لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

عوارض دستگاه آر اف فرکشنال چیست؟

فهرست محتوا نمایش

سفت کردن پوست بدون جراحی با درمان سریع و راحت، بدون هیچ گونه اسکار، روشی محبوب برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس بیماران بدون صرف زمان برای جراحی و بهبودی شده است.فرکانس رادیویی، فناوری نوینی است که توسط بسیاری از مراکز درمانی استفاده شده است و میشود که از سال 2001 برای سفت کردن پوست بدون جراحی استفاده شده است.اگر با ایده درمان های غیرجراحی RF به عنوان راهی برای بهبود ظاهر خود آشنا هستید، پس این حق شما است که قبل از انجام این عمل از عوارض دستگاه آر اف مطلع شوید.

اگر برای شما سوال باشد که آیا دستگاه آر اف عوارض دارد  جواب این سوال به طور خلاصه، بله است. تا زمانی که یک ارائه دهنده با تجربه، مانند یک جراح زیبایی ، انتخاب کنید. با این حال، هرچه بیشتر بدانید، انتخاب های بهتری می توانید در مورد گزینه های درمانی خود داشته باشید، بنابراین ما این سوال را با جزئیات بیشتری در زیر بررسی کرده ایم.

مقدمه عوارض دستگاه آر اف فرکشنال

وقتی صحبت از تشعشع و سرطان می شود، بسیاری از مردم به انواع خاصی از تشعشعات مانند اشعه ایکس یا تشعشعات تولید شده توسط راکتورهای هسته ای فکر می کنند. اما انواع دیگری از تشعشعات وجود دارند که متفاوت عمل می کنند.

تابش در یک طیف از تابش بسیار کم انرژی (فرکانس پایین) تا تابش بسیار پرانرژی (فرکانس بالا) وجود دارد. گاهی اوقات از آن به عنوان طیف الکترومغناطیسی یاد می شود.

تصویر طیف الکترومغناطیسی زیر تمام فرکانس های ممکن انرژی الکترومغناطیسی را نشان می دهد. از فرکانس‌های بسیار پایین (مانند خطوط برق) تا فرکانس‌های بسیار بالا (اشعه ایکس و گاما) متغیر است و شامل پرتوهای غیر یونیزان و یونیزان می‌شود.

عوارض دستگاه آر اف فرکشنال
عوارض دستگاه آر اف فرکشنال

نمونه هایی از پرتوهای پرانرژی شامل پرتوهای ایکس و گاما هستند. این پرتوها، و همچنین برخی از تابش‌های UV با انرژی بالاتر، اشکالی از تابش یونیزان هستند، به این معنی که انرژی کافی برای حذف یک الکترون از (یونیزاسیون) یک اتم را دارند. این می‌تواند به DNA (ژن‌های) داخل سلول‌ها آسیب بزند که گاهی منجر به سرطان می‌شود.

فرکانس رادیویی (آر اف) دقیقا چیست؟

فرکانس رادیویی نوعی انرژی است که بر حسب فرکانس یا طول موج در ثانیه اندازه گیری می شود. همه انواع انرژی، از امواج صوتی که گوشی موبایل شما ساطع می کند، نور خورشید، گرمای خارج شده از بدن و پرتوهای گاما، بر اساس فرکانس آنها در “طیف الکترومغناطیسی” طبقه بندی می شوند.

فرکانس رادیویی (RF) یکی از مقوله‌های این طیف است و شامل بسیاری از انواع انرژی رایج است که ما هر روز استفاده می‌کنیم: سیگنال‌های WiFi، امواج رادیویی و تلویزیونی، و اجاق‌های مایکروویو. انرژی آر اف مورد استفاده در سفت کردن پوست در محدوده 450 کیلوهرتز است که در انتهای آهسته محدوده فرکانس رادیویی قرار دارد. به بیان بهتر، طول موج مورد استفاده در سفت کردن پوست با آر اف حدود 100 میلیون بار کندتر از نور مرئی و بیش از 1 میلیارد بار کندتر از اشعه ایکس است. جدای از درس فیزیک، انرژی آر اف با در نظر گرفتن کل طیف الکترومغناطیسی کاملاً آرام است.

فرکانس رادیویی آر اف چگونه پوست را سفت می کند؟

مانند هر نوع انرژی، آر اف ظرفیت تولید گرما را دارد ، و در حالی که هر برنامه کاربردی با نام تجاری از فناوری کمی متفاوت استفاده می کند، همه با گرم کردن لایه های عمیق تر پوست کار می کنند تا تولید کلاژن و الاستین جدید را القاء کنند و گردش سلولی را تشویق کنند و به پوست کمک کنند محکم تر، ضخیم تر و جوان تر شود.

مزیت استفاده از آر اف برای گرم کردن بافت‌ها، بر خلاف لیزرها (که از امواج نوری با فرکانس بالاتر استفاده می‌کنند)، این است که فرکانس پایین‌تر آر اف می‌تواند به طور ایمن به سطح عمیق‌تری نفوذ کند و به بهبود رنگ و ساختار پوست، حتی لیف کردن بافت‌ها کمک کند. لیزر در بیشتر موارد برای بهبود سطح پوست کار می کند. علاوه بر این، آر اف می تواند بدون خطر تغییر رنگ دائمی، بیماران بیشتری را با رنگ پوست متفاوت درمان کند.

البته، ایمنی و اثربخشی آر اف غیرجراحی یا هر درمان دیگری به تجربه و مهارت فردی که آن درمان را ارائه می دهد بستگی دارد (در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد).

آیا فرکانس رادیویی ایمن است؟ عوارض دستگاه آر اف کدام است؟

همه ما هر روز در معرض سطوح پایین آر اف ساخته شده توسط انسان، از تلفن های همراه، تلویزیون، وای فای و غیره هستیم. از آنجایی که برای بسیاری از موارد استفاده می شود، فرکانس رادیویی به طور گسترده برای تاثیر آن بر سلامت انسان مورد مطالعه قرار گرفته است. طبق گفته  سازمان بهداشت جهانی تشعشعات رادیویی را در کنار قهوه، خطوط برق و پودر بدن به عنوان «احتمالاً سرطان‌زا برای انسان» طبقه‌بندی کرده است. با این حال، هیچ شواهد قطعی مبنی بر اینکه قرار گرفتن در معرض دستگاه آر اف خطر ابتلا به سرطان را در انسان افزایش می دهد، وجود ندارد، حتی در افرادی که به طور منظم در معرض مقادیر بالاتر دستگاه آر اف برای شغل خود هستند.

 عوارض اصلی شناخته شده مرتبط با دستگاه آر اف پتانسیل سوختگی ناشی از اثر گرمایش حرارتی برای افرادی است که در معرض دوزهای بالا قرار دارند ، به عنوان مثال، کسانی که بدون حفاظت مناسب در اطراف تجهیزات راداری کار می کنند.

فرکانس رادیویی در سفت کردن بافت بدون جراحی پاکسازی شده برای ایمنی شما بسیار کنترل می شود.
با اطلاعات بالا، ممکن است بپرسید، اگر قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای دستگاه آر اف می تواند باعث سوختگی شود.

عوارض درمان های غیرجراحی با دستگاه آر اف به من آسیب می زند؟

اگر کاندیدای خوبی برای  روش درمان با دستگاه آر اف هستید و به درستی انجام می شود، خیر.

عوارض دستگاه آر اف
عوارض دستگاه آر اف 

فرکانس رادیویی مورد استفاده در درمان‌های غیرجراحی با امواج مایکروویو یا تلفن همراه یا تجهیزات رادار متفاوت است – فرکانس رادیویی در درمان‌های سفت کردن پوست به شدت کنترل می‌شود. فن‌آوری‌های نوین دستگاه های آر اف از تجهیزاتی استفاده می‌کنند که به پزشک اجازه می‌دهد دستگاه را در طول درمان نظارت و کنترل کند تا اطمینان حاصل شود که بافت‌های هدف به دمای بهینه می‌رسند تا تولید کلاژن جدید و بازسازی سلول را بدون گرم شدن بیش از حد ایجاد کند.

افراد چگونه در معرض اشعه توسط دستگاه آر اف قرار می گیرند؟

افراد می توانند در معرض تابش آر اف از منابع طبیعی و مصنوعی قرار بگیرند.

منابع طبیعی عبارتند از:

 • فضای بیرونی و خورشید
 • آسمان : از جمله رعد و برق
 • خود زمین : بیشتر تشعشعات زمین مادون قرمز است، اما کسر کوچک آن RF است

منابع تشعشع RF ساخته دست بشر عبارتند از:

 • پخش سیگنال های رادیویی و تلویزیونی
 • انتقال سیگنال از تلفن های بی سیم، تلفن های همراه و دکل های تلفن همراه، تلفن های ماهواره ای و رادیوهای دو طرفه
 • رادار
 • WiFi، دستگاه‌های Bluetooth و کنتورهای هوشمند
 • گرم کردن بافت های بدن برای از بین بردن آنها در روش های پزشکی
 • “جوشکاری” قطعات پلی وینیل کلرید (PVC) با استفاده از ماشین های خاص
 • اسکنرهای موج میلی متری (نوعی اسکنر تمام بدن که برای غربالگری امنیتی استفاده می شود)
 • برخی از افراد ممکن است به عنوان بخشی از شغل خود در معرض دستگاه آر اف قابل توجهی قرار بگیرند. این شامل افرادی می‌شود که از دکل‌های آنتنی که سیگنال‌های ارتباطی را پخش می‌کنند و افرادی که از تجهیزات راداری استفاده می‌کنند یا نگهداری می‌کنند.

بیشتر مردم به دلیل وجود سیگنال های آر اف در اطراف ما، هر روز در معرض سطوح بسیار پایین تری از تشعشعات آر اف ساخته دست بشر قرار می گیرند. آنها از برنامه های رادیویی و تلویزیونی، دستگاه های WiFi و بلوتوث، تلفن های همراه (و دکل های تلفن همراه) و سایر منابع می آیند.

عوارض دستگاه آر اف درمانی چیست؟

در کنار لیفت کردن و سفت کردن موثر بافت ها بدون جراحی یا از کار افتادگی، یکی از بزرگترین مزایای درمان های دستگاه آر اف، زمانی که به درستی انجام شود، این است که بهبودی پس از عمل بسیار سریع و آسان است. عوارض دستگاه آر اف معمولاً حداقل و کوتاه مدت هستند و بسته به نوع درمان به تورم خفیف و موقت، قرمزی و گزگز محدود می شوند. درمان‌های با دستگاه آر اف همچنین می‌تواند به‌طور ایمن همراه با تزریق، میکرونیدلینگ یا سایر درمان‌های کم تهاجمی انجام شود.

آیا عوارض دستگاه آر اف سرطان را شامل می شود؟

محققان از 2 نوع مطالعه اصلی برای تعیین اینکه آیا چیزی ممکن است باعث سرطان شود استفاده می کنند:

 • مطالعات انجام شده در مطالعات آزمایشگاهی
 • مطالعاتی که در مورد گروه‌هایی از افراد دیده می‌شود
 • اغلب هیچ یک از انواع مطالعات به تنهایی شواهد کافی را ارائه نمی دهند، بنابراین محققان معمولاً در زمانی که سعی می کنند بفهمند چیزی باعث سرطان می شود، هم به مطالعات آزمایشگاهی و هم مطالعات انسانی نگاه می کنند.

در زیر خلاصه‌ای از برخی از مطالعات عمده‌ای است که تا به امروز به این موضوع پرداخته‌اند.

مطالعات انجام شده در آزمایشگاه درباره عوارض دستگاه آر اف

امواج آر اف انرژی کافی برای آسیب مستقیم به DNA را ندارند. به همین دلیل، مشخص نیست که پرتوهای آر اف چگونه ممکن است باعث سرطان شوند. برخی از مطالعات احتمال افزایش نرخ انواع خاصی از تومورها را در حیوانات آزمایشگاهی در معرض تشعشعات آر اف یافته اند، اما به طور کلی، نتایج این نوع مطالعات تاکنون پاسخ روشنی ارائه نکرده است.

چند مطالعه شواهدی از اثرات بیولوژیکی را گزارش کرده اند که می تواند با سرطان مرتبط باشد، اما این موارد هنوز در حوزه تحقیقاتی است.

در مطالعات گسترده ای که در سال 2018 توسط برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده (NTP) و توسط موسسه Ramazzini در ایتالیا منتشر شد، محققان گروه هایی از موش های آزمایشگاهی (و همچنین موش ها، در مورد مطالعه NTP) را در معرض امواج RF بر روی کل بدن خود قرار دادند. برای ساعات زیادی در روز، از قبل از تولد شروع می شود و حداقل برای بیشتر زندگی طبیعی آنها ادامه می یابد. هر دو مطالعه افزایش خطر ابتلا به تومورهای قلبی غیر معمول به نام شوانومای بدخیم را در موش‌های صحرایی نر نشان دادند، اما نه در موش‌های ماده.مطالعه NTP همچنین خطر افزایش احتمالی انواع خاصی از تومورها در مغز و غدد فوق کلیوی را گزارش کرد که این مطالعات میتواند ارتباط نزدیکی با عوارض دستگاه آر اف داشته باشد.

نتیجه اخر درباره عوارض دستگاه آر اف فرکشنال

در حالی که هر دو این مطالعات دارای نقاط قوتی بودند، اما محدودیت‌هایی نیز داشتند که دانستن اینکه چگونه ممکن است برای انسان‌هایی که در معرض تشعشعات رادیویی قرار می‌گیرند اعمال شوند، دشوار است. بررسی سال 2019 از این دو مطالعه توسط کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر تشعشعات غیریونیزاسیون (ICNIRP) مشخص کرد که محدودیت‌های مطالعات اجازه نمی‌دهد در مورد توانایی انرژی آر اف در ایجاد سرطان نتیجه‌گیری شود.

با این حال، نتایج این مطالعات این احتمال را که تابش دستگاه آر اف ممکن است به نحوی بر سلامت انسان تأثیر بگذارد را رد نمی کند.

مطالعات در افراد درباره عوارض دستگاه آر اف

مطالعات افرادی که ممکن است در محل کار خود در معرض تابش دستگاه آر اف قرار داشته باشند (مانند افرادی که در اطراف یا با تجهیزات رادار کار می کنند، کسانی که آنتن های ارتباطی را سرویس می دهند و اپراتورهای رادیویی) هیچ افزایش واضحی در خطر ابتلا به سرطان پیدا نکرده است که این مصالعه خود میتواند ارتباط مستقیمی با رد عوراض دستگاه آر اف داشته باشد.

تعدادی از مطالعات به دنبال ارتباط احتمالی بین تلفن های همراه و سرطان بوده اند. اگرچه برخی از مطالعات ارتباط احتمالی را نشان داده‌اند، اما بسیاری دیگر این ارتباط را نشان نداده‌اند. به دلایل زیادی، بررسی اینکه آیا ممکن است ارتباطی بین تلفن های همراه و سرطان وجود داشته باشد، از جمله زمان نسبتاً کوتاهی که تلفن های همراه در استفاده گسترده بوده اند، تغییرات در فناوری در طول زمان و دشواری در تخمین قرار گرفتن در معرض هر فرد دشوار است.

مطالعات FDA درباره عوارض دستگاه آر اف

اخیراً، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) یک گزارش فنی بر اساس نتایج مطالعات منتشر شده بین سال‌های 2008 و 2018 و همچنین روند ملی در میزان سرطان منتشر کرده است. این گزارش نتیجه گرفت: «بر اساس مطالعاتی که در این گزارش به تفصیل توضیح داده شده است، شواهد کافی برای حمایت از ارتباط بین قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرکانس رادیویی (RFR) و تشکیل تومور وجود ندارد ، پس مطابق با این گزارش میتوان دلیل محکمی بر رد عوارض دستگاه آر اف ارائه کرد.

چگونه می توانم از قرار گرفتن در معرض دستگاه آر اف و دوری از عوراض دستگاه آر اف اجتناب کنم؟

از آنجایی که دستگاه آر اف در دنیای مدرن بسیار رایج هستند،اللخصوص در بحث پزشکی و زیبایی نوین، هیچ راهی برای اجتناب کامل از قرار گرفتن در معرض آن وجود ندارد. راه هایی وجود دارد که می توانید قرار گرفتن در معرض تابش RF و همچنین دوری از عوارض دستگاه آر اف را کاهش دهید، مانند:

عوارض دستگاه آر اف 
عوارض دستگاه آر اف 
 • اجتناب از مشاغل با افزایش قرار گرفتن در معرض دستگاه آر اف(با این کار شما از عوارض دستگاه آر اف نیز دور هستید.)
 • محدود کردن زمانی که در نزدیکی وسایل، تجهیزات، و سایر دستگاه‌ها (مانند روترهای WiFi) که تشعشعات RF می‌دهند این امر باعث میشود هرچه بیشتر از عوراض دستگاه آر اف دور بمانید.
 • محدود کردن زمانی که با تلفن همراه (موبایل) کنار گوش خود (یا نزدیک به قسمت دیگری از بدنتان) می گذرانید، این توصیه نیز باعث میشود از عوارض احتمالی دستگاه آر اف بیشتر از قبل دور بمانید.
 • به دنبال یک متخصص زیبایی با تجربه و واجد شرایط را برای سفت کردن پوست باشید زیرا که این امر باعث کاهش عوارض دستگاه آر اف می‌شود

انتخاب ارائه دهنده برای درمان های با دستگاه آر اف غیرجراحی مانند جراحی زیبایی،درحالی که کم خطر، راحت و موثر هستند، در عین حال فقط سطح مورد نظر را بررسی می‌کند. یکی از عوارض دستگاه آر اف (rf face side effects) در صورت انجام نادرست خطر سوختگی است. شما می‌توانید با انتخاب ارائه‌دهنده‌ای که دانش عمیق و تجربه گسترده در درمان‌های لیزر زیبایی و انرژی و آموزش و تجربه خاص در کاربرد درمانی مدنظر شما دارد، تقریباً به طور کامل عوارض دستگاه آر اف را کاهش دهید.

یک جراح زیبایی با تجربه به احتمال زیاد مهارت و تجربه انجام درمان های دستگاه آر اف را به صورت ایمن و موثر خواهد داشت. حتما از یک ارائه دهنده بپرسید که چند بار درمان مورد نظر شما را برای مشکل خاص و نوع پوست شما انجام داده است.

سوالات متداول درباره عوارض دستگاه آر اف فرکشنال

آیا بعد از درمان از یخ یا استروئید استفاده می شود؟

استفاده از هیچ کدام از اینها پس از درمان با دستگاه آر اف توصیه نمی شود.

چه تعداد درمان لازم است؟

متغیر است.در برخی از افراد ممکن است تنها یک جلسه کافی باشد ، اما این غیر معمول است.بین ۵ تا ۶ جلسه تعداد نرمالی است.

کاندیدای مناسب آر اف فرکشنال چه کسانی اند؟

این دستگاه بیشتر توسط افراد بین 30 تا 55 سال انتخاب می شود و نتیجه مثبتی روی افراد دارد. افرادی که مشکلات قلبی و بیماری های خاص ندارند، می توانند ار اف را انجام دهند.

5/5 - (3 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *