لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

پی آر پی دور چشم چیست؟

صورت و اطراف چشم‌ها اولین بخش‌هایی از بدن می‌باشند که هنگام مصاحبت با یک فرد مورد توجه قرار می‌گیرند. از این رو بعضی از افراد توجه بسیار زیادی به این بخش از بدن خود دارند. از جمله مشکلاتی که ناحیه‌ صورت و اطراف آن را تحت تاثیر قرار می‌دهند می‌توان به چروک صورت، سیاهی دور چشم و پف ‌آلود بودن چشم اشاره کرد. یکی از روش‌های نوین جوانسازی صورت و اطراف چشم، روش پی آر پی دور چشم است. قبل از این که بخواهیم تاثیر روش پی آر پی را برای دور چشم بررسی کنیم بهتر است در مرحله اول شناخت کلی از این روش داشته‌ باشیم، پس برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مطلب همراه ما باشید.

پی آر پی دور چشم

پی آر پی دور چشم

 پی آر پی دور چشم در واقع یک روش درمانی غیرجراحی برای زیباسازی پوست است. برای انجام این کار ابتدا از خود فرد کمی خون گرفته می‌شود و در مرحله بعد از گلبول‌های مختلف خون پلاسما را جدا کرده و با استفاده از این پلاسماها یک محلول غنی از پلاکت، کلاژن و فاکتورهای رشد را می‌سازند. البته این محلول به خالص‌سازی بیشتری نیاز داشته و می‌بایست یکسری تغییرات روی آن انجام شود. بعد از آنکه تغییرات و خالص‌سازی صورت گرفت، محلول برای تزریق آماده می‌باشد. پی آر پی دور چشم به‌ دلیل اینکه از بدن خود فرد گرفته می‌شود، کاملا طبیعی بوده و به همین دلیل می‌توان این روش جدید را یک تکنیک ایمن درنظر گرفت. بنابراین اگر شما هم به‌ دنبال یک روش مطمئن و ساده برای رفع تیرگی‌، پف و چروک دور چشم خود هستید، پی آر پی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

آیا پی آر پی دور چشم می‌تواند به بازسازی و جوانسازی اطراف چشم کمک کند؟

راز اصلی عملکرد پی آر پی دور چشم در ماهیت مواد تشکیل دهنده‌ی آن می‌باشد. محلول به دست آمده از تخلیص پلاسمای خون، شامل فاکتورهای رشد فراوانی می‌باشد که می‌تواند سلول‌ها را تحریک به رشد کرده و آسیب‌های موجود در اطراف چشم کمک کند. در واقع پلاسما می‌تواند سلول‌ها را به تولید کلاژن بیشتر تحریک نماید. کلاژن پروتئینی می‌باشد که در همه‌ی بافت‌ها پیدا شده و در یکدستی و استحکام بافت نقش بسیار مهمی دارد.
استفاده از روش پی آر پی دور چشم باعث تحریک رگ‌زایی و افزایش تولید کلاژن می‌شود. تولید کلاژن بیشتر همراه با دسترسی بهتر سلول‌ها به اکسیژن و مواد غذایی از طریق رگ‌های جدید سبب رشد بهتر آن‌ها می‌شود و در نتیجه می‌تواند سیاهی دور چشم را به صورت موقت کاهش دهد. بعد از انجام روش پی آر پی دور چشم، سلول‌های جدید در محل تزریق ساخته شده و در نتیجه بافت پوست نوسازی می‌‌گردد.
همچنین کلاژن تولید شده در اثر تزریق پلاسما در روش پی آر پی دور چشم دارای سلول‌های بنیادین می‌باشد. این سلول‌ها می‌توانند همراه با تحریک کلاژن در رفع چین‌ و چروک‌ قسمت‌های مختلف صورت موثر واقع شوند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که پی آر پی دور چشم روشی بسیار مناسب برای جوانسازی اطراف چشم و رفع چین ‌و چروک آن می‌باشد.

مزایای پی آر پی دور چشم چیست؟

پی آر پی دور چشم مزایای بسیار زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایای پی آر پی دور چشم

تحریک کلاژن سازی دور چشم به تدریج حجم را بازیابی می‌کند و پوست شل را سفت و قسمت‌های توخالی یا فرورفته را پر می‌کند و چین و چروک‌های ظریف و خطوط را به حداقل می‌رساند. همچنین درمان دور چشم با پی آر پی گردش خون را هم افزایش داده و در نتیجه می‌تواند سیاهی و پف زیر چشم را نیز کاهش دهد و ظاهر شما را با طراوت کند. از دیگر مزایای پی آر پی دور چشم می‌توان به روش ایمن، غیر جراحی، روندی سریع، بدون خطر واکنش آلرژیک یا رد پلاسما، حداقل عوارض جانبی و تقویت تولید طبیعی کلاژن اشاره کرد. لازم به ذکر است که پی آر پی دور چشم نتایج طبیعی تری نسبت به فیلر‌ها و نتایج ضد پیری بهتری نسبت به کرم‌های موضعی ارائه می‌دهد.

عوارض پی آر پی زیر چشم

در روش درمانی پی آر پی دور چشم معمولا بیماران هیچ زمان استراحتی برای بهبودی نیاز ندارند و حداقل عوارض جانبی را از این روش تجربه خواهند کرد. ممکن است برخی از بیماران پس از تزریق پلاسمای غنی‌ از پلاکت به پوست، احساس سوزن‌ سوزن‌ شدن خفیفی را تجربه نمایند، اما این مشکل به‌ سرعت و به‌ صورت خود به‌ خود برطرف می‌شود و برای اکثر افراد ناراحتی زیادی ایجاد نمی‌کند.

 بعد از پی آر پی دور چشم، افراد بلافاصله می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. اما سایر عوارض جانبی که ممکن است بعد از درمان شاهد آن باشید، شامل تورم جزئی، کبودی در محل تزریق، سوزش خفیف و خارش می‌باشند‌. با توجه به این که در تزریق پی آر پی دور چشم، از پلاسمای خون خود فرد استفاده می‌شود، ترکیبات تزریقی، غیرسمی و طبیعی بوده و خطر واکنش‌های آلرژیک را هم ندارد. اگر این روش درمانی به‌ درستی و توسط یک متخصص باتجربه انجام شود، بیماران می‌توانند عوارض کمتری را از پی آر پی دور چشم تجربه کنند.

روش پی آر پی دور چشم چگونه انجام می‌شود؟

روش پی آر پی دور چشم

همانطور که قبلا نیز ذکر شد پی آر پی دور چشم روشی کارآمد و موثر برای جوانسازی ناحیه دور چشم است. شما می‌توانید با استفاده از این روش پوست زیر چشم خود را به ساخت کلاژن بیشتر، تحریک کرده و خطوط و چین و چروک‌های این ناحیه را برطرف کنید. همچنین تزریق پی آر پی دور چشم می‌تواند به درمان و کاهش سیاهی و تیرگی این ناحیه کمک کند و ظاهری جذاب تر و جوان تر به چشم‌های شما ببخشد. برای تزریق پی آر پی دور چشم ابتدا نمونه ای از خون شما گرفته می‌شود.
سپس طی فرآیند جداسازی، با قرار دادن نمونه خون قبل از لخته شدن در دستگاه سانتریفیوژ و بر اثر چرخش سریع خون در دستگاه، از سایر مواد محلول در خون پلاسمای غنی از پلاکت جدا شده و آماده تزریق می‌‌شود. بعد از طی دو مرحله نوبت به تزریق پی آر پی دور چشم خواهد رسید. در این مرحله با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف و مخصوص، پی آر پی به دور چشم انتقال پیدا می‌کند.

چه کسانی نباید از تزریق پی آر پی دور چشم استفاده کنند؟

افرادی که دارای شرایط زیر هستند نمی‌توانند از این روش درمانی بهره ببرند. این افراد عبارتند از:

 • بارداری و شیردهی
 • عفونت‌های موضعی و عمومی
 • سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
 • کاهش تعداد پلاکت‌ها به کمتر از ۵۰۰۰۰ در میکرو لیتر
 • مصرف سنگین دخانیات
 • بافت کلوئید
 • کاهش تعداد شمارش پلاکتی به کمتر از ۱۰۰۰۰۰ در میکرو لیتر
 • تب و بیماری‌های حاد
 • سابقه سرطان به خصوص انواع غیر هماتولوژیک و انواع هماتولوژیک که متاستاز داده باشند و شیمی درمانی ضد متاستاز انجام شده باشد و هر گونه ضایعه مشکوک پوستی.
 • سابقه تزریق کورتیکواستروئیدها در یک ماه اخیر و یا مصرف کورتیکواستروئید سیستمیک در دو هفته اخیر

مراقبت‌های قبل از تزریق پی آر پی دور چشم

مراقبت‌های قبل از درمان می‌توانند در نتایج پی آر پی دور چشم موثر واقع شوند. این مراقبت‌ها عبارتند از:

مراقبت‌های قبل از تزریق پی آر پی دور چشم
 • بهتر است ۴۸ ساعت قبل از تزریق آب بدنتان زیاد باشد، پس به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • به مدت یک تا دو هفته قبل از درمان مصرف چربی‌ها را کاهش دهید.
 • مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید.
 • مصرف چای سبز، امگا و سایر مکمل‌هایی که باعث افزایش کبودی می‌شوند را دو تا سه هفته قبل از پی آر پی دور چشم متوقف کنید.
 • از آنجایی که این درمان می‌تواند تا حدودی باعث ایجاد تروما در پوست شود، از درمان‌های دیگر صورت که می‌توانند پوست را حساس کنند یک هفته قبل از پی آر پی دور چشم خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از پی آر پی دور چشم

مراقبت‌های بعد از پی آر پی دور چشم عبارتند از:

مراقبت‌های بعد از پی آر پی دور چشم
 • حداقل ۴ ساعت بعد از پی آر پی دور چشم از لمس کردن صورت خودداری کنید.
 • پس از تزریق پی آر پی شما نباید به مدت ۲۴ ساعت از محصولات آرایشی استفاده کنید.
 • ۲ روز پس از درمان شما باید از مصرف محصولات بر پایه روغن، آرایش غلیظ و مرطوب‌ کننده‌های قوی خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته بعد از پی آر پی دور چشم ناحیه تحت درمان را لمس نکنید. در ناحیه تحت درمان از یخ استفاده نکنید.
 • از دوش آب گرم خودداری کنید.
 • ناحیه تحت درمان باید در هنگام خواب کمی بالاتر قرار داده شود. برای انجام این کار می‌توان از چند عدد بالش اضافی استفاده کرد.
 • پس از درمان برای مدت یک ماه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. چون قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، باعث افزایش احتمال بروز کبودی و تشدید ورم می‌شوند.
 • دو هفته بعد از پی آر پی، شما نباید از روش‌های درمانی دیگر در ناحیه صورت استفاده کنید.
 • برای کاهش کبودی می‌توان از قرص آرنیکا استفاده نمود. استفاده از کرم آرنیکا یا هیرودوئید موضعی، در ناحیه تحت درمان باعث کاهش کبودی می‌شود.

ماندگاری پی آر پی دور چشم چقدر است؟

اگرچه درمان‌های پی آر پی دور چشم از سایر روش‌های تزریقی موجود ماندگاری بیشتری دارند اما بهتر است بدانید که این یک روش درمانی دائمی نمی‌باشد. ممکن است برای بسیاری از بیماران ماندگاری تزریق پی آر پی دور چشم به عواملی همچون شرایط پوستی فعلی، سن بیمار، شدت مشکل و ظاهر زیر چشم فرد بستگی داشته باشد. به طور کلی ماندگاری پی آر پی ۶ تا ۱۲ ماه می‌باشد. با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، افراد بعد از اولین درمان متوجه نتایج این روش خواهند شد. با این‌ حال، توصیه می‌شود که سه جلسه درمان را با فاصله تقریبا چهار هفته در نظر گرفته و سپس هر شش ماه یک‌ بار تزریق مجدد را انجام دهید. در صورتی که این روال درمانی را رعایت کنید، قطعا در مدت زمان طولانی شاهد ماندگاری پی آر پی دور چشم، خواهید بود.

هزینه پی آر پی دور چشم چقدر است؟

هزینه تزریق پی آر پی دور چشم با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز، میزان کبودی زیر چشم، تعرفه کلینیک و دستمزد پزشک محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است که هر چقدر ناحیه تحت درمان وسیع تر باشد قطعا هزینه آن نیز افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی هزینه این روش درمانی به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

سوالات در مورد پی آر پی دور چشم:

آیا تزریق پی آر پی دور چشم دردناک است؟

خیر، تزریق‌ها می‌توانند ناراحتی جزئی ایجاد کنند، اما پزشک متخصص برای کاهش درد از کرم‌های بی‌ حس‌ کننده استفاده می‌کند.

چند جلسه درمان پی آر پی برای درمان دور چشم نیاز خواهد بود؟

ابتدا، پزشک وضعیت پوست بیمار را ارزیابی کرده و سپس سه جلسه پی آر پی یا بیشتر با فاصله چهار تا شش هفته برای درمان گودی و سیاهی زیر چشم تجویز می‌کند.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *