لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
دلایل سردرد بعد از بوتاکس چیست

دلایل سردرد بعد از بوتاکس چیست؟

در حالی که بوتاکس (onabotulinumtoxin A) زمانی که به درستی تزریق شود، یک داروی ایمن و موثر در نظر گرفته می شود، عوارض جانبی همچنان ممکن است رخ دهد. یکی از عوارض جانبی معمولاً خفیف و کوتاه مدت سردرد است.
این عارضه جانبی در درجه اول پس از تزریق بوتاکس به عضلات صورت برای کاهش چین و چروک یا پیشگیری از میگرن تجربه می شود. در این مقاله میخواهیم راجع به علت سردرد بعد از بوتاکس برای شما توضیح دهیم پس تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس به دلیل استفاده از لوازم آرایشی برای صاف کردن چین و چروک های صورت به منظور دستیابی به ظاهری جوان تر شناخته شده است. همچنین برای پیشگیری از میگرن مزمن و تسکین شرایط سلامتی از جمله بلفارواسپاسم (انقباض پلک)، اسپاستیسیتی (سفتی غیرطبیعی عضلات) و مثانه بیش فعال استفاده می شود.

سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس حاوی مقادیر بسیار کمی از سم است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید است. این سم بوتولینوم با اختلال در عملکرد عصبی عمل می کند. از آنجایی که اعصاب شما مسئول ارسال سیگنال به عضلات شما هستند، هنگامی که بوتاکس تزریق می شود، عضله مورد نظر شل شده و فلج می شود.

این مقاله سردرد را به عنوان یکی از عوارض جانبی بوتاکس، از جمله اینکه چگونه می توان آن را کاهش داد و چه زمانی که می توانید انتظار رفع آن را داشته باشید، مورد بحث قرار خواهد گرفت. سایر عوارض جانبی احتمالی بوتاکس نیز به اختصار مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

عوارض جانبی بوتاکس

عوارض بوتاکس

عوارض جانبی بوتاکس بسته به اینکه دارو در کدام ناحیه از بدن (مانند عضله پیشانی یا مثانه) تزریق می شود، متفاوت است.
به عنوان مثال، برای پیشگیری از میگرن مزمن، تزریق بوتاکس در هفت عضله خاص سر و گردن تقسیم می شود. گردن درد و سردرد شایع ترین عوارض گزارش شده برای این اندیکاسیون هستند.
سایر عوارض بوتاکس عبارتند از:

 • دهان خشک
 • ناراحتی یا درد، تورم، قرمزی، خونریزی در محل تزریق
 • احساس عمومی خوب نبودن، حالت تهوع و علائم شبه آنفولانزا
 • خستگی
 • اختلالات بینایی (مانند دوبینی، تاری دید، یا کاهش دید)
 • افتادگی پلک یا ابرو
 • تورم پلک
 • خشکی چشم
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی
 • مشکلات ادراری (مانند ناراحتی، درد یا سوزش هنگام ادرار کردن، ناتوانی در تخلیه مثانه، عفونت دستگاه ادراری یا UTI)
 • واکنش آلرژیک (به عنوان مثال، علائم ممکن است شامل خارش، کهیر، خس خس سینه، سرگیجه یا احساس ضعف باشد)
 • بوتاکس یک هشدار جدی دارد که جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو (FDA) است. یک عارضه جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی این است که سم از محلی که دارو در آن تزریق شده است پخش شود.

مسمومیت بعد از تزریق بوتاکس

علائم انتشار سم بوتولینوم نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات تنفسی و یا بلعیدن
 • ضعف عضلانی در سراسر بدن شما
 • دوبینی، تاری دید و افتادگی پلک
 • گرفتگی صدا یا از دست دادن صدا
 • مشکل در بیان واضح کلمات
 • از دست دادن کنترل مثانه

علت سردرد بعد از بوتاکس

سردرد ممکن است پس از انجام تزریق بوتاکس به دلایل مختلف ایجاد شود. یکی از علت ‌های سردرد بعد از بوتاکس این است که وقتی بوتاکس تزریق می شود، عضله مورد نظر ابتدا اسپاسم می کند و در نهایت آرام می شود و فلج می شود. این اسپاسم عضلانی ممکن است باعث سردرد شود.

علت سردرد بعد از بوتاکس

همچنین اگر رگ خونی در طول تزریق بوتاکس آسیب ببیند و هماتوم (حوضچه خون) ایجاد شود، ممکن است یکی از علت ‌های سردرد بعد از بوتاکس ایجاد شود. این ممکن است باعث سردرد همراه با یک توده حساس و کبود شده روی پوست شود.

ضربه زدن تصادفی سوزن به استخوان جمجمه یا استرس اضطراب ناشی از تزریق بوتاکس نیز ممکن است از علت ‌های سردرد بعد از بوتاکس باشد. خبر خوب این است که سردردهای مربوط به تزریق بوتاکس خفیف به نظر می رسند و یک تا سه روز پس از درمان برطرف می شوند.

گزارش‌های بسیار نادری از سردردهای مرتبط با بوتاکس وجود دارد که شدید و یا هفته‌ها ادامه می‌یابند. در این موارد غیرعادی، متخصصان گمان می‌کنند که سردرد ممکن است ناشی از یک تکنیک معیوب یا یک دسته «بد» از بوتاکس باشد.یا استفاده از  نوع ناخالصی از بوتاکس بوده است.

شایان ذکر است، برای کسانی که تحت تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن هستند، ممکن است سردرد بعداز بوتاکس چند روز (گاهی تا دو هفته) طول بکشد تا متوجه کاهش دفعات سردرد و شدت آن شوند.

نحوه درمان سردرد بعد از بوتاکس

تا این جای کار از علت سردردهای بعد از بوتاکس گفتیم.سردردهای مرتبط با بوتاکس را معمولاً می توان با داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند تایلنول (استامینوفن) یا یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند موترین یا ادویل (ایبوپروفن) کاهش داد.
اینها همان داروهایی هستند که برای درمان علت ‌های سردرد بعد از بوتاکس تنشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.دردهای تنشی ، دردی کسل‌کننده و شبیه فشار که در اطراف سر احساس می‌شود.

درمان سردرد بعد از بوتاکس

از آنجایی که تایلنول و NSAID ها داروهای مناسبی برای افراد خاص نیستند، قبل از مصرف حتما با پزشک خود صحبت کنید. به عنوان مثال، از مصرف NSAID ها در افرادی که مشکلات سلامت زمینه ای خاصی مانند بیماری قلبی، نارسایی کلیه، یا سابقه خونریزی معده دارند، باید اجتناب شود.
به خاطر داشته باشید که برخی از ارائه دهندگان بوتاکس ممکن است ترجیح دهند بیماران خود از NSAID ها به طور کلی اجتناب کنند. این کار به این دلیل است که NSAID ها می توانند خون را رقیق کنند و ممکن است باعث ایجاد یا تشدید هر گونه کبودی یا آسیب عروق خونی شوند.

اگر سردرد شما شدید است یا علیرغم درمان ادامه دارد، لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که درمان بوتاکس شما را انجام داده است تماس بگیرید.
در نهایت، اگر به طور مداوم پس از تزریق دچار سردرد می شوید، با ارائه دهنده بوتاکس خود صحبت کنید، آنها ممکن است بتوانند دوز کمتری از بوتاکس را تزریق کنند یا محل تزریق را در ویزیت بعدی شما تغییر دهند تا از علت ‌های سردرد بعد از بوتاکس جلوگیری شود.

سخنی پایانی علت سردرد بعد از بوتاکس

بوتاکس با کاربردهای چندوجهی و مشخصات ایمنی قوی، مطمئناً یک داروی فوق العاده است. با این وجود، اگر قصد تزریق بوتاکس را دارید، حتماً به دنبال ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی باشید که آموزش و تجربه کافی برای انجام آن‌ها را داشته باشد.

بوتاکس یک داروی همه کاره است که برای کاهش چین و چروک های صورت، پیشگیری از سردردهای میگرنی مزمن و درمان عضلات بیش فعال و سایر بیماری ها استفاده می شود. سردرد یک عارضه جانبی احتمالی است که ممکن است با تزریق بوتاکس سر، گردن یا صورت رخ دهد.

خوشبختانه این عارضه جانبی خفیف است و با داروهای مسکن بدون نسخه قابل تسکین است. اگر همچنان ناراحتی در خود حس میکنید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

همچنین، توجه داشته باشید که انجام بوتاکس اغلب مستلزم تعهد شماست. این به این دلیل است که اثر بوتاکس موقتی است و حدود سه ماه ماندگاری دارد. این احتمال وجود دارد که برای حفظ هر گونه نتیجه زیبایی یا درمانی مطلوب به تزریق های مکرر نیاز داشته باشید.

پرسش و پاسخ در مورد علت سردرد بعد از بوتاکس

آیا سردرد بعد از بوتاکس تشدید می شود؟

خیر سردرد نباید بعد از بوتاکس بدتر شود. با این حال، برخی از بیماران یک سردرد خفیف و کوتاه مدت را در عرض 24 ساعت یا بیشتر پس از تزریق بوتاکس تجربه می کنند.

چه زمانی بعد از بوتاکس می توان انتظار سردرد را داشت؟

ممکن است بعد از تزریق بوتاکس سردرد داشته باشید، معمولاً در همان روز یا روز بعد از تزریق.

4.1/5 - (21 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

2 پاسخ

 1. سلام من تقریبا سه هفته پیش بوتاکس انجام دادم متاسفانه بعداز این مدت ۴ روزه که مدام سردرد دارم دردهاش مثه کشی که سینوزیت داره . لازم به ذکر هست که این اولین بار نیست که بوتاکس میکنم که همیشه در دومرحله دوماه تزریق میشد و هیچ مشگلی نداشتم ولی اینبار یک مرحله بود و اینکه بعداز نزدیک سه هفته من سرورهای شروع شده که البته نمیدونستم که مربوط به بوتاکس باشه . متاسفانه من هرسه ساعت مسکن میخورم. لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *