لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
لایت تراپی در فیشیال (Light Therapy)

لایت تراپی در فیشیال (Light Therapy)

لایت تراپی یا نور درمانی یکی از روش های درمانی است که برای بهبود پوست با عارضه های مختلف استفاده می شود. در این روش نور با طول موج های خاص به پوست فرد تابانده می شود. این روش کاملا غیرتهاجمی و بدون درد و خونریزی انجام می شود. در این مقاله قصد داریم لایت تراپی را به طور کامل معرفی کنیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

لایت تراپی (Light Therapy) چیست؟

لایت تراپی با لامپ (LED)  light-emitting diode، یک روش درمانی غیر تهاجمی است که برای بهبود پوست، نور با فرکانس های متفاوت را وارد لایه های پوست می کند. در دهه 1990، ناسا شروع به مطالعه اثرات لامپ LED در بهبود زخم در فضانوردان از طریق کمک به رشد سلول ها و بافت ها کرد. امروزه متخصصان پوست و زیبایی معمولا از لایت تراپی با لامپ LED برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی استفاده می کنند. متخصصان پوست اغلب از لایت تراپی همراه با سایر روش های درمانی مانند کرم ها، پمادها و انواع روش های فیشیال استفاده می کنند، تا بهترین نتیجه را به شما بدهند.

لایت تراپی چیست (Light Therapy)

عملکرد لایت تراپی چجوریست؟

در این روش با تابش طیف های مختلف نور به پوست، موجب گرم شدن و آسیب بسیار جزئی به پوست می شود که همین امر می تواند تولید کلاژن در سلول های پوستی را افزایش دهد. لایت تراپی به درمان انواع عارضه ها و شرایط پوستی کمک می کند، از جمله: اگزما، ریزش مو، آکنه خفیف تا متوسط، پسوریازیس، لکه های ضمخت، پوسته پوسته و پیش سرطانی روی پوست (کراتوز اکتینیک)، آکنه روزاسه، آسیب پوستی در اثر نور خورشید، زخم ها و چین و چروک.

در برخی موارد، گزارش شده است که لایت تراپی ممکن است سرطان سلول پایه ای (BCC) را درمان کند. BCC، یک سرطان پوست، شایع ترین نوع سرطان است که هر ساله حدود 3.6 میلیون آمریکایی را مبتلا می کند.

انواع مختلف لایت تراپی

در لایت تراپی از طول موج های مختلف نور استفاده می شود که با رنگ های متفاوت از یکدیگر قابل تشخیص شده اند. همان طور که می دانید نور با رنگ های مختلف دارای طول موج های متفاوت است و هر رنگ می تواند در اعماق مختلف به پوست نفوذ کند.

انواع مختلف لایت تراپی
 • نور آبی روی بالاترین و سطحی ترین لایه پوست شما تاثیر می گذارد.
 • نور زرد به عمق بیشتری نسبت به نور آبی نفوذ می کند.
 • نور قرمز نسبت به دو نور زرد و آبی بیشتر به پوست شما نفوذ می کند.
 • نور نزدیک به مادون قرمز، باز هم به عمق بیشتری وارد می شود.

استفاده از رنگ های مختلف در لایت تراپی موجب می شود که انتظار عملکردهای متفاوتی از هر رنگ برود. به عنوان مثال:

 • درمان با نور قرمز ممکن است التهاب را کاهش دهد و تولید کلاژن را تحریک می کند. کلاژن پروتئینی است که در بافت پوست موجود است و در جوان ماندن و انعطاف پذیری پوست موثر است، اما با افزایش سن کاهش می‌یابد.
 • درمان با نور آبی ممکن است باکتری های مولد آکنه (P. acnes) را از بین ببرد.
 • در طول درمان، متخصصان پوست ممکن است از ترکیبی از نورها برای درمان مشکل خاص شما استفاده کنند.

فواید لایت تراپی

تحقیقات نشان می دهد که لایت تراپی می تواند به کاهش و بهبود برخی از بیماری ها و مشکلات پوستی کمک کند. با این حال، برای مشاهده بهبودی در پوست خود، باید درمان های منظم داشته باشید. لایت تراپی در درمان بیماری ها و عارضه های پوستی مختلف مانند آکنه، خطوط ریز و پسوریازیس موثر است. در این روش از LED با نور قرمز و LED با نور آبی یا به صورت ترکیبی استفاده می شود.

فواید لایت تراپی

افراد با هر نوع پوست و رنگی می توانند از لایت تراپی استفاده کنند. این روش از اشعه ماوراء بنفش (UV) استفاده نمی کند، بنابراین باعث آسیب یا سوختگی پوست شما نمی شود.

موارد منع مصرف لایت تراپی چیست؟

چه کسانی نباید لایت تراپی را استفاده کنند؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که این روش برای همه افراد مناسب نیست و افرادی که دارای کیست های آکنه فعال، جوش های سر سیاه و سرسفید هستند، از داروهای خاصی مانند ایزوترتینوئین و لیتیوم که حساسیت آنها را به نور خورشید افزایش می دهد، استفاده می کنند، سابقه برخی بیماری ها از جمله سرطان پوست و بیماری های ارثی چشم را دارند، بهتر است از این روش استفاده نکنند.

عوارض لایت تراپی

عوارض لایت تراپی
 • لایت تراپی یک درمان ایمن و نسبتاً بدون خطر است. به ندرت ممکن است عوارض جانبی ناشی از لایت تراپی را تجربه کنید. اگر عوارض جانبی رخ دهد، ممکن است شامل موارد زیر باشد: افزایش التهاب، کهیر، قرمزی و درد جزئی که معمولا در طول 48 ساعت بعد از درمان به طور کامل برطرف می شوند. اگر بعد از لایت تراپی متوجه شدید این علائم تشدید شدند، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • کارشناسان هشدار می دهند که اگرچه لایت تراپی در کوتاه مدت ایمن به نظر می رسد، اطلاعات کمتری در مورد ایمنی طولانی مدت آن وجود دارد.
 • همچنین، برخی تحقیقات نشان داده اند که درمان با نور آبی ممکن است با ایجاد آسیب به رادیکال های آزاد پوست به افزایش روند پیری پوست کمک کند.

برای اثرگذاری به چند جلسه لایت تراپی نیاز است؟

برای مشاهده اثرات قابل توجه، معمولاً نیاز به یک سری جلسات درمانی دارید. ممکن است به مدت یک ماه هر هفته به درمان نیاز داشته باشید. سپس ممکن است هر ماه یا هر چند ماه یکبار به درمان های نگهدارنده نیاز داشته باشید. برخی از دستگاه های خانگی نیز ممکن است نیاز به استفاده مکرر داشته باشند. ممکن است لازم باشد دو بار در روز به مدت 30 تا 60 دقیقه به مدت چهار تا پنج هفته از دستگاه خود استفاده کنید. دستگاه های قوی تر فقط چند دقیقه در روز زمان نیاز دارند.

دستگاه لایت تراپی خانگی

ماسک های LED نیز وجود دارند که قابلیت استفاده در خانه را دارند؛ این ماسک ها ممکن است از یک رنگ لامپ LED استفاده کنند یا قابلیت ترکیب رنگ را نیز داشته باشند. دستگاه لایت تراپی مورد استفاده در کلینیک های زیبایی به نسبت دستگاه های خانگی قوی تر و موثرتر هستند. با ماسک های LED و سایر دستگاه های قابل حمل، احتمالاً نتایج چشمگیر ضد پیری یا کاهش آکنه را نخواهید دید. اگرچه ممکن است بهبودهای ظریفی را در ظاهر پوست خود تجربه کنید.

چگونه از یک دستگاه خانگی لایت تراپی استفاده کنید؟

چندین نوع دستگاه خانگی وجود دارد، از ماسک گرفته تا دستگاه های دستی. دستورالعمل ها بر اساس دستگاهی که خریداری می کنید، متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است هر روز چند دقیقه از ماسک های LED روی صورت خود استفاده کنید. با اینها می توانید صاف بنشینید یا دراز بکشید. با دستگاه های دستی، ممکن است ابزار را در فاصله 6 تا 12 اینچی از صورت خود به مدت 10 دقیقه نگه دارید. هر وسیله ای که انتخاب می کنید، حتما دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا مطمئن شوید که از دستگاه خود به درستی استفاده می کنید. اگر به خرید ماسک یا دستگاه خانگی فکر می‌کنید، مطمئن شوید که علامت «تأیید شده توسط FDA» روی دستگاه باشد. همچنین، از محافظ چشم یا عینک مخصوص استفاده کنید.

مراقبت های قبل و بعد از لایت تراپی

مراقبت های قبل و بعد از لایت تراپی
 • مراقبت قبل از لایت تراپی با لامپ LED : قبل از جلسه درمان در کلینیک یا در خانه، باید صورت تمیز و بدون آرایش باشد. ممکن است همراه با این درمان از سایر روش های پاکسازی یا فیشیال پوست نیز استفاده شود که بسته به نظر پزشک متخصص شما، ترتیب درمان های فیشیال مشخص می شود. برای محافظت از چشمان خود در برابر نورهای روشن از عینک ایمنی استفاده کنید.
 • نکات مهم در طول درمان با لایت تراپی: پس از پوشیدن عینک خود، به پشت دراز بکشید زیرا پزشک دستگاه لایت تراپی با لامپ LED را بالای صورت شما قرار می دهد. همانطور که دستگاه کار می کند در طول کل درمان بی حرکت دراز بکشید. درمان معمولاً حدود 20 دقیقه طول می کشد. نور درمانی LED یک درمان غیرتهاجمی و بدون درد است. در طول درمان، ممکن است مقداری گرما احساس کنید اما احساس ناراحتی نکنید.
 • مراقبت بعد از لایت تراپی با لامپ LED: پس از درمان با لایت تراپی در کلینیک یا در خانه، می‌توانید به فعالیت‌های معمولی خود بازگردید؛ چراکه این روش کمترین میزان محدودیت ممکن را در بین روش های مشابه برای فرد ایجاد می کند. فقط باید چندین روز از نور خورشید دور بمانید و مقدار بیشتری کرم ضد آفتاب مصرف کنید.

قیمت هر جلسه لایت تراپی

معمولا جلسات لایت تراپی همراه با فیشیال های مختلف به مشتری ارائه می شوند. ممکن است افرادی نیز فقط برای انجام لایت تراپی مراجعه نمایید. برای تعیین قیمت هر جلسه لایت تراپی بهتر است با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

جمع بندی

لایت تراپی یک درمان غیر تهاجمی و بدون درد برای مشکلات و بیماری های پوستی متعدد است. شما می توانید این درمان را در یک مطب متخصص پوست انجام دهید. همراه با این روش ممکن است پزشکتان توصیه به استفاده از روش های دیگری مانند فیشیال نیز بکند. در حالی که لایت تراپی به طور کلی بی خطر است، قبل از امتحان کردن این درمان با متخصص پوست خود مشورت کنید. این روش برای همه مناسب نیست و متخصصان در مورد اثرات طولانی مدت آن اطلاعات زیادی ندارند. با این حال، یک متخصص پوست، مو و زیبایی با تجربه و ماهر می تواند به تعیین اینکه آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر کمک کند.

پرسش های متداول:

از کجا بفهمم لایت تراپی برای من مناسب است؟

قبل از شرکت در جلسات، با یک متخصص پوست مشورت کنید. به این ترتیب می توانید تشخیص و درمان صحیح مشکل پوست خود را دریافت کنید. برای مثال، آنچه که شبیه پیری و لکه‌ های پوستی است، ممکن است واقعاً سرطان پوست باشد. مشاوره با متخصص پوست همچنین می تواند تأیید کند که لایت تراپی، گزینه درمانی خوبی برای نیازهای شما است.

لایت تراپی زخم به چه صورت است؟

تابش نور با استفاده از دستگاه لایت تراپی می تواند برای درمان زخم های شریانی مثل پای دیابتی، زخم های وریدی پا و زخم های بستر مورد استفاده قرار گیرد. بهتر است در این مورد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

امگا لایت تراپی چیست؟

یکی از انواع دستگاه های لایت تراپی که دارای تاثیرگذاری بالایی است، دستگاه امگا لایت ( OMEGA Light ) است. از این دستگاه می توان برای درمان عارضه های مختلف پوستی و بهبود کلی پوست بهره برد.

کاربرد نور سبز در لایت تراپی چیست؟

بعضی از انواع مدل های لایت تراپی با نور سبز انجام می شود که به خاطر طول موج مشخص نور سبز، بهترین نور برای برقراری تعادل رنگدانه پوست است. کاهش چروک ها، جلوگیری از پیری پوست، کمک به روند بهبود زخم و جای زخم و بهبود کلی کیفیت پوست از کاربردهای لایت تراپی با نور سبز است.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *