لوگو دکتر تفت
عوارض استفاده از دستگاه لاغری مختلف

عوارض استفاده از دستگاه لاغری مختلف چیست؟

چاقی و اضافه وزن باعث ایجاد بیماری های مختلف می شود. برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام روش های زیادی وجود دارد مانند رژیم غذایی، ورزش، استفاده از دستگاه های لاغری و … . در میان این روش ها استفاده از دستگاه لاغری برای کاهش وزن طرفداران زیادی دارد. متخصصین مربوطه با توجه به پارامترهای مختلف از جمله شرایط بدنی فرد، میزان چربی های موضعی، موقعیت چربی ها در بدن و … دستگاه مناسب را انتخاب می کند. از جمله بهترین دستگاه های لاغری می توان به دستگاهRF،کویتیشن، کرایولیپولیز و LPG اشاره کرد.

چرا آگاهی از عوارض استفاده از دستگاه لاغری اهمیت دارد؟

 اگر از جمله افرادی هستید که برای کاهش وزن استفاده از دستگاه لاغری را انتخاب می کنید، باید اطلاعاتی را در زمینه عوارض استفاده از دستگاه لاغری در اختیار داشته باشید. دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین و کم عارضه ترین دستگاه را انتخاب کنید. در این مقاله، عوارض استفاده از دستگاه لاغری مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم. تا پایان همراه ما باشید.

عوارض استفاده از دستگاه لاغری RF

دستگاه RF  برای از بین بردن چربی های اضافی بدن در نواحی مختلف از جمله شکم، پهلو، ران، صورت و … مورد استفاده قرار می گیرد. در این دستگاه امواج رادیوفرکانسی روی سلول های چربی اثر می گذارد و آن ها را ذوب می کند و از این طریق به کاهش چربی های موضعی بدن منجر می شود. 

عوارض استفاده از دستگاه لاغریRF
عوارض دستگاه آر اف برای لاغری

عوارض استفاده از دستگاه لاغری RF عبارتند از:

 1. ورود چربی به جریان خون

چربی های ذوب شده وارد جریان خون می شود تا از طریق کبد از بدن دفع شود. اما واقعیت این است که حجم زیادی از این چربی ها داخل خون باقی می ماند.

 1. افزایش کلسترول خون

 چربی وارد شده به خون دارای کلسترول های مضر هستند که به راحتی وارد جریان خون می شوند. این کلسترول ها در دیواره رگ ها رسوب می کند و عوارض زیادی را به همراه دارد.

 • افزایش خطر ابتلا به کبد چرب

چربی های موجود در خون به کبد منتقل می شوند تا به تناوب از بدن دفع شوند. اما این حجم زیاد چربی بالاتر از ظرفیت کبد است. در اثر انباشته شدن چربی ها در کبد، فرد دچار بیماری کبد چرب می شود که در صورت عدم درمان منجر به سیروز کبد و یا سرطان کبد می شود.

 • افزایش خطر سکته قلبی و مغزی

 یکی دیگر از عوارض استفاده از دستگاه لاغری RF مسدود شدن دیواره عروق توسط چربی های موجود در خون است. این عامل باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله فشار خون، سکته قلبی و مغزی می شود.

 • آسیب به پوست

 در ابتدا عوارضی از جمله قرمزی، تورم، خارش و سوختگی خفیف روی پوست ایجاد می شود که در طی یک الی دو هفته به طور کامل برطرف می شود. اما آسیب جدی تر به پوست ناشی از ابتلا به کبد چرب است که یکی از عوارض  آن آسیب به پوست است که فرد با آن مواجه می شود.

عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن

 لرزش و امواج صوتی ایجاد شده توسط دستگاه کویتیشن به غشای سلول های چربی فشار وارد می کند. این فشار باعث تخریب سلول های چربی می شود. این چربی توسط آنزیم های مربوطه تجزیه می شود و اسیدهای چرب حاصل از آن پس از انتقال به کبد از بدن دفع می شوند.

عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن
عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن

 عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن عبارتند از:

 1. تاثیر امواج بر سایر بافت های بدن

مطالعات اخیر نشان می دهد که امواج دستگاه کویتیشن، علاوه بر بافت چربی، بر سایر بافت های حیاتی بدن از جمله بافت عصبی، ماهیچه ای و عروقی تاثیر منفی دارد.

 • افزایش کلسترول خون

 ورود اسیدهای چرب به داخل خون باعث افزایش کلسترول، انسداد عروق، افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی، سکته قلبی و مغزی می شود.

 • سردرد

یکی دیگر از عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن، بروز سردرد است که نوشیدن مقدار زیاد آب تا حدودی می تواند این عارضه را برطرف کند.

 • دندان درد

 دندان های پر شده و فلزی باعث ایجاد درد در ناحیه چانه و فک می شود.

 • عارضه های پوستی

 عوارضی پوستی از جمله قرمزی، التهاب، سوختگی و کبودی در ناحیه مورد درمان ایجاد می شود.

 • گوش درد

 در برخی از موقع فرد، درد و یا زنگ زدگی در گوش را احساس می کند. این عارضه به سرعت برطرف می شود.

 • احساس درد در ناحیه مورد درمان

یکی دیگر از عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن، احساس درد در ناحیه مورد درمان است. این احساس درد ناشی از فشار وارد شده به سایر بافت های بدن است.

 • ممنوعیت کاربرد در برخی از نواحی خاص و حساس بدن

استفاده از این تکنیک در نواحی خاصی از بدن مانند تخمدان ها، صورت و نواحی نزدیک استخوان ها اصلا توصیه نمی شود زیرا عوارض خطرناکی از جمله پوکی استخوان را به همراه دارد.

عوارض استفاده از دستگاه لاغری کرایولیپولیز

در دستگاه کرایولیپولیز، از تکنولوژی سرما یا انجماد برای کاهش چربی موضعی استفاده می شود. در این روش سلول های چربی که در سطح بدن قرار دارند در اثر سرما دچار مرگ سلولی می شوند. این چربی ها در دوره 1 تا 4  ماهه از بدن دفع می شوند و همین عامل اثرات مخرب بر کبد را به حداقل ‌می رساند. 

عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن
عوارض استفاده از دستگاه لاغری کویتیشن

عوارض استفاده از دستگاه لاغری کرایولیپولیز شامل:

 1. احساس درد و سوزش در ناحیه مورد درمان

به دلیل استفاده از سرمای شدید، احساس درد خفیف و سوزش در ناحیه مورد درمان طبیعی است. این عارضه بدون نیاز به درمان خاص، پس از یک الی دو هفته به طور کامل بهبود می یابد.

 • تحریک پوست

استفاده از دستگاه کرایولیپولیز باعث تحریک پوست در ناحیه مورد درمان می شود و عوارضی از جمله تغییر رنگ پوست، تورم و کبودی را به همراه دارد. بسیاری از این عوارض موقتی هستند و در طی یک الی دو هفته به طور کامل برطرف می شوند.

 • تغییر در عملکرد اعصاب حسی

در اثر استفاده از سرما، تغییراتی در عملکرد اعصاب حسی ایجاد می شود که در طی چند هفته برطرف می شود. 

 • سوختگی انجمادی

از دیگر عوارض استفاده از دستگاه لاغری کرایولیپولیز سوختگی انجمادی است. به دلیل خطای انسانی سوختگی انجمادی درجه 1 و 2 رخ می دهد که بسیار نادر است. این عارضه بدون ایجاد آسیب دائمی روی پوست، به طور خود به خود بهبود می یابد.

 • عوارض حین درمان

 در طول مدت درمان یا بلافاصله پس از آن، عوارضی مانند افزایش تعلق، سرگیجه، حالت تهوع، کاهش ضربان قلب و فشار خون، درد و خستگی بروز خواهد کرد. این عوارض همگی موقتی هستند.

عوارض استفاده از دستگاه لاغری LPG

 مبنای کار دستگاه LPG ماساژ درمانی است. در واقع با ماساژ چربی های موضعی، این چربی ها به آرامی وارد جریان خون می شوند و از طریق سیستم لنفاوی از بدن دفع می شوند.

 از عوارض استفاده از دستگاه لاغری LPG می توان به این موارد اشاره کرد:

عوارض استفاده از دستگاه لاغری LPG
عوارض استفاده از دستگاه لاغری LPG
 1. احساس کوفتگی

 به دلیل عملکرد ویژه ی دستگاه LPG ، احساس کوفتگی و گرفتگی در بافت های عضلانی یک عارضه شایع است. البته این عارضه دائمی نیست و سریع برطرف می شود. 

 • عدم کارایی در برخی از موارد 

با توجه به سیستم بدنی افراد مختلف و علی رغم افزایش تعداد جلسات، ممکن است نتیجه دلخواه کسب نشود.

 • تشدید علائم برخی از بیماری ها

 از دیگر عوارض استفاده از دستگاه لاغری LPG می توان به افزایش جریان خون اشاره کرد. این عامل، امکان تشدید علائم برخی از بیماری ها از جمله بیماری های عفونی (مانند ایدز و هپاتیت)، دیابت، بیماری های قلبی و تنفسی، نارسایی کلیه و … را چندین برابر می کند.

 • ممنوعیت کاربرد برای برخی افراد

 استفاده از دستگاه LPG برای برخی از افراد مانند خانم های باردار و افرادی که سابقه بیماری های سرطان یا تومور بدخیم دارند اصلا توصیه نمی شود.

4.2/5 - (45 امتیاز)
صادق خندانی
صادق خندانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

6 پاسخ

 1. درود برشما.ممنون از اطلاع رسانی خوبتون.چون همیشه از مزایا نوشته میشه بیشتر تا مضرات و اگاهی در انتخاب درست خیلی موثره.در مورد دستگاه های ک با امواج مایکروویو لاغری موضعی انجام میدهند لیز لطفا مطلب بگذارید.سپاس

   1. سلام وقتتون بخیر
    خیلی ممنونم از اطلاع رسانیتون
    من نوزده سالمه ، ولی اضافه وزن و چاقی شدیدی ندارم ولی تمام اضافه وزنم در ناحیه پهلو و شکم و ران جمع شده
    جایی خوانده بودم که نوشته بود بدون استفاده از دستگاه های لاغری موضعی ، چاقی این بخش هیچ وقت به طور کامل برطرف نوشته ،
    این درسته ‌؟
    در نهایت میشه بگید که استفاده از این دستگاه ها با توجه به مضراتش ، منطقی هست یا نه ‌؟

    1. سلام دوست عزیز با ورزش مداوم و رعایت رژیم غذایی (نخوردن فست فود، نان سفید، برنج، غذاهای چرب) تا حد زیادی به نتیجه دلخواهتون میرسید.

 2. سلام .درود.ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.میخواستم بدونم دستگاه لاغری که روی شکم و پهلو استفاده میشه امکان داره باعث نازایی هم بشه ؟

 3. سلام ضمن تشکر از مطلب خوبتون. میخواستم ببینم آیا این روش‌ها باعث ایجاد زردی پوست هم بشوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *