لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

تعداد دفعات تزریق بوتاکس

با پیشرفت جوامع و بالا رفتن سطح رفاه اجتماعی، بسیاری از افراد توجه بیشتری به سلامت و زیبایی پوست و مو خود می کنند. از طرفی با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، روز به روز روش های جدیدتری برای جوانسازی پوست به بازار می آید. یکی از این روش هایی که سالهاست طرفداران بسیاری دارد؛ تزریق بوتاکس پیشانی است. اما شاید سوال شما هم باشد که تعداد دفعات تزریق بوتاکس چقدر باید باشد که هم اثرگذاری عالی و هم عوارض کمی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم پاسخ این سوال مهم را به شما عزیزان بدهیم.

بوتاکس چیست؟

همان طور که احتمالا می دانید بوتاکس سم بوتولینوم است که با از کار انداختن عملکرد اعصاب ناحیه تزریق، حرکت عضلات را متوقف می‌کند. انقباض و حرکت عضلات صورت، موجب ایجاد چین و چروک می شود. وقتی حرکت عضلات متوقف شود، چروک ها هم ایجاد نمی شوند. معمولا گفته می شود که از سنینی که چروک های صورت پدیدار می شوند، تزریق بوتاکس را شروع کنید که این سن ممکن است در افراد مختلف، متفاوت باشد اما بهترین سن برای تزریق بوتاکس بالای 30 سال است. تزریق بوتاکس کاربردهای زیادی دارد از جمله از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم، از بین بردن خط اخم، درمان افتادگی پلک، لیفت ابرو، درمان پرش عضلات در ناحیه پلک، از بین بردن چین و چروک در ناحیه پیشانی، از بین بردن خطوط لبخند و بالا بردن گوشه های لب، زیبایی بینی از طریق بالا بردن پوست نوک بینی، از بین بردن چروک گردن و درمان اسپاسم عضلات در ناحیه گردن و غیره.

تعداد دفعات تزریق بوتاکس چقدر است؟

تعداد دفعات تزریق بوتاکس

معمولا بعد از هر بار تزریق بوتاکس، به فاصله 3 تا 10 روز طول می کشد تا نتایج تاثیر تزریق بوتاکس را روی صورت خود ببینید. از طرفی تاثیر بوتاکس موقتی است و به طور متوسط ​​بین 3 تا ۶ ماه دوام خواهد داشت. در ماندگاری و دوام بوتاکس عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند از جمله محل تزریق بوتاکس، میزان بوتاکس تزریق شده، نوع پوست فرد از نظر پتانسیل انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی، سن فردی که بوتاکس انجام داده است، میزان چین و چروک، خطوط و عمق آن ها، هدف درمانی که در هر فرد نسبت به دیگری متفاوت است، مهارت پزشک در تزریق بوتاکس، رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس و غیره. بنابراین در افراد مختلف، ماندگاری بوتاکس متفاوت خواهد بود و طبعا در تعداد دفعات تزریق بوتاکس در بازه ی زمانی مشخص مثلا یک سال، نیز تاثیرگذار است.
به مرور زمان بدن نسبت به بوتاکس مقاوم می شود؛ بنابراین بوتاکس را برای مدت کمتر از سه ماه تمدید نکنید. در این صورت ممکن است بوتاکس دیگر موثر نباشد. با این حساب می توانید به طور متوسط تا سه بار در سال بوتاکس تزریق کنید. برای بعضی از افراد ممکن است تعداد دفعات تزریق بوتاکس به یک یا دو بار در سال محدود شود چراکه عواملی مانند عملکرد و برند بوتاکس استفاده شده، انتخاب خود شخص و توصیه پزشک با توجه به ویژگی های فردی بیمار ایجاب کند که تعداد دفعات تزریق بوتاکس کاهش یابد.
در بهترین حالت ممکن بعد از حدود 6 ماه تاثیر بوتاکس از بین می رود و نیاز است که بوتاکس تمدید شود.

تعیین تعداد دفعات تزریق بوتاکس

تعیین تعداد دفعات تزریق بوتاکس

بهتر است برای تمدید بوتاکس عجله نکنید. تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص انجام می گردد و معمولا میزان و تعداد دفعات تزریق بوتاکس توسط پزشک مشخص می شود. بنابراین قبل از انجام هرکاری، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض افزایش تعداد دفعات تزریق بوتاکس

تا اینجا گفتیم که تعداد دفعات تزریق بوتاکس در سال به طور متوسط تا 3 بار کافی است؛ هرچند که به ویژگی های فردی و تصمیم پزشک معالج نیز بستگی دارد. استفاده مکرر و زیاد از بوتاکس عوارضی به دنبال دارد.که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

با هر بار تزریق بوتاکس، اثرات آن مدت طولانی‌تری باقی می ماند؛ بنابراین نیازی به بیش از حد تزریق بوتکس نیست. همان طور که گفتیم  بوتاکس با تاثیر بر اعصاب، بخشی از عضلات ناحیه تزریق را فلج می کند و فعالیت ماهیچه ای در آن ناحیه را از بین می برد که همین مسئله منجر به کوچک شدن عضلات و در نهایت از هم پاشیدگی آن ناحیه و افتادگی می شود، پس باید فواصل زمانی تزریق را رعایت کنید تا به عضلات ناحیه تزریق آسیب جبران ناپذیر وارد نکنید. در واقع خطر فلج دائمی عضلات از مهم ترین عوارض افزاریش تعداد دفعات تزریق بوتاکس است.

 اگر در فواصل کمتر از ۴ ماه بوتاکس تزریق کنید؛ اثر سم بوتاکس در بدن شما افزایش می یابد. عوارضی مانند سردرد، آنفولانزا، تب و عفونت، اسهال، سرگیجه، بی اشتهایی، اضطراب، خستگی و غیره ممکن است ناشی از افزایش اثر سم بوتاکس در بدن باشد. عوارض شدیدتری نیز در اثر عدم رعایت فواصل مطمئن تزریق بوتاکس در افراد دیده شده مانند سوزش، خشکی و خارش چشم، التهاب قرنیه، افتادگی پلک، حساسیت چشم به نور و مانند آن.

همان طور که دیدید افزایش تعداد دفعات تزریق بوتاکس، عوارض جدی و گاها خطرناکی دارد.

درباره عوارض بوتاکس بعد از چند سال نیز بخوانید.

برای کاهش تعداد دفعات تزریق بوتاکس چه کاری باید انجام بدهیم؟

 کاهش تعداد دفعات تزریق بوتاکس

در اولین قدم حتما به یک مرکز زیبایی مناسب و معتبر و یک پزشک متخصص با تجربه کافی مراجعه کنید، بخشی از تاثیر بوتاکس، ماندگاری و عوارض ناشی از آن به کیفیت بوتاکس استفاده شده، تعیین درست مقدار دوز و تزریق صحیح به محل مورد نظر بستگی دارد.  در مورد شرایط تان و اگر بیماری خاصی دارید؛ با پزشک متخصص مشورت کنید و در صورت صلاحدید از بوتاکس استفاده کنید.
رعایت مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس در ماندگاری اثر بوتاکس تاثیرگذار است بنابراین حتما آن ها را طبق دستور پزشک انجام دهید. بسیاری از آنها بسیار ساده هستند و محدودیتی برای فرد ایجاد نمی کنند.
سبک زندگی، موقعیت و عادات زندگی بر جنبه های فرد از جمله زیبایی تاثیر گذار هستند. سعی کنید رژیم غذایی سالم داشته باشید؛ مایعات کافی بنوشید؛ از سیگار کشیدن خودداری کنید؛ از مواد آرایشی و پاک کننده های مناسب با پوستتان استفاده کنید.

روش های دیگر جوانسازی و مراقبت از پوست را در نظر بگیرید. با انجام روش های دیگر می توانید در برخی نواحی تعداد دفعات تزریق بوتاکس را کاهش دهید.

مشاوره تلفنی و رزرو 74391030-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک دکتر تفت

تماس تلفنی

سخن آخر درباره تعداد دفعات تزریق بوتاکس

به هیچ وجه در تزریق بوتاکس زیاده روی نکنید. مانند هر روش درمانی دیگری این روش هم باید به صورت اصولی انجام گیرد. تزریق بوتاکس دائمی نیست و ماندگاری آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا تا 6 ماه اثرات آن باقی می ماند و دوباره باید شارژ شود. تا سه بار در سال می توانید بوتاکس تزریق کنید و برای جلوگیری از ایجاد عوارض، بهتر است کمتر از 4 ماه بوتاکس تزریق نکنید.

پرسش و پاسخ درباره تعداد دفعات تزریق بوتاکس:

بین هر بار تزریق بوتاکس چقدر باید فاصله باشد؟

ممکن است در افراد مختلف با توجه به شرایط مختلف متفاوت باشد، ولی حداق فاصله 4 ماهه باید بین تزریق ها فاصله باشد.

اگر بوتاکس تمدید نشود، چه اتفاقی می افتد؟

حداقل دو مرتبه پس از اولین تزریق بهتر است که بوتاکس تمدید شود تا نتیجه و تاثیرگذاری خوبی داشته باشد. استفاده از بوتاکس با کیفیت تر، دوام و ماندگاری آن را بسیار افزایش می دهد. اما در کل اثر بوتاکس موقتی و برگشت پذیر است و این یک باور غلط است که در صورت عدم تمدید بوتاکس، پوست بدتر می شود و دچار افتادگی می گردد. در حالی که اگر بوتاکس تمدید نشود، پوست فقط به حالت قبل بر خواهد گشت و موجب افزایش چین و چروک ها نخواهد شد.

چه زمانی بهترین زمان تزریق بوتاکس است؟

بهترین زمان تمدید بوتاکس، در حدود 4 تا 7 ماه بعد از گذشت از اولین سری تزریق بوتاکس می باشد.

آیا بوتاکس باعث افتادگی پوست می شود؟

خیر، تزریق بوتاکس باعث شل شدن و افتادگی پوست نمی شود. بوتاکس عضلات صورت را فلج میکند. اما افتادگی پوست در اثر شل شدن پوست دراثر کاهش کلاژن و چربی زیر پوست استو ممکن است به دلیل افزایش سن، لاغر شدن ناگهانی در سن بالای سی سال و تغییرات هورمونی زمان یائسگی و غیره افزایش یابد.

3.9/5 - (17 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *