لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
بهترین روش از بین بردن جای جوش

بهترین روش از بین بردن جای جوش

یکی از مشکلات پوستی آزاردهنده در صورت جوش است. اما مشکل دیگری که بعد از خود جوش برای اغلب افراد به وجود می‌آید جای تیره یا گود جوش است. جای آکنه و جوش به‌مرور زمان بهبود پیدا می‌کند اما از بین بردن جای جوش به همین راحتی امکان پذیر نیست. خوشبختانه روش‌های درمانی کلینیکی و خانگی زیادی برای از بین بردن جای جوش و آکنه وجود دارد که امروزه با پیشرفت علم نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت. برای از بین بردن جای جوش در ابتدا باید بررسی کنید که نوع اثر به جا مانده از جوش به چه نوع و به چه شکلی است. جای جوش می‌تواند به شکل‌های گوناگونی از جمله برآمده، فرورفته، لکه‌های تیره و گوشتی باشد که هر کدام از آن‌ها روش‌های درمانی مخصوص خود را دارند. در ادامه این مطالب همراه ما باشید تا شما را بیشتر با درمان و راه‌ کار‌های از بین بردن جای جوش آشنا کنیم.

از بین بردن جای جوش با روش‌های کلینیکی

 همان‌طور که گفته شد اسکارهای ناشی از آکنه قابل‌درمان هستند. اما ابتدا باید قبل از شروع درمان یک‌بار برای همیشه از شر هر گونه جوش و آکنه خلاص شد، چون جوش‌های جدید می‌توانند باعث ایجاد جای جوش‌های جدید شوند. البته می‌توان بعضی از درمان‌های کلینکی را برای از بین بردن جای جوش، در کنار دارو برای جوش صورت انجام داد. ممکن است التهابات ناشی از جوش‌های فعال بتوانند اثربخشی درمان‌های از بین بردن جای جوش را کاهش دهند. درنتیجه اولین مرحله برای از بین بردن جای جوش، درمان جای آکنه‌ها است. روش‌های کلینیکی برای از بین بردن جای جوش عبارتند از:

از بین بردن جای جوش با روش‌های کلینیکی
 • لیزر جای جوش

یکی از درمان‌های رایج برای از بین بردن جای جوش، درمان با لیزر است. این روش برای انواع اسکارهای آکنه شدید که فرورفتگی‌های عمیق و التهاب را در پوست ایجاد کرده‌اند بسیار مناسب است. این روش همچون لایه‌برداری شیمیایی، لایه بالایی پوست را کاملا از بین می‌برد. البته این درمان برای افرادی که هنوز جوش‌های فعال و رنگ پوست تیره دارند گزینه مناسبی نمی‌باشد. بااین‌حال برای افرادی که رنگ پوستشان روشن‌تر و جوش‌های درمان‌شده دارند می‌تواند زمان بهبودی و بازسازی بسیار سریع‌تری داشته باشد.

 • مزونیدلینگ صورت برای از بین بردن جای جوش

از دیگر روش‌های موثر برای از بین بردن جای جوش، می‌توان به روش مزونیدلینگ اشاره کرد. در این روش از تزریق مواد تقویتی به زیر پوست برای از بین بردن جای جوش استفاده می‌شود. پزشک متخصص در این روش در بافت زیرین برای تحریک کلاژن‌سازی، یک وسیله سوزنی را بر روی پوست می‌چرخاند. لازم به ذکر است که این یک روش ایمن، ساده و موثر برای اسکار آکنه است. این نتایج ظریف بوده و ممکن است به درمان‌های تکراری نیاز داشته باشد.

 • سابسیژن برای از بین بردن جای جوش

یکی دیگر از گزینه‌های تخصصی برای از بین بردن جای جوش، سابسیژن جای جوش است. این یک روش جراحی زیر پوستی می‌باشد که باید توسط متخصص پوست انجام شود. پزشک متخصص با استفاده از یک جراحی کوچک به نام پانچ اکسیزیون، اسکارهای آکنه را از پوست شما جدا کرده و زخم را با بخیه یا پیوند پوست ترمیم می‌کند. با روش سابسیژن، پزشک سوزن‌هایی را زیر پوست وارد می‌کند تا الیاف زیر اسکار را شل کرده و به از بین بردن جای جوش کمک کند.

 • میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش

 میکرونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش و لک کاربرد بسیار زیادی دارد. در این روش پزشک متخصص با یک غلتک دستی کوچک سوزن‌دار این درمان را انجام می‌دهد. همچنین شواهدی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد روش میکرونیدلینگ به کاهش عمق اسکار آکنه کمک بسیار زیادی می‌کند. بااین‌حال، این درمان ممکن است طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، ۹ ماه طول بکشد تا تغییرات مشاهده شود. این یک درمان بی‌خطر می‌باشد که برای همه رنگ‌های پوست کاربرد دارد.

 • پلاسما برای از بین بردن جای جوش

یکی دیگر از درمان‌های موثر و رایج برای از بین بردن جای جوش، پلاسماجت است. پلاسما‌درمانی، طی چند جلسه با کمترین آسیب و عوارض جانبی می‌تواند جای هر گونه زخم و جوش روی پوست را از بین ببرد.

 • آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال بهترین روش برای از بین بردن جای جوش و لک پوستی است. در این تکنیک لایه‌های پوست تحریک شده و فرکانس رادیویی دستگاه آر اف باعث می‌شود تا سلول‌های جدید پوستی تولید شوند. با از‌بین‌رفتن سلول‌های مرده و جاگزین‌شدن سلول‌های جدید، جای جوش و ناهمواری‌های پوست برطرف می‌شود.

 • روش پی آر پی برای از بین بردن جای جوش

این روش به طور قطعی نمی‌تواند جای جوش را از بین ببرد و تنها می‌تواند ۹۰ درصد از جای جوش را از بین ببرد. اگر شما در این روش صبر و حوصله زیادی ندارید، بهتر است از این روش استفاده نکنید. در واقع پی آر پی یک روش دیربازده بوده و برای کسانی که جای جوش عمیقی دارند نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 • درماپن

در سال‌ها اخیر استفاده از درماپن برای از بین بردن جای جوش بسیار رایج شده است. سوزن‌های بسیاری در این روش با سطح پوست برخورد می‌کنند که همین امر می‌تواند باعث به ساخت کلاژن در سطح پوست شود.

سریع ترین روش از بین بردن جای جوش با دارو

علاوه‌بر روش‌های بالا می‌توان از روش‌های کمتر تهاجمی هم برای از بین بردن جای استفاده کرد. لازم به ذکر است که داروها می‌توانند گزینه‌ای ایمن و سریع باشند. ازجمله آنها می‌توان به ضدلک‌ها، پمادها، رتینوئیدها و غیره اشاره کرد. برای مثال سرم‌ها و کرم‌های حاوی رتینول می‌توانند سریع‌ترین گزینه برای از بین بردن جای جوش باشند.

سریع ترین روش از بین بردن جای جوش
 • پماد آلفا برای جای جوش

یکی از داروهایی که به‌صورت پماد برای از بین بردن جای جوش مورد استفاده قرار می‌گیرد، پماد آلفا است که می‌توان برای بهبود جای جوش از آن به‌صورت یک لایه‌بردار استفاده کرد.

 • پماد زینک اکساید برای جای جوش

 پماد زینک اکساید به‌عنوان یک پماد از بین‌برنده جای زخم، تسکین‌دهنده التهاب، ترمیم سوختگی و لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای این پماد در درمان جای جوش است. البته تاثیر آن به شدت و عمق جای جوش بستگی دارد. گاهی اوقات در درمان جای جوش به‌تنهایی موثر بوده و گاهی هم در کنار سایر درمان‌ها از آن استفاده می‌شود.

 • قرص آناهیل برای جای جوش

 قرص آناهیل به‌صورت ویژه می‌تواند التهاب و جای سوختگی را درمان‌ کند و همچنین می‌توان از آن به‌عنوان یک درمان مکمل برای از بین بردن جای جوش استفاده کرد.

 • کرم ترمیم کننده جای جوش

کرم‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند برای از بین بردن جای جوش و ترمیم اسکارهای ناشی از آکنه مورد استفاده قرار بگیرند. بعضی از این کرم‌ها حاوی اسید سالیسیلیک‌ می‌باشند که هم برای درمان اسکار و هم برای جای جوش موثرند. کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها و کرم‌های لایه‌بردار حاوی اسیدلاکتیک نیز می‌توانند به‌عنوان ترمیم‌کننده انواع اسکارهای آکنه استفاده شوند. کرم‌های ترتینوئین‌ برای از بین بردن جای جوش و لک بسیار قوی عمل کرده و همچنین می‌توانند جای زخم ناشی از آکنه را نیز صاف کنند. رتینوئیدها علاوه‌بر بهبود بافت پوست و تسریع بازسازی سلولی، می‌توانند به کاهش چشمگیر زخم‌های ناشی از آکنه و کاهش تغییر رنگ نیز کمک کنند. اگر می‌خواهید برای از بین بردن جای جوش از کرم ترمیم‌کننده استفاده کنید، بهتر است با متخصص پوست و مو مشورت کنید.

سوالات در مورد از بین بردن جای جوش:

آیا می‌توان با دارو جای جوش را از بین برد؟

بله، ازجمله این دارو‌ها می‌توان به ضدلک‌ها، پمادها، رتینوئیدها و غیره اشاره کرد.

آر اف فرکشنال چگونه می‌تواند جای جوش را از بین ببرد؟

در این روش لایه‌های پوست تحریک شده و فرکانس رادیویی دستگاه آر اف باعث می‌شود سلول‌های جدید پوستی تولید شوند. و جای جوش را از بین ببرند.

آیا کرم‌های ترتینوئین‌ برای از بین بردن جای جوش موثرند؟

بله این کرم‌ها برای از بردن جای جوش و لک بسیار قوی عمل کرده و می‌توانند جای زخم ناشی از آکنه را نیز صاف کنند.

5/5 - (2 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *