لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

عوارض بوتاکس بعد از چند سال (دیسپورت و مصپورت)


آیا بوتاکس عوارض دارد؟ در کل عوارض تزریق بوتاکس بعد از چندسال و حتی کوتاه مدت بسیار کم بوده و بیشتر عوارض بوتاکس پیشانی (صورت)، زیر بغل و … احتمالا به دلیل ناآشنایی شخص تزریق کننده و یا تزریق بوتاکس توسط افراد غیر متخصص است.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس صورت چیست؟

عوارض بوتاکس صورت
عوارض بوتاکس

کبودی

اگر محل عروق خونی، توسط فرد تزریق کننده پیش از تزریق بوتاکس به درستی شناسایی نشده‌ باشد، طی فرآیند تزریق، به عروق خونی آسیب وارد شده و سبب ایجاد کبودی در ناحیه تزریق می شود.

برای پیشگیری از این عارضه 7 روز قبل از عمل تزریق بوتاکس از مصرف داروهای ضد التهابی استروئیدی (ژلوفن) و رقیق کننده ی خون (آسپیرین) خودداری کنید.

برای رفع کبودی بعد از عمل بوتاکس می‌توانید از کرم‌هایی که ویتامین K دارند و یا داروی گیاهی ارنیکا استفاده کنید.

قرمزی و تورم (اِدِم):

تا چند ساعت بعد از تزریق برطرف می‌شود و نیازی به درمان ندارد. شما می‌توانید از کمپرس یخ برای کاهش تورم و قرمزی استفاده کنید.

سردرد و تهوع

دو عارضه شایع که در ۲ تا ۱۵ درصد از افراد مشاهده شده و معمولاً خفیف هستند و بیشتر برای افرادی که اولین تزریق بوتاکس خود را انجام داده‌اند اتفاق می‎‌افتد. ماندگاری این دو عارضه بین چند ساعت یا حداکثر 3 الی  4 روز متغیر است.

عفونت

بوتاکس حاوی مایع نرمال سالین بوده و در دمای ۴ درجه‌ سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. در نتیجه هیچ نشانه‌ای از رشد باکتری‌ها حتی تا ۳۰ روز پس از باز کردن محلول بوتاکس، دیده نشده است. اگر در محیط‌ درمانی، پیش از تزریق پوست شما را به خوبی استریل ‌کنند خطر عفونت به صفر می‌رسد.

واکنش‌های کولینرژیک

واکنش‌های کولینرژیک درفرآورده سم بوتولونیوم نوع  Bدیده می‌شود که علائم آن شامل خشک شدن دهان یا چشم‌ها است.

عوارض بوتاکس صورت و پیشانی در محل تزریق

چهره بی‌احساس (Frozen look)

عوارض بوتاکس دیسپورت و مصپورت می تواند چهره بی احساس باشد

این عارضه به دلیل تزریق بیش از حد دوزها رخ می‌دهد. عضله‌ی پیشانی به داروی بوتاکس حساسیت بالایی دارد. برای پیشگیری ابتدا دوز پایینی از بوتاکس را به پیشانی تزریق کرده و ۱ ماه بعد نتایج بررسی می‌شود. در 50 درصد از افراد نیازی به تزریقات بیشتر نبوده ولی به 50 درصد باقی‌مانده، دوز بسیار کمی برای رفع چین و چروک باقی‌ مانده تزریق می‌شود.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

عضله پیشانی (فرونتالیس) عضله‌ا‌ی حساس به دوزهای پایین بوتاکس، عریض و نازک است. افتادگی ابروها و پلک‌ها درصورتی که محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد اتفاق می‌افتد. این عارضه بعد از ۱ تا ۴ هفته برطرف می‌شود.

تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور

احتمال بروز این عارضه بسیار کم بوده و بیشتر در کسانی که دچار پف صبگاهی چشم و سابقه‌ی تورم در ناحیه‌ی ابرو و پلک دارند، مشاهده می‌شود.

افزایش خطوط مجاور بینی

در بعضی مواقع با فلج شدن عضلات بین ابروها، خطوط مجاور بینی در اثر فعالیت عضلات اطراف همان ناحیه نمایان می‌شوند؛ به خصوص هنگام خندیدن و اخم کردن. با تزریق بوتاکس در دو طرف بینی این مشکل به خوبی برطرف می‌شود.

شل شدن پلک پایین

مسئول ایجاد خطوط پنجه کلاغی، عضله‌ی دور چشم شماست. این عضله بسیار قدرتمند، سطحی، نازک و عریض است. بعضی اوقات در زمان درمان این خطوط، مقدار بیش از حد فلجی ایجاد شده باعث بروز افتادگی یا فتق بالشتک‌های چربی زیر چشم خواهد شد.

با ماساژ عروق لنفاوی اطراف چشم، مایعات اضافی در این ناحیه تخلیه‌ می‌شود. در صورتی که عضله کاملا فلج شود، مایعات اضافی تخلیه نشده و زیر چشم ورم می‌کنند. اتفاقات فوق الذکر باعث پف کردن صبگاهی زیر چشم می‌شود و حتی می‌تواند خطوط زیر پلک تحتانی را بیشتر کند.

اطراف دهان

معمولا تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست اطراف دهان توصیه نمی‌شود و می توان با سایر روش‌های جوانسازی تاثیر بیشتر و زیبا‌تری در این ناحیه گذاشت. حتما باید برای پیشگیری از عوارض از دوزهای بسیار پایین و غلیظ بوتاکس استفاده کرد.

عوارض بوتاکس در تزریقات اطراف دهان:

 • عدم تقارن
 • خطوط اطراف بینی
 • دشواری در لبخند زدن
 • ناتوانی در جلوگیری از ریخته شدن آب دهان
 • فلج عضلات لب، ناتوانی در تکلم و بلع درست

گوشه‌های دهان و چانه

با تزریق بوتاکس به عضله‌ی مثلثی واقع در پایین گوشه‌های دهان، می‌توان لیفت گوشه‌های دهان را مشاهده کرد. عوارض تزریق در این ناحیه شامل خطر دشواری در لبخند زدن و دشواری در تکلم است.

عوارض بوتاکس در تزریقات گردن

تزریق بوتاکس در گردن، موجب بروز اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان است. همچنین اگر بوتاکس در عضلات عمقی‌تر گردن انتشار یابد، حرکت دادن گردن به چپ و راست با دشواری همراه خواهد بود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین عمل‌های زیبایی ایمن، غیر تهاجمی و سرپایی است که در رفع چین و چروک‌های پیشانی، خط اخم و لبخند، چروک دور چشم موثر است.

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است. این سم توسط یک باکتری به نام کلستریدیوم تولید می‌شود. سم بوتولینوم را در کنسرو برای ماندگاری بیشتر آن به کار می‌برند. طی فرآیند‌های آزمایشگاهی این سم را بسیار رقیق می‌کنند تا ضرری برای انسان نداشته باشد. تزریق این سم به زیر پوست باعث فلجی موقت عضلات آن قسمت از بدن شده و منجر به رفع چین و چروک­ در آن ناحیه می‌شود.

بوتاکس دیسپورت چیست؟

یکی از معروف ترین و معتبر ترین برند خارجی بوتاکس است که به صورت پودری در بازار عرضه شده  و حاوی لاکتوز است. در نتیجه مصرف آن برای افرادی که به شیر حساس هستند ممنوع است. دمای مناسب برای نگهداری از بوتاکس دیسپورت بین 2 تا 8 درجه است.

بوتاکس مصپورت چیست؟

نمونه‌ی ایرانی برند دیسپورت است که بسیار با کیفیت و مشابه نمونه اصلی بوده و بسیاری از پزشکان متخصص، این نوع بوتاکس را به دلیل ماندگاری بالاتر و عوارض کمتر به افراد توصیه می‌کنند. بوتاکس مصپورت از نظر کیفیت و عملکرد کاملا با نمونه‌خارجی رقابت می‌کند و به دلیل اینکه در داخل کشور تولید می‌شود قیمت کمتری دارد.

تفاوت بوتاکس دیسپورت و بوتاکس مصپورت

تفاوت های بوتاکس مصپورت و بوتاکس دیسپورت بیشتر از شباهتشان است. بطور مثال این دو برند در محل تزریق نیز با هم متفاوت‌اند.

سرعت عملکرد

مهم‌ترین تفاوت بوتاکس دیسپورت با بوتاکس مسپورت در سرعت عملکرد آن‌ها است. اثر‌گذاری بوتاکس دیسپورت روی چهره شما حداکثر 1 روز طول می‌کشد. اما در بوتاکس مصپورت این زمان حداکثر 3 الی 10 روز است.

تفاوت عملکرد بوتاکس دیسپورت و مصپورت

محل تزریق

بوتاکس دیسپورت

 • ناحیه پیشانی
 • میان ابروها
 • کنار چشم‌ها
محل تزریق بوتاکس دیسپورت

بوتاکس مصپورت برای از بین بردن خطوط و چین و چروک همه نواحی صورت مانند خط لبخند، افتادگی لب‌ها و… استفاده می‌شود.

کشور سازنده

 • بوتاکس دیسپورت : کشور انگلیس
 • بوتاکس مصپورت: کشور ایران

عوارض بوتاکس دیسپورت

عوارض بوتاکس دیسپورت
عوارض بوتاکس دیسپورت
 • سردرد
 • گلودرد
 • تورم و درد در محل تزریق
 • عفونت‌های خفیف تنفسی

عوارض بوتاکس مصپورت

عوارض بوتاکس مصپورت
عوارض بوتاکس مصپورت
 • سرگیجه
 • ضعف عضلانی
 • افتادگی پلک‌ها
 • کبودی در ناحیه تزریق
 • مشکل در تنفس و بینایی

بطور کلی این دو برند از کم عوارض‌ترین برندهای بوتاکس هستند و علت متفاوت بودن عوارض در آن‌ها تفاوت محل تزریق است.

توجه داشته باشید که اگر تا 48 ساعت بعد از تزریق عوارض گفته شده، برطرف نشدند فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

سوالات مهم درباره عوارض بوتاکس بعد از چند سال:

مدت زمان ماندن پف زیر چشم بعد از بوتاکس چقدر است؟

پف زیر چشم از عوارض نادر بوتاکس است که حدود ۴ تا ۶ هفته ممکن است بطول می‌انجامد.

4.5/5 - (15 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *