لوگو دکتر تفت

زاویه فک _ مدلینگ صورت با تزریق چربی

امروزه همه بدنبال داشتن ظاهری زیبا و چهره‌ای متناسب هستند. زاویه سازی فک با استفاده از روش‌هایی مثل تزریق ژل و چربی از بهترین راه‌ها برای بهبود انحنای سطحی یا کانتورینگ صورت می‌باشند.
روش تزریق چربی علاوه بر اینکه با هدف جوان‌سازی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد در زمینه‌های زیبایی نیز توجه پزشکان و بیماران را به خود جلب کرده است. زاویه سازی فک و صورت با تزریق چربی در کلینیک‌های تخصصی صورت می‌گیرد و مثل بقیه روش‌های تزریق چربی از چربی‌های بدن خود شخص استفاده می‌کنند تا افراد بتوانند فرم ایده‌آلی به چهره خود بدهند.

ماندگاری زاویه سازی فک و صورت با چربی در مقایسه با سایر روش‌های تزریق بیشتر است و روشی کاملا ایمن و مطمئن محسوب می‌شود. زاویه سازی فک و صورت با تزریق ژل و چربی کم تهاجمی بوده و نیاز به گذراندن دوران نقاهت طولانی ندارند.
با استفاده از تزریق ژل یا چربی می‌توان اثرات بلند مدت یا حتی دائمی، مشابه با جراحی فک یا ایمپلنت چانه ایجاد کرد. این مقاله را از دست ندهید.

زاویه سازی فک چیست؟

زاویه سازی فک که از واژه یونانی (orthos) به معانی مستقیم و فک گرفته شده است یک روش غیرتهاجمی می‌باشد. زاویه سازی فک، مجموعه اقداماتی است که در نهایت به بهبود ناهنجاری‌های موجود در فک و یا زیباسازی آن منجر می‌شود.

زاویه سازی فک چیست
زاویه سازی فک

بعضی از افراد به طور ژنتیکی دارای فک کوچکی هستند و از آنجایی که فرم فک تاثیر بالایی در زیبایی ظاهری افراد می‌گذارد. تمایل به داشتن فکی خوش فرم و برجسته در بین افراد زیاد شده است؛ از این جهت تزریق چربی یکی از روش‌های کم خطر و مطمئن برای زاویه ‌سازی فک مورد استقبال قرار گرفته است.

مدلینگ صورت با تزریق چربی

در این روش محل‌های تزریق پیش از عمل طراحی و علامت گذاری می‌شوند. همچنین مسیرهای احتمالی کانول‌های تزریقی ترسیم شده و سپس آماده می‌شود.
پزشک باید از کانول با قطر مناسب بدن آن فرد استفاده کند و همچنین چربی‌ها را در محل صحیح تزریق کند. در این صورت احتمال موفقیت افزایش پیدا می‌کند. در این روش از بافت چربی خود فرد استفاده می‌شود.

در این روش از بخش‌هایی از بدن که چربی مناسب و ماندگار برای انجام این کار دارند استفاده می‌شود؛ چربی هایی مانند کنار ران، دور ناف، پهلو، قسمت داخلی کشاله ران و دور زانوها.
پزشک زیبایی با توجه به وضعیت بدنی مراجعه کننده انتخاب می‌کند که این چربی از کدام قسمت بدن برداشته شود.

سپس زاویه سازی فک و صورت با تزریق چربی با تزریق شروع می‌شود. تزریق باید به آرامی انجام شود تا تنها میزان مورد نیاز از چربی وارد فک شود. این میزان در هر فرد متفاوت است.
قطر کانولا نیز در دقت تزریق، تأثیرگذار می‌باشد. برای زاویه سازی فک و صورت خود حتما از پزشک متخصص کمک بگیرید.

زاویه سازی فک و صورت با ژل

زاویه سازی فک و صورت با ژل و فیلر به همراه بی حسی موضعی انجام می‌شود و بدون درد خواهد بود. برای زاویه سازی فک و صورت با استفاده از فیلرهای که معمولاً حاوی اسیدهیالورونیک و کلسیم هستند استفاده می‌شود.
ژل‌‌های حاوی ماده طبیعی اسید هیالورونیک به مرور جذب بدن می‌شوند. به همین دلیل ژلی که در فک و چانه تزریق می‌شود بین 1 الی 2 سال باقی در این نواحی با توجه به بدن هر فرد باقی می‌ماند. در نتیجه حتماً باید برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کنید.

سایر روش‌های زاویه سازی فک و صورت

روش‌های مختلفی برای زاویه سازی فک و صورت و کانتورینگ چهره وجود دارد. اینکه کدام روش برای افراد مناسب‌تر خواهد بود بستگی به نظر پزشک متخصص خواهد داشت.
پزشک با در نظر گرفتن حالت صورت و گردن و دیگر ویژگی های ظاهری تصمیم به انتخاب یک روش درمانی گرفته و با مطرح کردن ریسک‌ها و نتایج مورد انتظار، رضایت آگاهانه شما از انجام این مداخلات زیبایی را جویا خواهد شد. برخی از این روش‌‌ها در دسته‌های زیر قرار دارند:

 • زاویه سازی با تزریق چربی
 • زاویه سازی با تزریق فیلرها و ژل‌ها
 • زاویه سازی به روش جراحی از طریق لیفت صورت یا لیفت با نخ
 • زاویه سازی به روش جراحی با جایگذاری پروتز

چربی مورد نیاز برای زاویه سازی فک و صورت از کجا برداشته می‌شود؟

برای انجام زاویه سازی فک و صورت از بافت چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود. روند برداشتن چربی به این طریق است که پزشک با توجه توده بدنی فرد، چربی مورد نیاز را از شکم، بازو، ران و… برمیدارد.
ابتدا برش کوچکی به اندازه ۲ الی ۳ میلی‌متر در ناحیه مورد نظر ایجاد و مقداری ماده بی‌حسی توسط کانول تزریق می‌شود. پس از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، پزشک برای برداشتن چربی دست بکار می‌شود.
در این روش سالم ماندن سلول‌های چربی اهمیت بسیاری دارد. به همین دلیل پزشک باید بافت چربی را بررسی کند تا عاری از عفونت باشد تا بعد از تزریق مشکلی ایجاد نشود.

مزایای زاویه سازی فک و صورت با استفاده از تزریق فیلر

 • متقارن شدن حالت صورت
 • مسبب برجستگی سایر اجزای صورت
 • کانتورینگ و پوشاندن عوارضی مثل کوتاهی فک
 • محو کردن گردی صورت
 • از بین بردن لاغری بیش از اندازه صورت
 • بهتر شدن ظاهر صورت از نیم رخ
 • غیر تهاجمی بودن زاویه سازی فک نسبت به جراحی فک
 • سپری نکردن دوره نقاهت
 • در صورت عدم رضایت امکان برگشت به حالت اول
 • هزینه معقول آن نسبت به جراحی
 • متناسب سازی فک با اجزای صورت

مزایای زاویه سازی فک و صورت با استفاده از تزریق چربی

از آن جهت که سلول‌های چربی تزریق شده از بدن خود شخص استخراج می‌شوند و در نهایت بعد از فرآوری به بدن خود فرد تزریق می‌گردند. بنابراین عوارض جانبی آن به بسیار کمتر می‌شود و بدون تحمل سختی‌های زیاد به نتیجه مورد نظر خواهد رسید.
پس از انجام تزریق چربی فک توسط پزشک ماهر بلافاصله می‌توان شاهد نتایج حاصل شده از آن بود و نتایج در لحظه مشخص می‌شوند.
با تمام شدن جلسه درمان، فک زیباجو زاویه‌ای اصولی و طبیعی پیدا می‌کند که حدودا 1 ماه بعد باید آن را مجددا تکرار کرد. در صورت تمدید چربی منظم ماندگاری آن حدود 1 سال به طول می‌انجامد.

عوارض احتمالی زاویه سازی فک و صورت

عوارض زاویه سازی فک و صورت
عوارض زاویه سازی فک و صورت
 • ملتهب شدن ناحیه تزریق شده
 • عفونت در نواحی تزریق و استخراج چربی از آن
 • خونریزی در ناحیه استخراج چربی
 • نامتقارنی بعد از زاویه‌سازی فک
 • ایجاد کبودی و تورم در ناحیه تزریق چربی
 • احساس درد در ناحیه تزریق

تزریق چربی بهتر است یا ژل

زاویه سازی فک با تزریق چربی نسبت به تزریق ژل تهاجمی‌تر می‌باشد زیرا برای برداشت چربی لیپوساکشن لازم است. البته همانطور که ذکر شد لیپوساکشن جزئی است.
در لیپوساکشن اصلی چند لیتر چربی از بدن خارج می‌شود ولی برای تزریق چربی حدودا ۲۰۰ میلی‌لیتر چربی خارج می‌کنند. تزریق چربی نیاز به یک دوره‌ی کوتاه نقاهت دارد بدلیل ناراحتی و ناخوشی اندک در محل لیپوساکشن اما تزریق چربی نه.

همچنین ممکن است تزریق چربی در اتاق جراحی صورت گیرد، اما تزریق ژل را در مطب نیز می‌توان انجام داد. در کل تزریق چربی برای زمانی بهتر است که چند بخش از صورت را درمان کنیم. در مورد هزینه‌ها نیز همین منطق صادق است.
در کل تزریق چربی هزینه‌ی بیشتری دارد. ولی اگر بخواهیم درمان وسیعی روی صورت انجام دهیم، احتمالا تزریق ژل گران‌تر می‌افتد و بهتر است تزریق چربی انجام بدهیم.

فیلرهای مورد استفاده برای زاویه سازی فک

بهترین فیلرها یا ژل‌ها برای چانه و خط فک، ژل‌های ساخته شده از هیالورونیک اسید هستند. هیالورونیک اسید می‌توانید تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود آب جذب کند و همین قابلیت باعث شده که توان حجم‌دهی بالایی داشته باشد.
از ژل‌های هیالورونیک اسیدی متنوعی می‌توانیم برای زاویه سازی فک استفاده کنیم ولی فیلر ژوویدرم ولوما (Juvederm Voluma) تنها فیلری است که مورد تائید سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) می‌باشد.

ماندگاری ژل ژوویدرم ولوما تقریبا ۲ سال است و در این مدت هیالورونیک اسید موجود در ژل به مرور جذب پوست می‌شود.
از ژل‌های ساخت دیگر شرکت‌ها و برندهای مختلف مثل رستیلین (Restylane)، بلوترو (Belotero) را می‌توان برای زاویه سازی فک استفاده کرد. این ژل‌ها معمولا هزینه‌ی کمتری دارند ولی از نظر میزان ماندگاری نسبت به ژوویدرم ولوما ضعیف‌تر هستند.

بهترین روش زاویه سازی فک و مدلینگ صورت

به مرور زمان و با افزایش سن، آتروفی بافت پوست منجر به تشدید خطوط لبخند در اطراف بینی و گونه‌ها شده و بسیاری از بخش‌های صورت دچار شل شدگی و افتادگی می‌شوند.

بهترین روش زاویه سازی فک و مدلینگ صورت
بهترین روش زاویه سازی فک و مدلینگ صورت

انواع روش‌های زاویه سازی فک و مدلینگ چهره به منظور رفع عیب و ایرادهای کانتور صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و طرفداران زیادی را هم به سمت خود جلب نموده اند.
تزریق ژل در مقایسه با سایر تکنیک‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و نتایج رضایت بخش آن موجب تبلیغات فراوان برای این روش زیبایی شده است.

مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک

مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک
مراقبت‌های بعد از زاویه سازی فک

بهتر است تا مدتی پس از این عمل از انجام فعالیت بدنی شدید که موجب افزایش ضربان قلب و فشار به صورتتان می‌شود خودداری کنید و نیز حداقل تا مدت ۲ هفته پس از عمل مراقبت‌های ضروری مانند سیگار نکشیدن، عدم مصرف الکل و دوری از محیط‌های گرم مورد رعایت قرار دهید. در این صورت دوره نقاهت کوتاه‌تر و بهبود سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا چربی محرک بوده و نحوه جا افتادن آن در زیر پوست غیرقابل پیش بینی خواهد بود.
اگر دچار عوارضی چون تب و لرز، قرمزی یا کبودی شدید یا درد در محل تزریق شده‌اید، بهتر است بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید.
مصرف داروهای مسکن گروه NSAID مانند آسپیرین یا ژلوفن نیز ممنوع است؛ زیرا این داروها موجب افزایش خطر خونریزی می‌گردند.

هزینه زاویه سازی فک

عوامل زیادی بر هزینه روش‌های زاویه سازی فک اثرگذار است بنابراین هنگام برآورد هزینه‌ها باید تمامی این موارد را مورد بررسی قرار داد.
بعنوان مثال آناتومی صورت فرد، نوع روش به کار رفته، تعداد دفعات تزریقی، تجهیزات کلینیک زیبایی و مهارت پزشک متخصص همگی در تعیین قیمت تمام شده برای اعمال زاویه سازی صورت نقش مهمی دارند.
با توجه به حساسیت بالای این عمل و بر روی مهم ترین عضو ظاهری شما انجام می گیرد، باید دقت داشته باشید که حتماً برای این کار به جراحان باتجربه و حاذق در امر زیبایی مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ در مورد مدلینگ فک و صورت با تزریق چربی:

معایب زاویه سازی صورت چیست؟

به طور کلی زاویه سازی برای صورت به کمک تزریق فیلر روشی بی خطر و غیرتهاجمی است اما اگر تزریق توسط افراد غیرمتخصص انجام شود، می تواند عوارض جبران ناپذیری مانند مشکلات پوستی، نامتوازن تر شدن صورت را به همراه داشته باشد. برای بسیاری از افراد موقتی بودن ژل ها از معایب این روش محسوب می شود زیرا مجبورند یک الی دو سال بعد از تزریق برای تزریق مجددا اقدام کنند.

زاویه سازی با ژل بهتر است یا چربی؟

نمی توان بدون معاینه و شرایط شما بتوانیم تشخیص بدهیم ژل بهتر است یا چربی. هر کدام از این دو مزایایی دارند که بر حسب شرایط شما تعیین می شود. در ادامه به مزایای هر یک از این دو می پردازیم.

برای زاویه دار کردن صورت چقدر ژل نیاز است؟

میزان ژل مورد نیاز با معاینه پزشک مشخص خواهد شد اما به طور کلی ۳ الی ۴ سی سی ژل هیالورونیک اسید برای اولین تزریق کافی می باشد. این ژل می تواند به مدت ۹ ماه الی ۱ سال زیر پوست بماند، اما بهترین زمان برای ترمیم ژل ۶ ماه پس از اولین تزریق است.

از چه سنی می توان صورت را زاویه دار کرد؟

زاویه سازی صورت بهتر است بعد از ۱۸ سالگی انجام شود تا اجزای چهره به طور کامل شکل گرفته باشند.

3.7/5 - (3 امتیاز)
صادق خندانی
صادق خندانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *