لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
از بین بردن منافذ باز پوست

از بین بردن منافذ باز پوست + با درمان ویژه

افزایش سن، بمرور باعث از بین رفتن صافی و یکدستی پوست شده و منافذ باز پوست قابل روئت می‌شوند که باعث می‌شود زیبایی شما زیر سوال برود.
همینطور اگر قسمت‌هایی از پوست شما پرتقالی است، حتماً دقت کردید که این منافذ باز گاهی بیشتر نشان می‌دهد و بزرگتر دیده می‌شوند. بدتر اینکه، آرایش هم کمکی به رهایی از منافذ باز نمی‌کند.

باز و گشاد شدن منافذ پوست، علاوه بر اینکه زیبایی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می‌دهد، زمینه‌ای برای بروز مشکلات پوستی نیز فراهم می‌کند.
به همین دلیل افراد به دنبال روش‌هایی برای از بین بردن این منافذ هستند تا ضمن داشتن پوستی زیباتر و یکدست‌تر، از ایجاد آسیب در پوست خود جلوگیری کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا مناسب‌ترین روش برای درمان منافذ باز پوست در اختیارتان قرار دهیم.

منافذ باز پوست چیست؟

منافذ باز پوست چیست

به روزنه‌های بسیار ریزی که بر روی پوست مشاهده می‌شود منافذ پوست گفته می‌شود که گشاد شده‌اند و روی پوست به رنگ تیره دیده می‌شوند. دلیل تیره بودن منافذ پوست این است که از این روزنه‌ها فولیکول مو و چربی خارج شده است.
زمانیکه سلول‌های مرده پوست، باعث بسته شدن عمقی منافذ می‌شوند، کومدون‌ها یا جوش‌های سر سیاه پدید می‌آیند و هر گاه بسته شدن منافذ به سطح پوست نزدیک باشد جوش سر سفید مشاهده می‌شود.

در کنار پیازهای کوچک مو غدد چربی وجود دارد. ترشح چربی از این غدد باعث می‌شود که پوست پس از ایجاد منافذ چرب‌تر شود و همین چربی بیشتر خود زمینه‌ای برای ایجاد مشکلات بیشتر می‌شود.
همچنین ترشح چربی کافی از این منافذ باعث حفظ تعادل پوست و جلوگیری از خشکی آن خواهد شد. اما منافذ پوست زمانی مشکل‌ ایجاد می‌کنند که بیش‌ از اندازه باز شده و ظاهر پوست را تغییر دهند.
روش‌های درمانی فعلی که بهترین متخصصان پوست برای درمان قطعی منافذ باز صورت به کار می گیرند، این عوامل را مورد هدف قرار می‌دهد.

راه‌های از بین بردن منافذ باز پوست

درمان های منافذ صورت در درجه اول بر روی کاهش تولید چربی، جوان سازی پوست، از بین بردن موی زائد و یا کاهش اندازه فولیکول ها تمرکز دارد.

راه‌های درمان منافذ باز پوست

مطالعات مبتنی بر شواهد درمان منافذ باز محدود است، و بسیاری از روش های درمانی که در حال حاضر استفاده می شوند، هنوز به طور دقیق مورد مطالعه قرار نگرفته اند.
در اینجا، روش هایی را بیان می کنیم که اطمینان داریم به کمک آن ها منافذ باز پوستی کاهش می یابند.

لایه‌برداری و پاکسازی پوست

یکی از روش های درمان قطعی منافذ باز پوست، استفاده از لایه بردارهای پوستی می‌باشد. این لایه بردارها باید طبق نظر متخصص پوست مصرف شوند تا میزان مشکل پوستی را رفع کنند.
لایه بردارها در پاکسازی پوست از چربی‌ها و آلودگی‌ها نقش بسزائی دارند. در این روش با پاکسازی پوست و از بین بردن آلودگی‌ها و سلول‌های مرده، همچنین کم شدن چربی در پوست، با کاهش منافذ باز پوست مواجه می‌شویم.

برای این مشکل، می‌توان از اسیدهای آلفا یا بتا هیدروکسی استفاده نمود. رتینوئیدهای موضعی نیز از مشتقات ویتامین A هستند موثر می‌باشند.
ترتینوئین، ایزوترتینوئین و تازاروتن در جوانسازی پوست، از جمله رفع منافذ باز صورت، چروک‌های پوستی، رنگدانه سازی بیش از حد، شلی پوست و تولید سبوم، اثربخش است.

درمان‌های خوراکی

استفاده از مواد خوراکی برای درمان منافذ باز پوست می‌تواند گزینه مناسبی باشد.
بیشترین درمان‌های خوراکی برای منافذ، ضد آندروژن‌ها مانند داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی، اسپیرونولاکتون و استات سیپروترون است که به دلیل وجود گیرنده‌های آندروژن در غدد سباسه، تولید سبوم را تعدیل می‌کنند.

چهل و چهار زن سفید پوست در فاز 4 تحقیقی با داروهای ضد بارداری خوراکی ترکیبی حاوی کلره مادینون استات اتینیل استرادیول در 6 دوره قاعدگی تحت درمان قرار گرفتند، با عکاسی استاندارد که پیش و پس از دوره درمان برای تجزیه و تحلیل نرم افزار گرفته شده است. بعد از 6 چرخه درمان، 9٪ از شرکت کنندگان، منافذ پیشانی و گونه‌ها را در مقایسه با گروه کنترل 43٪ افزایش دادند.

درمان لیزری منافذ باز پوست

تا پیش از سال 2000 میلادی یبشتر افراد ترجیح می‌دادند برای اقدامات درمانی مربوط به پوست به جای استفاده از لیزر، از روش‌هایی مانند لایه‌برداری استفاده کنند.
اما از آن موقع تا امروز لیزرها از نظر ایمنی از لایه‌برداری بیشتر شده‌اند و مشتاقان انجام لیزر نیز افزایش پیدا کرد‌ه‌اند.

برای درمان منافذ باز پوست از یک لیزر با پالس بالا مانند IPL استفاده می‌شود که همراه با مکش سلول‌های مرده پوست و آلودگی‌ها، به عنوان یک درمان فوتو پنوماتیک (جوش‌های سر سیاه)‌ شناخته می‌شود.
مکش به پاکسازی منافذ باز پوست کمک می‌کند و سپس انجام یک لایه برداری شیمیایی ملایم روی آن باعث بهبود منافذ باز پوست و مشکل پوستی می‌شود.

درمان منافذ باز پوست توسط میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از راه‌های درمانی جدید برای مشکلات پوستی است. این روش برای درمان منافذ باز پوست بسیار موثر می‌باشد. سوزن‌های ریزی که در این روش به درون پوست وارد می‌شوند، باعث تحریک کلاژن سازی شده و به این ترتیب باعث کاهش منافذ باز پوستی خواهد شد.

نوشیدن آب کافی

حفظ رطوبت پوست و نوشیدن آب فراوان از بسیاری از آسیب‌های پوستی پیشگیری می‌کند. این موضوع به ویژه برای افرادی که پوست چربی دارند، بسیار مهم‌تر می‌باشد.
نوشیدن آب زیاد و استفاده از مواد آرایشی و مراقبتی بر پایه آب باعث می‌شود که چربی اضافه راهی برای وارد شدن به پوست پیدا نکند و آن‌ها را باز نکند. نوشیدن آب کافی راه مناسبی برای درمان منافذ باز پوست می‌‌باشد.

ماساژ پوست با یخ

یکی دیگر از راه‌های درمان منافذ باز پوست استفاده از یخ می‌باشد. یخ باعث انقباض سلول‌های پوستی می‌شود و همین موضوع به بسته شدن منافذ پوستی کمک شایانی خواهد کرد.
نکته بسیار مهم این است که به‌هیچ عنوان یخ را به صورت مستقیم روی پوست خود نگذارید. این عمل موجب خشکی پوست و تشدید آسیب پوستی خواهد شد.
برای استفاده از ماسک یخ، تکه‌های یخ را در داخل پلاستیک قرار داده و آن را لای یک حوله یا پارچه نازک قرار دهید. انجام این کار به صورت مرتب حدود دو الی سه بار در هفته توصیه می‌شود.

استفاده از کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده

یکی از راه‌های درمان منافذ باز پوست استفاده از کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده مناسب پوست به‌خصوص بعد از شست و شوی بدن و صورت بسیار موثر است.
این کرم‌ها از خشک شدن پوست و آسیب‌های ناشی از آن پیشگیری می‌کنند. همچنین با آب‌رسانی مناسب به پوست آن را نرم نگه داشته و از باز شدن منافذ پوست در اثر تجمع چربی‌ها جلوگیری می‌کنند.

استفاده از ماسک خاک رس بر روی پوست

یکی از روش‌های درمان منافذ باز پوست استفاده از خاک رس می‌باشد. خاک رس دارای خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد و می‌تواند منافذ باز پوست را از بین ببرد. برای این کار بهتر است از خاک رس آبی و سفید استفاده شود.
یک قاشق غذاخوری از این خاک را با مقداری آب گرم مخلوط کنید تا خمیری با بافت غلیظ بدست بیاید. این خمیر را روی پوست خود مالیده و پس از ۱۵ دقیقه با آب ولرم شست و شو دهید.
این کار را دو بار در هفته تکرار کنید تا بعد از چند ماه نتایج شگفت‌انگیز آن را ببینید.

درمان افتادگی پوست خود را جدی بگیرید.

با بالا رفتن سن، پوست سفتی خود را از دست داده و حالتی افتاده پیدا می‌کند. در این حالت، منافذ پوست بزرگتر دیده می‌شوند. غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین ث مانند فلفل دلمه‌ای قرمز می‌تواند برای درمان منافذ باز پوست مفید باشد.
ویتامین ث در کلاژن سازی به بدن ما کمک شایانی می‌کند. کلاژن حامی مهم پوست می‌باشد و از افتاده شدن پوست جلوگیری می‌کند. همچنین، ویتامین ث از التهاب پوست و در نتیجه، پیرشدن آن جلوگیری خواهد کرد.

با آرایش صورت نخوابید

هر شب قبل از خواب، آرایش خود را با تونر و شست و شو دهنده مناسب پوست خود پاک کنید. پاک کردن آرایش صورت قبل از خواب باعث می‌شود مواد آرایشی به داخل منافذ باز پوست وارد نشود.
اگر شب با آرایش بخوابید منافذ پوست‌تان توسط مواد آرایشی، چربی و باکتری‌ها مسدود می‌شوند. اگر وقت کم دارید، می‌توانید از دستمال‌های مرطوب پاک‌کننده‌ی آرایش برای پاک کردن سریع آرایش خود استفاده کنید.

پرسش و پاسخ در مورد درمان منافذ باز پوست

نتایج درمان منافذ باز پوستی چه زمانی قابل مشاهده است؟

بسته به نوع درمان انتخابی در بهبود منافذ صورت، مطالعات متعدد بازه های زمانی متفاوتی را نشان داده است، به عنوان مثال در استفاده از لیزرهای فرشکنال و ابلیتیو روند درمان از 2 هفته پس از انجام درمان قابل مشاهده خواهد بود

روش درمانی نور پهن باند برای رفع منافذ باز پوست چگونه است؟

استفاده از روش درمانی نور باند پهن نیز به عنوان یک روش درمانی با دوره نقاهت کم و اثر بخشی بالا امروزه بسیار بکار برده می شود. از اثرات این روش می توان افزایش فعالیت فیبروبلاست ها، هیپرپلازی فیبروبلاست ها، و بازسازی مجدد رشته های کلاژن و الاستین گزارش کرد. تحریک همزمان حرارتی به بافت های اطراف به دلیل جذب نور توسط خون می تواند باعث ترمیم ناحیه شود که ممکن است با ترشح سبوم در ارتباط باشد.

آیا منافذ باز پوستی مشکلی ایجاد می کنند؟

بعضی از مشکلات پوستی هستند که اگرچه تهدیدی برای سلامتی نمی‌ باشند و نشان دهنده بیماری خاصی محسوب نمی شوند اما می توانند بر سلامتی احساسی و روانی افراد تاثیر گذار باشند. باز شدن منافذ پوستی یکی از نگرانی های پوستی است که به خودی خود عامل بیماری نمی باشد و فقط از نظر زیبایی برای فرد مشکل ایجاد می کند.

آیا منافذ ارثی پوست قابل درمان می باشد؟

برای پاسخ‌ دادن به این سوال باید معاینه دقیقی از بیمار صورت بگیرد. البته تجربه نشان داده می دهد که روش‌ های کلینیکی تا حد زیادی می ‌توانند منافذ باز پوست را از بین ببرند. اما نمی‌توان دقیقا گفت که این روش ‌ها می‌توانند درمانی قطعی برای باز بودن منافذ پوست به صورت ارثی باشند یا خیر.

برای از بین بردن منافذ باز پوست به کجا مراجعه کنیم؟

اگر به دنبال یک کلینیک معتبر با پزشکان ماهر و باتجربه هستید، ما به شما کلینیک دکتر تفت را پیشنهاد می‌دهیم. در این کلینیک با استفاده از بهترین دستگاه‌ها و مواد منافذ باز پوست تنگ می‌شوند و پوستی یکدست و شفاف به شما هدیه داده خواهد شد.

4.5/5 - (17 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

2 پاسخ

 1. سلام
  بعد از درمان منافذ باز، به هر روشی که هست
  امکان داره دوباره منافذ برگردند؟
  یعنی اگه من با روتین پوستی خوب منافذ رو درمان کنم
  و بعد روتینمو قطع کنم، دوباره منافذم برمیگردن؟

  1. سلام دوست عزیز بله ممکنه برگرده. روتین پوستی باید دائمی باشه نه کوتاه مدت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *