لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
تفاوت تزریق کانولا و سوزن

تفاوت تزریق کانولا و سوزن + مهم‌ترین نکات

تفاوت تزریق کانولا و سوزن:

در گذشته تزریق ژل فیلرهای پوستی مثل کلاژن و هیالورونیک اسید به صورت، دست‌ها و سایر بخش‌های بدن، با استفاده از سر سوزن‌های نوک تیز تزریق می‌شدند. این تکنیک اگرچه در بسیاری از موارد نتیجه مطلوبی داشت اما گاهی عوارض مهمی بر جای می‌گذاشت. این موضوع باعث شد تا محققان تکنیک دیگری برای تزریق ژل و فیلر به بدن (به خصوص صورت) ابداع کنند.

تزریق ژل زیر چشم با کانولا، متد درمانی جدیدی است که در سال‌های گذشته جای تزریق با سوزن را گرفته است. کانولاها درست مثل سوزن‌ها دارای یک بدنه توخالی هستند و این ساختار اجازه خواهد داد تا فیلر و ژل از درون بافت عبور کند. با این حال، به جای سری نوک تیز، مثل سوزن، کانولاها دارای نوک گرد و صاف هستند. روند تزریق ژل زیر چشم با کانولا شامل کرخت کردن پوست با یخ و پس از آن تزریق مقدار کمی بی حسی موضعی در زیر پوست با یک سوزن کوچک می‌باشد.

زمانی که پوست بی‌حس می‌شود از سوزن برای سوراخ کردن پوست استفاده خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت تزریق کانولا و سوزن این مطلب را از دست ندهید.

تفاوت‌ تزریق کانولا و سوزن نسبت به سر سوزن آن‌ها

اولین قابلیت سوزن کانولا نسبت به سر سوزن این است که احتمال زخم و کبودی پوست و صدمه به مویرگ‌های صورت دیگر وجود نخواهد داشت. سوزن کانولا به ما این امکان را می‌دهد که حتی زیر چشم نیز از آن استفاده کنیم زیرا اصلاً قرار نیست آن بخش از صورت را هم نیز کبود یا زخمی کند. یک مزیت بسیار با ارزش این نوع سوزن آن است که نسبت به طول آن می‌توانید از قسمتی که کانولا را وارد پوست کرده‌اید آن را تا حد امکان به هر قسمت از پوست که می‌خواهید حرکت دهید و مواد (ژل یا فیلر) را به پوست تزریق کنید.

تفاوت‌ تزریق کانولا و سوزن نسبت به سر سوزن آن‌ها

بهتر است این‌گونه بگوییم که شما در صورت استفاده از سوزن باید برای تزریق بارها سوزن را به نقاط مختلف وارد کرده و چربی یا ژل را به آن تزریق کنید اما کانولا با قابلیت انعطاف و طراحی که دارد می‌تواند در حد امکان به هر نقطه که طول آن برسد مواد را وارد آن قسمت کند.
در ضمن باید بگوییم که اگر نیازی به وارد کردن کانولا به ‌صورت متوالی به پوست انجام نمی‌گیرد و پوست دچار صدمه نمی‌شود و میزان تورم آن نسبت به سر سوزن کمتر می‌باشد.

تفاوت تزریق کانولا و سوزن درمزایای آن‌ها

مزایای تزریق فیلر زیر چشم با کانولا

مزایای مختلفی وجود دارد که در نکات تزریق زیر چشم با کانولا باید به آن اشاره نمود. تکنیک استفاده از کانولا در مقابل سوزن مزایایی دارد از جمله:

 • استفاده از کانولا کلاژنسازی را در بخشی که تزریق صورت گرفته است تحریک کرده و زیاد می‌کند.
 • کانولا درد کمتری نسبت به سوزن دارد. درد در حد ایجاد فشار بر روی پوست می‌باشد.
 • تزریق کانولا بر خلاف سوزن به تعداد دفعات کمتری برای تزریق نیاز دارد.
 • کانولا با کنار زدن رگ در هنگام تزریق مانع خونریزی خواهد شد. در نتیجه احتمال کبودی و خونریزی در محل تزریق به شدت کم می‌شود.
 • در زمان تزریق با سوزن امکان دارد اشتباهی فیلر یا ژل وارد جریان خون شده و موجب مرگ یا نابینایی شود. در حالی که با تزریق فیلر کانولا احتمال این اشتباه به حداقل مقدار خود خواهد رسید.
 • دقت انجام تزریق در تکنیک کانولا بیشتر از سوزن می‌باشد.
 • تزریق با کانولا انعطاف پذیری بیشتری دارد. علت آن نیز تعداد نقطه‌های ورودی کم به پوست است. در قبال این نقطه کم می توان مساحت زیادی از پوست را برای تزریق زیر پوشش گرفت.

مزایای تزریق ژل با سوزن نسبت به کانولا

همانطور که گفته شد در بعضی موارد کانوا بهترین تکنیک تزریق نیست و بهتر است از تکینک‌های دیگر برای تزریق استفاد نمود. اگر به میزان کمی ژل برای ترمیم سریع در قسمت کوچکی از صورت مثل لب بالایی نیاز باشد، سوزن بهترین گزینه خواهد بود. کانولا شاید برای زخم‌های آکنه و یا خطوط بسیار ریز روی صورت مناسب نباشد.

چه زمانی سوزن‌های نوک تیز انتخاب بهتری از کانولا می‌باشد؟

اگرچه تکنیک تزریق فیلرها و ژل‌های پوستی با کانولا مزایای بسیاری را ارائه خواهد داد، اما هنوز هم مواردی وجود دارد که سوزن‌های تیز می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. زمانی که مقدار کمی ژل برای ترمیم سریع یا بهبود ظاهر در نواحی کوچک مثل لب فوقانی یا شقیقه‌ها مورد نیاز است، سوزن هنوز بهترین گزینه می‌باشد. كانولاها امکان دارد برای پر كردن زخم‌های آكنه یا تزریق خطوط بسیار ریز واقع در قسمت سطحی پوست ایده‌آل نباشند. اما برای ترمیم و از بین رفتن مشکلات عمیق، به ویژه در نواحی دور چشم کانولا کارآمدتر از سوزن‌های تیز می‌باشد.

روش تزریق ژل با تکنیک کانولا چگونه انجام می‌گیرد؟

 تزریق ژل با تکنیک کانولا

بیشترین میزان چین و چروک در دور چشم و گونه اتفاق خواهد افتاد. معمولاً بیشتر افراد تمایل دارند تا برای جوان سازی، چین و چروک‌های دور چشم را از بین ببرند. در تکنیک کانولا ابتدا از طریق مقدار کمی یخ به کرخت کردن پوست می‌پردازند و در ادامه از مواد بی حسی به صورت موضعی در دور چشم نیز استفاده می‌کنند.

پس از بی حس کردن پوست صورت یا پوست دور چشم به کمک یک سوزن، فضایی را برای ورود کانولا به پوست ایجاد می‌کنند. کانولا از طریق سوراخ وارد شده توسط سوزن به روی صفحات طبیعی بافت صورت کشیده خواهد شد. پس از پیدا کردن یک منطقه مناسب برای تزریق ژل، پزشک متخصص ژل را به درون پوست منتقل می‌کند.

انواع کانولاهای تزریق

انواع کانولاهای تزریق را بر اساس قطر و طول سوزن و همینطور گیج دسته بندی می‌کند. میکروکانولاها قطرهای گوناگونی بین ۳ الی ۴.۱ دارند. همینطور طول آن‌ها در بازه ۲۰ الی ۷۵ متغیر است. روزنه‌ای که درون کانولا تزریق می‌کنند موجب می‌شود که یک تزریق بی نقص صورت بگیرد. در تزریق ژل زیر چشم با کانولا، کانولا از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.

هاب کانولا نیز بر اساس اندازه‌ای که دارند رنگ‌ها گوناگونی را شامل می‌شود. متخصصی که قرار است تزریق ژل زیر چشم با کانولا را انجام دهد برای انتخاب یکی از انواع مناسب کانولا باید به فاکتورهایی مثل نوع فیلر و ژل مورد استفاده، میزان آسیب دیدگی و چین و چروک‌ها و همینطور رنگ و جنس پوست و مو توجه کنید.

با تزریق فیلر توسط کانولا، با کبودی و تورم خداحافظی کنید!

یکی از تفاوت تزریق کانولا و سوزن سرنگ‌ها دارای نوک تیز و برنده می‌باشند. همین عامل سبب می‌شود مویرگ‌ها و شریان‌های زیر پوستی در معرض پارگی به وسیله سوزن قرار بگیرند و آسیب ببینند. مهم‌ترین علت ایجاد کبودی و تورم بعد از تزریق نیز به همین دلیل است. در حالی که سری مدور کنولا به راحتی بین بافت‌های زیر پوستی حرکت کرده و به شریان‌های زیر پوستی آسیبی نخواهد رساند. احتمال خونریزی و کبودی در تزریق با کنولا به ویژه برای نواحی حساسی مثل زیر چشم به مراتب کمتر از تزریق با سرنگ می‌باشد.

عوارض احتمالی ناشی از کانولا بسیار کم است

یک مورد دیگر از تفاوت تزریق کانولا و سوزن عوارض کم کانولا می‌باشد. در تزریق با سرنگ اگر اینکار توسط افراد غیر حرفه‌ای صورت بگیرد و یا پزشکی که برای شما تزریق فیلر را انجام می‌دهد چندان به روند تزریق اصولی وارد نباشد این موضوع می‌تواند برای شما گران تمام شود! یکی از مشکلات احتمالی و نادر تزریق فیلر درون شریان است که نتیجه آن نکروز یا مرگ بافت سلولی ناحیه‌ی مورد نظر است.

این مشکل به ویژه برای نواحی دور چشم خطرآفرین است و حتی می‌تواند بینائی شما را تحت تاثیر قرار دهد. کنولا به علت داشتن سری گرد نمی‌تواند به شریان وارد شود و احتمال بروز چنین عارضه را به صفر برساند.

کانولا نتیجه‌ای حرفه‌ای و طبیعی‌تر

یکی از تفاوت تزریق کانولا و سوزن این است که در روش تزریق با کانولا، طول بلند کانولا باعث خواهد شد پزشک تسلط بیشتری روی پخش و تزریق فیلر داشته، و به راحتی به نقاط مختلف و عمق پوست دسترسی داشته باشد. در تکنیک تزریق با کانولا علاوه بر دقت بیشتر، از گلوله شدن ژل در ناحیه‌ی مورد نظر پیشگیری می‌شود. البته فراموش نکنید تزریق با کانولا یک روش حرفه‌ای است و بسیاری از پزشکان به علت نداشتن مهارت تزریق با کانولا، از سوزن استفاده می‌کنند.

پرسش و پاسخ در مورد تفاوت تزریق کانولا و سوزن

مهمترین نکات تزریق ژل زیر چشم با کانولا چیست؟

حداقل تا یک هفته قبل از انجام عمل تزریق از دارو های ضد التهاب و الکلی استفاد نکنید. قبل و پس از تزریق حتما از میزان مناسبی از سبزیجات و میوه‌ها استفاده کنید تا به ترمیم پوست خود کمک بیشتری کنید.

4.2/5 - (18 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

2 پاسخ

 1. با سلام و احترام
  در این قسمت چرا واحدها درج نشده است و همچنین توضیحات بسیار ناچیز و کم می باشد.

  “میکروکانولاها قطرهای گوناگونی بین ۳ الی ۴.۱ دارند. همینطور طول آن‌ها در بازه ۲۰ الی ۷۵ متغیر است. ”

  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *