لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
عوارض بوتاکس لب چیست

عوارض بوتاکس لب چیست؟

برجسته کردن لب یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی پلاستیک است که به زنان کمک می کند تا لب‌های با ظاهری حجیم و پرتر داشته باشند. در حالی که تزریق فیلر پوستی (با استفاده از اسید هیالورونیک) یک روش رایج برای تقویت لب است،اما تزریق بوتاکس به عنوان یکی دیگر از گزینه های درمانی کم تهاجمی شناخته شده است.همانطور که میدانید بوتاکس لب نیز همانند عمل های جراحی پزشکی دیگر عوارضی نیز به دنبال خواهد داشت در این مقاله ما می خواهیم برای شما عوارض بوتاکس لب را به طور کامل شرح دهیم.  
اما چه عوارضی از تزریق لب می توانید داشته باشید؟ انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) بوتاکس لب را بی خطر و خطر کمتری را با عوارض جانبی موقتی مانند سردرد، حالت تهوع، کبودی و ضعف موقت صورت که به مرور زمان از بین می‌رود، می‌داند.

عوارض تزریق بوتاکس لب

عوارض تزریق بوتاکس لب
عوارض تزریق بوتاکس لب

بوتاکس نوعی روش غیر تهاجمی از عمل زیبایی است که تا زمانی که تحت نظارت متخصص زیبایی انجام شود، هیچ عارضه جانبی عمده ای نخواهد داشت.
در بیشتر موارد، این روش در حدود 20 دقیقه انجام می شود و بیماران ممکن است بلافاصله پس از درمان به فعالیت های معمول خود بازگردند و ادامه دهند. اما مانند تمام تزریقات، ناراحتی و درد خفیف ممکن است به دلیل تماس سوزن با پوست لب ایجاد شود. سایر عوارض جانبی جزئی و عوارض ناشی از تزریق عبارتند از:

1. کبودی و تورم در محل تزریق

از عوارض بوتاکس لب میتوان به تورم صورت اشاره کرد که یک واکنش طبیعی بدن پس از تقریباً هر جراحی است، به ویژه برای عمل های زیبایی بوتاکس و پرکننده های لب. این عارضه بیشتر به دلیل آسیب در بافت هنگام تزریق سم بوتولینوم رخ می دهد و ممکن است طول بکشد تا بدن سلول های جدید در ناحیه متورم لب تشکیل دهد.
برخی از رگ های خونی در لب ها نیز ممکن است سوراخ شوند که می تواند باعث قرمزی و کبودی شود که خود این امر نیز باعث ایجاد عوارض بوتاکس لب میشود. اما نکته خوب این است که بدن دارای خواص درمانی طبیعی است و رگ ها به راحتی ترمیم می شوند، بنابراین دلیلی برای نگرانی زیاد وجود ندارد. در ادامه یک جدول زمان بندی برای ارائه یک نمای کلی روشن از مدت زمانی که می تواند طول بکشد آورده ایم:
روز 1 – پس از یک عمل، لب ها ممکن است سفت و حساس شوند. این امر یک واکنش متداول به عمل جراحی است و می‌توان آن را با استفاده از کیسه یخ در محل تزریق پرکننده لب برطرف کرد.
روز 2 – درد در محل تزریق بوتاکس شروع به کاهش می کند.
روز پنجم – این زمانی است که عوارض جانبی عمدتاً ناپدید شده اند و نتایج مطلوب تزریق شروع به نشان دادن می کند.
روز 7 تا 14 – تا این زمان، لب ها به عنوان یک اثر موفقیت آمیز درمان بوتاکس لب، به طور کامل حجم و شکل خود را بازیابی کرده اند. اگر هنوز کبودی یا توده وجود دارد، میتوانید مستقیماً لب ها را ماساژ دهید.

2. بی حسی در لب

بی حسی نیز یکی دیگر از عوارض بوتاکس لب است که نشانه نوروپاتی است که در آن اعصاب نمی توانند سیگنال ها را بین لب و مغز منتقل کنند. در حین عمل، بوتاکس باعث فلج شدن عضلات ناحیه تزریق می شود. این عامل به طور موثری سیناپس های اعصاب را مسدود می کند و باعث می شود لب ها برای مدت کوتاهی احساس خود را از دست بدهند.|
در مورد برجسته کردن لب، سم بوتولینوم به طور موقت ماهیچه ها را شل می کند، بنابراین لب بالایی می تواند به سمت بالا و خارج کشیده شود تا ظاهری پرتر و برجسته تر داشته باشد. احساس بی‌حسی اغلب خود به خود از بین می‌رود، اما اگر طولانی شود، می‌توان با مصرف آنتی‌هیستامین یا ماساژ لب‌ها آن را برطرف کرد.

3. سردرد

درصد کمی از بیماران استفاده کننده از بوتاکس نیز ممکن است سردردهای خفیف و موقتی را تجربه کنند که از دیگر عوارض بوتاکس لب محسوب میشود. سردرد بیشتر به دلیل تزریق بوتاکس لب است که می تواند باعث انقباض بیش از حد برخی از عضلات صورت شود. مصرف منظم داروهای بدون نسخه و مسکن ها مانند استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) به کاهش سردردهای ناشی از بوتاکس کمک می کند.

4. حالت تهوع

اثر فلج‌کننده سم بوتولینوم می‌تواند توانایی بیمار را برای جویدن و نوشیدن از طریق نی‌ها مختل کند که این عوامل نیز از دیگر عوارض بوتاکس لب هستند. به خصوص برای افرادی که در طول عمل بوتاکس لب تحت بیهوشی قرار گرفتند، حالت تهوع می تواند یک عارضه متداول باشد زیرا منتظر می مانند تا عامل بی حس کننده قبل از غذا از بین برود. داروهای ضد استفراغ (مانند Emetrol، Nauzene و Pepto-Bismol) را می توان برای آرام کردن و تسکین احساس تهوع بعد از عمل مصرف کرد.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی بوتاکس لب چه کار باید کرد؟

در حالی که اکثر درمان‌های بوتاکس دارای مهر تأیید سازمان جهانی بهداشت هستند، اما هنوز مهم است که به خاطر داشته باشید که این درمان توسط یک سم انجام می‌شود و تجویز نادرست ممکن است باعث انتشار این ماده شیمیایی به سایر عضلات شود و عوارض جانبی نادر اما جدی را نشان دهد. این موارد در بیش از 1 درصد بیمارانی که بوتاکس های مکرر را انجام داده اند رخ می دهد اما همین ها نیز از عوارض جانبی بوتاکس لب هستند که باید به آن ها نیز توجه کنید.
تنها زمانی که سم فراتر از عضله ای که در آن اعمال می شود پراکنده شود می تواند واکنش های شدیدی ایجاد کند. به همین دلیل توصیه می شود از مالیدن یا ماساژ دادن ناحیه لب پس از تزریق برای جلوگیری از انتشار بوتاکس خودداری کنید. بیماران باید در صورت مشاهده موارد زیر به دنبال کمک فوری پزشکی باشند:

  • ضعف عضلانی
  • لکنت زبان
  • تنگی نفس
  • مشکل در بلع (دیسفاژی)
  • تاری دید یا مشکلات بینایی
  • از دست دادن کنترل مثانه
  • واکنش آلرژیک شدید


بوتاکس یک سم قوی است و برای مادران شیرده، بیماران باردار و کسانی که قصد بارداری دارند توصیه نمی شود. در حالی که هنوز هیچ مطالعه موردی در دسترس نیست، اکثر جراحان به بیماران باردار توصیه می‌کنند که احتیاط کنند و تا آنجا که ممکن است از عمل بوتاکس لب اجتناب کنند.

نکاتی برای جلوگیری از عوارض بوتاکس لب

نکاتی برای جلوگیری از عوارض بوتاکس لب

وقتی که بوتاکس برای برجسته سازی لب انجام میشود، بهترین کار را برای افزایش حجم و وضوح به لب ها دارد. در حالی که تعداد تزریق ها بسته به نتیجه مورد نظر متفاوت است، بیماران می توانند انتظار داشته باشند حدود 3 تا 6 تزریق بوتاکس در طول عمل انجام شود. اکثر درمان ها می توانند ماهیچه ها را به مدت 3 تا 6 ماه شل کنند تا زمانی که از بین بروند.یعنی انتظار میرود نتایج حاصل از بوتامس لب بنا به سبک زندگی فرد از ۳ تا ۶ ماه طول بکشد و پابرجا باشد.
درست مانند تمام جراحی‌ها، دانستن اینکه برای مراقبت‌های بعد از آن چه باید کرد، برای کاهش ناراحتی احتمالی و به حداقل رساندن عوارض جانبی مهم است. جدای از پیروی از دستورالعمل های بعد از عمل جراح، در اینجا مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

1. از کمپرس سرد استفاده کنید

احتمال تورم در اطراف ناحیه تزریق شده پس از یک عمل تزریق زیبایی بسیار زیاد است. استفاده از کمپرس یخ روی لب ها می تواند تا حد زیادی توده ها و کبودی ها را در دوران نقاهت کاهش دهد که این امر خود باعث کاهش و حتی عدم بروز عوارض بوتاکس لب می‌شود. همچنین می تواند به ماساژ ملایم کرم های آنتی بیوتیک روی محل کمک کند تا قرمزی را کاهش داده و از خطر عفونت جلوگیری کند.

2. استفاده از محلول های موضعی (ژل آرنیکا)

ژل آرنیکا یک درمان هومیوپاتی گیاهی است که درد ناحیه عمل و درد عضلات را کاهش می دهد. این گیاه از گل های گیاه آرنیکا تهیه شده است، گیاهی که در مناطق کوهستانی اروپا، آسیای شرقی، کانادا و شمال ایالات متحده یافت می شود.
در طول سال ها اعتقاد بر این بود که آرنیکا روند بهبود اکثر کبودی ها و زخم ها را تسریع می کند. به طور ایده آل قبل از عمل روی لب ها اعمال می شود زیرا آرنیکا هرگز نباید روی زخم های باز استفاده شود. گزینه دیگر مصرف مکمل های خوراکی آرنیکا چند روز قبل از درمان برای جلوگیری از کبودی است. هم محلول‌ها و هم قرص‌های موضعی بدون نسخه در اکثر داروخانه‌های زنجیره‌ای یا فروشگاه‌های مواد غذایی محلی و ارگانیک به فروش می‌رسند.

3. از انجام ورزش های شدید خودداری کنید

به بیماران تحت درمان تزریق بوتاکس لب توصیه می شود که از رفتن به باشگاه یا انجام تمرینات خانگی در عرض 24 ساعت تا 48 ساعت پس از تزریق خودداری کنند.افزایش فشار خون و ضربان قلب می تواند تورم و کبودی را بدتر کند و بهبود ناحیه تزریق لب را به تاخیر بیاندازد زیرا باعث ایجاد عوارض بوتاکس لب شود.
افراد همچنین باید از فعالیت هایی که باعث تعریق زیاد آنها می شود دوری کنند زیرا در بیشتر موارد، پاک کردن عرق می تواند به صورت و لب ها فشار وارد کند. اگر  قصد انجام یک ورزش سبک داشته باشید، پیاده روی های سبک ممکن است تا زمانی که بوتاکس جا بیفتد کافی باشد. تغییر حالت های صورت مانند اخم کردن و لبخند زدن نیز می توانند معجزه کنند تا تأثیرات بوتاکس زودتر ظاهر شود.

4. هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس چگونه است؟

پس از دریافت فیلر پوستی تزریقی یا بوتاکس، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید و در هنگام خواب سر را روی بالش ها بالا نگه دارید.این امر برای جلوگیری از تورم و احتمالاً بهم ریختن پرکننده های پوستی مشاهده می شود.

5. هیدراته بمانید

بعد از عمل مقدار زیادی آب بنوشید اما از نی های پلاستیکی یا قابل استفاده مجدد خودداری کنید. هیدراته نگه داشتن، همراه با حفظ یک رژیم غذایی سالم، می تواند به پوست جوان تر و شاداب تر و لب های مرطوب کمک کند. همچنین از پوست مراقبت می کند و چین و چروک صورت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
همچنین باید حداقل 24 ساعت قبل و بعد از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری شود. این نوشیدنی‌ها رقیق کننده خون به طور گسترده شناخته شده ای هستند که می توانند باعث نازک شدن رگ های خونی و ایجاد کبودی و تورم در ناحیه تزریق شوند.
موارد دیگر نیز : آرایش نکنید، از مناطق با دمای بالا اجتناب کنید، داروها و مکمل ها مصرف کنید هستند.

مطلب پایانی عوارض بوتاکس لب

برای این که یک تزریق مناسب داشته باشید و از نتایج آن لذت ببرید باید حتما مواردی که در این مقاله ذکر شد را به خوبی انجام دهید تا دچار عوارض بوتاکس لب نشود.همچنین اگر درچار هر یک از این عارضه ها شدید جای نگرانی نیست زیرا هر کدام از آن ها زمان مشخص برای از بین رفتن دارند.در موارد حادتر نیز میتوانید با کلینیک ما تماس حاصل کنید تا مشاورین متخصص و خبره شما را راهنمایی کنند.

پرسش و پاسخ درباره عوارض بوتاکس لب:

بوتاکس لب چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

با بالا رفتن سن، لب‌های ما فرم و شکل خود را از دست می‌دهند. مرزهای آنها ممکن است نامشخص شود، کمان کوپید شکل خود را از دست بدهد، حجم آن کاهش یابد و تقارن از بین برود. تزریق بوتاکس لب راه حلی برای هر یک از این مشکلات است و به مشتریان لب های پر و خوش فرمی را می دهد که می خواهند.

آیا بوتاکس لب دائمی هستند؟

مانند بسیاری از درمان های زیبایی، بوتاکس لب نیز دائمی نیستند و به طور طبیعی در بدن از بین می‌روند، اما می توانند از ۳ تا ۶ ماه موثر باقی بمانند.

اگر بخواهم می توانم رویه را معکوس کنم؟

در موارد نادری که افراد از نتایج ناراضی هستند، شما باید صبر کنید تا تاثیر بوتاکس ازبین برود.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *