچه می‌توان بلافاصله بعد از تزریق فیلر زیر چشم، سیگار مصرف کرد ولی توصیه می‌گردد تا به علت اثر های منفی سیگار بر روی پوست و دیگر آسیب های آن، استفاده از آن پرهیز گردد.
 • حداقل به مدت دو روز از مصرف مشروبات الکلی خودداری شود.
 • بعضی از اشخاص برای کم کردن کبودی زیر چشم تمایل دارند که از مواد آرایشی استفاده نمایند. دقت کنید که به مدت شش ساعت بعد از تزریق استفاده از مواد آرایشی ممنوع می‌باشد.
 • از ماساژ دادن، خاراندن و دست کاری منطقه‌ی تزریق شده خودداری شود.
 • بعد از تزریق فیلر ممکن است کمی احساس درد کنید و پزشک توصیه نماید تا از استامینوفن استفاده کنید.
 • استفاده از قرص های ضدالتهابی قبل و بعد از تزریق فیلر زیر چشم ممنوع است‌.
 • در دو روز اول بعد از تزریق فرد باید به طور طاق باز بخوابد و از وارد آمدن فشار به ناحیه تزریق فیلر جلوگیری نماید‌.
 • توصیه می‌گردد به علت زیاد شدن احتمال عفونت مراجعه به دندانپزشکی‌ را به دو هفته بعد موکول کند. لازم به ذکر است که در صورتی که نیاز شدیدی به درمان نمودن مشکل های دندان وجود دارد باید با پزشکتان در مورد آن مشورت نمایید‌.

عفونت بعد از تزریق ژل زیر چشم

از دیگر مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر زیر چشم مربوط به مراقبتهای عفونت بعد از تزریق ژل است. درست است که عفونت ایجاد شده از تزریق فیلر شایع نمی‌باشد اما ممکن است با احتمال خیلی کمی در بعضی از افراد به وجود آید. اگرچه سوزن به طور کامل استریل شده باشد ولی باز احتمال عفونت به هنگام وارد شدن آن به پوست وجود دارد. ممکن است که دقیقا عفونت بعد از تزریق فیلر ایجاد گردد. علائم عفونت درد، ورم، سوزش و قرمزی می‌باشند. بعضی مطالعه ها نشان می‌دهند اشخاصی که دارای سابقه‌ی جوش صورت و جای زخم می‌باشند احتمال به وجود آمدن عفونت در آن ها بیشتر می‌باشد.

باید به رعایت برخی از مراقبتهای بعد از تزریق فیلر زیر چشم جهت پیشگیری از عفونت پرداخت که این مراقبتها عبارتند از:

 • از مصرف سیگار پرهیز شود چراکه مصرف سیگار احتمال وجود عفونت را زیاد می‌کند.
 • در مرکز کلینیکی معتبر تزریق صورت گیرد و از استریل بودن ابزار های تزریق اطمینان حاصل گردد.
 • تا هنگامی که محل تزریق فیلر بسته می‌باشد باید جای آن ناحیه تمیز نگه داشته شود.
 • در اشخاصی که احتمال به وجود آمدن عفونت در آن ها زیاد می‌باشد ممکن است پزشک آنتی بیوتیک را برای آن ها تجویز نماید دقت کنید که از مصرف نمودن خود سرانه آنتی بیوتیک نیز باید دوری نمایید.

شیوه خوابیدن بعد از تزریق فیلر زیر چشم

بعضی از اشخاص عادت کرده اند تا به شکم بخوابند. ولی این گونه خوابیدن هنگامی که تزریق فیلر به زیر چشم، لب، گونه ها و دیگر اجزای صورت انجام گرفته باشد اصلا مناسب نیست.

برای خواب بعد از تزریق فیلر توصیه می‌گردد تا شخص به صورت طاق باز و به پشت خود بخوابد. هم چنین توصیه می‌گردد تا کمی بالاتر از حالت معمول ارتفاع بالشت را قرار دهد که این کار را با زیاد کردن تعداد بالشت زیر سر می‌توان انجام داد. لازم است بعد از تزریق فیلر برای ایجاد شکل مناسب آن چند روز زمان بگذرد به خاطر همین در صورتی که شخص به طور اتفاقی بر روی صورت خود بخوابد، احتمال به وجود آمدن عدم تقارن بیشتر می‌شود. برای پیشگیری از چنین اتفاق های ناخواسته ای، توصیه می‌گردد که اطراف سر چند بالشت گذاشته شود تا در زمان خواب امکان چرخش سر وجود نداشته باشد. این کار معمولا برای چند شب اول بعد از تزریق می‌باشد و بعد از آن اشخاص در حالت های دلخواه خود می‌توانند به راحتی بخوابند.

کبودی بعد از تزریق ژل زیر چشم

کبودی را می‌توان از جمله شایع ترین عارضه های بعد از تزریق ژل نام برد؛ به خصوص هنگامی که فیلر به زیر چشم تزریق می‌گردد.

دلیل ایجاد کبودی بعد از تزریق، آسیب عروق خونی می‌باشد و بعد از هر نوع تزریقی درمانی یا زیبایی این عارضه قابل انتظار است. انتظار می‌رود که کبودی بعد از تزریق نمودن ژل بعد از گذشت پنج تا هفت روز از بین برود، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد. هم چنین بعضی توصیه ها احتمال به وجود آمدن کبودی را می‌توانند بعد از تزریق ژل کم کنند که این توصیه ها عبارتند از:

 • حداقل هفت روز قبل از تزریق فیلر، از مصرف نمودن قرص های رقیق کننده‌ی خون مثل آسپرین پرهیز گردد.
 • بعد از تزریق فیلر استفاده کردن از کمپرس یخ می‌تواند کبودی را کاهش دهد. باید توجه نمود که یخ نباید به ناحیه تزریق شده فشار آورد و باید به آرامی بر روی ناحیه تزریق شده قرار بگیرد.
 • مصرف بعضی کرم ها مثل لازونیل شدت کبودی را می‌تواند کم کرده و سرعت رفع آن را زیاد کند.
 • در صورتی که بعد از هفت روز کبودی ناحیه تزریق شد۵ از بین نرود خوب است که با پزشک خود مشورت نمایید.

سوالات درمورد مراقبتهای بعد از تزریق فیلر زیر چشم:

مزیت های تزریق فیلر زیر چشم چیست؟

فیلرها قادر هستند گودی و سیاهی زیر چشم را در مدت زمان کم اصلاح نمایند و موجب جذاب تر و زیباتر شدن چهره فرد شوند.

عارضه های درست نخوابیدن بعد از فیلر زیر چشم چیست؟

با درست نخوابیدن به دلیل فشاری که وارد می‌شود و جمع شدن آب در سر‌‌، عدم تقارن زیر دو چشم به علت جابجایی ژل،‌ تورم و قرمزی به وجود می‌آید.

آیا عفونت بعد از تزریق فیلر زیر چشم یکی از عوارض شایع است؟

خیر. عفونت بعد از تزریق به ندرت به وجود می‌آید که با رعایت کردن مراقبتهای بعد از تزریق فیلر زیر چشم تا حد چشمگیری از به وجود آمدن آن جلوگیری می‌شود.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *