لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

بوتاکس لب چیست؟

عمل بوتاکس جزو قدیمی‌ترین عمل‌های زیبایی بوده است. یکی از اصلی‌ترین کاربردهای بوتاکس در متناسب و جذاب ساختن لب ها است که بیشتر تحت عنوان بوتاکس لب شناخته می شود. و با تزریق سم بوتولینم به ناحیه مورد نظر انجام می‌شود. که در آن، از ویژگی باکتری کلستریدیوم بوتولینم که باعث افزایش ماندگاری انواع کنسروها استفاده می‌شود. بوتاکس در واقع همان سم بوتولینم است که با نام تجاری بوتاکس عرضه می‌شود. مقدار بوتاکسی که برای زیبایی به بدن تزریق می‌شود بسیار ناچیز بوده و تنها بافت پوست را برای جوانسازی فلج می‌کند. تزریق بوتاکس، باعث شل شدن این عضلات می‌شود تا پزشک بتواند پوست بیمار را بکشد. از آنجا که بوتاکس برای درمان چین و چروک هایی که با انقباض عضلات شکل می‌گیرند موثر است، اگر این خطوط عمیق تر شده و تبدیل به چروک ثابت شوند ممکن است بوتاکس نتواند این خطوط را رفع کند و گزینه های دیگر از جمله روش لایه برداری با CO2 فرکشنال  یا  تزریق ژل لب مناسب باشد. البته، تزریق بوتاکس به لب هم کاربرد زیبایی دارد هم درمانی، زیرا در بسیاری از موارد افرادی که دچار سانحه می‌شوند و به ناحیه لب آن‌ها آسیب می‌رسد از این روش برای حجم‌دهی به لب‌های خود و طبیعی ساختن آن استفاده می‌کنند.برای درمان لبخند لثه‌ای مناسب است. ماندگاری آن ۶ تا ۸ هفته است.دوران نقاحت، درد و بیهوشی ندارد فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت های روزانه خود بپردزد. عوارض آن معمولا کمی ورم به مدت ۳ الی ۱۰ روز است که بصورت کامل راجب کنترل و رفع آن در ادامه مطالب توضیح داده شده است.

تزریق بوتاکس لب چگونه است ؟

تزریق بوتاکس لب

طریقه تزریق بوتاکس لب برای درمان خطوط لب به این شکل است که یک واحد بوتاکس در سه یا چهار نقطه به فاصله ۴-۳ میلی‌متر از حاشیه لب در عمق ۲ میلی‌متری تزریق می‌شود. گاهی اوقات پزشک با بیرون برگرداندن در حاشیه لب ظاهری برجسته و جذاب به لب می‌دهد یا با تزریق بوتاکس به ماهیچه های اطراف لب، لب‌ها را آرام می‌کند و باعث می‌شود حلقه ای شوند که به آن بوتاکس فلیپ می‌گویند. این کار کمک می‌کند که بزرگ‌تر و حجیم‌تر به نظر برسند. درواقع چگونگی تاثیر بوتاکس روی ظاهر لب به این بستگی دارد که بوتاکس در کجا تزریق شود. درمان هر ۶ تا ۸ هفته تکرار می‌شود و  در دفعات بعد می‌توان دوز بیشتر برای ماندگاری بیشتر استفاده کرد. در اکثر اوقات، تزریق بوتاکس حدود ده تا پانزده دقیقه طول می‌کشد. نیاز به ریکاوری نیست و بلافاصله پس از انجام بوتاکس می‌توان به زندگی عادی برگشت. از جمله تاثیرات تزریق بوتاکس کردن لب ایجاد لبخند لثه‌ای می‌باشد. که به آن بوتاکس لبخند لثه ای می‌گویند.

تفاوت بین پر کننده ها و تزریق بوتاکس به لب ها

سن تزریق بوتاکس لب

عملکرد این دو از هم متفاوت است در واقع پر کننده‌ها باعث بزرگ‌شدن حجم لب و فرم‌دهی به لب می‌شوند. در حالی که تزریق بوتاکس به لب‌ها سبب می‌شود که عضلات اطراف دهان شل شوند و لب به سمت بیرون بچرخد یعنی انجام تزریق بوتاکس بدون آنکه حجم لب‌ها افزایش یابد، لب‌ها را بزرگ‌تر می‌کند. تزریق بوتاکس لب از سن هجده تا شصت و پنج سالگی امکان‌پذیر است. ترزیق بوتاکس به لب ها به صورت موقتی است و مدت زمان ماندگاری آن بستگی به برند بوتاکس و روشی که بوتاکس بر روی لب ها تزریق می‌شود بستگی دارد. اکثر تزریقات بوتاکس به لب‌ها بین ۶ الی ۸ ماه ماندگاری دارد که افرادی که تزریق انجام داده‌اند باید در این بازه آن را تمدید کنند.

انواع بوتاکس لب

انواع بوتاکس لب
انواع بوتاکس لب

بوتاکس لب روسی

یکی از روش‌های پرطرفدار برای انجام عمل بوتاکس لب بوتاکس لب روسی می‌باشد. برای افرادی که لب بالای کوچکی دارند بسیار مناسب می‌باشد. پزشک بعد از معاینه ممکن است به جای عمل بوتاکس لب روسی استفاده از روش تزریق ژل لب مدل روسی را به شما پیشنهاد بدهد.باید این نکته را هم درنظر داشت که داشتن لب های حجیم و در عین حال طبیعی نیاز به تخصص و تبحر پزشک دارد تا این کار را با اصول و قواعد انجام دهد.

بوتاکس زئومین

بوتاکس زئومین محصول کشور آلمان می‌باشد دارای تاییده FDA نیز است. از نکاتی که در مورد بوتاکس زئومین قابل توجه است تفاوت آن با دیگر بوتاکس ها می‌باشد. احتمال خطا در این بوتاکس تقریبا صفر است و عوارض آن نسبت به دیگر بوتاکس‌ها کمتر می‌باشد. بوتاکس زئومین از سم بوتولونیم نوع A تولید می‌شود. از مهمترین کاربرد‌های بوتاکس زئومین آلمان علاوه بر اینکه باعث از بین رفتن چین و چروک‌های اطراف چشم و پیشانی می‌شود، باعث درمان بیماری لفارواسپاسم یا همان پلک‌زدن بی اختیار و خط های اخم نیز می‌شود.

بهترین برندهای ژل بوتاکس در ایران عبارتند از:

 • ژل ژوویدرم ساخت لابراتوآر Allergan امریکا
 • ژل استایلج ساخت لابراتوآر Vivacy فرانسه
 • ژل تئوسیال ساخت لابراتوآر Teoxane سوئیس
 • ژل بلترو ساخت لابراتوآر Merz کشور آلمان
 • ژل آلیاکسین ساخت لابراتوآر IBSA کشور ایتالیا

اصلاح لبخند لثه‌ای با بوتاکس

برای درمان لبخند لثه‌ای که در آن در دندان های بالا، بافت لثه ها قابل مشاهده است که معمولا بر اثر استعمال سیگار، استفاده بیش از حد از نی در نوشیدن ، سوت زدن ، غنچه کردن لب (هنگام سیگار کشیدن) ، جمع کردن لبها به هنگام عصبانیت و گاها استفاده از الگوهای گفتاری که شامل جمع‌شدن مکرر لب‌ها می‌باشد بوجود می‌آید با روش جراحی مقدار لثه اضافه بر روی دندان برداشته می‌شود و یا در موارد پیشرفته که استخوان فک فوقانی دارای برجستگی بیش از حد اندازه است با عمل جراحی استخوان آرواره را عقب می‌برند و تناسب بین دو فک را برقرار می‌کنند و نهایتا لبخند لثه ای مرتفع می‌شود که نکته منفی این روش زمان بر بودن آن( گاها درمان کامل دو سال طول می کشد) و تحمیل عوارض جراحی به بدن می باشد.
گزینه سوم تزریق بوتاکس لب در عضلات لب فوقانی می‌باشد. تزریق بوتاکس باعث آرام شدن این ماهیچه می‌شود و درنتیجه لب‌ها به آرامی حلقه‌ای می‌شوند. این عضلات ریلکس شده توسط بوتاکس، هنگام خندیدن به پوشاندن لثه کمک می‌کنند و بخش بیشتری از لب را نمایان می‌کند.عوارض جراحی و بیهوشی عمومی را نداشته و هزینه تمام‌شده به مراتب کمتر از قیمت عمل جراحی زیبایی لثه می‌باشد. در این روش دو تزریق کوچک در ناحیه عضلات بالا‌برنده لب فوقانی انجام‌ می‌شود و نهایتا با کاهش فعالیت این عضلات لبخند لثه‌ای از بین می‌رود. عیب این روش موقتی بودن آن است که مجددا تزریق سالی دو بار باید انجام شود.

چه افرادی می‌توانند تزریق بوتاکس به لب انجام دهند؟

 • افرادی که از لحاظ ارثی دارای لب‌های کوچکی هستند و جهت بزرگ تر کردن لب خود، به کلینیک زیبایی مراجعه میکنند. این افراد معمولا جوان هستند و مشکل عمده از جهت چین و چروک در اطراف دهان را ندارند.
 • افرادی که داوطلبانه اقدام به برجسته کردن لب‌های خود می‌کنند.
 • افرادی که هنگام خنده لثه آن‌ها نمایان می‌شود، می‌توانند با تزریق بوتاکس این مشکل را برطرف کنند.
 • افرادی که بدلیل افزایش سن دچار افتادگی لب، نازک شدن تدریجی لب و ایجاد چین هایی روی خود لب، تحلیل پوست و بافت چربی دور لب و ایجاد چین های عمودی دور لب و بلند شدن فاصله لب تا بینی شده‌اند.

چه افرادی نمی‌توانند تزریق بوتاکس به لب انجام دهند؟

 • افرادی نظیر بیماران MS که از سیستم عضلانی ضعیفی برخوردارند.
 • زنان باردار و شیرده تا اتمام دوران بارداری و شیردهی نباید اینکار را انجام دهند.
 • افرادی که ویروس تبخال در بدن آن‌ها وجود دارد، نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند؛ البته، پس از درمان این عارضه و با تشخیص پزشک می‌توانند اینکار را انجام دهند.
 • افرادی که دچار بیماری‌های ضعف سیستم ایمنی هستند.
 • افرادی که داروهای ضدانعقادی با دوز بالا مصرف می‌کنند هرگز توصیه نمی‌شود.

بوتاکس لب بالا

 • نکاتی در مورد زیبایی لب بالا:
 • لب بالا باید نازک تر از لب پایین باشد.
 • لب بالا باید برجستگی بیشتری نسبت به لب پایین دارد.
 • معمولا لب پایین کمی عقب‌تر و لب بالا و چانه در یک راستا قرار دارد.
 • قسمت مرکزی لب بالا باید از کناره های لب ضخیم تر و برجسته تر باشند.
 • تزریق بوتاکس لب بالا باید توسط متخصص انجام شود.

میزان ماندگاری بوتاکس لب

میزان ماندگاری بوتاکس لب

بوتاکس در لب و اطراف آن تاثیر خود را پس از گذشت 3 الی 10 روز نشان می دهد و میزان ماندگاری بوتاکس لب از فردی به فرد دیگر و همچنین بستگی به مارک بوتاکس و نوع استقامت ماهیچه های صورت هر فرد متفاوت می‌باشد. اما می‌توان گفت اگر از مارک‌های معتبر برای انجام بوتاکس لب استفاده کنید به طور میانگین بین ۷ ماه تا ۱۴ ماه می‌تواند ماندگاری داشته باشد. البته این بازه زمانی به شرایط سنی و شرایط پوست شما هم بستگی دارد. یکی از مهمترین عوامل موثر در تعیین ماندگاری عمل بوتاکس سبک زندگی است.

سبک زندگی افراد

معمولا، افرادی که در زندگی فعال‌تر هستند، بوتاکس را زودتر از بدنشان خارج می‌کنند. ورزشکاران به دلیل فعالیت‌ بدنی شدیدی که دارند از سرعت متابولیسم بالایی برخوردارند و در نتیجه بوتاکس را خیلی زودتر دفع می‌کنند. پس اگر فعالیت بدنی بالایی دارید، عمل بوتاکس گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

جنس پوست و عضلات صورت

یکی دیگر از عوامل جنس پوست و ضخامت عضلات آن است؛ به گونه‌ای که اگر عضلات صورت ضخیم باشند، باید مقدار بیشتری بوتاکس به آن تزریق بشود. اگر میزان ضخامت عضلات پوست بیش از حد باشد، ممکن است پزشک از سایر روش ها برای جوانسازی و رفع چین و چروک‌های پوست انتخاب کند. پس حتما قبل از عمل باید پزشک شما را معاینه کند و در صورت لزوم آزمایشاتی را برای نتیجه گیری بهتر انجام دهید. نواحی مورد تزریق در ماندگاری بوتاکس نیز تاثیر می‌گذارد. مثلا، برای رفع خطوط خنده و چین و چروک‌های اطراف دهان بدلیل حرکت مداوم نباید انتظار ماندگاری بیش از 4 ماه را داشت. و همینطور در قسمت‌های بزرگ صورت نظیر پیشانی و گونه‌ها نیز ممکن است سریع‌تر از بین برود.

عمق چین و چروک‌های پوستی

اگر عمق چین و چروک‌ها زیاد باشند، نمی‌توان از بوتاکس استفاده کرد. البته، این بدان معنا نیست که نتوان از این روش استفاده کرد اما تاثیر و ماندگاری آن به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.
چین و چروک‌های پوستی به دو نوع دینامیک و استاتیک تقسیم می‌شوند. چین و چروک‌های دینامیک هرگز در حالت عادی پدیدار نمی‌شوند و تنها درهنگام اخم کردن یا خندیدن مشاهده می‌شوند. عمل بوتاکس برای این نوع از چین و چروک‌های بسیار اثر‌بخش بوده و از حرکت عضلات در این نواحی جلوگیری می‌کند. البته، میزان ماندگاری بوتاکس به اخم نکردن و عدم خندیدن مکرر نیز بستگی دارد.

عوارض بوتاکس

عوارض بوتاکس لب چیست؟

در کل هیچ عملی بدون عوارض نبوده و حتی داروی‌های سرماخوردگی نیز عوارض دارند. اما، عمل بوتاکس و دیگر  موارد تزریقی لب مثل فیلر اگر توسط پزشک باتجربه و متخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال نخواهد داشت و معمولا ایمن و بدون خطر می‌باشند. عمل بوتاکس جزو عمل‌‌‌هایی به حساب می‌آید که تنها در برخی از موارد موارد بیمار دچار ضعف جسمانی می‌شود. که کاملا طبیعی بوده و با کمی استراحت برطرف می‌شود. با این حال، استفاده از سم بوتولینوم اطراف لب هنوز هم به عنوان “غیر  مجاز” توسط FDA در نظر گرفته شده است.
درهرصورت ممکن است عوارض جانبی خفیفی بعد تزریق مشاهده شود این عوارض معمولا بیشتر از چند روز طول نمی کشد و شامل:

 • بی حسی در محل تزریق
 • کبودی در محل تزریق (کبودی موقت ممکن است که در بعضی از تزریق های بوتاکس لب و اطراف بوجود می‌آید اما امری کاملا طبیعی خواهد بود و این کبودی پس از دو الی سه روز از بین می رود).
 • تورم (در ابتدای تزریق از آن جا که بوتولین در حال تاثیرگذاری‌های اولیه خود است؛ لب‌های شما علاوه بر برجستگی ممکن است که دچار تورم شوند. تورم لب پس از تزریق طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی از بین می‌رود و تنها اثر بوتاکس باقی می‌ماند).
 • حساسیت های آلرژیک، سردرد، حالت تهوع

برخی از عوارض نادر شامل :
ضعف عضلانی کلی
دشواری تنفس
مشکل صحبت کردن
مشکل بلعیدن
اختلالات بینایی
بانوانی که باردارند و یا قصد بارداری دارند نباید از تزریق بوتاکس لب استفاده کنند.
در صورتی که هر یک از علائم زیر مشاهده شد حتما و فورا باید به پزشک معالج مراجعه شود.

سن تزریق بوتاکس

طبق اعلام سازمان دارویی ایلات متحده (FDA) عمل بوتاکس برای سنین 18 الی 65 سال بدون مشکل است. تنها فرد باید سابقه بیماری خاصی را نداشته باشد.

قیمت بوتاکس به لب

قیمت بوتاکس به چند عامل مختلف بستگی دارد؛ دستمزد پزشک، خدمات کلینیک، میزان بوتاکسی که تزریق می‌شود(با توجه به عمق خطوط هرچه بیشتر باشد بوتاکس بیشتری مصرف می‌شود)، نوع برند بوتاکس و مدت زمان عمل که هر کدام می‌تواند قیمت عمل را تغییر دهد. به طور کلی می‌توان گفت میانگین هزینه تزریق بوتاکس بین 7۵۰/۰۰۰ الی 1/300۰/۰۰۰ تومان می‌باشد.

قیمت بوتاکس دیسپورت

بوتاکس دیسپورت انگلیسی بدلیل اینکه در خارج از کشور تولید می‌شود از قیمت بوتاکس دیستون و قیمت بوتاکس مصپورت که در ایران تولید می‌شود بالاتر بوده و با قیمت بوتاکس نورونوکس کره‌ای در رقابت است.

مزایای عمل بوتاکس لب

از مزایای بوتاکس لب می‌توان به موقتی بودن آثار بوتاکس، سریع بودن نتایج، زیبایی و برجسته سازی لب ها، عدم درد زیاد و نداشتن عوارض جانبی شدید، محو شدن خط خنده، ازبین رفتن خطوط و چین و چروک های روی لب، جوان و شاداب به نظر رسیدن صورت،بهبود زیبایی خنده و بهبود فرم لبخندهای ناخوشایند، افزایش لب فوقانی، حذف خطوط ماریونیت یا خطوطی که از گوشه و کنار دهان شما یا وجود دارد یا به مرور زمان به وجود می آید را نام برد. پس از عمل بوتاکس لب‌ها دچار قرمزی، التهاب و کبودی نشده و افراد به راحتی می‌توانند به فعالیت‌ها روزانه خود بپردازند. همچنین، فرایند عمل کوتاه است و با توجه به مقدار تزریق ظرف 5 الی 30 دقیقه انجام می‌شود. تزریق بوتاکس به لب اغلب بدون درد بوده و در مواقعی ممکن است به دلیل ضخامت پوست بیمار کمی درد داشته باشد که بسیار قابل تحمل است و مانند نیش زنبور است.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی تحت داروهای بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. عمل بوتاکس درد خاصی نداشته و اگر هم فرد دردی را حس کند موقتی و گذراست و پس از چندین دقیقه از بین می‌رود. اما، ممکن است هنگام تزریق لب کمی درد داشته باشد. میزان درد بوتاکس لب به گفته افرادی که بوتاکس لب انجام داده‌اند مانند نیش زنبور می‌باشد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس برای اصلاح لب

قبل از اینکه تزریق بوتاکس لب را انجام دهیم، باید به نکاتی بسیار مهمی که می تواند در نتیجه و بازده تاثیر گذار باشد، توجه داشته باشیم. این نکات به شرح ذیل می باشد:

 • بین 7 تا 10روز قبل از تزریق از مصرف آسپرین خودداری کنید.
 • بین 7 تا 10روز قبل از تزریق از مصرف الکل پرهیز شود.
 • اگر سابقه بیماری دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • یک پزشک با تجربه و متخصص انتخاب کنید.
 • از مصرف روغن ماهی، ویتامین E و داروهای ضد التهابی پرهیز کنید.
 • هرسابقه بیماری دارید(تبخال) و….. با پزشک خود در میان بگذارید.
 • مطمئن شوید که بوتاکس درمانی مناسب برای شماست.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس لب

 • برای ماندگاری و افزایش بازده اثرگذاری و همچنین جلوگیری از رخ دادن هرگونه عوارض جانبی ، بهتر است بعد از تزریق بوتاکس به نکات مهم توجه داشته باشیم. این نکات از قرار ذیل است.
 • برای ۲ تا ۴ ساعت بعد از درمان از دراز کشیدن روی شکم یا صورت اجتناب کنید.
 • بعد از انجام بوتاکس لب ورم، قرمزی، درد، کبودی یا سوزش ممکن است بوجود بیاید . این عوارض طبیعی بوده و بعد چند روز از بین می‌رود.
 • از ماساژ دادن و دست زدن و اعلام فشار روی محل تزریق اجتناب کنید.
 • تا ۲۴ ساعت، از انجام کارها و فعالیت‌هایی که باید سر خود را به سمت پایین نگه دارید خودداری کنید.
 • در معرض گرمای شدید مانند دستگاه‌های برنزه کننده، کارهای خارج از منزل، ورزش کردن، سونا و غیره برای ۷ روز بعد از تزریق قرار نگیرید.

از بین بردن بوتاکس لب

در صورتی که بعد از تزریق از بوتاکس خود راضی نبودید و می خواهید هر چه سریع تر اثر آن را از بین ببرید همه چیز بستگی به دوز بوتاکس استفاده شده دارد با مراجعه به پزشک و معاینه با استفاده از آنزیم هایی اثر بوتاکس را از بین میبرند.بهتر است قبل از انجام بوتاکس نزد متخصصی حرفه ای بروید تا از نتیجه کار راضی باشید.

سوالات متداول درباره بوتاکس لب:

وضعیت عضلات لب در صورت قطع بوتاکس چگونه می‌شود؟

در صورت قطع عمل بوتاکس، لب ها دچار افتادگی نمی شوند و بحالت قبل از تزریق بوتاکس در می‌آیند زیرا تاثیرات بوتاکس برای مدت زمان محدودی دارای ماندگاری است و بعد از مدتی تاثیرات آن از بین می‌رود.

آیا با از بین رفتن اثر بوتاکس، عضلات صورت یا لب‌ها دچار افتادگی می‌شوند؟

عمل بوتاکس کاملا موقتی بوده و پس از اینکه آثار آن از بین برود، عضلات صورت به حالت اولیه خود (حالت قبل از تزریق بوتاکس )بازمی‌گردند. معمولا، بسیاری از افراد بر این باورند که با از بین رفتن آثار بوتاکس عضلات آن‌ها دچار افتادگی شده و از ترس این موضوع هرگز به کلینیک‌های زیبایی مراجعه نمی‌کنند. باید بگوییم که این باور اشتباه است جای هیچ نگرانی نیست و می‌توانید با خیال آسوده این عمل زیبایی را انجام دهید.

تزریق بوتاکس چگونه باعث برجستگی لب بالایی می‌شود؟

متخصص پوست یا جراح پلاستیک، چند واحد بوتاکس را به قسمت بالای لب بالا تزریق می‌کند وقتی عضلات شل شوند، لب به سمت بالا حرکت می‌کند با این کار طول لب فوقانی افزایش پیدا می‌کند، و بدون اضافه شدن حجم، بزرگتر می‌شود.

آیا عمل بوتاکس لب موثر می‌باشد؟

برای فهمیدن این موضوع ناحیه مورد نظر برای تزریق بوتاکس با توجه به شرایط سنی و نوع پوست طی یک جلسه مشاوره توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار می‌گیرد.

4/5 - (20 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *