لوگو دکتر تفت
بوتاکس پنجه کلاغی چگونه است

بوتاکس پنجه کلاغی چگونه است؟

چین و چروک‌ها عمدتا به دلیل فرایند طبیعی پیری پوست ایجاد می‌شوند که شامل کاهش تولید الاستین و کلاژن در پوست است. این مواد پروتئین‌های اصلی می‌باشند که وظیفه یکنواختی بافت پوست و حفظ نرمی آن را بر عهده دارند و در هنگام حرکت یا کشیده شدن پوست آن را به جای خود باز می‌گردانند. با حرکات تکراری صورت چین و چروک‌ها و این خطوط ریز شکل می‌گیرند و در نتیجه باعث شکل‌ گیری تدریجی خطوط پنجه کلاغی می‌شوند. یکی از روش‌های پر کاربرد و موثر در رفع این خطوط بوتاکس پنجه کلاغی است.
بعد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی، نوروتوکسین، مانع ترشح پیام رسان عصبی استیل کولین در بدن می‌‌گردد. در واقع این اثر مهارکننده بوده و سبب توقف موقتی ارسال پیام سیستم عصبی که باعث انقباض عضلات در این ناحیه می‌گردد، می‌شود و در عوض این کار می‌تواند ماهیچه‌های اطراف چشم را شل کند. این شل شدن عضلات همان چیزی می‌باشد که باعث رفع خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم و کاهش چین و چروک می‌شود. اگر شما هم قصد دارید تا با بوتاکس پنجه کلاغی بیشتر آشنا شوید در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بوتاکس پنجه کلاغی چیست؟

بوتاکس پنجه کلاغی چیست

پنجه کلاغی به‌عنوان خطوط لبخند، خطوط خنده یا خطوط کانتال جانبی نیز شناخته می‌شود. این خطوط چین‌ و‌ چروک‌هایی می‌باشند که در قسمت بیرونی چشم ایجاد شده و هنگام خندیدن یا لبخند زدن برجسته‌تر می‌شوند. در نهایت به این نوع از چین و چروک‌ها خطوط پنجه کلاغی گفته می‌شود، چون شبیه‌ به پنجه‌های کلاغ بوده و در گوشه چشم‌هل ظاهر می‌شوند. دلایل متعددی برای ایجاد خطوط پنجه کلاغی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ژنتیک، افزایش سن، آفتاب، استرس، آلودگی هوا و کشش ناحیه پوست اشاره کرد. هنگامی که شما جوان هستید، پوستتان مملو از کلاژن و آلاستین می‌باشد.
این دو پروتئین می‌توانند پوست شما را حجیم و محکم تر کنند. این پروتئین‌های طبیعی پوست با افزایش سن کاهش می‌یابند و باعث افتادگی پوست و ایجاد چین‌ و‌ چروک می‌شوند. این امر به‌ خصوص در اطراف چشم‌ها، جایی که پوست نازک‌تر و حساس‌تر است، بیشتر بروز پیدا می‌کنند. بوتاکس پنجه کلاغی یکی از بهترین و رایج‌ترین روش‌ها برای از بین‌بردن خطوط ناحیه اطراف چشم است.

آیا بوتاکس پنجه کلاغی می‌تواند به درمان این خطوط کمک کند؟

بوتاکس پنجه کلاغی یک نوع روش درمانی آرامش ‌بخش برای عضلات می‌باشد. در این روش درمانی، برای از بین بردن چین ‌و چروک دور چشم، از روش متوقف کردن ارسال سیگنال‌های عصبی به ماهیچه‌ها استفاده شده است تا این سیگنال‌ها بتوانند توانایی منقبض‌ شدن خود را از دست بدهند. هنگامی که از روش بوتاکس پنجه کلاغی استفاده کنید، ماهیچه‌‌های اطراف چشم شل شده و در نتیجه، پوستتان صاف می‌شود. شما می‌توانید تاثیر تزریق بوتاکس پنجه کلاغی را هنگام خنده مشاهده کنید. تزریق بوتاکس روشی بسیار موثر و مفید برای رفع این نوع خطوط است و می‌توان سه الی چهار روز بعد از تزریق نتایج چشمگیر آن را در اطراف چشم مشاهده کرد.

مزایای تزریق بوتاکس پنجه کلاغی

در روش تزریق بوتاکس پنجه کلاغی، فقط عضلات ناحیه مورد نظر شل می‌شوند و برای جلوگیری یا کاهش چروک‌‌های روی پوست، میزان تحرک این عضلات را کاهش می‌دهند. شما چند روز بعد تزریق می‌توانید مزایای آن را در رفع خطوط پنجه کلاغی به چشم خود ببینید. مهم‌ ترین مزایای تزریق بوتاکس پنجه کلاغی عبارتند از:

مزایای تزریق بوتاکس پنجه کلاغی
 • روشی کاملا ساده، بدون خطر و بدون عوارض است.
 • ظرف کمتر از چند ساعت بعد از تزریق به بهترین نتیجه خواهید رسید.
 • چین و چروک‌‌های اطراف چشم به صورت کامل کاهش یا از بین خواهند رفت.
 • از ایجاد و عمیق تر شدن خطوط و چین و چروک‌های پوستی جلوگیری می‌کند.
 • تزریق بوتاکس پنجه کلاغی نسبت به سایر روش‌های درمانی، هزینه کمتری دارد.
 • دوران نقاهت ناشی از بوتاکس پنجه کلاغی بسیار کوتاه بوده و شما می‌توانید کارهای روزمره خود را بلافاصله بعد از تزریق انجام دهید.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس پنجه کلاغی چیست؟

از عوارض جانبی تزریق بوتاکس پنجه کلاغی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

عوارض جانبی تزریق بوتاکس پنجه کلاغی
 • سردرد و بی‌حسی
 • درد، قرمزی و ورم در محل تزریق
 • فلج موقت در عضلات مجاور
 • حالت تهوع خفیف
 • انحراف دید
 • تب و لرز
 • پرش پلک
 • خونریزی خفیف
 • ضعف کلی

ورم و کبودی مشکلی موقت می‌باشد که معمولا چند روز بعد از تزریق از بین می‌رود. ممکن است برخی از افراد بعد از استفاده از بوتاکس پنجه کلاغی دچار سردرد خفیف شوند. این درد اصولا در کمتر از ۲۴ ساعت متوقف می‌شود و با مسکن‌ها نیز قابل درمان می‌باشد. در کل می‌توان گفت که بوتاکس عوارض کمی را در فرد ایجاد می‌کند.

تزریق بوتاکس پنجه کلاغی چگونه انجام می‌شود؟

در تزریق بوتاکس از ماده‌ای به نام سم بوتولینوم استفاده می‌‌گردد. این سم در محیط آزمایشگاهی به عنوان داروی پودری تولید می‌‌شود. این داروی بسیار قابل اعتماد فقط می‌بایست با دوز مناسب و با تجویز پزشک متخصص مورد استفاده قرار بگیرد. بوتاکس می‌تواند از انتشار ماده استیل‌کولین جلوگیری نموده و انتقال سیگنال عصبی به عضله هدف را مسدود کند.
قبل از تزریق، متخصص شما از بی حسی موضعی برای بی حس کردن محل تزریق استفاده کند. سپس با سوزن‌های بسیار نازک بوتاکس را به عضله تزریق می‌‌کند. همچنین یک پزشک با تجربه و متخصص می‌تواند درد، تورم و کبودی ناشی از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی را به‌ حداقل برساند. با توجه به این که خطوط پنجه کلاغی شامل ناحیه کوچکی در اطراف چشم است، خود درمان فقط چند دقیقه طول می‌کشد. می‌توان این درمان را با سایر روش‌های درمانی ترکیب نموده و آن را در همان روز با بوتاکس برای سایر نواحی صورت، از جمله چین‌ و‌ چروک‌ها و خطوط اخم انجام داد. بدین ترتیب ماهیچه‌ها موقتا فلج شده و چین و چروک روی پوست کاملا از بین می‌رود.

چه کسانی نباید بوتاکس پنجه کلاغی را تزریق کنند؟

چه کسانی نباید بوتاکس پنجه کلاغی را تزریق کنند

طبیعتا تزریق بوتاکس پنجه کلاغی نیز موارد منع خود را دارد. بعضی از افراد نباید به هیچ‌ عنوان از بوتاکس استفاده کنند، چون ممکن است انجام این کار برایشان خطر داشته باشد. برخی از این افراد عبارتند از:

 • دوران حاملگی و شیردهی
 • افرادی با سن کمتر از ۱۸ سال و بالای ۷۵ سال
 • افرادی با بیماری‌های قلبی و عروقی حاد
 • افراد مبتلا به بیماری‌های ام اس و نارسایی کلیه
 • انجام واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر قبل از تزریق بوتاکس
 • ضعف در سیستم ایمنی یا افرادی که عفونت فعال دارند
 • استفاده از داروهای ضد انعقاد خون
 • افراد مبتلا به فلج عضلانی
 • افرادی با اختلالات انعقادی

مراقبت‌های قبل از بوتاکس پنجه کلاغی

مراقبت‌های قبل از بوتاکس پنجه کلاغی

برای دریافت بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی بهتر است مراقبت‌های لازم را انجام دهید. از مهم ترین موارد مراقبتی قبل از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۲۴ ساعت قبل از تزریق برای جلوگیری از انعقاد خون بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
 • نباید قبل از تزریق داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین و ایبوپروفن را مصرف کنید. در صورت مصرف این داروها بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس پنجه کلاغی

مراقبت‌های بعد از بوتاکس پنجه کلاغی

با توجه به مشکلاتی که ممکن است بعد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی رخ دهد، لازم است تا مراقبت‌های بعد از انجام این اقدامات را نیز جدی بگیرید که عبارتند از:

 • ماساژ دادن صورت و ناحیه بوتاکس باعث حرکت آن‌ها شده و خطرات متعددی را برای فرد به همراه دارد. سعی کنید حداقل ۴ ساعت بعد از تزریق به ناحیه تحت درمان فشار وارد نکنید. ممکن است خم کردن سر باعث جا به جایی بوتاکس تازه تزریق شده شود، به همین دلیل توصیه می‌شود که ۲۴ ساعت پس از تزریق صورت را خم نکنید و هنگام خوابیدن حالت طاق باز داشته باشید.
 • برای جلوگیری از لخته شدن خون و ایجاد کبودی در ناحیه تحت درمان، از مصرف داروهایی همچون ایبوپروفن، آسپرین، استامینوفن و همچنین ویتامین E خودداری کنید.
 •  ممکن است استحمام بهد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی باعث ایجاد عفونت شود و به همین دلیل شما نباید حداقل یک تا دو روز دوش بگیرید.
 • در ناحیه تزریق از کمپرس آب سرد استفاده کنید. چون سرد شدن ناحیه تزریق نه تنها از ایجاد کبودی و التهاب جلوگیری می‌کند، بلکه از حرکت بوتاکس و تغییر شکل صورت نیز جلوگیری می‌کند.
 • برای جلوگیری از انعقاد خون تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.

ماندگاری بوتاکس پنجه کلاغی چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس پنجه کلاغی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به طور کلی ماندگاری بوتاکس پنجه کلاغی بین ۴ تا ۶ ماه بوده و به عوامل مختلفی همچون سن متقاضی، میزان اثرگذاری فعالیت عضلات بر روی پوست، نوع پوست، برند بوتاکس مورد استفاده و دوز تزریق بستگی دارد. همچنین هر چه تعداد تزریق بیشتر باشد، میزان ماندگاری آن نیز افزایش پیدا می‌کند. برای اینکه بوتاکس پنجه کلاغی ماندگاری طولانی‌تری داشته باشد، حداقل ۵ الی ۶ جلسه افراد می‌بایست در آن شرکت کرده و مراقبت‌های قبل و بعد را نیز به خوبی رعایت کنند.

هزینه بوتاکس پنجه کلاغی

هزینه بوتاکس پنجه کلاغی

تزریق پنجه کلاغی در اکثر کلینیک‌های زیبایی با قیمت‌های متغیر انجام می‌شود. اما به طور کلی هزینه آن به عوامل مختلفی همچون تعداد جلسات درمانی، مقدار دوز مصرفی، نوع برند بوتاکس، نوع پوست، دستمزد پزشک و تعداد واحدهای بوتاکس بستگی دارد.

سوالات در مورد بوتاکس پنجه کلاغی:

آیا ماساژ ناحیه تحت درمان به بهبودی پس از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی کمک می‌کند؟

خیر، بعد از تزریق بوتاکس پنجه کلاغی از ماساژ دادن و هرگونه فشار به پوست خودداری کنید.

آیا بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی موثر است؟

بله، بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی موثر می‌باشد، چون باعث کاهش انقباض عضلات در ناحیه اطراف چشم می‌شود و خطوط را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

5/5 - (2 امتیاز)
صادق خندانی
صادق خندانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *