لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
گلوله شدن ژل لب

گلوله شدن ژل لب + جلوگیری و درمان

گلوله شدن ژل لب یکی از عوارض استفاده از برندهای نامرغوب ژل لب و یا عدم رعایت مراقبت های بعد از تزریق می باشد که در ادامه به توضیخ آن می پردازیم.
برای زیبایی و جذابیت بیشتر باید تغیراتی را به صورت درست و اصولی در خود ایجاد کنیم. این تغیرات می‌توانند به واسطه ورزش و تلاش فراوان به دست بیایند یا می‌توان با عمل جراحی این تغیرات را ایجاد کرد. اما امروزه روش راحت تری چون تزریق ژل لب وجود دارد، می توان انواع مدل ژل لب مانند مدل لب سه دکمه‌ای، مدل لب قلوه ای و … را انتخاب کرد و لب ها را به شکل های دلخواه خود درآورد.
همانطور که می‌دانید یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای از بین بردن چین و چروک و خطوط روی صورت، تزریق ژل می‌باشد که بدون بستری و بیهوشی انجام می‌شود.
لب ها نیز نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره و جوان نشان دادن آن دارند، که با گذر زمان و افزایش سن، چربی، قرمزی، حجم و برجستگی خود را از دست داده و لاغر و کم رنگ می‌شوند. بانوان جوان، میانسال و حتی مسن تمایل بیشتر به برجسته سازی و فرم دهی لب های خود دارند و اقدام به تغییر فرم لب های خود از راه های مختلف می‌کنند و برای انتخاب مسیر زیباسازی و جوانسازی لب ها از رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام، واتساپ، تلگرام و موتورهای جستجویی مثل گوگل استفاده می‌کنند تا هم رزومه‌ی دکتر های مورد نظر را بررسی کنند و هم از تجربیات بیماران قبل اطلاع پیدا کنند اما بهترین روش برای گرفتن تصمیم صحیح برای انتخاب موسسه‌ی مناسب، پزشک با تجربه و حاذق، مارک فیلر انتخابی و سوال از افرادی است که دوستان و یا آشنایان شان قبلا تزریق ژل لب طبیعی انجام داده و همه ی مراحل را گذرانده و نتیجه ی کار پزشک را بعد از چندین ماه بررسی و مشاهده نموده اند. تزریق با مواد مختلفی همچون فیلرهای هیالورونیک اسید و ژل صورت می‌گیرد که هر یک مزایا، معایب، تکنیک ها و دوام مخصوص به خود را دارند.

گلوله شدن ژل لب

گاهی اوقات اعتماد کردن به بعضی پزشکان باعث می‌شود سلامتی و ظاهر ما به خطر بیفتد. با هر تزریق ژل به درون پوست ممکن است سفت شدن ژل و یا گلوله شدن ژل اتفاق بیافتد این باعث ایجاد کبودی و تورم در محل تزریق می‌شود که با گذشت زمان برطرف خواهد شد یا ممکن است ماده در یک ناحیه با تراکم بالا تزریق شود یا ممکن است به یک ناحیه حرکت کرده و در آنجا تجمع یابد تقریبا در همه موارد این موضوع برطرف خواهد شد.

جلوگیری از گلوله شدن ژل لب

جلوگیری از گلوله شدن ژل لب
 • از آرایش و استفاده از رژ لب تا چند روز دوری کنید.
 • با استفاده از مرطوب کننده‌‌های لب بعد از 48 ساعت لب‌های خود را مرطوب کنید.
 • از برخورد آب و دست تا 24 ساعت خودداری‌کنید.
 • سعی کنید تا 24 ساعت به روی گونه نخوابید.
 • تا 24 ساعت نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع است.از ماساژ و فشار به ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 • از دوش آب گرم و سونا استفاده نکنید. 
 • از استعمال ذخانیات (سیگار) خودداری کنید.

درمان خانگی گلوله شدن ژل لب

 • اگر برجستگی یا توده‌های پوستی پس از تزریق ظاهر شوند معمولاً باید طی یک یا دو هفته پس از تزریق ژل لب به خودی خود برطرف شوند با این حال شما می‌توانید برای دستیابی به نتایج سریع‌تر مجدداً به دکتر زیبایی شناسی (متخصص) مراجعه کنید.
  باید موضوع پیش ‌آمده را به طور کامل برای او بازگو کنید و عوارض جانبی که برای شما موجب آزار و اذیت بوده است را با جزئیات بیان کنید.
 • رفع گلوله شدن ژل لب با ماساژ: دلیل گلوله ای شدن ژل لب را پزشک معالج تشخیص می دهد و ماساژ های مخصوص و محکم که همراه با فشار خاصی هستند برای رفع گلوله ای شدن ژل لب انجام می‌شود.
 • همچنین برای از بین بردن گلوله ای شدن ژل لب کمپرس گرم ملایم روی لبی که گلوله ای شدن ژل لب در آن رخ داده است می تواند موثر باشد. اگر گلوله ای شدن ژل لب برطرف نشد درمان هایی برای گلوله ای شدن ژل لب با داروهای استروئیدی انجام می‌شود. 
 • و اگر دوره ی مصرف استروئیدها برای گلوله ای شدن ژل لب تمام شد و گلوله ای شدن ژل لب هنوز ادامه داشت برای تجزیه ی توده های حاصل از گلوله ای شدن ژل لب از آنزیم هیالورونیداز استفاده می‌شود.
 • و گاهی هم اگر گلوله ای شدن ژل لب خیلی شدید باشد باید بیمار به یک متخصص ارجاع داده شود تا برای برطرف شدن گلوله ای شدن ژل لب ژل مربوطه باید با جراحی تخلیه شود.

علت گلوله شدن ژل لب

علت گلوله شدن ژل لب

ممکن است عامل شروع کننده این تورم وجود یک بیماری سیستمیک مانند سرماخوردگی و یا مصرف بعضی از مواد غذایی باشد. 

تزریق ژل های بی کیفیت که قیمت آنها بسیار کمتر از ژل های معتبر است و متاسفانه به منظور کسب سود بیشتر توسط برخی ازافراد استفاده می‌شوند. بسیاری از این ژل ها بعلت موادی که در ترکیب خود دارند باعث واکنش سیستم ایمنی فرد شده و درنهایت توده هایی ( گرانولوما ) به وجود می‌آورند.

عدم مهارت پزشک تزریق کننده. تکنیک تزریق بسیار مهم است. گاهی ممکن است به دلیل تکنیک نادرست تزریق، ژل گلوله گلوله شود.درصورتی که اگر تزریق درست انجام شود احتمال آن بسیار کم می‌شود. همچنین اگر این تزریق به درستی انجام نشود مثلا محل سوراخ تزریق را خیلی پاره کنند، احتمال دارد که مثلا روی لب جای سوزن ها باقی بماند ولی اگر تزریق درست انجام شود جای سوزن ها ۴ تا ۵ روز باقی می‌ماند و بعد از بین می‌رود.ژل را باید حتما متخصص پوست تزریق کند و قبل از عمل حتما باید با متخصص مشورت کنید. 

ولی سفت شدن ژل لب موضوع نگران کننده‌ای نیست، منظور از روز‌های ابتدایی فاصله زمانی هفته اول تا هفته دوم است، مثلا شما باید تا روز دهم حداقل شاهد کاهش میزان قابل توجهی از تغییرات باشید. اما اگر شاهد روند بهبودی نبودید، می‌بایست به پزشک خود مراجعه کنید تا مشکل شما را برطرف کند.

عوارض گلوله شدن ژل لب

عوارض گلوله شدن ژل لب

اما اگر این رویه ادامه داشت پیشنهاد ما مراجعه به پزشک است، توجه داشته باشید که درصورت عدم مراجعه امکان مواجه شدن با موارد زیر وجود دارد.
ابتدا عفونت به واسطه تزریق ژل بیش از حد است که علاوه‌ بر ظاهر شما تاثیر مستقیمی در سلامتی شما خواهد داشت. پس پیشنهاد یا بهتر است تاکید ‌کنیم که بعد از گذشت چند روز ابتدایی و رفع نشدن مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید.
گاهی ممکن است با نشت ماده تزریق شده مواجه شویم، در این صورت نیاز به تخلیه و خروج ماده تزریق شده است.
گرانولوم، نوعی واکنش التهابی است که می‌تواند یکی از سرآمد‌های ناگوار عدم توجه به گلوله شدن ژل لب باشد.
مرگ بافت اندام تحت عمل، از موارد دیگری است که می‌تواند از تزریق ژل به رگ‌های بافت مورد نظر و عدم خون رسانی حاصل شود.
از دیگر موارد محتمل در بروز تصویر زیر می‌توانیم به تمایل ژل به جذب آب اشاره کنیم که می‌تواند گلوله شدن ژل لب را به همراه داشته باشد.
منبع: side effects of lip fillers

سوالات درباره گلوله شدن ژل لب:

4 روز پیش ژل لب 4 سی سی تزریق کردم، چرا هنوز لب هایم خیلی ورم دارد و گلوله گلوله است؟

تا چند روز پس از تزریق ژل خط اخم این عوامل طبیعی هستند اما اگر این شرایط ادامه دار بود شما باید حتما با پزشک معالج تان مشورت کنید.

4.1/5 - (19 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

8 پاسخ

 1. حدود دو ماه است ژل تزریق کردم ولی یک گلوله مثل عدس قابل رویت است آیا با از بین رفتن ژل گلوله نیز محو می‌شود؟ نیاز به درمان خاصی دارد؟

  1. سلام دوست عزیز. بهرحال درمان خانگی برای مشکل شما وجود نداره. اثر ژلتون هم ممکنه تا 6 ماه دیگه ماندگار باشه که مدت کمی نیست. پس توصیه می کنیم بهتون که حضوری مراجعه کنید تا پزشک مشکل رو حل کنه.

 2. سلام من ژل تزریق کردم زیر لبم زبون که میزنم مثل گلوله شده چیکارکنم؟

 3. سلام من دو ماهه تزریق فیلر کردم چند روزه لبم ورم کرده و همه جای لبم گلوله شده دکتر هم رفتم که گفت ممکنه حساسیت باشه الان باید چیکار کنم؟

 4. سلام وقتتون بخیر من حدود نه ماه پیش ژل لب تزریق کردم الان یه ماه یه گلگوله روی لب پایین شکل گرفته لطفا راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *