لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
میکرونیدلینگ برای جای جوش

میکرونیدلینگ برای جای جوش

فهرست محتوا نمایش

با توجه به انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD)، “آکنه شایع ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است.” همه ما در مقطعی به آن مبتلا می شویم و تقریباً 90 درصد احتمال وجود دارد که یک نوجوان آکنه ای داشته باشد که تا بزرگسالی ادامه داشته باشد. حتی زمانی که آکنه از بین می رود، برخی از این افراد – حدود 1٪ – احتمالاً دچار اسکارهای شدید آکنه می شوند. به دلیل فراوانی آکنه و اسکارهای آکنه، ما شاهد بسیاری از گزینه‌های درمانی در طول سال‌ها بوده‌ایم که برخی مؤثرتر از سایرین هستند. میکرونیدلینگ برای جوش یکی از امیدوار کننده ترین این راهکار ها و درمان ها است.

جای جوش (اسکار آکنه) چیست و چرا جای آکنه ایجاد می شود؟

جای جوش (اسکار آکنه) + درمان جای جوش با میکرونیدلینگ
درمان جای جوش با میکرونیدلینگ

آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ ما پر از گرد و خاک، چربی و باکتری می‌شوند و باعث ایجاد انواع مختلف برجستگی‌ها، لکه‌ها و ضایعات می‌شوند. اسکار آکنه(جای جوش) نتیجه لک های متورم آکنه است. هنگامی که منافذ آکنه متورم می شود، باعث شکستگی در دیواره فولیکول می شود و باعث ایجاد لکه های آکنه می شود. برخی از این شکستگی‌ها کوچک هستند و زخم‌های آن‌ها سطحی هستند که به سرعت بهبود می‌یابند. با این حال، برخی حتی به بافت اطراف آسیب می رسانند و باعث ایجاد زخم های عمیق تر می شوند. پوست همچنان تلاش می کند تا با تشکیل فیبرهای کلاژن جدید، اینها را ترمیم کند. با این حال، نتیجه دیگر صاف و بی عیب نیست. از این رو، زخم های جای جوش پدید می‌آیند.
همانطور که گفته شد، همه افراد دچار اسکار آکنه نمی شوند. بیشتر موارد زمانی اتفاق می افتد که فردی آکنه التهابی داشته باشد، از نوع قرمز، متورم و حساس. آکنه التهابی فراتر از جوش های سرسیاه یا سرسفید معمولی به پوست آسیب می رساند. اگر شروع به برداشتن یا ایجاد آکنه ملتهب کنید یا به موقع آن را درمان نکنید، احتمال ایجاد اسکار در شما بیشتر می شود. همچنین در این مورد ممکن است برخی پیوندهای ژنتیکی وجود داشته باشد مثلا یکی از اعضای خانواده ممکن است زخم جای جوش داشته باشد.

انواع اسکار آکنه

اگر برای درمان اسکار آکنه خود به ما مراجعه می کنید، احتمالاً با دو نوع سر و کار دارید: اسکار آتروفیک یا افسرده و اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید. نوع آتروفیک انواع فرعی بیشتری دارد. به احتمال زیاد بیش از یک نوع اسکار دارید زیرا اسکارهای آکنه معمولاً در ترکیبی از دو یا چند نوع ایجاد می شوند.

·      اسکار آتروفیک یا افسرده

آکنه آتروفیک زمانی ایجاد می شود که بافت از دست رفته در نتیجه اسکار آکنه وجود داشته باشد. احتمالاً یک یا چند مورد از موارد زیر را خواهید داشت:

اسکارهای برش یخ شکل مخروطی مانندی دارند که تا یک نقطه در عمق پوست باریک می شوند. این مدل بیشتر بر روی گونه ها رایج هستند.
اسکار جعبه‌ای شکل مربعی با لبه‌های تیز دارد.
اسکارهای غلتشی فرورفتگی های گسترده ای در قسمت پایین گونه یا فک با لبه های شیب دار هستند.
از بین بردن این اسکارها می‌تواند چالش برانگیز باشد و اغلب به جلسات درمانی متعدد در مدت زمان طولانی نیاز دارند.

·      اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید

اسکار کلوئیدی از تولید بیش از حد کلاژن ایجاد می‌شود، زمانی که پوست تلاش می‌کند خود را از آکنه ملتهب ترمیم کند. این اسکارها توده‌ای از بافت برجسته هستند که معمولاً در قفسه سینه، پشت، شانه‌ها و خط فک یافت می‌شوند.

گزینه های درمانی برای اسکار آکنه چیست؟

اگر فکر می‌کنید جوش‌های آکنه در حال حاضر ناامیدکننده هستند، زخم‌های آکنه مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کنند. نکته خوب این است که گزینه های درمانی زیادی برای زخم جای جوش وجود دارد. درمان‌هایی وجود دارد که می‌توان در خانه انجام داد و درمان‌های دیگری وجود دارد که باید در کلینیک توسط متخصص پوست مورد اعتماد شما انجام شود.برخی از درمان های عبارتند از سابسیژن و میکرونیدلینگ. صرف نظر از نوع درمان، بهتر است با متخصص پوست خود مشورت کنید تا به شما در تصمیم گیری در مورد بهترین روش برای پوست کمک کند.

درمان های خانگی

برای درمان اسکار آکنه در خانه، متخصص پوست ممکن است محصولاتی را توصیه کند که حاوی یکی یا ترکیبی از موارد زیر باشد: آلفا هیدروکسی اسید، اسید لاکتیک، رتینوئیدها یا اسید سالیسیلیک. در حالی که محصولات آکنه بدون نسخه حاوی این مواد هستند، غلظت ممکن است برای رفع این اسکارها کافی نباشد. داروهای تجویزی، زمانی که به طور مداوم استفاده شوند، می توانند به شما کمک کنند تا جای زخم های آکنه خود را کنترل کنید.

درمان های موجود جای جوش

اگر به نظر می رسد که هیچ یک از درمان های خانگی باعث کاهش اسکارهای آکنه یا سرعت بخشیدن به روند بهبودی نمی شود،درمان های دیگری وجود دارند که باید توسط متخصص و فرد دارای صلاحیت انجام شوند که همچنین می تواند به شما کمک کند. این درمان ها عبارتند از میکرودرم ابریژن، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با لیزر، فیلر، تزریق، سابسیژن و میکرونیدلینگ می باشد. وقتی نوبت به انتخاب بهترین گزینه می رسد، عوامل زیادی مانند قیمت، حساسیت پوست، نوع و رنگ پوست خاص شما، در دسترس بودن روش و غیره وجود دارد. ما دریافته‌ایم که میکرونیدلینگ برای جای جوش یکی از موثرترین و غیرتهاجمی ترین گزینه های موجود است.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ برای جای جوش

میکرونیدلینگ یک روش درمانی پوستی است که در آن از یک دستگاه کوچک دستی برای سوراخ کردن پوست با سوزن های ریز و استریل استفاده می شود. به نظر می رسد که خارش پوست برای جای زخم ها معکوس باشد، اما اینطور نیست. این عمل باعث تحریک تولید کلاژن می شود که می تواند به رشد و بهبود بافت جدید کمک کند. جدا از جای جوش، برای خطوط ریز، چین و چروک و حتی منافذ بزرگ شده عالی است. میکرونیدلینگ به دلیل هزینه، ایمنی و اثربخشی نسبت به سایر روش‌ها محبوب‌تر شده است. نام های رایج عبارتند از درمان القای کلاژن (CIT) و القای کلاژن از راه پوست (PCI).

علم پشت میکرونیدلینگ – فواید آن چیست؟

مزایای میکرونیدلینگ زیاد است، در این روش دستگاه با سوزن های ریز و استریل شده در عمق 0.5 تا 1 میلی متری پوست را سوراخ می کند. زخم های کوچک ایجاد شده برای تحریک پوست برای تولید کلاژن برای بهبود این زخم ها به کار گرفته شده است. سپس کلاژن به صاف‌تر و محکم‌تر شدن پوست کمک می‌کند. به این ترتیب، این یکی از درمان های توصیه شده توسط AAD برای اسکارهای آکنه افسرده یا آنهایی است که از بافت از دست رفته ناشی می شوند. با این حال، لازم به ذکر است که برای اسکارهای هیپرتروفیک توصیه نمی شود زیرا در این مورد کلاژن اضافی وجود دارد.

عوارض جانبی میکرونیدلینگ برای جای جوش چه هستند؟

عوارض جانبی میکرونیدلینگ برای جای جوش
میکرونیدلینگ برای جای جوش

میکرونیدلینگ برای جای جوش در مقایسه با سایر درمان های داخل مطب برای جای جوش نسبتاً ایمن تر و کمتر تهاجمی است. با این حال، مانند همه روش‌های دیگر، هنوز هم عوارض جانبی دارد.

شایع‌ترین آنها تحریک جزئی پوست است. همچنین برای چند روز آینده کمی قرمزی مشاهده خواهید کرد.

عوارض میکرونیدلینگ شدیدتر خونریزی، کبودی، عفونت و لایه برداری است. برخی از انواع پوست های تیره بیشتر مستعد تغییر رنگ یا هیپرپیگمانتاسیون هستند. به همین دلیل مهم است که متخصص پوست شما نحوه استفاده بهینه از میکرونیدلینگ برای جای جوش را در تمام رنگ های پوست بداند. اگر هر یک از این عوارض جانبی را تجربه کردید، راه حل های خانگی وجود دارد که متخصص پوست شما می تواند توصیه کند، بنابراین در پرسیدن سوالات خود و  تماس با آنها دریغ نکنید.

میکرونیدلینگ برای جای جوش در مطب

متخصص پوست شما می‌تواند از یک دستگاه میکرونیدلینگ الکترونیکی ویژه برای رفع اسکارهای عمیقی که سال‌ها شما را آزار می‌دهند، استفاده کند. این دستگاه می تواند عمق سوزن را مدیریت کند و گزینه های مفید دیگری را ارائه می دهد. اگر زخم جای جوش متوسط ​​دارید حداقل به ۳ تا ۴ جلسه و در صورت شدید بودن جای جوش به هشت جلسه نیاز دارید.

هزینه و پوشش بیمه میکرونیدلینگ برای جای جوش

میکرونیدلینگ برای جای جوش انجام شده توسط متخصص پوست یک عمل زیبایی محسوب می شود، بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. قیمت میکرونیدلینگ بسته به ارائه دهنده شما، مکان آنها و اینکه آیا متخصص میکرونیدلینگ هستند متفاوت است.متخصص پوست با از میکرونیدلینگ برای جای جوش ، می تواند چین و چروک، خطوط ظریف و رنگدانه ها را نیز برطرف کند.

افزودن پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به میکرونیدلینگ برای جای جوش.

برای موثرتر کردن میکرونیدلینگ برای جای جوش ، متخصص پوست ممکن است اضافه کردن پلاسمای غنی از پلاکت را پیشنهاد دهد. یا PRP، متخصص پوست شما یک نمونه خون می گیرد و آن را از طریق دستگاه خاصی به نام سانتریفیوژ می چرخاند. این امر پلاسما را از گلبول های قرمز جدا می کند. پلاسما حاوی پلاکت ها و فاکتورهای رشد است که بدن شما از آنها برای بهبودی استفاده می کند. هنگامی که به میکرونیدلینگ برای جای جوش اضافه می شود، پی آر پی نتایج بهتری ایجاد می کند و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

فرکانس رادیویی (RF) همراه با میکرونیدلینگ برای جای جوش

دستگاه میکرونیدلینگ متخصص پوست شما ممکن است گزینه فرکانس رادیویی (RF) داشته باشد. پس از نفوذ سوزن ها به پوست، دستگاه امواج رادیویی را به عمق پوست می فرستد و باعث تحریک بیشتر کلاژن می شود. امواج RF اثربخشی میکرونیدلینگ برای جای جوش را افزایش می دهد. پزشک شما می تواند هر سه گزینه (میکرونیدلینگ، آر اف، پی آر پی) را برای بهترین نتایج ممکن ترکیب کند.

چگونه برای میکرونیدلینگ برای جای جوش آماده می شوید؟

اگر وقت میکرونیدلینگ برای جای جوش دارید، چند مرحله وجود دارد که باید قبل از آن انجام دهید.

  • در هفته منتهی به قرار ملاقاتتان، مصرف الکل خودداری کنید، از هر چیزی که می تواند بهبودی را به تاخیر بیندازد، اجتناب کنید.
  • بنابراین، ۲۴ ساعت قبل از قرار ملاقات، از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  • در نهایت، قبل از رفتن به کلینیک، صورت شما باید تمیز باشد.
  • متخصص پوست این جزئیات را در طول مشاوره اولیه و قبل از قرار ملاقاتتان به شما میگوید و در اختیار شما قرار می دهد. این روش حدود 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.در طول انجام فرآیند ممکن است احساس ناراحتی کنید ؛ برای جلوگیری از آن ، متخصص پوست شما قبل از اقدام از یک عامل بی حس کننده استفاده می کند.

بعد از میکرونیدلینگ برای جای جوش چه انتظاری باید داشت؟

پس از انجام میکرونیدلینگ، اکثر افراد به زمان بهبودی نیاز ندارند. این روش غیر تهاجمی است، بنابراین می توانید به فعالیت های عادی روزانه خود ادامه دهید. با این حال، ممکن است مقداری سوزش ناشی از آسیب های ریز ناشی از سوزن ها را احساس کنید. ممکن است مقداری قرمزی نیز وجود داشته باشد. متخصص پوست توصیه می کند که از ضد آفتاب استفاده کنید یا برای مدت کوتاهی از آفتاب دوری کنید زیرا پوست شما بسیار حساس خواهد بود. بعد از چند هفته نتایجی را مشاهده خواهید کرد. اما برای حفظ این نتایج و رسیدن به پوست دلخواه خود به چندین جلسه نیاز دارید.

هر چند وقت یکبار باید برای جای جوش و آکنه میکرونیدلینگ انجام داد؟

به طور کلی، میکرونیدلینگ برای جای جوش نباید بیش از یک بار در ماه انجام شود. در این صورت بهترین نتیجه را دارد زیرا به طور متوسط ​​حدود ۴ – ۶ هفته طول می کشد تا سلول های سطحی پوست برگردانده شوند.

چه زمانی میکرونیدلینگ برای جای جوش توصیه نمی شود؟

اگر در حال حاضر آکنه های پوستی شما تازه هستند، پزشک به شما توصیه می کند که این عمل را تا زمانی که آکنه شما برطرف شود به تعویق بیندازید. میکرونیدلینگ برای کسانی که باردار هستند، زخم های باز دارند، التهابات پوستی فعالی مانند پسوریازیس یا اگزما دارند، اخیراً پرتودرمانی داشته اند یا به راحتی زخم می شوند، توصیه نمی شود.

آیا میکرونیدلینگ برای جای جوش بهترین راه حل در مقایسه با سایر درمان های برای جای جوش است؟

میکرونیدلینگ برای جای جوش موفقیت و رضایت بالایی دارد. این یکی از بهترین راه حل ها برای اسکار پس از بهبود آکنه فعال با دارو است. از توانایی های درمانی طبیعی بدن استفاده می کند و آن را به یکی از ایمن ترین گزینه ها نیز تبدیل می کند. میکرونیدلینگ نیز درد کمتری دارد و در مقایسه با لیزر درمانی ، میزان رضایت مشابهی دارد.
در واقع میکرونیدلینگ برای جای جوش یکی از بهترین گزینه های موجود است. با این حال، متخصص پوست شما گزینه های دیگری برای مبارزه با آکنه در فکر خود دارد. متخصصین در مورد روشی که برای شما مناسب است راهنمایی خواهند کرد.

میکرونیدلینگ برای جای جوش در خانه در مقابل مراجعه به متخصص پوست

آیا شما علاقه مند به آزمایش میکرونیدلینگ برای جای جوش هستید؟ در اینجا خبرهای خوب دیگری وجود دارد؛ شما در واقع حق انتخاب دارید که آیا خودتان دست به کار شوید (این کار را خودتان انجام دهید) یا اینکه یک متخصص پوست روش میکرونیدلینگ را انجام دهد.

1.    میکرونیدلینگ یا درمارولینگ در منزل

میکرونیدلینگ خانگی در واقع یک عمل زیبایی متداول است که می توان آن را به چندین دهه قبل برگرداند . درما رولر یک دستگاه ساده با یک دسته در یک سر و یک غلتک با تعداد زیادی سوزن ظریف و ریز در طرف دیگر است. این دستگاه خاص برای اولین بار در سال 2005 مورد استفاده قرار گرفت، اگرچه مطالعات در مورد استفاده از سوزن برای درمان بافت اسکار به دهه 1990 باز می گردد. اکنون تعداد زیادی رولر درما از برندهای مختلف وجود دارد و استفاده از آنها بسیار مقرون به صرفه و آسان است.

2.    نحوه انجام میکرونیدلینگ برای جای جوش در خانه

پس از استریل کردن سوزن ها و آماده سازی پوست، فقط باید آنها را روی قسمت هایی از پوست خود بغلتانید که می خواهید درمان کنید. با این حال، صرف نظر از برند درما غلتک که انتخاب می کنید، اگر به درستی این روش را انجام ندهید، همچنان ممکن است به پوست خود آسیب بزنید. و حتی اگر این کار را به درستی انجام دهید، باز هم نتایج یکسانی را در مقابل یک حرفه ای دریافت نخواهید کرد.

در میکرونیدلینگ برای جای جوش در خانه یک اشکال بزرگ وجود دارد. درما رولر فقط می تواند لکه های سطحی و جای زخم را درمان کند. بنابراین اگر به دنبال راه‌حلی برای اسکارهای آتروفیک عمیق هستید، باید حتما به یک متخصص زیبایی مراجعه کنید.

سخن پایانی درباره میکرونیدلینگ برای جای جوش

میکرونیدلینگ لایه بالایی پوست را از بین می برد، رشد کلاژن و الاستین را تحریک می کند، در حالی که پوست را صاف می کند، منافذ را کوچک می کند، هیپرپیگمانتاسیون عصرگاهی، صاف کردن خطوط ریز، چین و چروک و موارد دیگر. بهترین نتایج با سه تا پنج جلسه درمانی با فاصله حدود 4 هفته مشاهده می شود.شما میتوانید برای رزرو وقت مشاوره همین حالا با کلینیک ما تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ درباره درمان جای جوش با میکرونیدلینگ:

آیا درمان جای جوش با میکرونیدلینگ ممکن است؟

بله، افزایش تولید کلاژن و الاستین نیز می تواند به صاف شدن ظاهر آکنه و جای جوش در سرتاسر صورت کمک کند.

در چه سنی باید میکرونیدلینگ انجام دهم؟

یکی از بهترین نکات در مورد میکرونیدلینگ این است که نیازی به سن برای انجام آن وجود ندارد. برای افراد در هر سنی بی خطر است.

آیا میکرونیدلینگ واقعاً می تواند پوست را سفت کند؟

سفت شدن پوست یکی از بزرگترین دلایل روی آوردن افراد به میکرونیدلینگ است. این یک روش کم تهاجمی برای اصلاح افتادگی پوست است.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *