لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
مراقبت های بعد از پی آر پی مو

مراقبت های بعد از پی آر پی مو

پی آر پی مو یک شکل بسیار محبوب از داروهای احیا کننده است که از پلاسمای خون، پلاکت ها و پروتئین های فاکتور رشد شما تشکیل شده است. این محصول سلولی مشتق شده دارای قابلیت های فوق العاده ای در رابطه با التیام و بازسازی بافت است. مقادیر بالای داده‌های بالینی نشان می‌دهد که پی آر پی (PRP) با آزاد کردن تعداد زیادی از فاکتورهای رشد از پلاکت‌های ناحیه تحت درمان، ترمیم بافت را افزایش می‌دهد. هر عامل رشد نقش منحصر به فردی در تحریک مسیرهای بیوشیمیایی دارد که باعث ترمیم پوست می شود. آنها با هم یک اثر هم افزایی برای حداکثر نتایج احیا کننده ایجاد می کنند.در این مقاله میخواهیم به مراقبت های بعد از پی آر پی مو بپردازیم. پس تا انتها مطالب همراه ما باشید.

مقدمه مراقبت های بعد از پی آر پی مو

مراقبت های بعد از پی آر پی مو
مراقبت های بعد از پی آر پی مو

پی آر پی (PRP hair) سالهاست که در ارتوپدی و پزشکی ورزشی برای کمک به بهبود عضلات آسیب دیده ، رباط ها، تاندون ها، مفاصل و کنترل درد استفاده می شود.پی آر پی PRP به طور گسترده در زیبایی شناسی و برای درمان ریزش مو استفاده می شود، جایی که اجزای طبیعی بدن شما برای ترویج جوانسازی پوست مهار و متمرکز می شوند. با تحریک کلاژن، الاستین و رشد سلولی و همچنین با بهبود خون رسانی و آبرسانی موضعی، بافت و رنگ پوست شما باید به تدریج بهبود یابد و به پوستی جوان تر منجر شود. پی آر پی یک فرآیند ایمن و طبیعی است زیرا از سلول های پلاسمای خون و فاکتورهای رشد برای تحریک کلاژن جدید در مناطق مورد نظر استفاده می کند، جایی که ما می خواهیم پوست شما خود را ترمیم و جوان کند. پی آر پی PRP همچنین ممکن است جایگزین موثری برای ترمیم موهای سر با جراحی باشد. پی آر پی را می توان به صورت موضعی (مثلاً بعد از میکرونیدلینگ یا لیزر فرکشنال ) استفاده کرد یا به زیر پوست تزریق کرد.
غیر از استفاده در پزشکی ورزشی و درمان عضلات آسیب دیده ، پی آر پی معمولا در نواحی صورت، گردن، دکلته (سینه)، پوست سر و دست ها استفاده می شود، همچنین ممکن است در هر جایی که نیاز باشد و پزشک تشخیص دهد استفاده شود. 

درمان پی آر پی علاوه بر مو، برای چه مواردی استفاده می شود؟

این درمان برای بهبود بافت پوست، اصلاح چین و چروک ها و کاهش اسکارهایی مانند آکنه یا علائم کشش با حفظ ظاهر طبیعی استفاده می شود. پی آر پی همچنین برای تقویت رشد مو در صورت تزریق به پوست سر استفاده می شود. نتایج قابل مشاهده ممکن است بین 4 تا 8 هفته طول بکشد و بسته به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی، سن، رژیم غذایی، سیگار کشیدن و نوع پوست، بین افراد متفاوت است.

فواصل بین هر جلسه پی آر پی چقدر است؟

معمولاً تعداد جلسات درمانی متناسب با فواصل زمانی تقریباً ماهانه تا حصول نتیجه مطلوب توصیه می شود و به دنبال آن درمان های دوره ای نگهدارنده یا لمسی در فواصل 12-3 ماهه انجام می شود. پاسخ و تعداد جلسات ممکن است بسته به بیمار متفاوت باشد. افراد سیگاری ممکن است به جلسات درمانی بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری نیاز داشته باشند زیرا سموم دود تنباکو ممکن است پاسخ سلولی به پی آر پی را کاهش دهد.

بهبودی قابل مشاهده پس درمان پی آر پی

پس از تزریق پی آر پی، معمولاً مقداری بهبود بلافاصله قابل توجه است، با این حال، معمولاً حالات بیمار طی چند روز به حالت اولیه باز خواهد گشت زیرا بخش مایع پی آر پی قبل از تأثیرات کامل فرآیند بازسازی توسط بدن شما جذب می‌شود.یکی از عوامل موثر در بهبود

ترکیب درمان پی آر پی و درمان های دیگر

درمان پی آر پی ، پوست شما را تحریک می کند تا بافت جدید و جوان تر رشد کند. برخی از بیماران ممکن است درمان‌های پی آر پی را با سایر درمان‌های ضد پیری مانند تزریق‌های کاهش چین و چروک، پرکننده‌های پوست، درمان‌های جوان‌کننده و یا سفت‌کننده و محصولات مراقبت از پوست و غیره ترکیب کنند. با ترکیب این درمان ها ممکن است متوجه بهبودهای فوری و طولانی مدت پوست شوید، به ویژه با درمان های متعدد یا مداوم.

بهترین نتیجه برای پی آر پی مو

برای دریافت بهترین نتیجه، سه جلسه را به فاصله 3-4 هفته توصیه می کنیم. درمان های نگهدارنده هر 6 تا 12 ماه یکبار برای نتایج طولانی مدت بهینه توصیه می شود.

محلول پی آر پی چگونه از فرد گرفته میشود؟

روش پی آر پی به نمونه کوچکی از خون شما نیاز دارد که به همان روشی است که خون شما برای آزمایش‌های آزمایشگاهی در جراحی عمومی از شما گرفته می‌شود. خون شما در یک لوله آزمایش استریل و تخصصی جمع آوری می شود و ده دقیقه بعد سانتریفیوژ می شود تا سلول های مورد نیاز برای درمان جدا شوند.محلول پی آر پی از خون کامل جدا شده و آماده استفاده است. هنگامی که در محل مورد تزریق قرار می گیرند، فاکتورهای رشد و سایر مولکول های احیا کننده آزاد می شوند که منجر به تشکیل کلاژن و الاستین و همچنین رشد سلولی و بازسازی پوست می شود که منجر به جوان سازی طولانی مدت پوست می شود.

ناراحتی و خطرات مراقبت های بعد از پی آر پی مو

تزریق و یا کاربرد موضعی پی آر پی بسیار ایمن است زیرا از خون خود شما گرفته شده است. هیچ ماده نگهدارنده ای در پی آر پی استفاده نمی شود و هیچ شانسی برای دفع سلول ها توسط بدن شما وجود ندارد. بنابراین، آزمایش آلرژی لازم نیست.

خطرات و ناراحتی های اولیه مربوط به خون گیری است، از جمله درد بسیار جزئی مربوط به وارد کردن سوزن و کبودی احتمالی در محل خون گیری. این واکنش ها معمولا در یک یا دو روز از بین می روند.شما نباید بعد از این که از شما خون گرفتند جای سوزن را ماساژ دهید زیرا این کار باعث عدم لخته شدن خون میشود، پس یکی از مراقبت های که باید بعد از درمان پی آر پی مو باید حواستان به آن باشد همین نکته است.

سایر عوارض و خطرات بعد از پی آر پی مو

عوارض پی آر پی مو

سایر خطرات یا عوارض پی آر پی مو معمولاً موقتی هستند و ممکن است مربوط به تزریق باشد، اما محدود به موارد زیر نیست:

 • علائم سوزن تزریق (ردهای سوزن قابل مشاهده غیرعادی نیستند و به سرعت یا در عرض چند روز برطرف می شوند.)
 • تورم یا کبودی خفیف همیشه با هر تزریق پوستی امکان پذیر است. حداقل یک هفته قبل از پی آر پی از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی (مانند ایبوپروفن)، رقیق‌کننده‌های خون، مکمل‌های گیاهی، ویتامین E و روغن ماهی اجتناب کنید تا خطر کبودی به حداقل برسد.
 • می‌توانید این داروها، مکمل‌ها، ویتامین‌ها را چند روز پس از درمان پی آر پی مو مجدداً شروع کنید.
 • هرگونه کبودی که ممکن است رخ دهد به طور کلی ظرف چند روز برطرف می شود و ممکن است در صورت نیاز با آرایش پوشانده شود.
 • خارش غیرمعمول است، اما رخ می دهد، موقتی است و در صورت نیاز ممکن است با آنتی هیستامین های بدون نسخه درمان شود.
 • درد پس از پی آر پی شایع نیست، اما حساسیت ممکن است رخ دهد و به طور کلی کوتاه مدت است، اما ممکن است چند روز طول بکشد.
  پاراستامول ممکن است برای کاهش هر گونه ناراحتی پس از پی آر پی در صورت نیاز مصرف شود.
 • توده ها و یا برجستگی ها معمولاً نشان دهنده کبودی یا تورم هستند و به طور کلی در عرض چند روز فروکش می کنند.
 • عفونت بسیار نادر است، اما در صورت بروز ممکن است نیاز به درمان از جمله آنتی بیوتیک های موضعی و یا خوراکی داشته باشد.

در ادامه

افزایش ریزش مو بسیار غیرمعمول است، و اگر این اتفاق بیفتد، تشخیص های بیشتر برای ارزیابی علل ریزش مو توصیه می شود.

درمان پی آر پی کاملاً یک روش زیبایی پزشکی داوطلبانه است (یعنی هیچ درمانی لازم یا ضروری نیست). درمان‌های جایگزین و یا مکمل ممکن است شامل، اما محدود به موارد زیر نباشد: کرم‌های موضعی ضد پیری، تزریقی کاهش چین و چروک، پرکننده‌های پوست، لایه‌برداری شیمیایی، لایه‌برداری با لیزر و سایر درمان‌های لیزر، جراحی زیبایی یا عدم درمان.

مراقبت های بعد از پی آر پی تزریقی مو

در ادامه با ما همراه باشید تا موارد اصلی مراقبت های بعد از پی آر پی مو را برای شما بگوییم.

بلافاصله پس از عمل، شایع‌ترین عوارض جانبی موقت گزارش‌شده عبارتند از قرمزی، تورم، کبودی، حساسیت، گزگز، بی‌حسی، برآمدگی و یا احساس فشار یا پری در محل‌های تزریق و یا در ناحیه(های) تحت درمان.در صورت لزوم از یک بسته ژل یخ سرد استفاده کنید که می تواند بلافاصله پس از درمان برای کاهش تورم استفاده شود.

برای به حداکثر رساندن نتایج و جلوگیری از عوارض پی آر پی مو:

حداقل به مدت 5 ساعت از شستشوی محل های تزریق خودداری کنید. از عصر درمان شروع کنید به شستن محل درمان و برای چند روز آینده؛ موهای خود را به آرامی با یک پاک کننده ملایم یک تا دو بار در روز بشویید. پس از چند روز، ممکن است به روال معمول مراقبت از مو خود بازگردید.

مراقبت های بعد از پی آر پی مو:

مراقبت های بعد از پی آر پی مو
مراقبت های بعد از پی آر پی مو

برای به حداکثر رساندن نتایج: حداقل به مدت 5 ساعت پس از استفاده از پی آر پی روی پوست، این کار را انجام ندهید: پوست خود را نشویید، ناحیه یا قسمت های تحت درمان را در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید، یا در فعالیت هایی شرکت نکنید که شما را خیس می کند یا باعث می شود که شما دچار تعریق میشوید. عواملی مانند سشوار، قرار گرفتن در معرض آفتاب، سونا، اتاق بخار، جکوزی، دوش بسیار داغ، ورزش شدید و … در ساعات اولیه پس از درمان پی آر پی بسیار مضر میباشند.

 • پس از استفاده از پی آر پی، ممکن است از یک پماد آنتی بیوتیک موضعی یا سایر پمادهای تسکین دهنده درمان کننده استفاده کنیم.
 • از روز بعد از درمان، میتوانید موهای خود را به آرامی با یک پاک کننده ملایم دو بار در روز بشویید.
 • حداقل به مدت 24 ساعت و تا زمان بهبودی از رنگ کردن موهای خود ، خودداری کنید. شما پس از بهبودی به روال معمول مراقبت از مو خود بازمیگردید.

سوالات متداول درباره مراقبت های بعد از پی آر پی مو:

چه زمانی می توان از درمان پی آر پی انتظار نتایج را داشت؟

به طور کلی 6 تا 9 ماه طول می کشد تا نتایج قابل مشاهده پس از درمان ریزش مو پی آر پی مشاهده شود.

چه کسانی باید برای درمان پی آر پی مراجعه کنند؟

افرادی که رشد موی ضعیفی دارند و موهای ضعیفی دارند کاندیدای ایده آل برای درمان پی آر پی برای ریزش مو هستند. پی آر پی همچنین می تواند برای کسانی که از آلوپسی آره آتا رنج می برند مفید باشد.

4.1/5 - (15 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت