لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
مراقبت های بعد از سابسیژن

مراقبت های بعد از سابسیژن

شاید تا به حال برای یک بار هم که شده کلمه سابسیژن به گوشتان رسیده باشد و بدانید که سابسیژن چیست و چه کاربردهایی دارد.در این مقاله ما قصد داریم مراقبت های بعد از سابسیژن را برای شما توضیح دهیم تا به خوبی نتیجه دلخواه خود را از انجام این عمل دریافت کنید.

سابسیژن چیست؟

درمان جای جوش با سابسیژن

سابسیژن یک درمان سلولیت است که با وارد کردن یک سوزن کوچک در پوست برای شکستن بافت فیبری که می تواند باعث ظاهر سلولیت شود، انجام می شود. سوزن می تواند به توزیع مجدد سلول های چربی در زیر پوست کمک کند، که می تواند ظاهر پوست را برای کاهش یا از بین بردن سلولیت یکدست کند. سابسیژن همچنین می تواند برای کاهش ظاهر اسکار آکنه، چه روی صورت یا بدن انجام شود.

سلولیت

تقریباً هرکسی در یک مقطع از زندگی خود مجبور است با آن دست و پنجه نرم کند و در حالی که کاملاً طبیعی و بی ضرر است، می تواند باعث ایجاد احساس خودآگاهی یا نگرانی در مورد ظاهر خود شود. وقتی صحبت از درمان سلولیت به میان می‌آید، روش‌ها ، کرم‌ها و درمان‌های زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند آن را به طور کلی کاهش دهند یا از بین ببرند. در حالی که درمان‌های مختلف می‌توانند برای بدن‌های مختلف مؤثر باشند، روش جدیدتری در مبارزه با سلولیت محبوبیت پیدا می‌کند. این درمان سابسیژن نامیده می شود و یک روش کم تهاجمی است که واقعاً می تواند به پوست شما کمک کند به جای برآمدگی ظاهری روی پوست خود ، صاف تر و نرم تر به نظر برسد.

مقدمه مراقبت های بعد از سابسیژن

در حالی که سابسیژن درمان کم تهاجمی است و به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود، مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را رعایت کنید و از پوست خود مراقبت کنید تا بیشترین سود را از روش انتخابی خود ببرید. همچنین مراقبت مناسب از پوست پس از انتجام سابسیژن برای جلوگیری از عوارض جانبی و کمک به شما برای گرفتن بهترین نتایج ممکن ضروری است.

پس از انجام سابسیژن چه انتظاری باید داشت؟

پس از مشاوره‌ی اولیه شما برای عمل سابسیژن، پزشک شما نکات مهمی را که باید در مورد مراقبت های بعد از آن بدانید را به شما می گوید. پیروی از دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما می‌دهد بسیار مهم است و مراقب هر چیزی مانند عفونت یا عوارض جانبی که فروکش نمی‌کنند باشید.
پس از سابسیژن، ممکن است مقداری حساسیت در نواحی تحت درمان احساس کنید و ممکن است کبودی، قرمزی و خارش را تجربه کنید. در حالی که این یک روش سرپایی است ، اما استراحت بعد از آن مهم است، بنابراین ممکن است بخواهید بقیه روز را مرخصی بگیرید.
پس از عمل، نگه داشتن یخ و فشار روی محل درمان برای به حداقل رساندن هرگونه خونریزی یا کبودی مهم است. همچنین می تواند با کاهش حساسیت به این ناحیه کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد. داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند. همچنین می‌توانید ناحیه مورد نظر را آرایش کنید تا کبودی بعد از عمل را بپوشانید.
در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از درمان، احساس حساسیت یا درد کمی در ناحیه(های) درمان طبیعی است. ممکن است در صورت نیاز از داروهای بدون نسخه ای که معمولاً برای ناراحتی مصرف می کنید استفاده کنید.

علائم احتمالی که بعد از سابسیژن ممکن است بروز کنند

مراقبت های بعد از سابسیژن

۱- ممکن است کبودی و تغییر رنگ پوست در محل(های) تحت درمان مشاهده شود. کبودی شایع است اما همیشه رخ نمی دهد.
۲- ممکن است به مدت کمتر از ۴۸ ساعت کمی ورم خفیف در محل(های) درمان مشاهده کنید، اما تورم تا یک هفته گزارش شده است.
۳- ممکن است در یک ساعت اول پس از درمان، تراوش خفیف رنگی خون مشاهده شود.
۴- در ۲۴ ساعت اول به جز برای شستن، نواحی درمان را با انگشتان خود لمس نکنید. لمس ناحیه(های) تحت درمان با انگشتان ممکن است منجر به عفونت شود. اگر سابسیژن روی صورت خود انجام داده اید، می توانید پس از ۸ تا ۱۲ ساعت فعالیت های عادی شستشو یا دوش گرفتن را از سر بگیرید، مگر اینکه دستور دیگری داده شود. اگر بر روی بدن خود جای زخم داشتید، لطفاً در ۲۴ ساعت اول خیساندن یا استحمام طولانی مدت خودداری کنید.
۵- اگر احساس تورم یا درد می کنید، یک دستمال مرطوب تمیز یا کمپرس سرد را با استفاده از آب سرد تمیز به آرامی روی ناحیه(های) درمان به مدت ۱۰ – ۱۵ دقیقه قرار دهید و در صورت نیاز در ۲۴ ساعت اول مدام این کار را تکرار کنید. این امر به کاهش تورم و درد کمک می کند.
۶- می توانید همه فعالیت های عادی دیگر را روز بعد ، از سر بگیرید.
۷- اگر دچار زخم یا اسکار ، آن‌ها را نچینید. هرچه بیشتر بمانند بهتر است.
به مدت ۲۴ ساعت هیچ گونه آرایشی روی ناحیه(های) درمان شده اعمال نکنید.زما از سرگیری آرایش مطمئن شوید برس ها و اسفنج های آرایشی قبلا شسته و تمیز شده اند.
۸- ناحیه(های) درمان شده باید در عرض ۷۲ ساعت نسبتاً به حالت عادی برگردد.
اگرچه گاهی اوقات نواحی تحت درمان ممکن است تا یک هفته کمی حساس به لمس باشند. نتایج حداقل 12 هفته یا بیشتر طول می کشد تا اسکارها در سطح سلولی بازسازی شوند،همینطور ممکن است فوراً برخی از بهبودها را مشاهده کرد.
۹- لطفاً در هنگامی که در بیرون از منزل هستید، یک کرم ضد آفتاب معدنی با SPF 50 را به ناحیه (های) تحت درمان در معرض آفتاب بزنید. قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده می تواند از بهبودی جلوگیری کند.

همچنین در صورت مشاهده علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

۱- دردی که چند روز بعد از عمل بدتر و بیشتر می شود
۲- تورم قابل توجه
۳- خونریزی مداوم بیش از 40 دقیقه – اگر خونریزی دارید،حتما با پزشک خود درمیان بگزارید
(با گاز یا هر چیز تمیزی مانند دستمال کاغذی به مدت 20 دقیقه روی محل فشار دهید. اگر بعد از 20 دقیقه خونریزی متوقف نشد، دوباره به مدت 20 دقیقه فشار وارد کنید. اگر بعد از آن خونریزی ادامه یافت، فوراً با ما تماس بگیرید).
۴- دمای بالای بدن به مدت 24 ساعت
۵- افزایش قرمزی، گرمی، تورم، تخلیه چرک مانند در ناحیه تحت درمان
تکرار درمان را می توان هر 8 هفته انجام داد. (اکثر افراد به طور متوسط تنها به ۱ – ۲ درمان نیاز دارند).

نکات اصلی مراقبت های بعد از سابسیژن

۱پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید (مخصوصاً نواحی تحت درمان)

پس از درمان سابسیژن ، یکپارچگی پوست معمولاً به خطر می افتد و آن را در برابر باکتری ها و کثیفی آسیب پذیر می کند. بسیار مهم است که مراقبت های بعد از آن به درستی در مناطق تحت درمان پوست انجام شود.
شستن صورت چند ساعت پس از درمان اسکار آکنه بی خطر است، مگر اینکه توصیه دیگری شود. حتما دو بار در روز از یک پاک کننده ملایم بدون اسید و ذرات لایه بردار استفاده کنید. برای جلوگیری از خشک شدن پوست و تأخیر در روند بهبودی، پس از پاکسازی، از یک مرطوب کننده سبک استفاده کنید.
اگر پزشک شما پس از درمان داروهای موضعی تجویز کرده است، پیروی از دستورالعمل های استفاده در طول دوره بهبودی بسیار مهم است.

۲استفاده از ضد آفتاب 

ضد آفتاب یکی دیگر از موارد مراقبت های بعد از سابسیژن است که برای دوری از نور خورشید بسیار مهم است. این کار برای کاهش خطر ملانین پس از درمان است، که علائم تیره‌ای هستند که در نواحی پوست تحت درمان ایجاد می‌شوند. کرم ضد آفتاب نیز باید تنها ۲۴ ساعت پس از درمان استفاده شود.

۳از آرایش بعد از درمان خودداری کنید

حداقل ۲۴ ساعت پس از درمان سابسیژن از آرایش کردن خودداری کنید این امر یکی از موارد مهم مراقبت های بعد از سابسیژن است. آرایش ممکن است با وارد شدن به زخم های روی پوست و تبدیل شدن به منبع عفونت، روند بهبودی را مختل کند. علاوه بر این، ترکیبات موجود در لوازم آرایشی پتانسیل ایجاد تحریک بیشتر پوست را دارند.
بعد از ۷۲ ساعت (۳ روز)، ممکن است آرایش سبک انجام شود، اما ایمن‌تر است که فقط پس از بهبودی همه زخم‌ها، روتین کامل خود را شروع کنید.

۴استفاده از مواد فعال مراقبت از پوست فقط طبق توصیه 

از استفاده از رتینوئیدها و لایه بردارهای موضعی باید تا زمانی که فرآیند اولیه بهبودی پوست کامل نشده ، معمولاً 7 تا 10 روز پس از عمل، خودداری شود. این مورد نیز از مهمترین عوامل مراقبت های بعد از سابسیژن است.

۵از کندن و چیدن پوست پس از درمان خودداري كنيد

ممکن است بعد از سابسیژن دلمه ایجاد شود. اینها ممکن است 5 تا 10 روز بعد روی صورت باقی بمانند. برداشتن این دلمه‌ها فقط روند بهبودی را به تاخیر می‌اندازد و خطر عفونت و تشکیل اسکار را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی درباره مراقبت های بعد از سابسیژن

هرچند این ها تمام نکات مراقبت های بعد از سابسیژن نبود اما بهتر است برای مشاوره مناسب در مورد درمان سابسیژن با پزشک متخصص مشورت کنید. درمانگر یا پزشک شما اطلاعات کافی در مورد اینکه چگونه می توانید پوست خود را برای یک درمان صاف و موفق به بهترین شکل آماده کنید، در اختیار شما قرار می دهد.
برای درک کامل تر از مراقبت های قبل و بعد از درمان برای درمان سابسیژن با پزشک و ماشورین ما صحبت کنید.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از سابسیژن:

آیا جای جوش می تواند دائمی باشد؟

بسته به شدت التهاب، تاثیر ماندگار جای زخم آکنه(جوش) می‌تواند متفاوت باشد. در حالی که برخی ممکن است با گذشت زمان خود به خود محو شوند، بیشتر اسکارهای آکنه دائمی هستند و ممکن است به شکل اسکارهای یخ، اسکار جعبه‌ای، اسکار چرخشی، هایپرپیگمانتاسیون یا اسکارهای هیپرتروفیک یا کلوئیدی باشند.

چرا برای سابسیژن باید با پزشک مشورت کنم؟

درمانگران حرفه ای و متخصصین پوست قادر به انجام روش هایی مانند استخراج یا لایه برداری هستند زیرا محیطی تمیز دارند و از ابزارهای ضدعفونی شده برای از بین بردن چرک آکنه استفاده می کنند.

چرا نباید سابسیژن را در خانه انجام دهیم؟

وقتی این کار را در خانه انجام می‌دهیم، به ندرت تضمینی وجود دارد که دست‌ها یا انگشتان ما 100٪ تمیز باشند، بنابراین ممکن است در معرض خطر عفونت یا احتمالاً انتشار باکتری از چرک به سایر مناطق غیر مبتلا باشیم.

آیا درمان سابسیژن جای جوش موثر هستند؟

بله، درمانسابسیژن جای جوش برای هر کسی که می‌خواهد پوستی صاف‌تر داشته باشد، توصیه می‌شود.

آیا درمان سابسیژن جای جوش دردناک است؟

بسته به نوع درمانی که برای شما تجویز می شود، درمان سابسیژن جای جوش ممکن است از نظر شدت درد متفاوت باشد. برای درمان‌های تهاجمی مانند سابسیژن، این روش‌ها ممکن است به دلیل ماهیت جراحی کمی دردناک باشند.

2/5 - (96 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

15 پاسخ

 1. سلام من تقزیبا۴ هفته هست سابسیژن کردم هنوززیرپوستم کبودی داره وگلوله هایی زیرپوستم دراومده انگارگوشت اضافه بلیدچکارکنم دکترمن همان روزبعدازسابسیژن مزولیدینگ هم انجام داداماالان زیرپوستم گوشت اضافه دراورده بعضی حاهاهم خط خط قرمزنمیدونم چکارکنم دکترم میگه زمان میبره شمابگیدمن چکارکنم خیلی ناراحتم

  1. سلام دوست عزیز.مشکل شما راهکار درمان خانگی نداره، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید که ایشون بعد از معاینه بهترین درمان رو انجام بدن. ممکنه نیاز به لیزر درمانی داشته باشید.

 2. سلام ،بعدسابسیژن ضدآفتاب سان شیلد ۵۰ بی رنگ خوبه استفاده بکنیم چون من بعداز خرید این ضدآفتاب دیدم که روش نوشته برای پوستهای ملتهب و آسیب دیده استفاده نکین ضمنا من سه روزه که سابسیژن انجام دادم وروی پوستم جوشهای ریز عفونت دار دراومده

 3. سلام من سه روزه سابزیشن البته مرحله ی سوم بودم انجام دادمه هنوز سوزش دارم میشه جای جوش ها ی عمقی کامل از بین برن

  1. سلام ، این سوزش بعد از تموم شدن دوره نقاهت، رفع میشه.
   کامل از بین رفتن هم بستگی به نوع پوست داره و در عمق های کم ممکنه که کامل از بین بره ؛ اما با توجه به این که شما نیاز به مرحله سوم داشتید، به نظر بهتر میشه ولی کامل از بین نمیره.

 4. سلام وقت خوش من بعد از سابسیژن بینی یک نقطه انگار جوش زده الان یک ماهه که گذشته ولی جوشه داره بزرگ‌تر میشه البته بعد از ساشیزن حدود یک ماه بعد مزو کانولا انجام دادم همون نقطه ولی جوشه قرمز شده آیا با جنتامایسین درمان میشه یا راهکاری هست که انجام بدم ؟

 5. سلام مادرم سابسیژن انجام داده خیلی نگرانه توی سایت های مختلف اینترنتی خونده میگه یعد از 2 ماه این پف صورتش میمونه میگه ممنکنه جای ورود سوزن ها بد تر بشه یا اینکه میگه بافت صورت شل میشه و کلاژن ها ی پوشت اسیب برگشت ناپذیر دارن ایا انیا درستن دکتر مادرم خیلی استرس داره؟

  1. سلام دوست عزیز لطفا هرچیزی رو که داخل اینترنت میخونید باورنکنید. اگر انقدر عوارض وحشتناکی داشت داخل هیچ مطبی انجام نمیشد. فقط به نحو احسن از پوست مراقبت کنید.

  2. سلام خسته نباشید
   من امروز رفتم سابسیژن روش هم لیزر فرکشنال کردم جای جوشام خیلی ریزو سطحی بودنچه علائمی ممکنه داشته باشم

 6. باسلام سابسیژن انجام دادم..اما یک طرف صورتم افتاده شده و ورم داره ..چکار باید انجام بدم..حدودا ۴ هفته است

  1. سلام دوست عزیز ممکنه عمق درمانتون شدید بوده باشه و افتادگی، ناشی از ورم بعد از درمان باشه. اما باتوجه به مدت زمان طولانیش بهتره حتما حضوری به پزشک مراجعه کنید.

 7. سلام ، ببخشید یه سوال داشتم، جوش زدن های غیر نرمال بعد از سابسیژن طبیعیه ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از انجام سابسیژین باید دارو استفاده کنید
   اگر دارو استفاده نشه ممکن هست جوش بزنید
   و بهتر که به پزشک مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *