لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
سابسیژن صورت چیست

سابسیژن صورت چیست؟ + کاربرد و مزایا

سابسیژن

اگر به پوست خود اهمیت می دهید، با خواندن این مقاله راهی خواهید یافت تا به بهبود پوست خود بپردازید. سابسیژن راهی است تا شما از شر جای آکنه، زخم‌های عمیقی که بر اثر بیماری‌های پوستی یا هرچیز دیگری بر سطح پوست شما باقی مانده است، خلاص شوید. راهی که در این مقاله به طور مفصل به جزئیات آن پرداختیم.

با خواندن این مقاله احتمالا با انواع راه‌های مختلف سابسیژن، اثرگذاری آن، مراحل این عمل سرپایی و سبک، عوارض و دوره نقاهت پس از آن و دستگاه‌های سابسیژن آشنایی لازم را کسب خواهید کرد. امید است پس از مطالعه بتوانید راه‌حل مناسب خود را برای بهبود شرایط پوستی بیابید و زیبایی دو چندانی را با بهبود شرایط پوستی خود به دست آورید.

سابسیژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از ما به دلایل مختلفی با جای انواع آکنه و جوش در سطح پوست خود روبه‌رو هستیم. این لکه‌های پوستی، زیبایی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و گاهی اوقات بر حال روانی ما نیز اثر می‌گذارد. سابسیژن یا subcision که به عنوان یک عمل جراحی سرپایی و سبک شناخته می‌شود، راهی است تا از شر این آکنه‌های دائمی خلاص شد. این عمل جزئی که در مطب انجام می‌شود، برای درمان اسکار آکنه کاربرد دارد.

در صورتی که به دنبال راهی ساده و راحت و در عین حال، کارآمد و دائمی برای بهبود وضعیت لکه‌های پوستی خود هستید، می‌خواهید برای از بین بردن جای جوش‌های خود فکری کنید و زخم ناشی از آکنه خود را درمان کنید، روش‌های سابسیژن می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. می‌توانید با خواندن این مقاله، از این روش و کاربرد آن اطلاعاتی را کسب کنید. پس از اطمینان حاصل کردن از انتخاب این روش، می‌توانید به دنبال پزشک مورد نظر خود باشید.

سابسیژن صورت چگونه زخم‌های آکنه را درمان می‌کند؟

درمان آکنه با سابسیژن

استفاده از سوزن نوکور برای انجام این عمل سرپایی اتفاق می‌افتد. برای این کار سوزن زیر پوست قرار گرفته و در جهات متعددی حرکت می‌کند. این اتفاق تا زمانی ادامه دارد که لایه‌ی بالای پوست از بافت زخم که در زیر قرار گرفته است، جدا شود. این روش که نیمه جراحی و تهاجمی است، با ایجاد کلاژن روند بهبودی خود را طی می‌کند. جدا کردن بافت‌های زخم در این روش، به از بین بردن اسکار آکنه کمک کرده و باعث آزادسازی کلاژن در زیر پوست می‌شود.

سابسیژن صورت چگونه انجام می‌شود؟

سابسیژن نیز مانند هر جراحی دیگری مراحلی را دارد. مراحلی که باید طی شود تا سابسیژن به نتیجه برسد و از آن بهره‌برداری لازم شود. این مراحل که همگی توسط متخصص پوست و زیر نظر او انجام می‌شوند، عبارتند از:

مرحله ۱: آماده سازی

در این مرحله متخصص پوست شما را برای جراحی سرپایی و پیاده کردن سابسیژن بر روی پوست آماده می‌کند. لازم است در این مرحله، پوست و ناحیه اطراف زخم به خوبی تمیز شود. پس از تمیز شدن سطح پوست، لازم است تا پزشک با قلم، زخم‌هایی را که قرار است درمان شوند علامت گذاری کند.
قسمت بعدی این مرحله، استفاده از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس شدن پوست است. متخصص این کار را از این جهت انجام می‌دهد تا فرد دردی را در هنگام عمل احساس نکند.
ضمنا در این مرحله، پزشک وسایل لازم خود را برای سابسیژن آماده می‌کند. معمولا در این وسایل، وسیله تیز و برنده نیز برای جدا کردن لنگرگاه متصل به بافت اصلی پوست نیز موجود است.

مرحله ۲: انتخاب دستگاه سابسیژن

انتخاب دستگاه سابسیژن باید متناسب با پوست هر فرد صورت گیرد. برای این کار لازم است تا متخصص پوست را بررسی کرده و استفاده از دستگاه مناسب را پیشنهاد دهد. در این مرحله معمولا استفاده از سوزن نوکور (سوزن Nokor) یا استفاده از کانولا انتخاب می‌شود. استفاده از سوزن نامناسب می‌تواند موجب رسیدن آسیب جدی به بافت پوست فرد شود.

مرحله ۳: انجام عمل

در این مرحله ابتدا متخصص با یک سوزن که معمولا استفاده از سوزن نوکور (سوزن Nokor) یا استفاده از کانولا است شروع می‌کند. برای این کار سوزن را به طور افقی زیر پوست و درست در زیر محل زخم قرار می‌دهد تا به عمق پوست برسد. سپس به آرامی سوزن را در همان محل جابه‌جا می‌کند تا جدا کردن بافت‌های زخم صورت گیرد و برش در زیر پوست ایجاد شود. با شکسته شدن رشته‌های فیبروتیک، بافت آسیب دیده و سالم پوست جدا می‌شوند. با انجام این کار، کلاژن مورد نظر در پوست آزاد می‌شود و به بهبودی وضعیت پوستی فرد کمک شایانی می‌کند.

مرحله ۴: تمیز کردن جای زخم

پس از تمام شدن کار با دستگاه سابسیژن لازم است تا پوست از خون و مواد باقی مانده پاک شود. به طور معمول، پزشک متخصص با فشار دادن محل زخم، موجب خروج باقی مانده خون و مواد اضافی می‌شود. حال لازم است تا این مواد از سطح پوست جمع شوند و جای زخم ایجاد شده تمیز گردد. در صورتی که این عمل به سرعت و دقیق انجام نشود، ممکن است موجب عفونت در سطح پوست فرد شود. همچنین در این مرحله فرد ممکن است تا از کرم‌های آنتی بیوتیک استفاده کند تا احتمال عفونت پوستی کاهش یابد. البته این کرم‌ها باید به تجویز پزشک استفاده شوند.

سابسیژن جای جوش

درمان جای جوش با سابسیژن

سابسیژن جای جوش چیست؟
با اینکه تحقیقات زیادی بر روی این عمل جراحی سبک صورت نگرفته است، اما تحقیقاتی هستند که نشان می‌دهند این درمان سرپایی و سبک، با جدا کردن لنگرگاه متصل به بافت اصلی پوست می‌تواند در درمان زخم‌های پوستی اثر بسیاری داشته باشد. از بین بردن جای جوش و درمان دائمی اسکار آکنه یکی از مهم‌ترین اثرات این روش است.
استفاده از سوزن نوکور
یکی از دستگاه‌های سابسیژن که طرفداران بسیاری دارد، سوزن نوکور است. این دستگاه معمولا برای زخم‌ها و اسکارهای کوچک و سطحی پوست مناسب است. این ابزار به دلیل تیز و برنده بودن، ممکن است موجب خونریزی و تورم بیشتری پس از تمام شدن درمان شود.
استفاده از کانولا
ابزار دیگری که برای سابسیژن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کانولا است که به اندازه سوزن نوکور تیز نیست. این ابزار به همین دلیل ابزاری مطمئن‌تر تلقی می‌شود و احتمال آسیب‌های ناشی از آن کمتر است. زیرا تیز نبودن آن موجب می‌شود حتی در صورت برخورد به اعصاب زیر پوستی، آسیبی را متوجه آن‌ها نکند و درنتیجه کبودی کمتری را فرد پس از درمان با این دستگاه تجربه خواهد کرد.
مقایسه روش های استفاده از سوزن نوکور و کانولا
استفاده از سوزن نوکور، به دلیل تیز بودن با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد. نکته‌ای که سبب می‌شود تا استفاده از کانولا به عنوان دستگاه سابسیژن، زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد. همچنین تیز نبودن کانولا، موجب نیاز بیشتری به نیوری فیزیکی می‌شود. البته همان‌طور که گفتیم همین امر سبب مطمئن‌تر بودن دستگاه کانولا نیز می‌شود. به هرحال انتخاب نوع دستگاه به پزشک و خود فرد بستگی دارد.

انواع روش‌های سابسیژن

برای سابسیژن نیز روش‌های متعددی وجود دارد. روش‌هایی که برای انواع پوست و افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. افراد با توجه به شرایط خود و عواملی که پزشک در نظر می‌گیرد، از روش‌های متفاوتی برای انجام سابسیژن استفاده می‌کنند. به توضیح برخی از این روش‌ها در ادامه می‌پردازیم:

سابسیژن با تکنیک تزریق خونی (autologous blood)

همان‌طور که از نام این تکنیک پیدا است، در این روش از تزریق مقداری خون به جای زخم استفاده می‌شود. این روش که 20 سال عمر دارد، می‌تواند مانع برقراری ارتباط بین بافت آسیب دیده و سالم شود. البته این روش نیز مانند هر روش دیگری، عیب خاص خود را دارد. احتمال لخته شدن خون در زیر پوست کی از این روش‌ها است.

سابسیژن با پیوند پوست

در این روش که روشی تلفیقی محسوب می‌شود، شکاف ریزی در محل زخم ایجاد می‌شود. در این مرحله معمولا با انجام لیزر CO2 بخشی از پوست ناحیه پشت گوش را به پوست محل زخم پیوند می‌زنند.
در این روش دقت کنید تا پزشک شما تخصص لازم را برای پیوند پوست داشته باشد. زیرا این روش، روشی بسیار حساس است که می‌تواند موجب التهابات پوستی و زخم‌های بعدی شود. در این شرایط باید پزشک متخصص، به درمان فرد کمک کند و داروهای مورد نیاز را تجویز نماید.

سابسیژن با PRPH3

این روش، روشی مشابه تزریق خونی است. با این تفاوت که در این روش از پلاسمای غنی شده از پلاکت خود فرد به زیر پوست تزریق می‌شود. البته عوارض این روش از روش تزریق خون کمتر است زیرا پلاکت غنی شده می‌تواند به رشد و بازسازی پوست کمک شایانی کند.

سابسیژن با پر کننده یا فیلر

سابسیژن با پرکننده یا فیلر، روش دیگری است که معمولا برای درمان زخم‌های بسیار عمیق استفاده می‌شود. البته در این روش ابتدا با سابسیژن لایه آسیب دیده از بافت اصلی جدا شده و سپس با پرکننده یا فیلر زخم مورد نظر پر می‌شود. به این ترتیب زخم‌های عمیق پوستی درمان می‌شوند. این روش عموما برای زخم‌های آکنه، زخم‌های ناشی از تصادفات و جراحی‌ها و زخم‌های بیماری‌هایی شبیه آبله مرغان استفاده می‌شود.

فواید سابسیژن چیست؟

فواید سابسیژن

در این روش مزایای بسیاری وجود دارد. مزایایی که باعث استقبال بسیار زیاد از این روش شده است. در صورتی که به دنبال استفاده از این روش هستید بدانید که با این روش، احتمالی برای تغییر رنگ رنگدانه‌های پوستی وجود ندارد. همچنین از این روش برای انواع و اقسام مختلفی از زخم‌ها، آکنه و ردهای باقی مانده بر پوست می‌توان استفاده کرد. ضمنا نتیجه این روش خیلی سریع قابل مشاهده است و هزینه آن نسبت به سایر روش‌های درمانی، معقول و مقرون به صرفه است.
سابسیژن برای درمان چه زخم‌هایی ایده‌آل است؟
برخی از زخم‌های که با سابسیژن قابل درمان و بهبود است را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

 • رفع اثر پیوند پوست تورفته
 • از بین بردن خط خنده و اخم
 • رفع رد زخم سالک
 • بهبود زخم های عمیق
 • از بین بردن اسکار آکنه و زخم ناشی از آکنه
 • کمرنگ کردن زخم‌های ناشی از تصادف یا جراحی
 • بهبود زخم آبله مرغان
 • از بین بردن جای جوش
 • از بین بردن چین و چروک پوست
 • بهبود سلولیت پوستی
 • بهبود زخم

چه کسانی کاندیدای مناسب سابسیژن هستند؟

سابسیژن نیز مانند هر جراحی سرپای دیگری ممکن است برای برخی افراد مفید و برای برخی ممنوعیت داشته باشد. این روش برای افرادی که خط خنده عمیقی دارند، جوش‌، آکنه و زخم‌های زیادی را بر پوست دارند، افراد مسن با چین و چروک زیاد بر سطح پوست خود و افرادی که اسکار آکنه فراوانی دارند، می‌تواند بسیار مناسب و اثرگذار باشد.
برخی از افرادی که ممکن است با هشدار پیش از استفاده از روش‌های سابسیژن روبه‌رو شوند نیز، عبارتند از:

 • افرادی که از رتینوئیدهای خوراکی استفاده می‌کنند
 • افرادی که دچار اختلالات انعقاد خون هستند.
 • افرادی که از عفونت باکتریایی یا ویروسی رنج می‌برند.
 • افرادی که دارای آکنه فعال هستند.

جلوگیری از عوارض سابسیژن

سابسیژن نیز مانند هر عمل دیگری عوارض خاص خود را دارد. عوارضی که با توجه به سرپایی و سبک بودن این عمل نسبت به دیگر عمل‌ها کمتر و قابل جلوگیری بیشتری است. معمولا پس از این عمل افراد دچار درد، تورم و کبودی در محل زخم‌های ایجاد شده می‌شوند. به ندرت برخی از افراد نیز ممکن است دچار عوارضی چون عفونت در محل یا اطراف تزریق، تغییر رنگ در پوست، آسیب به اعصاب یا رگ‌های خونی در اطراف محل درمان شوند.
برای بهبود این شرایط و کم شدن عوارض پس از سابسیژن، با استفاده از فضار دستی یا گذاشتن یخ روی زخم‌ها می‌توان به کاهش خونریزی در محل زخم و التهاب پوستی کمک شایانی کرد.
البته باید به خوبی به یاد داشته باشید که پس از استفاده از سابسیژن و ایجاد برش در زیر پوست، حفاظت از پوست در مقابل اشعه خورشید بسیار لازم و ضروری است. در صورتی که به این نکته بسیار مهم توجه لازم را نداشته باشید، ممکن است دچار عوارض بسیاری شوید.

دوره نقاهت بعد از سابسیژن

دوره سابسیژن معمولا با توجه به اندازه و شکل زخم‌های آکنه می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی دوره‌ سابسیژن معمولا بین 3 تا 6 بار است. بین هر دو دفعه استفاده از سابسیژن حدود 4 هفته فاصله است. البته این با توجه به تشخیص پزشک انجام می‌گیرد. پس از تمام شدن هر دوره، ممکن است فرد حدود یک تا دوهفته درد، تورم و کبودی را در پوست به همراه خود داشته باشد. البته این بستگی به نوع درمان و روش‌های سابسیژن استفاده شده، نوع آکنه و اندازه آن و همچنین پوست هر فردی متفاوت است.
درباره مراقبت های بعد از سابسیژن نیز بخوانید.

هزینه سابسیژن

هزینه سابسیژن نسبت به اثری که این روش در بهبود زخم ناشی از آکنه دارد، مقداری بسیار معقول و کاملا به صرفه است. در صورتی که به دنبال روشی موثر هستید که هزینه منصفانه‌ای نیز داشته باشد، استفاده از این روش می‌تواند همان چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید.
اگر می‌خواهید که هزینه سابسیژن را برای هزینه سابسیژن به کلینیک انتخاب شده، تعداد جلسات لازم برای درمان، اندازه و حجم آکنه، نوع زخم موجود در پوست، روش سابسیژن مورد استفاده و بسیار موارد دیگر بستگی دارد.

سوالات متداول درباره سابسیژن:

آیا نتیجه سابسیژن دائمی است؟

برای از بین بردن زخم‌هایی با عمق زیاد از پرکننده و بوتاکس هم استفاده می‌شود. اما هیچ یک از این روشها دائمی نیستند. در حالی که رفع جای زخم و آکنه با سابسیژن یک روش درمانی دائم است.

آیا انجام سابسیژن دردناک است؟

برای انجام این عمل، از بی حسی موضعی استفاده میشود. با این وجود احساس کمی سوزش در حین انجام عمل، طبیعی بوده و قابل تحمل است.

به چند جلسه درمان برای رفع جای زخم و آکنه نیاز است؟

پاسخ به این سؤال بسته به نوع پوست و زخم متفاوت است. اما به طور کلی بین ۲ الی ۴ جلسه، با اختلاف زمانی ۴ هفته، برای درمان کامل مناسب خواهد بود.

سابسیژن برای درمان چه زخم‌هایی ایده آل است؟

این عمل زیبایی یک گزینه درمانی عالی برای انواع زخم‌هایی چون
جای زخم آکنه، زخم آبله مرغان، زخمهای ناشی از تصادف یا جراحی

4.3/5 - (15 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *