لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
جوانسازی پوست دست با بهترین روش

جوانسازی پوست دست با بهترین روش!

پوست دست های شما به اندازه ی پوست صورتتان نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد؛ حتی در مواردی بیشتر از پوست صورت، چرا که دست ها دائم در معرض انواع آلودگی ها و شوینده ها قرار دارند. از طرفی با افزایش سن و کاهش چربی زیر پوست و کاهش تولید مواد با ارزشی مانند کلاژن در بافت ها، پوست تمام نواحی بدن دچار افتادگی و چین و چروک می شوند. معمولا توجه بیشتر افراد به پوست صورت می باشد و روش های متنوعی نیز برای جوانسازی پوست صورت ابداع شده است. اما نواحی دیگر بدن نیز دست خوش این تغییرات ناشی از افزایش سن قرار می گیرند.

جوانسازی پوست دست

از جمله این نواحی می توان به ناحیه گردن، دکلته و پشت دست ها اشاره کرد. با گسترش روش های نوین جوانسازی پوست، توجه به جوانسازی پوست دست نیز افزایش یافته است که در این مقاله قصد داریم تکنیک های جدید مورد استفاده در جوانسازی پوست دست را خدمتتان معرفی کنیم.

جوانسازی پوست دست

علت چروک شدن پوست دست می تواند شامل طیفی از عوامل باشد؛ گذشته از افزایش سن و کاهش چربی زیر پوست عواملی مانند ژنتیک، آب و هوا، شرایط شغلی و استفاده زیاد از مواد شوینده و ضدعفونی کننده می توانند در چروک شدن زود هنگام دست ها نقش داشته باشند. از تاثیر نور مستقیم خورشید روی دست ها و ایجاد لکه های پوستی نیز نمی توان غافل شد. اما توصیه می کنیم به پوست دست های خود به اندازه پوست صورتتان اهمیت دهید چرا که ظاهر دست ها می توانند کاملا سن فرد را مشخص کنند. از روش های خانگی جوانسازی پوست دست تا روش های پاکسازی و فیشیال دست و یا روش های موثرتری مانند آر اف و تزریق مزوژل ها همگی برای مراقبت از پوست دست ها انجام می شوند. تنوع تکنیک های مختلفی که برای جوانسازی پوست دست مورد استفاده قرار می گیرند، روز به روز و با گسترش تکنولوژی پزشکی، افزایش می یابد. بنابراین انتخاب های گسترده ای برای همه افراد محیا است. اکثر این روش ها کارایی بسیار خوبی دارند و از ماندگاری مناسبی برخوردار هستند. عوارض جانبی کمی دارند و ایمن هستند؛ هرچند گاهی ممکن است نیاز باشد که چندین روش را برای به دست آوردن بهترین نتایج امتحان کنید.

چه کسانی می توانند جوانسازی پوست دست انجام دهند؟

جوانسازی پوست دست افراد

با افزایش سن، پوست سفت دست ها به تدریج شل می شوند، بافت حجیم پشت دست به تدریج از دست می رود و رگ های پشت دست برجسته می شوند و لکه های پوستی قهوه ای روی دست شکل می گیرند و چین و چروک ها پدیدار می شوند. افرادی که با این موارد رو به رو می شوند، همگی کاندید مناسبی برای انجام روش های جوانسازی پوست دست هستند.

ممنوعیت جوانسازی پوست دست

این روش قابلیت استفاده برای تمام افراد را دارد اما زنان باردار و زنان شیرده، افرادی که دارای مشکلات خون ریزی هستند؛ افراد سیگاری، افرادی که سابقه واکنش شدید آلرژیک به خصوص به انواع فیلرهای پوستی را دارند، بهتر است از این روش استفاده نکنند.

روش های جوانسازی پوست دست در کلینیک دکتر تفت

تکنیک های مختلفی برای جوانسازی پوست دست مورد استفاده قرار می گیرند از جمله تزریق انواع مزوژل ها به عنوان فیلر و پرکننده پوستی، تزریق چربی، استفاده از لیزر، اسکلروتراپی یا برداشتن رگ ها، میکرودرم ابریژن و برداشتن پوست اضافی و افتاده با جراحی که در این بین، سه مورد از بهترین روش های جوانسازی پوست دست در کلینیک دکتر تفت انجام می پذیرند. این روش ها از کم تهاجمی ترین و موثرترین روش ها هستند.

جوانسازی پوست دست
  1. فیشیال پوست دست

پاکسازی پوست دست که با عنوان فیشیال دست مرسوم شده است، تکنیکی شامل چند روش برای لایه برداری سلول های مرده، آبرسانی و ماساژ دست ها برای افزایش شادابی و لطافت پوست دست می باشد. در صورتی که فیشیال دست به صورت اصولی انجام شود و در بازه های مشخص تمدید گردد، بهترین نتایج را در اثر این روش مراقبتی از پوست در دراز مدت دریافت خواهید کرد. البته این روش بیشتر به عنوان پیشگیری مطرح است و نه درمان، بنابراین توصیه می شود که از سنین پایین تر که دست ها هنوز دچار پیری پوست نشده اند، به طور منظم فیشیال پوست دست را انجام دهید. خدمات فیشیال دست در در کلینیک دکتر تفت شامل موارد زیر می باشد:

  • اسکراب

در مرحله ابتدایی دست ها را در ظرف مخصوص قرار می دهند تا رطوبت کافی دریافت کند، سپس با استفاده از انواع ترکیبات طبیعی و اسکراب های ویتامینه، پوست دست را کاملا می پوشانند و ماساژهای دورانی برای کمک به جذب بهتر مواد ویتامینه روی پوست انجام می شود. بعد از اطمینان از جذب کامل مواد، پوست به آرامی با آب با دمای محیط شستشو می شود.

  • آبرسانی

در مرحله بعد دست ها به انواع کرم ها و لوسیون های آبرسان قوی آغشته می شوند.

  • ماسک دستکشی

در مراحل فیشیال دست از انواع ماسک های دستکشی مخصوص که بسته به نوع پوست فرد انتخاب می شوند، استفاده می گردد. این ماسک ها حاوی مواد مغذی برای تغذیه، آبرسانی و نرم کردن پوست هستند.

  • ماساژ

انواع ماساژهای دست به روش های مختلف انجام می گیرد. این کار به افزایش خون رسانی ناحیه کمک شایانی می کند.

2. آر اف برای جوانسازی پوست دست

لیزر آر اف فرکشنال (RF Fractional) یکی از روش های جوانسازی پوست می باشد که برای دست ها نیز کاربرد دارد. در این روش با کاربرد امواج رادیوفرکانس که در واقع طیفی از نور هستند، بافت پوست برای تولید کلاژن و الاستین تحریک می شود. روش آر اف فرکشنال موجب کاهش چین و چروک و افزایش استحکام و سفتی پوست می شود که همین امر منجر به کاهش افتادگی و شل شدگی پوست می شود. این روش برای رفع تیرگی پوست و از بین بردن لکه های روی دست نیز استفاده می شود. از مزایای این روش این است که موجب بروز هیچ زخم و خون ریزی نمی شود و کاربرد آن برای فرد بسیار راحت است. یک دوره درمان با آر اف می تواند بین 3 تا 6 جلسه به طول انجامد که نتایج می تواند تا 3 سال روی دست ها دیده شود. در صورت تمدید سالانه آر اف، ماندگاری نتایج بسیار بالا می رود.

3. تزریق مزوژل (جالپرو. پروفایلو. ایجال)

استفاده از انواع مزوژل ها و فیلرهای پوستی می تواند به راحتی حجم از دست رفته پشت دست ها را پر کند. از طرفی این فیلرها با داشتن مقادیر مناسبی از هیالورونیک اسید موجب تحریک تولید کلاژن سازی و جوانسازی پوست دست می شوند.

  • جالپرو

مزوژل جالپرو (Jalupro) حاوی انواع آمینواسیدهای ضروری و هیالورونیک اسید می باشد. این مزوژل در مقایسه با سایر نمونه های مشابه دارای ترکیب منحصر به فردی است که علاوه بر تامین ماده ی ضروری مثل هیالورونیک اسید که خود در آبرسانی پوست نقش مهمی دارد، آمینواسیدهای موجود در آن نیز موجب افزایش قوام پوست می شود. از مزایای زیاد جالپرو می توان به قابلیت آبرسانی بالای آن، توانایی کاهش چین و چروک دست و پر کردن فرورفتگی ها با افزایش حجم بافت پوست و توانایی کاهش افتادگی و شل شدگی بافت پوست اشاره کرد.

  • پروفایلو

مزوژل پروفایلو (Profhilo) دارای غلظت بسیار مناسبی از هیالورونیک اسید است. این ماده که قابلیت نگهداری آب به میزان 1000 برابر وزن خود را دارد، با تزریق مستقیم به بافت پوست دست ها، موجب جوانسازی و حجم دهی بافت می شود. با تزریق این مزوژل به پوست دست ها، چین و چروک ها و فرورفتگی ها دست پر می شود و ظاهر خوشایندی به دست ها می بخشد.

  • ایجال

با تزریق مزوژل ایجال (Ejal) که ساخت کشور ایتالیا می باشد، فیبروبلاست ها تحریک به تولید کلاژن و الاستین بیشتری می شوند و با بازیابی بافت و ماتریکس خارج سلولی، پوست لیفت می شود و چین و چروک های پوست پر می شوند. ترکیبات ایجال شامل درصد بالایی هیالورونیک اسید، انواع کو آنزیم ها، مواد معدنی، آمینواسید ها، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها ست.

سن مناسب جوانسازی پوست دست

معمولا با افزایس سن، پوست دست نیز مانند پوست سایر نواحی بدن دچار تغییراتی می شود. شاید از سن بالای 30 سال به تدریج این تغییرات را مشاهده کنید. توصیه می شود برای حفظ حالت دست ها، علاوه بر مراقبت های معمول و روتین مانند استفاده از مواد شوینده ملایم و کرم های مرطوب کننده مناسب، اقدام به استفاده از روش غیرتهاجمی جوانسازی پوست دست مانند آر اف و فیشیال پوست دست و تزریق مزوژل ها کنید تا از بروز پیری زودرس پوست دست ها جلوگیری کنید.

ماندگاری جوانسازی پوست دست

همان طور که گفتیم روش های متنوعی برای جوانسازی پوست دست وجود دارد که هرکدام اثرگذاری متفاوتی دارند. بنابراین به همین نسبت ماندگاری متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال در صورت تزریق مزوژل تا حدود 3 تا 5 سال نتایج را می توانید روی دست های خود مشاهده کنید هرچند که ماندگاری نتایج به نوع ژل مورد استفاده، سطح متبولیسم بدن و تکنیک تزریق مورد استفاده توسط پزشک نیز بستگی دارد.تکنیک فیشیال دست دارای ماندگاری کوتاهتری دارد و در صورت تکرار مداوم اثرات ماندگارتر می شوند.

جمع بندی جوانسازی پوست دست

دست ها دائم در معرض انواع آلودگی ها، شوینده ها و نور خورشید هستند، بنابراین پوست دست ها بسیار در معرض خطر می باشند و برای حفظ شادابی آنها باید به طور مرتب مراقبت از دست ها انجام شود. قبل از اقدام به جوانسازی پوست دست ها، ابتدا می توانید در یک جلسه ی مشاوره با پزشک پوست و مو کلینیک شرکت کنید. در مورد اثربخشی این روش برای دست های خود آگاه شوید و اطمینان حاصل کنید که این روش با شرایط شما و داروهایی که مصرف می کنید، تداخل ندارد. علاوه بر روش های خانگی جوانسازی پوست دست، روش های مانند فیشیال دست، آر اف و تزریق مزوژل ها نیز روش هایی با اثرات بسیار خوب و ماندگاری بالا هستند. دوران نقاهت این روش ها می تواند همراه با تورم، کبودی و سفتی دست ها باشد که شاید انجام دادن خیلی از کارها را برای افراد مشکل کند ولی همه ی این روش ها ایمن و بدون عوارض هستند.

پرسش های متداول درباره جوانسازی پوست دست:

روش های جوانسازی پوست دست در منزل کدامند؟

استفاده از انواع اسکراب های خانگی مانند پودر قهوه و شکر، استفاده از انواع مواد طبیعی مانند عسل یا آلوئه ورا به عنوان ماسک های خانگی لایه بردار پوست، استفاده از روش پارافین تراپی برای افزایش لطافت پوست و استفاده از انواع کرم های مرطوب کننده و آبرسان پوست، از روش های خانگی جوانسازی پوست دست هستند. اما به یاد داشته باشید که با وجودی که این روش ها بسیار مفید هستند ولی اثرات موقتی دارند و برای افرادی که دچار چین و چروک های دست شده اند، توصیه می شود که روش های موثرتری که در ابتدای این مقاله معرفی شدند را امتحان کنند.

بهترین روغن برای جوانسازی پوست دست کدام است؟

روغن های طبیعی گیاهی سرشار از مواد مورد نیاز برای تغذیه و آبرسانی پوست هستند از جمله می توان به روغن آوواکادو، روغن زیتون، روغن جوجوبا، روغن نارگیل و روغن اسطوخودوس اشاره کرد. این روغن ها لکه های پوستی را کم رنگ می کنند، لایه ی سلول های مرده پوستی را از بین می برند، با افزایش لطافت پوست موجب کم عمق شدن چین و چروک های پوست می شوند. توصیه می کنیم که به صورت روزانه از روغن های گیاهی مناسب استفاده نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *