لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
ماندگاری پلکسر پلک و بینی

ماندگاری پلکسر پلک و بینی

امروزه استفاده از روش درمانی پلاسما جت برای جوانسازی پوست و رفع چین چروک، جز روش های محبوب در دنیا تبدیل شده است. در این مقاله می خواهیم به یکی از سوالات مهم درباره روش جوانسازی پلاسما جت بپردازیم این که آیا پلاسماجت روشی دائمی برای رفع چین و چروک‌ها است؟ ماندگاری پلکسر پلک و ماندگاری پلکسر بینی به چه عواملی بستگی دارد؟ برای دانستن پاسخ این سوالات تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پلاسما جت چیست و چگونه کار می کند؟

پلاسما جت نام یک روش و دستگاهی است که با کمک پرتوهای پلاسما و ایجاد شار الکترونی می تواند باعث لیفت و کشیدگی پوست شود، یعنی با یونیزاسیون سلولی بخش موردنظر و تولید گرما و تبدیل بافت جامد سطح پوست به بخار، جمع شدن پوست و لیفت اتفاق می افتد.

روش انجام این کار به صورت است که ابتدا سطح مورد نظر را کاملا پاکسازی می کنند و اگر هم لازم بود از بی حسی موضعی استفاده می‌­شود. سپس با نزدیک کردن دستگاه پلاسما جت به سطح پوست، نقطه های ریز و نزدیک به هم را ایجاد می کنند تا پرتوهای پلاسمای ایجاد شده با جریان بسیار کم لایه سطحی پوست را بسوزانند و باعث ایجاد گرما در لایه اپیدرم شوند.

این گرمای ایجاد شده گاز میان دستگاه و پوست را یونیزه می کند و پوست بخش موردنظر از جامد به گاز تبدیل می شود. با انجام این کار، لایه های زیرین پوست آب خود را از دست داده و حالت جمع شدگی پیدا می کنند. علاوه بر این، کلاژن های لایه زیرین نیز تحریک شده و با تولید کلاژن های بیشتر باعث جوانسازی پوست می‌شوند.

کاربردهای پلاسما جت

پلاسما جت را می‌توان یکی از مهم‌ترین روش‌های جوان‌سازی و زیبایی پوست دانست. از پلاسما جت می توان در درمان موارد زیر کمک گرفت:

 • درمان انواع آسیب‌های پوستی مانند چین‌وچروک‌ها، آکنه، جای زخم و بریدگی
 • رفع افتادگی پلک و اطراف چشم و کاهش علائم کشش و شل‌شدن پوست
 • برای لیفت بینی و اصلاح حالت آن
 • درمان ترک‎های پوستی که ممکن است در اثر افزایش وزن، حاملگی یا بلوغ در پوست افراد ایجاد شود
 • برای درمان انواع زگیل و فیبروئیدها
 • برای از بین‌بردن چین‌وچروک‌های اطراف چشم، خط لبخند، خطوط پیشانی و دیگر نواحی چهره و بدن افراد
 • برای پاک‌کردن تاتو‌ها و ازبین‌بردن خال‌های نقاط مختلف بدن
 • لیفت پلک و بینی
 • از بین بردن اثرات رگ‌های واریسی که به‌سادگی از زیرپوست قابل‌مشاهده هستند
 • حل مشکلات رنگ‌دانه‌ای پوست، مشکلات رنگ‌دانه‌ای همان کک‌ومک، لک‌های ناشی از افزایش سن و بارداری یا تیرگی‌های نواحی مختلف چهره یا بدن هستند

مزایای استفاده از پلاسما جت

مزایا پلاسماجت

پلاسما جت است را می توانید به عنوان یکی از روش‌های کم‌خطر و کم عارضه، برای درمان و ازبین‌بردن انواع آسیب‌های پوستی استفاده کنید. از مزایای این روش:

 • بدون هیچ‌گونه درد
 • قابل تشخیص بودن نتایج آن در زمان کوتاه‌تری نسبت به روش‎های دیگر
 • نداشتن محدودیت سنی
 • ایجاد نکردن هیچ گونه حساسیت در فرد
 • مناسب بودن برای همه  افراد با هر رنگ پوست
 • بهبود روند خون‌رسانی و آبرسانی پوست بدون افزودن مواد شیمیایی اضافه به بدن
 • جایگزین مناسب برای جراحی‌های زیبایی بینی، پلک یا دیگر نواحی بدن
 • مناسب برای درمان مشکلات پوستی در نواحی کوچک و حساس مانند کناره‌های چشم
 • طول مدت درمان کوتاه در هر جلسه (هر جلسه حدودا 30 دقیقه)
 • پرداختن به فعالیت های روزانه بعد از درمان فرد
 • بدون داشتن عوارض ناشی از بی‌هوشی و بی‌حسی
 • ماندگاری و دوام بیشتر نسبت به سایر روش‌های غیرتهاجمی برای درمان آسیب‌های پوستی
 • هزینه‌های کمتر در مقایسه با دیگر روش‎ها 

مدت ماندگاری پلاسما جت چقدر است؟

پلاسماجت جزء روش‌های درمانی و غیرتهاجمی است و به‌نوعی یک اقدام کلاژنی محسوب می‌شود، در نتیجه نمی تواند مانند روش‌های تهاجمی و جراحی ماندگاری بالایی داشته باشد چون که تغیرات بنیادین در پوست و ناحیه درمان ایجاد نمی کند و تنها مشکلات ظاهری را رفع می کند؛ اما می توان گفت با توجه به این که حداقل درد و خون‌ریزی دارد، دارای ماندگاری نسبتاً خوبی است.

ماندگاری پلاسما جت

این را هم باید بدانید که ماندگاری پلاسما جت از دیگر روش های غیر تهاجمی بیشتر است، طبق آمارها در بیشتر موارد نتایج پلاسماجت حدود 3 سال ماندگاری دارد. البته این مدت زمان ماندگاری نتیجه کار به عوامل مختلفی بستگی دارد که از بین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل مؤثر بر ماندگاری پلاسما جت

سن

      مهترین عامل که در ماندگاری نتایج مهم است، سن است. این که در چه سنی برای پلاسما جت اقدام کنید روی ماندگاری تاثیر می گذارد. در سنین بالا به دلیل این که چین و چروک در نواحی مختلف بیشتر است و پوست میزان بیشتری از چربی خود را از دست داده، ترمیم و درمان دشوار تر است. بنابراین در سنین بالاتر نتایج پلاسما جت ماندگاری کمتری دارد.
علاوه بر این اگر فرد در سنین نوجوانی برای پلاسما جت اقدام کند، به دلیل اینکه در این سن هنوز هورمون‌ها به تعادل نرسیده‌اند و تغییرات چهره و پوست فرد بسیار زیاد است نمی توان انتظار نتایج طولانی‌مدتی را داشته باشد. به همین دلیل پزشکان معتقدند که بازه سنی مناسب برای پلاسماجت بین ۲۰ تا ۷۰ سال است.

نوع پوست

نوع پوست فرد بسته به این که  چرب، خشک، معمولی یا مختلط باشد، و حتی میزان انعطاف پذیری پوست می‌تواند در ماندگاری نتایج پلاسما جت اثر بگذارد. به همین دلیل قبل از انجام پلاسما جت، فرد باید معاینه شود و با توجه به نوع پوست او تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان را تعیین شود. یعنی برای افرادی که به دلیل نوع پوست خود ممکن است ماندگاری کمتری را تجربه کنند، تعداد جلسات بیشتر می‌شود تا نتایج برای مدت بیشتری باقی بمانند.

میزان آسیب‌دیدگی پوست

میزان افتادگی یا چین و چروک در چهره فرد مهم است و بسته به این میزان، مدت زمان ماندگاری پلاسماجت متفاوت خواهد بود. معمولا از پلاسماجت نمی‌توان برای درمان کامل چین و چروک‌ها و افتادگی‌های خیلی شدید استفاده کرد. درصورتی‌که آسیب فرد خفیف یا متوسط باشد، مدت زمان ماندگاری نتایج بیشتر خواهد شد.

دلایل ایجاد آسیب

درصورتی‌که افتادگی یا چین و چروک موجود در چهره افراد به دلیل افزایش سن یا عوامل طبیعی رخ داده باشد، ماندگاری نتایج بیشتر است چون که در این حالت پوست هنوز ترکیبات طبیعی خود را به طور کامل از دست نداده و با تقویت آن‌ها می‌توان به نتایج بهتری رسید. اما اگر دلیل ایجاد آسیب در پوست مواردی نظیر مصرف سیگار و قلیان، مصرف الکل یا برخی بیماری‌های پوستی باشد، پلاسماجت نمی‌تواند برای مدتی طولانی آن‌ها را برطرف کند. به‌خصوص اگر پس از انجام پلاسماجت مصرف این مواد یا بیماری ادامه داشته باشد.

محل درمان

پلاسما جت را می‌توان برای درمان آسیب‌های موجود در نواحی مختلف چهره به کار برد. بنابراین می‌توان گفت محلی که پلاسما جت به آن تابانده می‌شود در ماندگاری نتایج موثر خواهد بود. معمولا ماندگاری پلاسما جت پلک یا بینی حدود 3 سال است. اما در بخش‌های دیگر صورت نظیر خط اخم، خط لبخند و… می‌توان ماندگاری نتایج  تا 5 سال نیز  برسد. علاوه بر این در افراد با سنین بالاتر احتمال کاهش مدت زمان ماندگاری در نواحی که مستعد چین و چروک هستند، بیشتر خواهد شد.

تکنیک مورداستفاده برای درمان

 با این که شیوه کلی انجام پلاسماجت یکسان است اما تفاوت هایی در شیوه تابش پلاسما، انتخاب محل تابش، نوع دستگاه پلاسما جت و تعداد نقاط درمان وجود دارد که باعث تفاوت در تکنیک‌های پلاسماجت می‌شود. این تکنیک های متفاوت می‌تواند زمان ماندگاری پلاسما جت را تغییر بدهد.

تعداد جلسات درمانی

در طول جلسات مشاوره قبل از عمل، ممکن است با توجه به شرایط فرد بیشتر از یک جلسه پلاسماجت را برای او تجویز شود که برای اطمینان از برطرف شدن کامل آسیب و تاثیرگذاری پلاسماجت این کار انجام می شود. در مواردی پزشک برای تثبیت نتایج و افزایش زمان ماندگاری جلسه اضافه ای را تجویز می‌کند. معمولا  این جلسه تثبیتی 8 هفته پس از اولین جلسه قرار دارد. در موارد دیگر نیز فاصله جلسات پلاسماجت بسته به تشخیص پزشک بین 1 تا 2 ماه است.

مراقبت ‎های پس از پلاسماجت

مراقبت های بعد از پلاسما جت

تمیز نگه داشتن محل درمان، دوری از نور خورشید، عدم استفاده از مواد آرایشی، دوری از محیط‌های آلوده، خودداری از فشار یا ماساژ دادن ناحیه درمان و… از جمله این مواردی هستند که باید بعد از درمان رعایت شوند، هر چند ممکن است رعایت این موارد برای چند روز یا نهایتا یکی دو ماه فرد را آزار دهد، اما در نهایت باعث افزایش زمان ماندگاری نتایج خواهد شد. توجه داشته باشید عدم رعایت موارد نه‌تنها ماندگاری نتایج را کوتاه‌تر می‌کند، بلکه ممکن است فرد را به نتایج دلخواه نیز نرساند.

سبک زندگی

سبک زندگی پیش و پس از پلاسما جت می تواند تاثیر زیادی در ماندگاری آن داشته باشد. مثلا افرادی که مرتب کاهش یا افزایش وزن دارند، در اثر تغییرات وزن مداوم پوست آن‌ها حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شل می شود و درمان آن مشکل است و با انجام پلاسما جت ماندگاری کمتری را تجربه خواهند کرد. هم چنین افراد سیگاری نیز نمی‌توانند نتایج طولانی مدتی را انتظار داشته باشند زیرا در این افراد غلظت خون باعث از بین رفتن طراوت و شادابی می شود و اگر فرد مصرف سیگار را بعد از پلاسماجت قطع نکند، در مدتی کوتاه نیاز به ترمیم نتایج پیدا می‌کند.

رژیم غذایی

پس از پلاسما جت رژیم غذایی بر روی پوست تاثیر منفی می‌گذارند و نتایج عمل را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اما به اندازه دیگر موارد گفته‌شده در ماندگاری نتایج اثرگذار نیست. به هر حال نمی‌توان تاثیر آن را نادیده گرفت چون معمولا رژیم‌های غذایی با حجم زیادی از غذاهای چرب، شور یا شیرین، باعث ایجاد آسیب در پوست می‌شود و تداوم این رژیم باعث ماندگار شدن آسیب‌ها شده و درمان آن‌ها را مشکل‌تر می‌کند.

سوالات درباره ماندگاری پلاسماجت:

چگونه می‌توان مدت زمان ماندگاری پلاسما جت را افزایش داد؟

با رعایت دقیق توصیه‌های پزشک قبل از عمل و تغییر سبک زندگی ماندگاری نتایج پلاسما جت را حد بسیاری می‌توان افزایش داد، البته بهتر است قبل از این‌که چین‌وچروک‌ها یا افتادگی‌ها شدید شوند، برای درمان آن‌ها با پلاسما جت اقدام کرد تا تأثیرات آن برای مدت طولانی‌تری باقی بماند.

آیا افزایش و کاهش وزن یا بارداری می‌تواند بر نتایج و ماندگاری پلاسما جت مؤثر باشد؟

افزایش و کاهش وزن در نتایج پلاسما جت مؤثر است. به‌طورکلی انجام پلاسما جت در دوران بارداری و شیردهی اصلاً توصیه نمی‌شود، چراکه ممکن است تأثیرات منفی روی بدن جنین یا کودک داشته باشد. اگر پیش از بارداری از این روش استفاده کرده‌اید، باید بدانید تغییرات هورمونی و بدنی در این دوران بر روی نتایج آن تأثیرگذار خواهد بود. در رابطه‌ با کاهش افزایش وزن نیز صدق می‌کند، کاهش وزن موجب شل‌شدن پوست و افزایش وزن سبب کشیده شدن پوست می‌شود. اگر در حال کاهش یا افزایش وزن هستید یا قصد بارداری دارید، پیشنهاد می‌شود استفاده از این روش را به زمان دیگری موکول کنید.

3.2/5 - (5 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *