لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس صورت

مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس صورت

مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس

سالانه هزاران نفر در سراسر دنیا برای رفع چروک و برخی نواقص از جمله اسکار، جای جوش و جای زخم بوتاکس تزریق می‌کنند. بوتاکس نام تجاری سم بوتولونیوم است. این سم از نوعی باکتری گرفته می‌شود. سم بوتولونیوم طی فرآیندهایی که در آزمایشگاه طی می‌کند برای انسان بی‌خطر شده و بعد از تزریق به زیر پوست باعث فلج موقت عضلات و افزایش حجم و برجستگی آن ناحیه می‌شود و تاثیر چشمگیری در رفع چین و چروک دارد.

تقریبا در تمامی نقاط صورت به جز نقاط خاصی می‌توان بوتاکس را تزریق کرد، اما این کار باید توسط یک پزشک متخصص و ماهر به صورت دقیق و هدفمند تزریق شود.

تزریق بوتاکس باعث می‌شود که پوست شاداب‌تر و جوان‌تر به نظر برسد، قیمت بوتاکس را می توانید بررسی کنید.
بوتاکس با قطع سیگنال‌های عصبی ماهیچه در ناحیه هدف، باعث فلج موقت آن می‌شود. منقبض ماندن مداوم یک عضله سبب بروز چروک و چین‌خوردگی در پوست می‌شود. بوتاکس با قابلیتی که دارد چین و چروک پوست را محو می‌کند. محل تزریق همیشه نقطه‌ای نیست که دچار مشکل شده باشد درنتیجه مشاوره با پزشک متخصص در این زمینه بسیار موثر و لازم است.

بطور کلی بوتاکس روی یک سوم بالایی صورت (پیشانی و خطوط ابرو) تاثیر بهتر و مطمئن تری دارد:

 • مثلا در اثر زمان چروک‌هایی در ناحیه پیشانی هر فرد ایجاد می‌شود که برای رفع آن‌ها تزریق بوتاکس بهترین گزینه است و می‌توان با آن خطوط ایجاد شده را به راحتی از بین برد.
 • خط خنده، خطوط اطراف دهان، دور لب جزء مناسب ترین نقاط برای تزریق بوتاکس هستند. توصیه می‌کنیم از بوتاکس برای حجم‌دهی به لب استفاده نکنید.
 • شل شدن و تغییر فرم گونه‌ها سبب شده تا بهترین ناحیه برای تزریق بوتاکس محسوب شوند.
 • اطراف چشم به مرور زمان دچار چین‌خوردگی یا گودی شده و نیازمند تزریق بوتاکس است که با آن می‌توان گودی، چروکیدگی و سیاهی اطراف چشم را نیز درمان کرد.
 • بوتاکس راهکار موثری باشد برای رفع افتادگی پلک است و به همین دلیل تزریق آن به پلک می‌تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد.
 • تزریق بوتاکس به زیر ابرو

 برای بالا بردن آن باعث تاثیرات مثبتی در چهره فرد می شود. تزریق بوتاکس دور ابرو سبب می شود تا عضلات فروتنالیس که پیشانی را به سمت بالا می‌کشند، پس از تزریق شل شده و به راحتی پوست را به بالا بکشند.

 • زیر بغل یکی از کاربردهای کمتر شناخته‌شده بوتاکس تزریق آن به زیربغل به منظور کاهش تعرق است که سازمان غذا و دارو این کاربرد بوتاکس را تایید کرده است.
 • کف دست: تعریق زیاد کف دست نوعی بیماری ارثی است که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود و هنگام استرس عود می‌کند. از آنجایی که بوتاکس با غیرفعال کردن مواد محرک غدد تعریق می‌تواند جلوی تعرق زیاد را بگیرد، کف دست از دیگر نقاط تزریق بوتاکس است.

مقدار بوتاکس لازم برای نواحی مختلف صورت

مقدار بوتاکس مناسب
 • پیشانی: 10 تا 30 واحد
 • بین ابروها و خط اخم: 10 تا 25 واحد
 • ناحیه بالای ابروها (لیفت ابرو): 2 تا 5 واحد در هر طرف
 • چروک دور چشم: 5 تا 15 واحد در هر طرف
 • چین و چروک روی بینی: 5 تا 10 واحد در هر طرف
 • چروک دور دهان: 3 تا 6 واحد در هر طرف
 • چین و چروک چانه: 2 تا 6 واحد

مقدار واحد بوتاکس مورد نیاز در افراد مختلف متفاوت است و مقدار دقیق آن توسط پزشک ماهر و با تجربه تعیین می‌شود.

مناطق ممنوعه تزریق بوتاکس

مناطق ممنوعه بوتاکس

بالای چشم‌ها

تزریق بوتاکس به بالای چشم نیاز به توجه و دقت بسیار بالایی دارد. این ناحیه از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. تزریق بوتاکس به بالای چشم ممکن است باعث بروز درد، خشکی چشم، تحریک چشم‌ها، تغییر دید و سایر مشکلات بینایی شود.

توصیه می‌شود برای درمان پوست بالای چشم با مشورت پزشک روش درمانی بی‌خطر را انتخاب کنید.

زیرچشم‌ها

تزریق بوتاکس به عضله زیر چشم (پلک پایین) ممکن است با فلج شدن آن همراه شده و عوارض خطرناکی برای چشم به وجود آورد.

در نتیجه ناحیه زیر چشم از نقاط ممنوعه تزریق بوتاکس به حساب می‌آیند و برای درمان آن بهتر است از ژل‌ها و پرکننده‌های پوستی استفاده شود.

استخوان فک (دهان)

 تزریق بوتاکس به ناحیه فک ممکن است باعث بروز مشکلاتی در خوردن و حرف زدن فرد شود.

گردن

تزریق بوتاکس به این ناحیه سبب فلج عضلات گردن فلج شده و ممکن است مشکلاتی را هنگام بلعیدن غذا برای فرد به وجود آورد.

آیا تزریق بوتاکس با درد همراه است؟

تزریق بوتاکس مانند دیگر تزریق‌ها با سوزن انجام می‌شود. بطور کلی آستانه درد و تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است، در نتیجه نمی‌توان به‌طور دقیق پاسخ داد که تزریق بوتاکس با درد همراه است یا خیر. نکته قابل توجه این است که حساسیت‌های نقاط مختلف صورت هم با یکدیگر متفاوت‌اند؛ درنتیجه پزشک برای به حداقل رساندن درد در نقاط تزریق بوتاکس از بی‌حس‌کننده‌ موضعی استفاده خواهد کرد.

عوارض تزریق بوتاکس

 • درد، تورم یا کبودی در نقاط تزریق
 • سردرد
 • افتادگی پلک بعد از بوتاکس
 • لبخند کج
 • خشکی چشم

سوالات درباره مناسب ترین نقاط تزریق بوتاکس:

چه نقاطی از صورت بهترین جا برای تزریق بوتاکس هستند؟

ناحیه پیشانی هر فرد، خطوط نواحی اطراف دهان و دور لب و به خصوص خطوط خط خنده، گونه‌ها، اطراف چشم، خطوط بین ابرو‌ها.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس در نقاط اشتباهی صورت چیست؟

بوتاکس تقریبا در همه جای صورت کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تزریق اشتباه آن و استفاده از تکنیک‌های نادرست در حین تزریق می‌تواند علاوه بر اینکه نتایج و تاثیرات مثبتی نداشته باشد، باعث بروز برخی مشکلات و عوارض جانبی در این نواحی نیز گردد که این مسئله ممکن است بسیار خطرناک باشد.

چه دلیلی برای تزریق بوتاکس در نقاط خاص وجود دارد؟

برخی نواقص در صورت وجود دارد که در نواحی حساس صورت یا نزدیک به آن‌ها می‌باشد و باعث می‌گردد تزریق بوتاکس به آن ناحیه کمی دارای ریسک شود. معمولا پزشکان پیشنهاد می‌کنند که از بوتاکس در این نواحی استفاده نکنند.

4.8/5 - (9 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *