لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
بهترین درمان ریزش مو چیست

بهترین درمان ریزش مو

مو ریزی با تعداد زیاد بر روی بالشت بعد از خواب شبانه تا حدودی عادی می باشد و برای هر کدام از ما در هر شبانه روز به طور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای سرمان، ریزش خواهند داشت. موهای ریخته شده در حالت نرمال با تارهای موی جدید و تازه جایگزین شده و تراکم موهای افراد، ثابت می‌ماند. در وضعیتی که تعادل بین رشد و ریزش مو از بین برود، به طور مثال ریزش موها بیشتر شود و در عین حال رشد موها توقف یابد، به طور کلی گفته می‌شود که فرد دچار ریزش مو شده است. پس در حالت طبیعی موهای همگی ما ریزش دارد، ولی ریزش مو به شرایطی اطلاق می‌شود که تراکم موها کاهش یابد.

بهترین درمان ریزش مو

اصلی ترین نشانه‌ها و علائمی ریزش مو عبارتند از:

 • کنده شدن آسان موها به هنگام کشیدن آنها
 • تجمع مقدار زیادی مو در موگیر چاه بعد از استحمام افراد
 • جدا شدن مقدار زیادی مو هنگام بستن یا شانه‌ کردن موهایتان
 • ریختن تعداد زیادی مو بر روی بالشت پس از بیداری از خواب شبانه

در این مقاله به بهترین درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

علت‌ها و دلایل ریزش مو

ریزش مو دلایل مشخصی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 دلایل ریزش مو
 • سابقه خانوادگی (وراثت)

عمده‌ترین دلیل ریزش مو در زنان و مردان یک بیماری ارثی است که تحت عنوان‌های ” طاسی با الگوی ریزش مردانه و “طاسی با الگوی ریزش زنانه” معروف است. وراثت و سن آغاز ریزش مو شدت  و میزان آن را مشخص می‌کند. این نوع ریزش مو ممکن است سبب نازک شدن تار موها و کاهش طول عمر مو گردد.

 • تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی و عدم تعادل آن‌ها، می‌تواند به ریزش‌های موقتی مو خصوصا در بانوان بی‌انجامد. شرایطی همانند: بارداری، زایمان و یا شروع یائسگی، همگی قادراند بر تعادل هورمون‌ها اثر بگذارد. جالب است بدانید که سطح هورمون‌ها توسط غده تیروئید نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند، بنابراین مشکلات تیروئید نیز می‌تواند موجب ریزش موهایتان شود.

 • بروز عفونت بر روی پوست سر

عفونت‌ها، همانند عفونت‌های قارچ پوستی، قادراند به مو و پوست سر شما حمله کنند و سبب ریزش موی تکه‌ای و یا ریزش موی کلی سرتان شوند. زمانی ‌که عفونت‌ها درمان می‌شوند، معمولاً موهای ازدست‌رفته دوباره رشد خواهند کرد و وضعیت سر بیمار بهبود می‌یابد.

درمان ریزش مو تخصصی

درمان ریزش مو تخصصی

مزوتراپی شیوه ایست که در آن میکرو تزریق‌های متعدد به پوست سر زیباجو انجام می‌شود. در این روش، ماده مفید مستقیماً زیر پوست سر تزریق می‌شود.
مزیت اصلی مزوتراپی مو همین موضوع می باشد که دارو مستقیماً در ناحیه مورد نظر وارد می‌شود، بدون این که وارد دیگر بخش‌های بدن شده و یا از مقدار آن کاسته شود.
مزوتراپی کاردبردهای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به: درمان ریزش مو، رفع سلولیت، از بین بردن غبغب، لاغری موضعی و درخشان کردن پوست زیباجویان اشاره نمود. مزوتراپی عملی بدون درد، بیهوشی و زمان زیاد است که هیچ عارضه خاصی ندارد.

در روش نوین پی آر پی (درمان با پلاسمای سرشار از پلاکت) که با تحریک پوست سر، فولیکول‌های مو و پوست سر، سطح طاسی یا کم پشتی غیرفعال را مجددا پرپشت می‌نماید. پزشک متخصص در ابتدا مقدار اندکی از خون بیمار را گرفته و آن را برای آماده سازی و جدا شدن پلاکت‌ها در سانتریفیوژ قرار می‌دهد. در انتها پلاسمای سرشار از پلاکت در نقاط معین بر روی سر زیباجو تزریق می‌شوند.

 • لیزر تراپی

لیزرتراپی عملی ایمن، شناخته شده، موثر و تایید شده برای ریزش مو می باشد که روند ریزش مو را متوقف و حتی معکوس می‌نماید.
لیزر درمانی به دلایل متعدد، درمانی ایده‌آل جهت درمان ریزش مو بانوان و آقایان محسوب می‌شود. این عمل بدون درد و سریع در کنار دیگر درمان‌های توصیه شده توسط پزشک، مانع از ریزش مو می‌شود و حتی بعضی فولیکول‌های موی غیرفعال را به چرخه رشد سالم مجددا باز می‌گرداند.

درمان ریزش مو با دارو

 • ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل 2 % و 5 % را می‌توان بدون نسخه به دو صورت محلول یا فوم موضعی از داروخانه تهیه کرد. ماینوکسیدیل 2 % برای درمان ریزش موی بانوان توصیه می‌شود.

 • فیناستراید

موضوع تاثیرگذاری استفاده از فیناستراید در درمان ریزش موی زنان همچنان در حال بررسی است، البته نتایج پژوهش‌هایی که تاکنون انجام شده است، بیانگر مفید بودن این دارو است. پزشک با توجه به شرایط بیمار ، دیگر داروهای مصرفی وی ، سن و بیماری‌های فعلی فیناستراید یا داروی مشابه دیگری را تجویز می‌کند.

 • اسپیرنولاکتون

این دارو در خانم‌ها و افرادی که به دلیل تنبلی تخمدان (تخمدان پلی‌کستیک)، هورمون آندروژن ترشح می‌کنند، تجویز می‌شود. اسپیرنولاکتون یک داروی ضد آندروژن است که از مانع تولید آندروژن شده و در رشد مجدد موها تاثیرگذار است.

 • کتوکونازول

یکی دیگر از دلایل ریزش مو التهاب پوست سر و فولیکول‌های مو است. این دارو با درمان التهاب فولیکول‌ها مانع از ریزش مو می‌شود. این دارو برای درمان ریزش موی آندروژنتیک تجویز می‌شود.

ویتامین‌ها و مواد مغذی

 • با مصرف ویتامین‌ها یا مکمل‌ها می‌توان مقدار مواد مغذی بیشتری را در اختیار بدن گذاشت.
 • فراورده‌های حاوی امگا 3 و امگا 6 مصرف کنید. افرادی که 6 ماه این محصولات را مصرف کرده‌اند، به نتایج خوبی دست یافته‌اند.
 • بانوانی نیز که فراورده‌های حاوی ویتامین‌های B و ال ـ سیستئین را به مدت 4 ماه مصرف کرده‌اند نیز بهبود محسوسی را مشاهده کرده‌اند.

درمان‌های ریزش مو به صورت سنتی

اگر علت ریزش مواردی به جز مشکلات هورمونی، ژنتیکی، عوارض دارویی، استرس و بیماری‌های زمینه‌ای باشد؛ می‌توانید علاوه بر راهنمایی‌های پزشک و مصرف داروهای تجویز شده برای درمان ریزش مو از روش‌های سنتی و خانگی نیز استفاده کنید.استفاده از انواع روغن‌های گیاهی با توجه به طبع پوست کف سر به بهبود وضعیت موها، رشد مجدد و درمان ریزش مو کمک می‌کند. روغن‌های طبیعی مانند: روغن نارگیل، آرگان، جوجوبا، بنفشه و رزماری از بهترین روغن‌های گیاهی برای بهبود وضعیت مو هستند. با توجه به طبع سر یکی از روغن‌ها انتخاب کرده و قبل از حمام به کف سر خود زده و به آرامی ماساژ دهید. از این روغن‌ها می‌توانید برای طراوت و زیبایی موها بعد از حمام به مقدار مناسب بر روی ساقه موهای نم‌دار زده و با ملایمت ماساژ دهید.

استفاده از مواد طبیعی مانند: عسل، ماست، سیاه دانه، حنا و آب پیاز و برنج در رشد مو و طراوت موها موثر هستند. برای مثال می‌توانید آب پیاز و برنج را با یک دیگر مخلوط کرده و قبل از حمام به کف سر خود زده و به آرامی پوست سر خود را ماساژ دهید.

سخن اخر

شما برای جلوگیری از ریزش موی خود چه کارهایی انجام می‌دهید؟ آیا تا به حال دچار ریزش غیر طبیعی موهایتان شده‌اید؟ کدام یک از راه‌کارهای پیشنهادی این مطلب را پیش از این امتحان کرده‌اید؟ آیا انجام این راه‌کارها برایتان موثر بوده است؟ چه روش‌های دیگری برای پیشگیری از ریزش مو می‌شناسید؟ تجربه‌هایتان را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ درباره درمان ریزش مو:

برای درمان ریزش مو مصرف چند دوره آمپول بیوتین مجاز است؟

همانطور که می دانید، آمپول بیوتین و بپانتن در گروه ویتامین های B قرار می گیرند. ترکیبات آنها محلول در آب می باشد و به همین دلیل مصرف بیش از حد آنها نیز مسمومیت ایجاد نخواهد کرد.

برای درمان ریزش مو افراد باردار آیا مصرف ماینوکسیدیل توصیه می شود؟

مصرف ماینوکسیدیل در دوران بارداری منع شده است؛ حتی بهتر است از 1 ماه پیش از بارداری مصرف آن متوقف شود.

آیا درمان ریزش مو با درمان سندروم پلی کیستیک تخمدان، ممکن است؟

بله ممکن است؛ با درمان مناسب و طولانی مدت و ترکیبی از داروهای هورمونی، محلول های موضعی حاوی هورمون، محلول ماینوکسیدیل و تزریق های تحریک کننده‌ی رشد مو قادر خواهید بود زمینه‌ی درمان ریزش مو را نیز فراهم کنید.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *