لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

مراقبت بعد از آر اف فرکشنال سوزنی RF needle

یکی از مدرن‌ترین تکنیک‌های جوان سازی پوست، روش آر اف فرکشنال می‌باشد. این روش بسیار کم خطر و بدون دردسر است و اصولا نتیجه‌ی خوب و رضایت بخشی خواهد داشت. در این تکنیک از امواج رادیویی ایمنی استفاده می‌شود که به لایه‌هایی از پوست نفوذ کرده و موجب تحریک کلاژن سازی و تغییرات در ساختمان پوست است.

پس از انجام لیزر فرکشنال یا دیگر تکنیک‌های لیزر درمانی، مراقبت‌ بعد از آر اف را جدی بگیرید. پس از انجام لیزر، سطح پوست بسیار حساس می‌شود. زیرا لایه اپیدرم مشغول به کلاژن‌ سازی می‌باشد. در صورتی که دستورالعمل‌ها به طور کامل رعایت نشود، شاید فرآیند کلاژن سازی و ترمیم پوست به صورت ناقص انجام شده یا موجب آسیب رسیدن به پوست شود. در ادامه این مقاله به طور کامل در رابطه با مراقبت بعد از آر اف فرکشنال صحبت خواهیم کرد.

مراقبت بعد از آر اف فرکشنال

نحوه مراقبت بعد از آر اف فرکشنال
 • از انجام دوش آب گرم و سونا در ۱ تا ۲ روز اول پس از درمان خودداری کنید.
 • چند ساعت پس از درمان میتوان ناحیه مربوطه را با آب به صورت خیلی ملایم شست و شو داد.
 • کرم ترمیم کننده خود را روزانه ۲ بار و حداقل به مدت 1 هفته استفاده کنید.
 • احساس سوزش در ناحیه درمان شده در چند ساعت اول شایع و طبیعی است. در این موارد استفاده از کمپرس یخ به بهبود علایم کمک می‌کند. در صورت استفاده از کمپرس یخ، آن را کاملا با یک گاز خشک یا حوله بپوشانید تا از نشت آب به ناحیه درمان شده پیشگیری شود.
 • بروز خونریزی نقطه‌ای و خفیف در روز انجام درمان در موضع طبیعی می‌باشد. در صورت بروز مقداری پنبه تمیز روی محل قرار داده و فشار دهید تا خونریزی بند بیاید.
 • شست و شو ناحیه درمان شده و استفاده از مواد آرایشی، اصلاح کردن و دوش گرفتن دو روز پس از درمان قابل انجام است.
 • در موارد نادر امکان دارد در چند روز اول ناحیه درمانی تیره‌تر شده و روی آن کراست و پوسته تشکیل شود. این یک روند طبیعی است و نگران آن نباشید.
 • در چند روز پس از درمان اسکراب نکنید و در صورت پوسته ریزی، آن‌ها را نکنید و دستکاری نکنید. بلکه اجازه بدهید به صورت طبیعی و خود به خودی پوست شما ریزش کند.
 • از استفاده مواد آرایشی با پایه الکل در طی ۲ هفته پس از درمان پرهیز کنید و به طور مرتب مرطوب کننده استفاده کنید.
 • از فعالیت ورزشی و شدید، سونا، تماس با الکل یا مصرف آن به مدت حداقل 1 هفته پس از درمان خودداری کنید.
 • به طور معمول و مرتب از ضد آفتاب استفاده کنید و هر زمان که در محیط آزاد قرار میگیرید حتما از چتر، کلاه یا هر وسیله دیگری که شما را از آفتاب محافظت میکند استفاده کنید. این پیشنهاد را در روزهای ابری نیز انجام دهید.
 • عدم رعایت امکان دارد موجب بروز لکه و تیرگی در ناحیه درمانی شود.
 • در دوره درمانی از مصرف آب و ویتامین‌های لازم به میزان کافی غافل نشوید.
 • در مورد مصرف درمان ضد ویروسی و آنتی بیوتیکی حتما از پزشک خود سوال کنید.

مراقبت‌ بعد از آر اف: شستن صورت بعد از آر اف فرکشنال

یکی از سوالات متداول پس از انجام آر اف در رابطه با شست و شوی صورت است. در واقع هیچ منعی برای شستن صورت پس از انجام این پروسه وجود ندارد، تنها لازم است از آب با درجه ملایمی استفاده کنید یعنی نباید آب خیلی سرم و یا خیلی گرم باشد. استفاده از آب داغ منجر به بروز عوارض جدی پس از درمان خواهد شد و بهتر است از آب با دمای خنک‌تر استفاده شود.

لازم است از شوینده و پاک کننده‌های ملایم پوستی برای تمیز کردن صوت خود استفاده کنید. در آخر باید صورت را به کمک یک حوله تمیز به آرامی بدون فشار دادن پاک کنید ؛ زیرا فشار و یا مالش حوله به پوست به ویژه در شرایطی که پوست دچار پوسته پوسته شدن می‌شود، بسیار خطرناک می‌باشد.

محصولات مورد نیاز برای مراقبت بعد از آر اف

علاوه بر اینکه باید در دوره مراقبت بعد از آر اف اصول خاصی را رعایت کنید، استفاده از برخی محصولات پوستی نیز کاملا ضروری و لازم است. البته برند محصولات پوستی توسط پزشک تجویز می‌شود و ما نمی‌توانیم یک نسخه را برای همه افراد تجویز کنیم. در ادامه محصولاتی که شما بعد از انجام لیزر فرکشنال به آن نیاز دارید را خواهیم گفت:

 مراقبت بعد از آر اف

پاک کننده کرمی

اولین محصولی که شما به آن نیاز پیدا خواهید کرد، یک پاک کننده کرمی ملایم می‌باشد. توجه داشته باشید تمامی محصولات پس از انجام لیزر آر اف فرکشنال باید به صورت ملایم باشد. به عنوان مثال، استفاده از پاک کننده‌های قوی باعث خواهد شد که آسیب بسیار زیادی به صورت پوست وارد شود. پس از انجام لیزر فرکشنال امکان دارد پوست سریع‌تر تحریک شود. همینطور امکان دارد لایه‌های شاخی پوست و مواد ناخالص روی قسمت‌های لیزر شده قرار بگیرد.

کرم مرطوب کننده

یکی دیگر از موارد مراقبت‌ بعد از آر اف فرکشنال، استفاده از یک کرم مناسب پوست‌های خشک و حساس می‌باشد. کرم‌هایی که تا حدودی چربی داشته باشند و درصد رطوبت آن‌ها بالا باشد، برای پیشگیری از خشک شدن پوست کاملاً مناسب هستند. این نوع کرم‌های پوستی می‌توانند یک محافظ عالی برای پوست باشند و به عنوان یک سپر برای پوست عمل کنند.

زیرا امکان ایجاد خشکی پوست پس از لیزر آر اف بسیار زیاد است. البته استفاده از کرم‌های خیلی چرب به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. زیرا این نوع کرم‌ها امکان دارد به تنهایی موجب ایجاد جوش شود.

آنتی اکسیدان موضعی

در صورتی که پزشک تجویز کند، می‌توانید از یک آنتی اکسیدان موضعی استفاده نمایید. آنتی اکسیدان‌ها باعث می‌شوند پوست برای سنتز کلاژن تحریک شده و مقاومت پوست در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد افزایش پیدا کند. در صورتی که رادیکال‌های آزاد به سطح پوست آسیب بزنند، پیری پوست سریع‌تر انجام می‌شود.

کرم صورت

یکی دیگر از محصولاتی که باید از آن استفاده نمایید، کرم صورت است. یک کرم صورت با چربی ملایم به شما کمک می‌کند تا به آرامی لایۀ مرده پوست را لایه برداری کنید. این نوع کرم‌های صورت معمولاً برای پوست‌های خشک و خیلی خشک مناسب می‌باشند.

کرم ترمیم کننده

استفاده از کرم ترمیم کننده نیز تأثیر بسیاری بر کم شدن طول دوره نقاهت پس از لیزر فرکشنال دارد. کرم‌های ترمیم کننده قادر هستند به سرعت سلول‌های آسیب دیده سطح پوست را ترمیم کنند و جای زخم یا رد لیزر را رفع کنند. این کرم‌های ترمیم کننده حاوی ترکیبات تسکین دهنده و ضد التهابی می‌باشند. همینطور به عنوان ضد آفتاب با فاکتور بالا نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

توجه به مراقبت بعد از آر اف دستیابی به مزایای درمان با لیزر فرکشنال

درمان پوست LED برای مقابله با آکنه‌های فعال، روزاسه در سطح سلولی کار خواهد کرد و پوست شما را با انرژی و جوانی آشنا می‌کند. چراغ‌های نوری عمیق نافذ LED آرامش بخش هستند و در سلول‌های پوستی هدف قرار گرفته تا عملکرد داخلی خود را بالا ببرند، جریان خون و تحریک کنندگی عکس را عملی کنند و باعث بهبود سریع‌تر، کم شدن آکنه و درمان روزاسه شوند.

مراقبت‌های زیبایی از نظر پوستی ما مثل مراقبت پس از آر اف فرکشنال جدیدترین و موثرترین دسته محصولات پوستی است که بدون نسخه قابل خریداری است. Cosmedicals که غالباً به عنوان یک درمان پیشرفته نام برده می‌شود، توانایی هدف قرار دادن نه تنها آسیب‌های پوستی حال و گذشته را دارد، بلکه بعضی از ظرفیت‌های جلوگیری را برای آینده در اختیار پوست قرار می‌دهد.

براساس ترکیبی از نظر دارویی و بالینی از ترکیب AHA، رتینوئیدها، ویتامین C، پپتیدها، آنتی اکسیدان و فن آوری SPF، داروهای پزشکی نه تنها به درصد قدرتمندی از ترکیبات فعال وابسته نیستند بلکه از فرمول‌های پایه‌ای با دقت فرمول بندی شده، تکنولوژی محصور سازی و تقویت کننده‌های نفوذ برای ارائه مزایا استفاده می‌کنند که تا حد امکان در پوست عمیق باشد.

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌ بعد از آر اف

آر اف فرکشنال چگونه کار می کند؟

فرکشنال RF از سوزن‌های بسیار ظریف با روکش طلا استفاده می‌کند که به آرامی پوست شما را سوراخ می‌کند و انرژی RF را به پوست شما انتقال می دهد و در نتیجه پوستی سفت‌تر و جوان‌تر را به شما ارائه خواهد داد.

4.1/5 - (24 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

2 پاسخ

 1. من بعد از انجام آر اف فرکشنال روی صورتم لکه ایجاد شد، و با گذشت چهار ماه هنوز از بین نرفته آیا این لک قابل درمان هست؟

  1. اگر چهار ماه گذشته است و لکه همچنان باقی است ، خیر لکه ها باقی خواهند ماند و نیاز به درمان دارید .
   معمولا لکه ها بعد از rf ممکن است ایجاد شود . ولی با استفاده مرتب از کرم های نرم کننده و مرطوب کننده و ترمیمی مناسب و استفاده مرتب از ضدآفتاب ، لکه ها در چند هفته از بین خواهند رفت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *