لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
قبل از بوتاکس چه باید کرد؟ مراقبت های قبل از بوتاکس

قبل از بوتاکس چه باید کرد؟ مراقبت های قبل از بوتاکس

قبل از بوتاکس چه باید کرد؟ هم قبل و هم بعد از انجام هر نوع روشی، برای اطمینان از موفقیت آن باید مراقبت های لازم را انجام دهید. همین امر در مورد تزریقات ضد چروک نیز صدق می کند که معمولاً بوتاکس نامیده می شود. انجام تزریق بوتاکس با کی جراحی بزرگ فاصله دارد. با این حال، همچنان مهم است که هر کاری که می توانید برای کمک به، به حداقل رساندن خطر عفونت یا هر گونه عوارض جانبی و عارضه های احتمالی انجام دهید.در این مقاله قصد داریم تا مراقبت های قبل از بوتاکس را برای شما بگویم تا پس از انجام این درمان بهترین نتایج را دریافت کنید.

قبل از بوتاکس چه باید کرد؟ مراقبت های قبل از بوتاکس

مقدمه مراقبت قبل از بوتاکس

 ما از همه چیزهایی که در مورد مراقبت های قبل و بعد از بوتاکس انجام می شود آگاه هستیم. برخی کارها وجود دارد که باید قبل از انجام درمان و پس از انجام تزریق بوتاکس انجام دهید، بنابراین برای اطمینان از موفقیت خود باید از کدام روش‌ها پیروی کنید؟

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم یا بوتاکس به طور گسترده ای در پزشکی زیبایی برای کمک به پیشگیری و اصلاح خطوط و چین و چروک های صورت استفاده می شود. همچنین برای درمان چندین بیماری پزشکی مانند فلج مغزی و هیپرهیدروزیس(تعریق بیش از حد) استفاده می شود. این وضعیت که به عنوان تعریق بیش از حد نیز شناخته می شود، می تواند برای بسیاری از کسانی که با فعالیت های عادی روزانه، از جمله تماس فیزیکی و ورزش دست و پنجه نرم می کنند، باعث خجالت شود.

بوتاکس یک پروتئین تصفیه شده است که توسط باکتری کلستریدیم تولید می شود. مقادیر کم می توانند چین و چروک های پویا را آرام کرده و پوست را صاف کنند. درمان‌های بوتاکس معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و یک عمل زیبایی ایمن و مؤثر با حداقل عوارض جانبی و زمان بهبودی است.

مراقبت های قبل از بوتاکس کدام اند؟ قبل از بوتاکس چه نکاتی را باید در نظر بگیرید؟

قبل از رزرو وقت تزریق بوتاکس خود، برای اطمینان از بهترین نتایج، باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

مراقبت های قبل از بوتاکس
 • حداقل 24 ساعت قبل از درمان از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید (الکل ممکن است خون را رقیق کند و خطر کبودی را افزایش دهد).
 • در صورت امکان به مدت 2 هفته قبل از درمان از مصرف داروهای ضد التهاب ، رقیق کننده خون خودداری کنید. داروها و مکمل‌هایی مانند آسپرین، ویتامین E، جینکو بیلوبا، جینسینگ، خارمرغ، مکمل‌های امگا 3 ، روغن ماهی، ایبوپروفن، موترین، ادویل، آلو و سایر NSAID ها اثر رقیق کنندگی خون دارند و می‌توانند خطر کبودی و کبودی را افزایش دهند.
 • تورم بعد از تزریق: قرار ملاقات بوتاکس خود را حداقل 2 هفته قبل از رویداد خاصی که ممکن است در آن شرکت کنید، مانند عروسی یا تعطیلات، برنامه ریزی کنید. نتایج حاصل از تزریق پرکننده پوست و بوتاکس تقریباً 4 تا 7 روز طول می کشد تا ظاهر شود. همچنین کبودی و تورم ممکن است در آن دوره زمانی آشکار باشد. 
 • Retin-A را 2 روز قبل و 2 روز بعد از درمان قطع کنید.
 • اگر جوش، تبخال یا لک در ناحیه مورد نظر دارید، حتیالامکان بگزارید اول آنها درمان شوند سوس به بوتاکس بپردازید.
 • اگر سابقه تبخال دارید، لطفاً به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است قبل از درمان ، برای شما از یک داروی ضد ویروسی استفاده کند.
 • قبل از عمل حتما یک صبحانه خوب شامل غذا و نوشیدنی میل کنید. این کار باعث کاهش احتمال ضعف در طول درمان می شود.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید کاندیدای درمان بوتاکس نیستید.
 • از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ادویل، موترین، نوپرین، آلو، سلبرکس، روغن ماهی، جینکو بیلوبا، خار مریم و دوزهای بالای ویتامین E اجتناب کنید. 10 روز قبل از عمل، زیرا ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی و کبودی در محل(های) درمان شود. مصرف مولتی ویتامین و Tylenol معمولی مجاز است (اگر منع مصرف نداشته باشد).
 • از اپیلاسیون، سفید کردن، موچین کردن، یا استفاده از کرم‌های موبر در ناحیه (های) مورد درمان خودداری کنید.
 • اگر نگرانی در مورد ناراحتی دارید، 1 ساعت قبل از قرار ملاقات، Tylenol (اگر منع مصرف ندارید) مصرف کنید تا به رفع ناراحتی شما کمک کند.
 • اگر سابقه هرپس سیمپلکس (زخم سرد) روی صورت خود دارید، حتماً یک هفته قبل از ویزیت، پزشک را که قرار ملاقات خود را با آن گرفته اید، مطلع کنید. این به ما فرصت کافی برای تجویز دارو برای جلوگیری از شیوع بیماری می دهد.
 • درمان آفتاب سوختگی پوست سخت است، بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • همیشه پزشک خود را از تمام داروها، از جمله مکمل هایی که ممکن است مصرف کنید و همچنین سابقه پزشکی خود مطلع کنید.

موارد احتیاط در جهت رعایت مراقبت قبل از بوتاکس

اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید، کاندیدای بوتاکس در نظر گرفته نمی شوید:

 • میاستنی گراویس
 • آلرژی به سم بوتولینوم
 • اختلال عصبی عضلانی
 • باردار یا شیرده
 • آلرژی به آلبومین انسانی
 • فیلرهای پوستی

حداقل از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن، ادویل، موترین، نوپرین، آلو، سلبرکس، روغن ماهی، جینکو بیلوبا، خار مریم و دوزهای بالای ویتامین E خودداری کنید. 7-10 روز قبل از قرار ملاقات، مگر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشد.
برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی که ممکن است تجربه کنید، می توانید تایلنول (اگر منع مصرف ندارید) را یک ساعت قبل از قرار ملاقات مصرف کنید. اگر نگرانی در مورد ناراحتی دارید.
اگر از داروهای رقیق کننده خون با نسخه مانند کومادین یا پلاویکس استفاده می کنید، باید با پزشک تجویز کننده مشورت کنید تا ببینید آیا می توانید این داروها را به مدت 7 تا 10 روز قبل از ویزیت و حداقل 2 روز پس از انجام عمل قطع کنید.
با چهره ای تمیز و بدون آرایش برای عمل خود آماده شوید. یعنی بدون آرایش یا مرطوب کننده
کبودی و تورم در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس ممکن است بدتر شود. تا پایان روز بعد از تزریق از ورزش کردن خودداری کنید. همچنین در این مدت از رفتن به رویدادهای خاص خودداری کنید.

حرفه ای های پزشکی را انتخاب کنید

مراقبت قبل از بوتاکس

مهم است که تیمی از متخصصان حرفه ای را انتخاب کنید که بسیار آموزش دیده و با تجربه هستند، از پزشکان گرفته تا پرستاران زیبایی. اعضای تیم کلینیک زیبایی پوست دارای چندین سال تجربه و همچنین دانش و مهارت گسترده در مورد روش های تزریقی هستند. این بدان معنی است که آنها نه تنها می توانند شما را در مورد بهترین درمان راهنمایی کنند، بلکه نتایجی را که به دنبال آن هستید نیز به شما ارائه می دهند.

بهترین مرکز بوتاکس در غرب تهران کجاست؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

به دنبال تزریق با هزینه کم نباشد

هزینه بوتاکس صورت کم باید آخرین گزینه ای باشد که به ذهنتان می‌رسد زیرا بوتاکس عمل بسیار مهم و حساسی است و نباید صرفا بخاطر هزینه کم به هر کلینیکی مراجعه کرد . در بهترین حالت، شما یک دوز رقیق شده از محصول را دریافت می کنید. در حالت بدتر، ممکن است در وهله اول محصول مناسب را دریافت نکنید. علاوه بر این، کیفیت بوتاکس ممکن است به خطر بیفتد، به این معنی که ماده تزریقی ممکن است ایمن نباشد.

واقع بین باشید

نکته دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، اهمیت مدیریت انتظارات خود در مورد تعداد جلسات یا نگهداری که مایل به انجام آن هستید است. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید چهره‌تان همیشه روشن و شاداب به نظر برسد، ممکن است بخواهید سالی چند بار این روش را انجام دهید. اگر می خواهید ظاهر چین و چروک ها و خطوط ریز را بهبود بخشید و این ظاهر را حفظ کنید، حدود پنج یا شش بار در سال ممکن است بهترین گزینه باشد. از اهداف کلی خود آگاه باشید، و ما می‌توانیم در مورد طرحی با شما بحث کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که به این اهداف می‌رسید.

قبل از بوتاکس چه داروهایی باید مصرف کرد؟ قبل از بوتاکس چی نخوریم؟

پزشک شما هر آنچه را که لازم است در مورد درمان خود بدانید به شما خواهد گفت، بنابراین در پرسیدن هر گونه سوالی که ممکن است دارید تردید نکنید و مراقبت های ضروری تجویز شده را دنبال کنید.
با این حال، ما همچنین درک می کنیم که ممکن است بخواهید با تحقیق در مورد مراقبت های معمولی که باید انجام دهید، آماده شدن برای درمان خود را شروع کنید! توصیه های قبل از مراقبت ساده است:

 • بسیار مهم است که حداقل 24 ساعت قبل از تزریق بوتاکس الکل مصرف نکنید، زیرا این ماده می تواند خون را رقیق کرده و احتمال کبودی را افزایش دهد.
 • همچنین باید از مصرف داروهایی مانند رقیق کننده های خون یا ضد التهاب خودداری کنید.
 • به همین ترتیب، از تراشیدن ناحیه‌ای که بوتاکس دریافت می‌کند (چه با موم، لیزر یا کرم)، و همچنین از محصولات دارای مواد ضد پیری مانند رتینول، گلایسیال‌اکسی‌آکسید، گلایسی‌الدیکال، خودداری کنید.
 • علاوه بر این، روز عمل به هیچ عنوان آرایش نکنید و خوب غذا بخورید، در غیر این صورت ممکن است در طول درمان احساس ناخوشایندی داشته باشید.

بهترین نکات مراقبت بوتاکس صورت قبل و بعد

مراقبت بعد از بوتاکس به همان اندازه مهم است، که مراقبت های قبل از بوتاکس مهم است، به عنوان مراقبت های اولیه، مطمئن شوید که همه کارها را درست انجام می دهید و در مورد آن با پزشک خود صحبت می کنید.

مراقبت بعد از بوتاکس
 • برخی از رایج‌ترین نکات مراقبت‌های پس از بوتاکس شامل این واقعیت است که نمی‌خواهید به هیچ وجه ناحیه آسیب‌دیده را دست‌کم 24 ساعت لمس کنید، ماساژ دهید یا مالش دهید تا از آسیب‌دیدگی دیگر جلوگیری شود.
 • علاوه بر این، از انجام فعالیت های ورزشی سنگین نیز خودداری کنید و حداقل چهار ساعت پس از عمل دراز نکشید تا بوتاکس به مناطق دیگر منتقل نشود.
 • همچنین حداقل 24 ساعت پس از عمل، تحت درمان های دیگری مانند میکرودرم ابریژن، پوست صورت و لایه برداری شیمیایی قرار ندهید.
 • دور از آفتاب ماندن برای مدتی نیز ایده خوبی است، حداقل تا زمانی که قرمزی یا تورم از بین برود.
 • یک بسته یا ژل سرد می تواند به شما در کاهش تورم و به حداقل رساندن کبودی کمک کند، اما مهم است که از فشار، حتی پس از چند روز، برای اطمینان از موفقیت بوتاکس اجتناب کنید.
 • برای هر گونه نگرانی در مورد بوتاکس پس از مراقبت مشاورین خبره ما تماس بگیرید.

معمول است که نتایج درمان تا حدود دو هفته طول بکشد تا اثر کامل را داشته باشد، بنابراین صبر کنید تا این زمان بگذرد قبل از ارزیابی اینکه آیا راضی هستید یا خیر. در صورت داشتن هرگونه سوال،در مورد مراقبت‌های قبل از بوتاکس، با ما صحبت کنید. ما همچنین درمان های دیگری را برای سفت کردن پوست  و همچنین درمان های ضد چین و چروک ارائه می دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمام درمان های غیر جراحی و درمان های جراحی، امروز با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره قبل از بوتاکس چه باید کرد:

کدام نواحی را می توان با بوتاکس درمان کرد؟

برای کاربردهای آرایشی، از بوتاکس می توان برای رفع خطوط و چین و چروک پیشانی و ناحیه چشم (پای کلاغ) و همچنین خطوط لب استفاده کرد. همچنین ممکن است برای نرم کردن گودی چانه یا ماهیچه های فک برای ایجاد ظاهری باریک تر تزریق شود.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس یک نوروتوکسین (شکلی از سم بوتولینوم نوع A) است که با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف به نواحی درمانی مورد نظر تزریق می شود. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال‌های عصبی عمل می‌کند تا از انقباض عضلات در نواحی خاصی از صورت جلوگیری کند و به پوست اجازه می‌دهد صاف و بدون چروک بماند.

آیا عوارض جانبی جانبی برای تزریق بوتاکس وجود دارد؟

مانند هر روش دیگری، چه پزشکی و چه زیبایی، همیشه خطر عوارض جانبی وجود دارد. برخی از بیماران ممکن است کبودی، تورم، قرمزی یا حساسیت در اطراف محل تزریق را تجربه کنند.

4.4/5 - (8 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *