لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
عوارض پی آر پی مو ی سر چیست

عوارض پی آر پی مو ی سر چیست؟

فهرست محتوا نمایش

پس از انجام هر عمل پزشکی ریسک عوارض جانبی آن نیز وجود دارد.پی آر پی مو نیز از این قاعده مستثنی نیست، یعنی پس از انجام پی آر پی ممکن است شما دچار عوارض پی آر پی مو شوید.
پلاسمای غنی از پلاکت یکی از مشهورترین درمان ها برای ریزش مو به دلیل روش های ریشه ای رشد مو است، حتی برای بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه). این مورد شامل تزریق پلاسمای غنی از پلاکت اتولوگ به پوست سر است تا مواد مغذی مو را تقویت کند و رشد مو را تقویت کند. در حالی که گفته می شود این روش به عنوان یک روش کم تهاجمی ایمن است، اما بسیاری از بیماران هنوز برایشان سوال است که آیا این روش باعث عوارض جانبی عمده دیگری می شود یا خیر.
در این مقاله به بررسی عوارض پی آر پی مو میپردازیم.

 بیماران چه انتظاری باید از عوارض پی آر پی مو داشته باشند؟

 عوارض پی آر پی مو

از آنجایی که محلول تزریق پی آر پی از نمونه خون شما جمع آوری می شود، خطر واکنش آلرژیک کمتری نسبت به مواد شیمیایی دارد یا اصلاً وجود ندارد. اما شما می توانید انتظار برخی از عوارض جانبی خفیف را داشته باشید، مانند : درد و خونریزی در محل تزریق، واکنش های آلرژیک از سایر محصولات، و جای زخم که معمولاً خود به خود برطرف می شوند. در همین حال، ممکن است سرگیجه، حالت تهوع و آسیب عروق خونی (آسیب عصبی) را نیز تجربه کنید، اما این موارد بسیار نادر هستند و تقریباً فقط با یک تزریق کننده بی تجربه اتفاق می‌افتند.

عوارض پی آر پی مو که ممکن است بعد از انجام این عمل تجربه کنید‌:

اثرات نامطلوب جدی درمان پی آر پی مو برای رشد مجدد مو نادر است و ممکن است فقط با تزریق کننده های بدون مجوز و بی تجربه اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که بیماران باید به دنبال یک کلینیک زیبایی قابل اعتماد برای تزریقات خود برای جلوگیری از ریزش موی الگو یا هر نوع دیگر ریزش مو باشند.
عوارض پی آر پی مو (پلاسمای غنی از پلاکت) عبارتند از: درد و خونریزی در محل تزریق، واکنش های آلرژیک ناشی از سایر محصولات، عفونت در طول فرآیند بهبود، زخم، سرگیجه و حالت تهوع و آسیب عروق خونی. آسیب عصبی نیز ممکن است یک خطر باشد، اما به ندرت اتفاق می افتد.

1. درد و خونریزی در محل تزریق یکی از عوارض پی آر پی مو است‌

بیمارانی که پوست نسبتا حساسی دارند ممکن است منتظر درد و خونریزی در محل تزریق باشند. سوراخ‌های ریز و جزئی روی پوست تحت درمان با پی آر پی ممکن است باعث خونریزی شود،این در حالی است که درد به دلیل غلظت پلاکت‌ها در فولیکول مو است. این درمان پزشکی سرعت بهبود فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا با ایجاد التهاب حاد باعث رشد فعال مو شود.

برخی از بیماران نیز در حین و بعد از عمل احساس درد می کنند. یک متخصص پزشکی هنگام تزریق از سوزن‌های ظریف استفاده می‌کند ، این کار ناراحتی و درد را به حداقل می‌رساند. اکثر بیماران در طول درمان درد کمی ، یا اصلا دردی را گزارش نمی کنند. اما برای کاهش هر گونه اضطراب و ناراحتی، پزشکان ممکن است کرم بی‌حس کننده مناسب را نیز روی ناحیه تحت درمان بمالند.

2. یکی دیگر از عوارض پی آر پی مو واکنش های آلرژیک از سایر محصولات

به طور علمی ثابت شده است که تزریق پی آر پی برای رشد مو از غلظت پلاکت‌های خود بیمار برای تحریک چرخه رشد مو و بهبود تراکم مو و در نتیجه ضخامت مو استفاده می‌شود. با این حال، بیماران ممکن است هنوز خطر واکنش آلرژیک را نه از پی آر پی بلکه از سایر محصولات مورد استفاده در طول عمل، مانند بیهوشی و حتی سوزن سرنگ، داشته باشند.

در حالی که این موارد به عوارض پی آر پی مو شدید تبدیل نمی شوند،اما می توانند باعث درد و ناراحتی و احساس ناخوشایند در فرد تحت درمان شوند. به همین دلیل، غربالگری کامل تاریخچه پزشکی بیمار در طول مشاوره اولیه برای جلوگیری از این عارضه بسیار مهم است. این امر باعث اطمینان نسبی می‌شود که بیمار یک کاندید ایده آل برای پی آر پی مو است در حالی که به طور کامل در مورد آلرژی های خود مطلع است.

3. از عوارض پی آر پی مو می‌توان به عفونت در طی فرآیند بهبودی اشاره کرد

تزریق پی آر پی برای درمان مو کارایی بالینی خود را برای درمان چندین نوع ریزش مو ثابت کرده است ، اما پی آر پی مو نیز بدون عوارض نیست. بیماران در معرض خطر عفونت در محل های تزریق هستند، به خصوص اگر در طول فرآیند بهبودی به خوبی مراقب نباشند ، به همین دلیل است که بیماران مجاز به انجام سایر درمان های مو و استفاده از مواد شیمیایی پس از درمان نیستند.
درمان پی آر پی به دلیل تزریق، زخم های ریز روی پوست سر شما باقی می گذارد. این زخم ها تا زمانی که هنوز باز هستند مستعد عفونت ناشی از کثیفی هستند. برای جلوگیری از این امر، شما می‌بایست به خوبی مراقب بهداشت فردیتان باشید. بیمارانی که این عارضه از عوارض پی آر پی مو را تجربه می کنند باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرند زیرا با بی توجهی می تواند به وضعیت جدی تری تبدیل شود. همچنین می تواند بر نتایج تزریق پی آر پی شما تأثیر بگذارد.

4. بافت اسکار از دیگر عوارض پی آر پی مو است

بیمارانی که برای ریزش موی خود پلاسمای غنی از پلاکت تزریق کرده‌اند نیز ممکن است انتظار بافت اسکار را به عنوان یکی از عوارض پی آر پی مو داشته باشند. این عارضه به دلیل زخم های ریز از محل تزریق است که عفونی شده و بدتر شده است. بیماران باید با پزشک خود در مورد روش مناسب برای رفع اسکار در محل تزریق مشورت کنند.

5. سرگیجه و حالت تهوع نیز ممکن است از عوارض پی آر پی مو باشد‌

سرگیجه و حالت تهوع برخی از عوارض پی آر پی مو هستند، اما به ندرت اتفاق می‌افتند. هر بیمار تحمل درد متفاوتی دارد، سرگیجه و حالت تهوع ممکن است ناشی از درد ناشی از درمان باشد. همچنین ممکن است بیمار سابقه میگرن داشته باشد که ممکن است با تحریک ایجاد شود.

6. آسیب به رگ های خونی ممکن است از عوارض پی آر پی مو باشد‌

بیماران ممکن است در طول تزریق با درمان الگوی ریزش مو متوجه خونریزی در پوست سر خود شوند. این عارضه به این دلیل اتفاق می افتد که رگ های خونی اطراف فولیکول های مو ممکن است در طول تزریق سوراخ شوند. رگ های خونی آسیب دیده به ندرت به عوارض تبدیل می شوند، اما همچنان بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

7. یکی از نادرترین عوارض پی آر پی مو آسیب به اعصاب است‌

تزریق پی آر پی برای ریزش مو ممکن است خطر آسیب عصبی را به همراه داشته باشد. این عارضه خیلی به ندرت اتفاق می افتد، معمولاً توسط یک تزریق کننده بی تجربه و بدون مجوز. هنگام جستجوی و قلب از درمان ، بیماران باید از انتخاب یک کلینیک قابل اعتماد اطمینان حاصل کنند.

چرا عوارض prp را تجربه می کنید

 پی آر پی یک گزینه درمانی موثر برای بیماران مبتلا به ریزش مو است که شامل چرخه های درمانی متعدد است.پلاسمای غنی از پلاکت تا زمانی که در پوست سر ادغام نشده باشد ، باعث التهاب حاد می شود به همین دلیل بیماران عوارض جانبی را تجربه می کنند.همچنین ممکن است عوارض پی آر پی مو ، ناشی از سوراخ های ریز تزریق نیز باشند.

عوارض پی آر پی مو ممکن است به ندرت اتفاق بیوفتد ،اما زمانی هم که اتفاق می افتد، معمولاً خفیف هستند. عوارض پی آر پی مو نباید باعث نگرانی شما شوند زیرا اکثر عمل ها با عوارض جانبی همراه هستند. اگر هنوز در مورد درمان پی آر پی مو دچار شک هستید، بهتر است در مورد راه های انجام یک روش ایمن تر و موفق تر تحقیق کنید. به دنبال یک کلینیک مورد اعتماد باشید که رضایت و ایمنی بیمار را تضمین کند.

برای دچار نشدن به عوارض پی آر پی به کلینیک دکتر تفت واقع در غرب تهران مراجعه کنید، چرا که تمامی خدمات آن توسط پزشکان مجرب انجام می شود. برای اطلاع از هزینه پی آر پی مو کلیک کنید.

نحوه عملکرد پی آر پی برای درمان مو

نحوه عملکرد پی آر پی برای درمان ریزش مو

علاوه بر درمان بیماران مبتلا به ریزش مو، پلاسمای غنی از پلاکت(پی آر پی) نیز برای درمان چندین بیماری استفاده می شود. این درمان همه کاره شامل تزریق فاکتورهای رشد برای تسریع روند بهبودی بدن است زیرا رشد سلولی و سلول های بنیادی را تقویت می کند.
پی آر پی حاوی پلاسما، قسمت مایع پر از پروتئین خون و پلاکت ها، سلول هایی است که به دلیل خواص ترمیم بافت و زخم، مسئول بازسازی بدن هستند. اینها با جداسازی پلاسما و پلاکت ها از گلبول های سفید و سایر سلول ها با استفاده از سانتریفیوژ از خون جدا و برداشت می شوند.
اثربخشی تزریق پی آر پی در درمان طاسی الگوی مردانه و زنانه و ریزش مو پیشرونده در آزمایشات بالینی کشف شده است. تعداد موها را در مقایسه با مقادیر پایه بهبود بخشیده است و در انتها تراکم مو را افزایش می دهد.
فاکتورهای رشدی که به پوست سر شما تزریق می شود، بازسازی سلول های پاپیلای پوست، سلول های برآمده فولیکولی مو، سلول های پایه اپیدرم و سایر سلول ها را سرعت می بخشد. این محلول چرخه مو را فعال می کند و به فولیکول مو اجازه می دهد تا دوباره موهای آناژن رشد کند. ارزیابی میکروسکوپی افزایش ضخامت اپیدرم را نشان می دهد و اندازه فولیکول مو را افزایش می دهد
تکثیر سلولی همچنین پتانسیل رگ زایی فولیکول های مو را افزایش می دهد و جریان خون را بهبود می بخشد. این امر به فولیکول های مو اجازه می دهد تا اکسیژن و مواد مغذی بیشتری را از بدن دریافت کنند که از رشد مو حمایت می کند.

چگونه از عوارض پی آر پی مو در برابر ریزش مو جلوگیری کنیم؟

عوارض پی آر پی مو معمولا خفیف است، اما به ندرت اتفاق می افتد. بیماران همچنان می توانند چندین مرحله را برای اطمینان از درمان با خطرات کاهش یافته برای عوارض جانبی جدی دنبال کنند. بیماران می توانند به دنبال یک کلینیک قابل اعتماد باشند، با پزشک خود مشورت کنند، مطمئن شوند که کاندیدای ایده آل هستند و اقدامات مراقبت های بعدی را دنبال کنند.

  • برای جلوگیری از عوارض پی آر پی مو یک کلینیک قابل اعتماد را انتخاب کنید

پی آر پی مو نیاز به آماده سازی و تجویز کامل دارد. بیماران همچنین باید مراقبت های بعدی مناسب را دریافت کنند تا از اثرات مثبت درمان خود اطمینان حاصل کنند. به همین دلیل، جستجوی یک کلینیک قابل اعتماد با متخصصان پزشکی خبره مهم است.

  • با پزشک خود مشورت کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش با پزشک خود مشورت کنید. متخصصین حوزه سلامت بر اساس وضعیت پزشکی و اهداف زیبایی شناختی شما، برنامه درمانی مناسبی به شما ارائه خواهند کرد. حتی ممکن است درمان مناسب تری برای ریزش موی شما توصیه کنند.

  • مطمئن شوید که یک کاندیدای ایده آل هستید

در حالی که درمان پی آر پی مو یک روش همه کاره است که برای اکثر بیماران در دسترس و قابل انجام است، هنوز محدودیت هایی دارد. برخی از بیماران با سابقه پزشکی بیماری های خودایمنی و سایر شرایط واجد شرایط انجام این روش نیستند. این روش همچنین اثرات مثبتی برای برخی از انواع طاسی ایجاد نمی کند.

پیروی از روش‌های مراقبت‌های پس از عمل بسیار زیاد اهمیت دارد ، باعث میشود تا شما بدون دچار شدن به عوارض پی آر پی مو بهبود پیدا کنید. در اینجا چند پروتکل پس از درمان وجود دارد که باید به خاطر بسپارید:

  • از آب و هوای گرم خودداری کنید.
  • از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین مانند ورزش های با شدت بالا خودداری کنید.
  • از درمان های جدید مو خودداری کنید.
  • در مورد پروتکل های دیگر برای مراقبت از مو و پوست سر خود پس از درمان با پزشک خود مشورت کنید. همچنین ممکن است درمان‌های خانگی مانند شامپوهای گیاهی، سرم‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید خوراکی را تجویز کنند.

سخن پایانی درباره عوارض پی آر پی (prp) مو

عوارض پی آر پی مو prp شامل درد و خونریزی در محل تزریق، عفونت، واکنش های آلرژیک از سایر محصولات، سرگیجه و حالت تهوع، جای زخم و آسیب عروق خونی است. همچنین موارد نادری از آسیب عصبی وجود دارد. بیماران تا زمانی که با یک پزشک قابل اعتماد مشورت می کنند و مراقبت های بعدی را دنبال می کنند، نباید نگران این عوارض پی آر پی مو باشند.

سوالات متداول درباره عوارض پی آر پی مو:

چه مدت طول می کشد تا پی آر پی انجام شود؟

بسته به تعداد نواحی تحت درمان، اکثر روش ها در 30 تا 45 دقیقه تکمیل می شوند.

نتایج پی آر پی چقدر طول می ماند؟

این مورد در هر فرد متفاوت است. خیلی به روند بیماری زمینه ای و اینکه آیا آسیب مکرر در ناحیه آسیب دیده وجود داشته است یا خیر بستگی دارد.

آیا انجام پی آر پی درد دارد؟

در حالی که میزان تحمل درد در هر فردی متفاوت است، بیماران طیفی از ناراحتی را از خفیف تا متوسط با تزریق پی آر پی گزارش می‌کنند. در ابتدا از یک سوزن برای خونگیری از ورید بازو استفاده می شود و سپس از سوزن های کوچک برای انجام تزریق اصلی استفاده می شود.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی نوعی درمان تزریقی بازسازی کننده است که برای درمان بسیاری از آسیب های بافت نرم (تاندون ها و رباط ها) استفاده می شود.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *