لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
پلاسما جت بینی

پلاسما جت بینی + هزینه و مراقبت ها

پلاسما جت یک روش درمانی برای زیباسازی و جوان‌سازی پوست است که به‌وسیله دستگاه پلاسما انجام می‌شود. امروزه با استفاده از روش پلاسمای جت، جوان‌سازی پوست و لیفت بینی انجام می‌شود.
در این روش نقاط‌ریزی بر روی پوست سوزانده می‌شود که منجر به تبخیر لایه‌های زیرین پوست شده و در نتیجه به لیفت شدن پوست در نواحی موردنظر می‌انجامد. این روش بدون نیاز به عمل جراحی است در نتیجه استرس‌های ناشی از عمل جراحی و عوارض بعد از آن را ندارد و هزینه‌های انجام این روش نیز بسیار کمتر از جراحی‌های زیبایی است.

پلاسما جت بینی چیست ؟

پلاسما جت بینی چیست

فرم نامناسب بینی می­‌تواند ما را به فکر اصلاح نقایص آن بیندازد. راه‌کارهای بسیاری برای رسیدن به فرم دلخواه هستند، مثلا یکی از راه ها جراحی بینی است که از جراحی های شایع در ایران هست اما این که همیشه رضایت بخش خواهد بود یا نه مسئله مهمی است به عنوان مثال ریسک جراحی بینی برای افراد با بینی گوشتی بسیار بالاست. در حال حاضر یکی از روش هایی بسیار محبوب در این زمینه پلاسما جت بینی نام دارد که می تواند برای افرادی که ترس از عمل جراحی و طولانی بودن دوره نقاهت و عوارض جراحی بینی دارند، كوچك كردن بيني با پلاسما مناسب باشد.
پلاسما جت بینی را می­‌توان روشی غیر تهاجمی جهت فرم دادن به بینی، لیفت و کوچک کردن بینی دانست. استفاده از پلاسما­ جت در ناحیه‌­ی بینی کاری بسیار آسان می‌باشد، مخصوصا پلاسما جت بینی گوشتی توصیه می شود.
معمولاً از این روش برای بینی گوشتی استفاده می‌شود و پوست بینی در نقاط ریزی سوزانده می‌شود. افرادی که بینی استخوانی دارند نمی‌توانند از طریق پلاسما جت بینی استخوانی به نتیجه دلخواه خود برسند.
به‌طورکلی این روش برای متقارن کردن و رفع قوز بینی نمی‌تواند یک گزینه مناسب باشد.

کاربردهای دستگاه پلاسما برای فرم‌دهی بینی
• رفع کجی و انحراف بینی
• کوچک کردن بینی
• رفع قوز بینی با پلاسما جت (قوزهای کوچک)
• رفع فرورفتگی‌های بینی
استفاده از این دستگاه برای افرادی کاربرد دارد که بینی آن‌ها گوشتی است. برای افرادی که بینی استخوانی دارند توصیه نمی‌شود. استفاده از دستگاه پلاسما خاصیت درمانی دارد و تأثیری بر روی بافت‎های استخوانی بینی نمی‌تواند داشته باشد، بنابراین پلاسماجت بینی غضروف یک راهکار مناسب و جایگزین برای عمل بینی نیست.

روش انجام پلاسما جت بینی

این تکنیک بدون جراحی انجام می‌شود و هیچ‌گونه برشی بر روی بینی به وجود نمی‌آورد و از تکنیک تبدیل مستقیم جامد به گاز استفاده می کند.
مکانیزم پلاسما جت بینی بدین صورت است که، پلاسما که گازی یونیزه شده و رسانا است توسط دستگاه پلاسما و قلم آن بدون برخورد با سطح پوست فقط با قرا گرفتن در فاصله بسیار کم از پوست، به سطح پوست تابانیده می‌شود و در یک نقطه کوچک تخلیه می شود و سوراخ های بسیار ریزی و با فاصله اندک در پوست بینی ایجاد می کند.
با برخورد پلاسما با پوست سطحی و بافت چربی، و ایجاد دمای زیاد و فشار کم آن باعث می شود که سلول هایی که در غشای پوست هستند، تحریک شوند و لایه چربی اضافه از حالت جامد به گاز تبدیل شوند. در این حالت، لایه‌های زیرین سفت‌تر شده و این امر موجب خوش فرم شدن بینی می‌شود.
عمل پلاسما بیشترین تأثیر را روی بینی‌های گوشتی دارد و می تواند با تأثیر بر روی لایه‌های پوست و خارج ساختن چربی‌های اضافی زیرپوست بینی‌های گوشتی به کوچک شدن آن‌ها کمک می‌کند. معمولاً برای نتیجه بهتر پلاسما جت بینی همراه با تزریق ژل، فیلر و لیفت صورت با نخ انجام می‌گیرد که البته انجام آن به نظر پزشک موردنظر بستگی دارد.

کاندیدای پلاسماجت بینی

همانطور که گفته شد این روش بیشتر برای کسانی که دارای بینی گوشتی هستند می‌تواند مناسب باشد؛ اما این بدین معنی نیست که دیگر اشخاص و افرادی که بینی‌شان گوشتی نیست، نمی‌توانند از روش بهره ببرند، آن ها هم می‌توانند از پلاسما جت بینی استفاده کنند و از مزایای آن برخوردار شوند.

مراقبت‌های لازم بعد از کوچک کردن بینی با پلاسما

مراقبت‌های پس از انجام پلاسما جت بینی برای ممانعت از بروز عوارض و رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار حائز اهمیت است. این مراقبت ها معمولا توسط پزشک متخصص برای مراجعین ارائه خواهد شد؛ در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:
• اولین نکته مهم‌ این است که شخص انجام دهنده پلاسماجت تا 24 ساعت پس از انجام، به هیچ عنوان نباید از مواد آرایشی مخصوصا بر روی بینی خود استفاده کند. هم چنین از مصرف مواد شوینده و لایه‎‌بردار حداقل به مدت یک هفته باید خودداری شود.
• ممکن است پزشک متخصص برای جلوگیری از مشکلاتی که شاید برای مراجعه کننده به وجود بیاید توصیه هایی داشته باشد مانند تجویز دارو، از جمله داروهایی که پزشک برای استفاده در دوره نقاهت تجویز خواهد کرد، کرم های استروئیدی می‌باشند. که معمولا تاکید بر مصرف به موقع آن¬ها است.
به مدت 2 هفته نمی توان دوش آب گرم گرفت، همچنین نباید از سونا استفاده کرد.
• معمولا رانندگی تا زمان بهبودی توصیه نمی شود به دلیل این ممکن است برای فرد حواس پرتی ناشی از ورم و زخم های بعد از این روش را ایجاد کند.
• نباید حداقل به مدت 2 هفته در معرض نور قرارگرفت و زمانی که مجبور به قرار گرفتن در مقابل نور خورشید می شوید باید حتما از وسایل مراقبتی از جمله عینک و کلاه­های نقاب دار استفاده کنید.
• استفاده از کرم های ضد آفتاب مناسب هم توصیه می شود.
• برای جلوگیری از عفونت، باید محل مورد نظر تمیز نگه داشته شود.
بعد از انجام پلاسما بینی، زخم های نقطه ای به وجود می آید که به تدریج بزرگ می شوند و پف می کنند و به آن ها دلمه می‌گویند. به هیچ عنوان نباید به آن ها فشاری وارد کرد.

مزایای پلاسما جت بینی

پلاسماجت از جمله روش ­های غیرتهاجمی در زمینه زیبایی می¬باشد. و مزایایی چون موارد زیر دارد:

  • پلاسما جت بینی هیچ کدام از خطرات جراحی زیبایی بینی را ندارد.
  • هیچ نیازی به بیهوشی ندارد و دوران نقاهت بسیار کوتاه خواهد بود.
  • پلاسما بینی روشی است که بدون خون‌ریزی انجام می‌شود.
  • در جراحی بینی امکان نازک شدن پوست وجود دارد. در صورتی که در پلاسما جت چنین امکانی وجود ندارد.
  • از جمله مزیت‌های دیگر این روش آن است که موجب کلاژن¬سازی پوست می‌شود.
  • هزینه این روش در مقایسه با روش های دیگر مانند جراحی بینی بسیار اندک است.
  • نتایج به­دست آمده از پلاسما جت کاملا طبیعی و دراز مدت است.
  • مدت زمان درمان کوتاه است و می‌توان نتایج اولیه را در همان ساعت های اولیه مشاهده کرد.

عوارض پلاسماجت بینی

عوارض پلاسماجت بینی

هر عمل زیبایی که انجام می‌شود علاوه‌بر مزیت‌‎هایی که دارد، می‌تواند دارای برخی عوارض جانبی هم باشد. پلاسما بینی هم ممکن است برخی از این عوارض را داشته باشد اما دلایل محبوبیت و معروفیت پلاسما جت بینی داشتن حداقل عوارض است.
معمولا پلاسما جت بینی نسبت به پلاسما جت پلک عوارض کوتاه­تری خواهد داشت.
اگر شما برای انجام پلاسماجت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید ممکن است دچار عوارض سطحی شوید که با گذشت چند ساعت یا چند روز بهبود می‌یابد.
برخی از این عوارض سطحی عبارتند از:
• التهاب
• قرمزی
• تورم
• ایجاد لک
• پوسته‌پوسته شدن محل درمان
این را در نظر داشته باشید که پوسته پوسته شدن محل درمان ممکن است به مدت یک هفته تا ۱۰ روز نیز بماند. نکته‌­ای که در اینجا بسیار حائز اهمیت است آن است که پوسته‌ها را به هیچ وجه خراش ندهید.
به این هم توجه داشته باشید که اگر این روش از طریق افراد کم‌تجربه و تازه‌کار انجام دهید یا در محل‌های غیراستاندارد انجام شود ممکن است دچار عوارض پلاسما جت بینی خطرناک و حتی دائمی شوید.
عوارضی مانند:
• زخم‎های پوستی عمیق
• عفونت‌های پوستی
• تغییر در رنگ‌دانه‌های پوست
• ایجاد لک
آسیب به پوست به موارد مختلفی از جمله نوع دستگاه استفاده شده، ساختار پوست و مدت‌زمان مواجهه با پلاسما بستگی دارد. امروزه براساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که در صورت عدم استفاده درست علاوه‌بر آسیب به پوست به دلیل دمای زیاد، موجب آزاد شدن رادیکال‎‌ها و صدمه به آن می‌شود.

هزینه پلاسما جت بینی

به‌طورکلی انجام پلاسما جت بینی برای لیفت پوست بینی بسیار ارزان‌تر از گزینه‌های دیگر مانند جراحی است، به‌صورت تقریبی می‌توان گفت هزینه این روش تقریباً ۲۰ تا ۳۵ درصد از جراحی پلاستیک کم‌تر می‌شود.
می‌توان گفت هزینه پلاسما بینی بسیار متفاوت است. به علت این که هزینه کوچک کردن بینی با پلاسما جت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، نمی‌توان به‌صورت قطعی یک قیمت ثابت را تعیین کرد.
عوامل زیردر قیمت پلاسما جت بینی تاثیرگذار است:
• نوع پوست بینی فرد
• فرم بینی
• تعداد جلسات مورد نیاز
• نوع دستگاه و دستمزد جراح
• نیاز به تزریق ژل و فیلر همراه با پلاسمای جت
• هزینه درمانی و داروهایی که باید قبل و بعد از جراحی استفاده شود

ماندگاری پلاسما جت بینی چقدر است؟

درست است که پلاسماجت بینی یکی از روش‌هایی است که افراد می‌توانند با استفاده از آن به فرم دلخواه بینی خود برسند اما این روش یک روش درمانی تهاجمی نیست و به‌نوعی یک اقدام کلاژنی است، پس نمی‌توان انتظار داشت که مانند روش‎‌های تهاجمی و جراحی، ماندگاری داشته باشد.
ماندگاری پلاسما جت به‌اندازه عمل جراحی بینی نیست، به دلیل این که با حداقل درد وخون ریزی انجام می شود.

آیا پلاسماجت بینی درد دارد؟

قبل از شروع درمان با دستگاه پلاسماجت از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌‎شود؛ پس می تواند میزان درد را به حداقل برساند.
التهاب و کمی‌درد پس از انجام پلاسما برای فرد طبیعی است، ولی در فاصله بین ۲ تا ۴ ساعت درد کاهش پیدا می‌کند.
ممکن است در حین بهبودی ناراحتی خفیف احساس شود، اما مصرف مسکن در کاهش درد می‌تواند مؤثر باشد.

پلاسماجت به چند جلسه درمان نیاز دارد؟

تعداد جلسات درمان به موارد مختلفی از جمله میزان مشکل پوست و میزان جنس پوست بستگی دارد، به طور مثال ممکن است افرادی تنها با یک جلسه درمان به نتیجه مطلوب خود برسند و افراد دیگر نیاز به ۳ جلسه درمان البته با فاصله زمانی یک تا دو ماهه داشته باشند تا بتوانند نتیجه مناسبی از درمان بگیرند.

آیا پلاسما می‌تواند جای زخم ایجاد کند؟

عوارض پلاسماجت بینی

در روش پلاسماجت، در اثر استفاده از پلاسما زخم‌های ریزی ایجاد می‌شود، اما این زخم‌ها سریع بهبود پیدا می‌کنند.
اما علت اصلی این که این زخم ها به زخم های بزرگ تر تبدیل شوند تا حدی به دلیل مراقبت از سوراخ‎های ریزی که ایجاد شده مربوط می شود.
برای جلوگیری از ایجاد زخم پس از عمل بینی پلاسما جت باید موارد زیر را رعایت کنید.
• دست‌کاری نکردن زخم‌ها و سوراخ‌های ایجاد شده
• تمیز نگه‌داشتن محل پلاسما با آب جوشیده خنک‌شده
• استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب با پوست خود
• استفاده نکردن از هر روشی برای برای ازبین‌بردن جای زخم

سوالات درباره پلاسماجت بینی:

آیا واقعاً پلاسما جت بینی را کوچک می‌کند؟

معمولاً پلاسما جت هنگامی انجام می‌شود که هدف لیفت و کوچک‌سازی بینی باشد. روش کار به این صورت است که از طریق پلاسما، پوست بینی را به‌شکل نقاط ریز در کنار هم می‌سوزانند. عمق این سوختگی در ظاهر کمتر از چیزی که واقعاً رخ‌داده است به نظر می‌آید. پس از انجام پلاسما و گذشت مدت‌زمان بهبودی و ترمیم، پوست بینی مقداری جمع‌تر شده و بینی کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

آیا جای زخم پلاسما جت بینی می ماند؟

در رابطه با باقی‌ماندن جای زخم باید گفت جای زخم بهبود می‌یابد، اما برای بهبود آن، مراقبت از پوست نقش مهمی را ایفا می‌کند. بعد از انجام عملیات پلاسما روی بینی به‌منظور بازسازی پوست خود، ضروری است یک دوره مراقبتی از پوست خود را داشته باشید تا بتوانید از پوست حساس خود در این زمان محافظت کنید تا روند بازسازی آن به‌درستی انجام شود. استفاده از یک متخصص زیبایی معتبر و دستگاه‌های پلاسما مناسب می‌تواند در کاهش فرایند ایجاد زخم بسیار تاثیرگذار باشد.

ماندگاری پلاسما جت بینی چقدر است؟

این روش یک روش درمانی تهاجمی نیست و به‌نوعی یک اقدام کلاژنی است، پس نمی‌توان انتظار داشت که مانند روش‎‌های تهاجمی و جراحی، ماندگاری داشته باشد.

هزینه پلاسما جت بینی چقدر است؟

پلاسما جت بینی برای لیفت پوست بینی بسیار ارزان‌تر از گزینه‌های دیگر مانند جراحی است، به‌صورت تقریبی می‌توان گفت هزینه این روش تقریباً ۲۰ تا ۳۵ درصد از جراحی پلاستیک کم‌تر می‌شود و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

3.8/5 - (16 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

4 پاسخ

  1. من بینی زدم گفته تا ۴ روز توی نور اصلا نیا حتی نور گوشی خیلی خیلی کم باشه بعد ۴ روز برو حمام بعد ک اومدی ترمیمم کننده بزن نیم ساعت ب نیم ساعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *