لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
عوارض تزریق ژل چانه چیست

عوارض تزریق ژل چانه چیست؟

یکی از روش هایی که به کمک آن می توان به چانه فرم و حجم مناسب داد، تزریق ژل چانه است. به کمک تزریق ژل چانه می توان علاوه بر فرم دهی چانه به چانه حجم مناسب نیز داد. در صورتی که تزریق ژل چانه توسط یک فرد ماهر و یک کلینیک معتبر انجام نشود ممکن است دچار عوارضی شود که جبران آن ها بسیار سخت باشد.‌ در این مقاله ما قصد داریم شما را با عوارض تزریق ژل چانه آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

ژل چانه چیست؟

به طور کلی ژل چانه، ژل هایی می باشند که برای فرم دهی و زاویه دار کردن قسمت هایی از صورت انسان، ازجمله چانه و خط فک صورت مورد استفاده قرار می گیرند. این ژل های تزریقی هم از مواد طبیعی و هم از مواد غیر طبیعی تشکیل می شوند که جهت پر کردن خطوط صورت و از بین بردن چین و چروک های پوست و فرم دهی صورت، به پوست تزریق می شوند. فیلر یا همان ژل ها که مواد پرکننده نیز نام دارند، توانایی این را دارند که خط فک پایین را به حالت زاویه دار تبدیل کرده و نیمرخ را بالانس دهند و از این طریق فرم چانه را زیباتر کنند. برخی از این فیلر ها یا همان مواد پر کننده نسبت به بقیه فیلر ها دوام خیلی زیاد تری دارند. به صورت کلی می توان گفت استفاده از فیلر ها یا مواد پر کننده مصنوعی دوام طولانی مدتی نسبت به استفاده از فیلر های طبیعی دارند و این امر کاملا ثابت شده است. بقیه مواد پر کننده از جمله ژل های هیالورونیک اسید یا همان HA با گذشت زمان به مرور جذب پوست می شوند و لازم است هرچند وقت یک بار به پزشک مربوطه مراجعه کرد و دوباره این ژل را به پوست تزریق کرد.

عوارض تزریق ژل چانه

فیلر های پوستی در حالت کلی جهت استفاده بی خطر و کاملا ایمنی هستند و عوارض جانبی به نسبت، کمتری دارند. عوارض جانبی اگه داشته باشد به گونه ای خواهد بود که چند روز پس از درمان بر روی پوست باقی خواهند ماند و به صورت خفیف می باشند. در ادامه به توضیح چند مورد از عوارض تزریق ژل چانه می پردازیم.

عوارض تزریق ژل چانه
 • پس از انجام عمل تزریق ژل چانه، کبودی خفیف و تورم و خونریزی و حتی قرمز شدن پوست، طبیعی است و در صورتی که از دارو های رقیق کننده خون و یا اختلال خونریزی استفاده کنید، موجب بیشتر شدن عوارض جانبی و حتی شدید شدن این عوارض می شود.
 • خیلی کمتر ممکن است عوارضی که در ادامه ذکر می کنیم را نیز متقاضی تجربه کند. این عوارض عبارتند از:
 • بعد از عمل به بعضی مواد حساسیت نشان دهد که این حساسیت ممکن است تا مدت ها بعد از پایان درمان بر روی پوست وجود داشته باشد.
 • عفونت که با رعایت کردن بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست قابل درمان و بهبود شدن است.
 • واکنش های حساسیت به لیدوکائین یا همان فیلر های پوستی که شما باید قبل از درمان آزمایش های آلرژیک را انجام دهید تا از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.
 • در اثر قرار دادن نادرست سوزن بر روی پوست ممکن است  سلول های عصب ها آسیب ببینند که در این صورت موجب درد و بی حسی می شود.
 • اگر پزشک مربوطه مهارت کمتری داشته باشد در این صورت به پوست شما آسیب می زند که قرار دادن غیر صحیح فیلر ها می تواند موجب مرگ و از بین رفتن بافت یا همان نکروز شود و حتی ممکن است آسیب های دیگر پوستی را نیز به همراه داشته باشد.
 • در اثر عدم مهارت پزشک مربوطه ممکن است برآمدگی و به وجود آمدن مناطق نامتقارن و توده ها را بر روی پوست مشاهده کنید.

درد پس از تزریق ژل چانه یکی از عوارض تزریق ژل چانه

با این که تزریق ژل بر روی چانه دردناک است ولی پزشک مربوطه برای کاهش دادن این درد ها اقدامات لازم را انجام می دهد تا کمتر احساس درد کنید. و در حالت کلی می توان گفت که تزریق ژل با کمترین فشار و درد همراه خواهد بود. امروزه بیشتر ژل های تزریقی با لیدوکائین ترکیب شده اند که این موضوع موجب راحتی زیاد و تجربه تزریق بدون درد می شود.
اگر این مواد یعنی لیدوکائین در مواد تزریقی وجود نداشته باشند، پزشک مربوطه قبل از انجام عمل تزریق در ناحیه مورد نظر عمل بی حسی را انجام می دهد.
این احتمال وجود دارد که تا چند روز شما احساس درد در ناحیه تزریق شده را احساس کنید.

مشاوره تلفنی و رزرو 74391030-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک دکتر تفت

تماس تلفنی

مراقبت هایی برای کاهش عوارض تزریق ژل چانه

مراقبت بعد از تزریق ژل چانه:

 •  باید از قرار گیری مقابل نور مستقیم خورشید و ورزش و فعالیت بدنی سنگین به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت جلوگیری کنید و به هیچ عنوان دست روی محل تزریق نزنید و پوست خود را همواره تمیز نگه دارید .
 • شما می توانید درد ناشی از تزریق ژل را با استفاده از کمپرس یخ و قرص تایلانول کاهش دهید.

روش تزریق ژل چانه

 از کانولا یا سوزن جهت تزریق کردن ژل به ناحیه مورد نظر استفاده می کنند. فایده استفاده از این کانولا یا سوزن در ناحیه چانه این است که از سوراخ شدن رگ های خونی و ایجاد کبودی جلوگیری می کند و حتی از ایجاد عوارض شدید تر از جمله تزریق داخل عروقی فیلر، جلوگیری می کند و یا موجب کاهش این عوارض می شود.
چانه صورت یک منطقه عضلانی و فیبری می باشد که سوزن به علت تیز بودن نوک خود به سهولت می تواند به این ناحیه وارد شود و عمل تزریق انجام گیرد.
اما کانولا به خاطر این که نوک صاف و کرد مانندی دارد، نمی تواند از بافت چانه به راحتی عبور کند و عمل تزریق ژل به همین دلیل دشوار است. در خیلی از موارد، برای رسیدن به نتایج مقبول هم از سوزن هم کانولا استفاده می شود .
موارد کاربردی کانولا به گونه ای است که اکثر موارد برای تزریق در نواحی شیار های چانه و کناره های چانه مورد استفاده قرار می گیرد و از سوزن هم برای تزریق ژل در قسمت مرکز چانه استفاده می شود.

درباره هزینه فیلر چانه نیز بخوانید.

نحوه زیبا سازی نواحی چانه و فک صورت با تزریق ژل

متقاضی از طریق تزریق کردن ژل به نواحی چانه صورت احساس زیبایی و جوانی می کند و این امری بسیار خوشایند است. هنگامی که سن  بالا می ‌رود و پیر می شوید، جمجمه شما می چرخد و به همین خاطر چانه صورت به عقب کشیده می شود و حالت تو رفتگی پیدا می کند. این حرکت از سمت جمجمه باعث انحلال استخوان و بافت نرم چانه می شود که باعث افتادگی در نواحی پایینی صورت می شود.
به علت این که تولید کلاژن و مولکول های الاستین پوست صورت متوقف می شود، صورت شما پیر می شود.
به این صورت با ضعیف شدن ماهیچه هایی که کارشان بالا کشیدن پوست صورت بود، پوست شما شل شده و هم
چنین موجب تقویت ماهیچه هایی می شود که پوست صورت شما را به سمت پایین می کشند و در این حالت شما می توانید از طریق تزریق ژل، تا حدودی چین و چروک های پوست را کاهش داده و پوست خود را جوان تر کنید.
بنابراین ژل ها می توانند این خطوط چانه را تغییر دهند و جایگزین حمایت ساختاری پوست شما شوند.
از طریق تزریق ژل بر روی چانه صورت، شما چانه ای برجسته و جذاب و زاویه دار خواهید داشت.

برای چه کسانی فیلر چانه مناسب می باشد؟

فیلر چانه
 • برای افرادی که بالای ۲۱ سال سن دارند و می‌ خواهند خط فک خود را برجسته‌ تر کنند و یا چانه خود را فرم دهند و چین و چروک و یا خطوط اطراف چانه را از بین ببرند، این تزریق مناسب می باشد.
 • همه افرادی که برای تزریق ژل به مراکز درمانی و زیبایی مراجعه می کنند باید ابتدا از سلامتی کامل برخوردار باشند و به هیچ عنوان نباید سیگاری باشند و بعد از این که این ژل ها را به پوست خودشان تزریق کردند، باید به خوبی از پوست خود محافظت کنند تا نتیجه کار رضایت بخشی را تجربه کنند و دچار عوارض تزریق ژل چانه  نشوند.
 • هم چنین افرادی که می‌ خواهند تزریق ژل انجام دهند، باید اطمینان حاصل کنند که هیچ گونه حساسیت به مواد و بیماری دیگری ندارند.

 تزریق ژل چانه برای مردان

 • این که مردان فک برجسته تر داشته باشند، موجب جذابیت بیش از اندازه آن ها خواهد شد.
 • لازم به ذکر است که جذابیت زیاد با داشتن سیستم ایمنی قوی تر و ترشح شدن تستوسترون بالا تر رابطه مستقیم دارد و باعث می شود جنس مخالف به طور طبیعی جذب مرد شود.
 • همه این ویژگی ها در کنار داشتن چانه خوش فرم و برجسته، جذابیت مردان را دو برابر می کنند.
 • پس مردان برای رسیدن به جذابیت ظاهری و دستیابی به فرم ایده آل فک می ‌توانند تزریق ژل را در ناحیه فک انجام داده و به نتیجه مطلوب برسند.
 • جالب است بدانید بیماران مرد می خواهند چانه ای برجسته و با تراش داشته باشند، در حالی که بیماران زن خواهان چانه ای هستند که انحنای نرم تری داشته باشد.

نتایج تزریق ژل بر روی چانه

بیشتر مواقع بلافاصله پس از درمان، نتایج تزریق ژل بر روی چانه قابل مشاهده می باشد، به غیر از تزریق ژل رستیلن، که برای مشاهده کردن نتایج تزریق باید چند روزی منتظر بمانید.
نتایجی که از تزریق ژل بر روی چانه حاصل می گردد همواره دائمی نیست اما در برخی موارد فرمولاسیون ها تا دو سال دوام می آورند.
در صورتی که از نتیجه کار رضایت نداشتید و نتيجه کار خوش آیند نبود، به راحتی می توانید به حالت قبلی برگردانید چرا که فیلر های مبتنی بر هیالوورنیک اسید به آسانی قابل برگشت هستند.
برای برگشت پذیری و معکوس شدن این عمل در سایر موارد تزریقی بر روی پوست، ممکن است از طریق انجام عمل جراحی صورت گیرد و به حالت قبلی بتوانید برگردید.

زیبایی با استفاده از تزریق ژل چانه

در حالت طبیعی باید پل بینی صورت با نوک چانه شما هم راستا باشد. در صورتی که فرم صورت شما این گونه نباشد، شما می توانید با استفاده از تزریق ژل ها و تقویت کننده چربی چانه صورت را برجسته تر نموده و فرم صورت خود را اصلاح کنید. هنگامی که تزریق ژل انجام می گیرد میبایست علاوه بر زیبا سازی صورت، به تناسب داشتن خط فک با انحنای چانه هم دقت شود تا نتیجه کار رضایت بخش باشد.
چانه صورت در قسمت جلوی فک قرار گرفته است به همین خاطر باید انحنای آن با خط فک به خوبی هماهنگی داشته باشد.
با بالا رفتن سن انسان چربی ها در قسمت امتداد خط فک تجمع می یابد و این موضوع بیشتر موارد می تواند موجب قطع شدن ارتباط بین خط فک و چانه شود و به این صورت موجب ایجاد غبغب می شود. با استفاده از فیلر های پوستی می توان خط های فک را صاف کرد و هم چنین موجب یکی سازی آن با انحنای چانه شد. با استفاده از این روش فرو رفتگی بین فک و چانه پر می شود و با پر شدن این نواحی از طریق تزریقات زیر جلدی، انحنای چانه با قسمت خط فک هم راستا می شود و غبغب از بین می رود.

این تزریق ژل به چانه چه مشکلاتی را نمی‌ تواند حل کند؟

افتادگی شدید پوست و چین و چروک های عمیق پوستی از طریق تزریق ژل درمان نمی شوند اما در عوض فیلر ها برای اصلاح و درمان چین و چروک های سطحی و خفیف و افتادگی های معمولی به کار برده می شوند. یکی از بهترین گزینه هایی که برای چانه وجود دارد، ایمپلنت چانه است که با استفاده از این روش اصلاحات وسیع و دائمی را روی چانه مشاهده خواهید کرد.

در صورت عدم‌ رضایت از نتیجه ژل چه کار باید کرد؟

این امکان وجود دارد که بعد از انجام عمل تزریق ژل بر روی چانه، با چانه ی بیش از اندازه پر شده با مواد فیلر و یا چانه ای که در ظاهر غیر طبیعی است مواجه شوید و یا اینکه به عوارض تزریق ژل چانه که برخی از این عوارض جبران ناپذیر هستند دچار گردید. بنابراین لازم است قبل از تزریق ژل بر روی پوست و یا چانه ابتدا به دنبال یک پزشک ماهر که دارای مجوز است و تجربه زیادی در زمینه تزریق فیلر چانه دارد، باشید تا به نتیجه مطلوب و رضایت بخش از تزریق ژل بر روی پوست برسید و نتایج منفی از این تزریق را به دست نیاورید و هم چنین به بهترین نتایج با کمترین عوارض تزریق ژل چانه دست یابید.
درصورتی که از نتیجه تزریق ژل بر روی چانه ناراضی بودید، با توجه به اینکه این فیلر های تزریقی مبتنی بر هیالورونیک اسید هستند، به راحتی برگشت پذیر بوده و پوست می تواند به حالت اولیه خود برگردد. بنابراین به راحتی می توانید به حالت قبلی خود باز گردید. لازم به ذکر است که این نوع فیلر های تزریقی، نسبت به فیلر های مصنوعی نتایج ثابت تری دارند.
اکثر مواقع بعد از تزریق ژل های مصنوعی، این فیلر ها از محل تزریق اصلی حرکت کرده و موجب بروز توده ها و برآمدگی های پوستی و هم چنین موجب ایجاد مناطق نامتقارن بر روی پوست می شوند. لازم به ذکر است که برگشت پذیری پوست با فیلری که حاوی هیالورونیک اسید نمی باشد، مشکل بوده و برای برگشت پوست به حالت اولیه ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد.

سوالات درمورد عوارض تزریق ژل چانه:

آیا تزریق ژل چانه دارای عوارض است؟

مثل هر روش درمانی این روش نیز در صورت عدم رعایت مراقبت ها دارای عوارض جدی و جبران ناپذیری خواهد بود.

عوارض تزریق ژل چانه چیست؟

تورم
قرمزی
کبودی
درد کم
عفونت
حساسیت
و...

آیا تزریق ژل چانه دردناک است؟

به دلیل اینکه در این روش درمانی از بی حسی استفاده می شود، احتمال تجربه نمودن درد پس از تزریق بسیار کم‌ خواهد بود.

4.4/5 - (7 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *