لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

در کدام دستگاه لیزر درد کمتری احساس می‌شود؟

با توجه به اینکه از بین تمام فرآیندهای از بین بردن موهای زائد بدن، لیزر محبوب ترین، ماندگارترین و کم دردترین است اما افراد بسیاری که قصد انجام لیزر را دارند، یک نگرانی که در این زمینه برای آن‌ها وجود دارد این است که در بین دستگاه‌های مختلف لیزر درد کدام دستگاه کمتر است و یا این که آیا دستگاهی وجود دارد که بدون هیچ دردی بتوان موهای زائد بدن را با آن از بین برد.

انتخاب روش و دستگاه مناسب می‌تواند درد لیزر را به میزان زیادی کم کند و شما را کاملا از نگرانی در بیاورد. در ادامه این مطلب به بررسی دستگاه‌های مختلف لیزر می‌پردازیم، تا آن دسته از افرادی که قصد انجام آن بدون درد لیزر را دارند، آگاهی مناسبی را نسبت به این موضوع داشته باشند.

عوامل موثر در میزان درد لیزر

همان طور که گفتیم این موضوع جنبه‌های بسیاری دارد، که تاثیر هر کدام در میزان دردی که شما در هنگام لیزر احساس می‌کنید، فرق دارد. اما برخی از این عوامل خیلی کلی‌تر هستند که شامل موارد زیر می‌شوند:

عوامل موثر در میزان درد لیزر

ناحیه مورد هدف لیزر موهای زائد

می‌دانیم که حساسیت پوست بخش‌های مختلف بدن متفاوت بوده و همین موضوع باعث می‌شود که به طور مثال درد ناحیه بیکینی و ناحیه تناسلی بیشتر از بخش‌‌های دیگر باشد و یا صورت نیز حساسیت بالاتری نسبت به اشعه لیزر دارد.

جنسیت تقاضا کننده

این عامل هم هر چند جزیی اما باز هم تاثیرگذار است و حساس بودن نسبت به درد در بانوان به دلیل ظریف بودن پوست، بیشتر از آقایان است.

نوع تکنیک و دستگاه لیزر

مهم‌ترین و کلیدی‌ترین نکته و عامل در تشخیص درد بدون شک تکنیک لیزر و دستگاه مورد استفاده برای لیزر می‌باشد که باید به آن توجه بسیاری داشته باشید.

در کدام دستگاه لیزر موهای زائد درد لیزر کمتر است؟

در واقع هر چه یک دستگاه لیزر، تکنیک و مکانیزم مورد نظر خود را بهتر پیاده کند، درد کمتری را متوجه شما خواهد کرد. بدون تردید معتبرترین و استانداردترین دستگاه لیزر موهای زائد در حال حاضر دستگاه کندلا است. دستگاه‌های کندلا برای تکنیک‌های مختلف لیزر درمانی از جمله دو تکنیک پیشنهادی بالا یعنی الکس و ND-YAG دستگاه‌هایی را طراحی کرده است که به بهترین شکل این واکنش را انجام می‌دهند.

این دستگاه‌ها از یک ژل خنک کننده بسیار مرغوب و تاثیرگذار برای خنک کردن پوست شما استفاده می‌کنند که باعث کم شدن اثر حرارت بر روی بدن شما می‌شوند. به همین منظور ما به شما دستگاه‌های کندلا سری پرو را توصیه می‌کنیم که عملکرد خیره کننده‌ای از خود در از بین بردن موهای زائد بدن نشان داده است. در کشور ما نیز معتبرترین مراکز لیزر از این برند برای کسب رضایت مشتریان خود استفاده می‌کنند.

باور اشتباه در مورد درد ناشی از دستگاه‌های لیزر

باور اشتباهی که در مورد دستگاه‌های لیزر شایع و مرسوم شده ‌است، این است که هر چقدر درد ناشی از دستگاه لیزر بیشتر باشد، به همان میزان نیز اثربخشی دستگاه بالا می‌رود. این موضوع به طور کامل از نظر پزشکان متخصص رد شده و باوری اشتباه است. این تنها علت افراد سودجو برای تبلیغ دستگاه‌های ناکارآمد خود می‌باشد.

همانطور که گفتیم ایجاد حرارت در ناحیه‌ی درمان از ویژگی‌های تمامی دستگاه‌های لیزر است اما امروزه دستگاه‌های پیشرفته‌تری نیز وجود دارند که با استفاده از سیستم خنک سازی، با اثر بخشی زیاد درد کمتری را نیز در ناحیه‌ی درمان ایجاد خواهند کرد. توصیه می‌کنیم که به باورهای غلط در مورد لیزر موهای زائد توجه نکنید.

موی زائد چه بخش‌هایی از بدن نباید لیزر شود؟

در کل پوست نزدیک منافذ باز بدن، مثل سوراخ بینی و ناحیه تناسلی، نباید لیزر شود. البته در بسیاری از مواقع، در صورت لیزر چنین قسمت‌هایی از بدن هم بیماران فقط با عوارض خفیفی، آن‌هم پس از فرآیند لیزر موهای زائد روبرو می‌شوند. این عوارض می‌تواند شامل قرمزی پوست، تورم، تاول، هایپرپیگمنتیشن یا ایجاد جای زخم و افزایش خطر آفتاب‌سوختگی باشند.

بسیاری از ما هنگامی که تصمیم می‌گیریم موهای زائد خود را با لیزر رفع کنیم، به این فکر خواهیم افتاد که کدام دستگاه لیزر درد کمتری دارد؟ که پاسخ به این سوال این است که انتخاب بهترین دستگاه لیزر بر اساس رنگ پوست می‌باشد.

روش‌های کاربردی برای کاهش درد لیزر

در این قسمت ۵ تکنیک را برای کم شدن درد ناشی از لیزر توصیه کرده‌ایم. این تکنیک‌ها بسیار راحت اما به شدت کاربردی هستند.

روش‌های کاربردی برای کاهش درد لیزر
استعمال کرم بی حس کنندهموهای بدن را کوتاه نگه دارید
فاصله جلسات را با توجه به زمان خود تعیین کنیدپیش از درمان به اندازه کافی آب مصرف کنید

استعمال کرم بی حس کننده

پیش از انجام لیزر می‌توانید از کرم بی حس کننده موضعی استفاده نمایید. حدودا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پیش از لیزردرمانی بهتر است از کرم بی حسی استفاده شود. (البته پیشنهاد می‌شود که برای اطمینان از انتخاب یک کرم مناسب، حتما با پزشک متخصص زیبایی خود مشورت نمایید.)

موهای بدن را کوتاه نگه دارید

هرچه طول مو زیاد باشد، درد بیشتری را به واسطه انتقال گرما، احساس خواهید کرد. به همین علت است که تکنسین‌ها به طور کلی تراشیدن ناحیه هدف، حداقل یک الی دو روز پیش از لیزر کردن را پیشنهاد می‌کنند.

فاصله جلسات را با توجه به زمان خود تعیین کنید

هر تکنسین تکنیک خاص خود را در استفاده از لیزر دارد. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند سرعت کم و در عین حال مداوم را دنبال کنند. بعضی دیگر از دستگاه با فواصل سریعتر استفاده می‌کنند. از تکنسین خود بخواهید سرعت را با توجه به راحتی شما تنظیم کند.

صداقت داشته باشید

در مورد میزان دردی که تحمل کنید صادق باشید. اگر هر لحظه درد غیر قابل تحملی را تجربه کردید، از تکنسین خود بخواهید فوراً آن را متوقف کند.

پیش از درمان به اندازه کافی آب مصرف کنید

بدون نوشیدن آب فراوان به جلسه لیزر موهای زائد نروید. ۴ الی ۵ ساعت پیش از شروع جلسه لیزر درمانی، شروع به نوشیدن آب کنید. هر چه آب بیشتری بخورید، کمتر احساس درد خواهید کرد.

ویژگی دستگاه‌های لیزر بدون درد چیست؟

خوشبختانه خیلی وقت است که از محدود بودن انتخاب دستگاه لیزر به نوع شاتی آن گذشته است. هرچه تقاضا در زمینه رفع موهای زائد از طریق تکنیک لیزر بیشتر شده است، تکنولوژی به کار رفته در دستگاه‌های جدید نیز پیشرفته‌تر می‌شود. این تحولی که در نسل جدید دستگاه‌های لیزر ایجاد شده، فقط مربوط به بیشتر شدن اثرگذاری و یا ماندگاری نتایج نمی‌باشد.

در دستگاه‌های لیزر جدید نه تنها سیستمی برای سازگاری عملکرد با رنگ پوست قرار گرفته، بلکه قابلیت پایین آمدن میزان درد نیز به آن اضافه شده است. قابلیت کم شدن درد لیزر از طریق بخشی به نام سیستم خنک‌کننده یا همان Cooling System به این دستگاه‌ها اضافه شده است. دستگاه‌هایی که مجهز به این سیستم هستند، کمترین درد ممکن را به کاربر وارد می‌کنند.

سیستم خنک کننده همانطور که از اسمش مشخص است به طور مدام پوست را خنک کرده و به میزان چشم‌گیری از بروز سوختگی و درد پیشگیری می‌کند. البته حذف موهای زائد بدون درد تنها بخشی از قابلیت‌های این سیستم می‌باشد. در واقع وجود سیستم خنک کننده در دستگاه لیزر تا حد قابل توجهی از آسیب‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

درد لیزر تا چه حدی احساس می‌شود؟

این درست است که در این مطلب در مورد درد لیزر و اینکه کدام دستگاه لیزر درد کمتری دارد صحبت می‌کنیم. اما این مسئله به این معنا نیست که درد لیزر موهای زائد بسیار زیاد و غیر قابل تحمل می‌باشد. در واقع می‌توان گفت که درد لیزر درمانی بیشتر از درد اپلاسیون با موم یا وکس نیست. هنگامی که شما از اپلاسیون با موم یا وکس استفاده می‌نمایید، علاوه بر اینکه حین کنده شدن موها درد زیادی احساس خواهد شد، بلکه پس از آن هم امکان دارد شما برای مدتی سوزشی خفیف را احساس کنید.

این هنگامی است که در لیزر درمانی تنها یک لحظه درد احساس شده و پس از آن هیچ گونه درد و حساسیتی وجود ندارد. به علاوه میزان این درد از جلسات دوم به بعد کاهش می‌یابد زیرا موهای زائد ضخیم رفع می‌شوند. ضمناً به یاد داشته باشید که لیزر موهای زائد درمانی است که به صورت دائم شما را از شر موهای ناخواسته رها خواهد کرد. در صورتی که تکنیک‌های دیگر این قابلیت را نداشته و شما مجبور هستید تا پایان عمر این درد را به صورت دوره‌ای تحمل کنید.

پرسش و پاسخ در مورد میزان درد لیزر

درد لیزر موهای زائد بدن چقدر است؟

امکان دارد حس کنید یک جسم لاستیکی به پوست بدنتان ضربه میزند.همچنین ممکن است بعد از انجام لیزر، به دلیل حساسیت پوستی، عوارضی مانند قرمزی پوست یا تحریک‌هایی مانند آفتاب‌سوختگی خفیف تجربه نمایید.

4.1/5 - (9 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *