لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
درمان استرچ مارک

نحوه درمان استرچ مارک چگونه است؟

امروزه اغلب مردم حتی نوجوانان نیز با عارضه طبیعی بدن به نام استرچ مارک‌ آشنا هستند. این ترک‌های سفیدرنگ ممکن است در 70 درصد بانوان باردار دیده شود و متاسفانه این رگه‌های سفید گاه به ایجاد افسردگی و آزردگی های روحی در افراد بخصوص بانوان منجر می‌شوند. ترک‌های پوستی معمولا با کشیدگی لایه‌های پوست به وجود می‌آیند که با جدا شدن لایه‌هایی از پوست به دلیل چاقی، بارداری و … تشکیل می شوند و ممکن است برای همیشه بمانند.
گاهی اوقات استرچ مار‌ک‌ها به‌ رنگ استرچ مارک قرمز، صورتی مایل به قرمز، بنفش و قهوه‌ای یا سفید پدیدار می‌شوند.

درمان استرچ مارک

اگر درباره بهبود و نحوه درمان استرچ مارک کنجکاو هستید تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دلایل به وجود آمدن استرچ مارک یا ترک پوستی

دلایل به وجود آمدن استرچ مارک یا ترک پوستی

اگر بخواهیم با زبان ساده دلیل اصلی به وجود آمدن استرچ مارک (stretch mark) بگوییم، علت اصلی آن ناشی از کشیده شدن ناگهانی پوست طی مدت کوتاهی است که معمولا به دلیل رشد اندام‌ها ایجاد می‌شود. در حقیقت هرگاه که پوست بدون آمادگی قبلی دچار شوک می‌گردد، معمولا سطحی ترین لایه آن پاره و از هم گسیخته می‌گردد. ترک های پوستی اغلب مواقع در مناطقی از بدن همانند: باسن، ران، بازوها، سینه و شکم مشاهده می‌شوند. حتی برخی از ورزشکاران نیز از دچار شدن به داشتن استرچ مارک مصون نمی باشند، در اندامی که به طور انفجاری رشد کند حتی ورزشکاران نیز ترک های پوستی را می‌بینند.

عوامل موثر در شدت استرچ مارک یا ترک پوستی

عوامل موثر در شدت استرچ مارک
 • عوامل ارثی و اختلالات ژنیتکی
 • شدت زیاد تغییرات هورمون
 • میزان هورمون کورتیزون (هورمونی که توسط غدد فوق کلیوی ترشح شده می شود و خاصیت ارتجاعی پوست را از بین می برد.)
 • جنسیت (این عارضه بیشتر در بانوان مشاهده می شود. چرا که تغییرات هورمونی در زنان بنا به دلایل متنوعی همانند بارداری بیشتر است)
 • اضافه وزن یا چاقی غیر معمول
 • لاغری ناگهانی
 • مصرف داروهای خاص برای مثال کورتون به مدت زمان زیاد
 • خشکی پوست
 • اگزما
 • پسوریازیس
 • دیابت نوروپاتی

روش‌های درمان استرچ مارک یا ترک پوستی:

۱-کربوکسی‌تراپی:

روشی که در آن گاز CO2 به زیر پوست زیباجو تزریق می شود؛ بدن فرد در این حالت دچار کمبود اکسیژن شده و جریان خون در نواحی تزریق شده افزایش می‌یابد.

۲– درمان استرچ مارک با لیزر CO2 فرکشنال:

Co2 laser فرکشنال یکی از رایج ترین و البته بهترین شیوه‌ها برای درمان چین و چروک های پوست، چاله های ناشی از آکنه و اسکار و ترک‌های پوستی و به طور کلی جوان سازی پوست زیباجویان می باشد.

۳شاک‌ویو:

دستگاهی کاملا موثر که دارای امواج ماورای صوت به منظور از بین بردن سلولیت و ترک پوستی است. در این دستگاه امواج مافوق صوت به صورت ضربه‌ای با عبور از پوست و ورود به بافت‌ها
موجب آزاد شدن چربی از بافت‌های بدن و بهبود ظاهر پوست می‌شوند.

۴اگزیمیا:

یکی دیگر از دستگاه‌های موثر که در کلینیک زیبایی غرب تهران از آن استفاده می شود، دستگاه اگزیمیا برای درمان استرچ مارک است. اگزیمیا با دارا بودن امواج RF به صورت هم زمان روی کاهش سایز و رفع ترک های پوستی کار می‌کند.
همچنین این دستگاه اکسیژن رسانی را بهبود می بخشد، ورم بدن و سلولیت پوست را کاهش می دهد، بافت پوست را لیفت می کند و در مجموع اقدام به زیباسازی و جوان سازی پوست می کند.

۵مزو استرچ مارک:

مزو‌ها شامل یک سری مواد ویتامینه و مغذی برای پوست بدن می باشند. درست هنگامی که پوست دچار ترک می‌شود، بیش از هر زمانی به این مواد نیاز دارد، پس با تزریق مزو استرچ مارک می‌توان تا حدودی این ترک‌ها را بهبود داد.

۶-فوتونا:

در برخی مواقع نیز می توان با توجه به شدت و عمق ترک پوستی و صلاح دید پزشک، از لیزر غیر تهاجمی و ۴ بعدی فوتونا برای درمان استرچ مارک استفاده نمود.

بهترین روش درمان استرچ مارک کدام است؟

بهترین روش درمان استرچ مارک

پزشکان زیبایی و محققان بر این باور هستند که هیچ یک از این درمان‌ها، ترک‌های پوستی را به طور کامل و 100% از بین نمی‌برند.
در بیان این درمان‌ها، بهتر است از کلمات ”کاهش” یا ” بهبود” استفاده کرد نه ” رفع کامل “.
هدف از تمام این درمان‌ها، بهبود رنگ و بافت پوست و سفت‌تر شدن کلاژن در پوست فرد می‌باشد. برای ارزیابی این موضوع که بهترین روش درمان استرچ مارک برای شما کدام است، توصبه می کنیم با یک متخصص زیبایی معتبر مشورت نمایید.

برخی از عواملی که هنگام انتخاب بهترین روش درمان ترک‌های پوستی خود باید در نظر داشته باشید عبارتنداز:

 • طول عمر ترک‌های پوستی
 • مدت زمان درمان
 • هزینه درمان
 • انتظاراتی که فرد باید از درمان داشته باشد (باید بدانید معمولاً فقط تا حدی مؤثر است).

کدام نواحی بدن بیشتر در تحت تاثیر استرچ مارک هستند؟

نواحی بدن که بیشتر تحت تاثیر قرار هستند شامل موارد زیر می باشند:

 • شکم
 • سینه‌ها
 • لگن
 • پهلو
 • باسن
 • ران

نشانه های ایجاد استرچ مارک

نشانه های ایجاد استرچ مارک

یکی از نشانه های ایجاد استرچ مارک یا ترک‌های پوستی، نازک شدن پوست که ممکن است نمای نازک و صورتی پیدا کند. همچنین احتمالا در همین حین، احساس خارش یا حساسیت خواهید داشت.
استرچ مارک ها در ابتدا به صورت چروک پوستی ایجاد می شوند، پیشرفت رگه‌های این چروک ممکن است قرمز، بنفش، قهوه ای قرمز یا قهوه ای تیره باشد که بستگی به رنگ پوست هر شخص متفاوت است. رگه‌های چروک بر روی پوست درنهایت محو و صاف شده و رنگ آنها به نقره ای روشن در طول زمان تغییر می کند.
احتمال کم رنگ تر شدن ترک های پوستی در گذر زمان ویا با درمان وجود دارد، اما این موضوع اغلب ممکن است چند سال متوالی زمان ببرد.

پرسش و پاسخ درباره درمان استرچ مارک:

درمان ترک پوستی چقدر طول می‌کشد؟

درمان ترک پوستی با توجه به نوع روش انتخابی معمولاً به سرعت و طی مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌‌شود و بهتر است حدود شش هفته فاصله زمانی بین جلسات درمانی وجود داشته باشد.

آیا می‌توان از به وجود آمدن ترک پوستی پیشگیری کرد؟

تحقیقات انجام شده نشان داده است روش‌هایی چه ادعا می‌شود از به وجود آمدن ترک پوست پیشگیری می‌کنند واقعا تاثیر گذار نیستند و به عبارتی روغن بادام، روغن زیتون، ویتامین ای و کره کاکائو نمی‌توانند از تشکیل ترک پوستی جلوگیری کنند.

چه زمانی برای درمان استریا باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خشکی و ترک پوست در مراحل اولیه باشد، شاید بتوان با درمان خانگی از پیشروی آن جلوگیری کرد. اما در صورتی که بعد از 2 هفته شاهد شدت گرفتن این عارضه بودید، بهتر است که برای درمان به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر ترکهای پوستی شما با علائم زیر همراه بود، هرچه سریعتر برای رفع آن به بهترین پزشک پوست و مو مراجعه کنید: خونریزی، عفونت، قرمزی، خارش.

آیا درمان ترک‌های پوستی عوارض دارد؟

این روش‌ها بی‌خطر هستند. ” اگر به دست پزشکان متخصص و مجرب انجام گیرند، همه این روش‌ها بی خطر هستند. ترک‌های پوستی ضعیف‌تر از پوست طبیعی‌اند و برای جلوگیری از عوارض، باید با ملایمت بیشتری کنترل و درمان شوند.”

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *