لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
مزوبوتاکس

مزوبوتاکس

اگر خطوط ظریف، چین و چروک زیر چشم یا سایر مشکلات پوستی داشته باشید، ممکن است به دنبال راه هایی برای بهبود ظاهر خود و داشتن پوستی تقریبا بی عیب و نقص باشید. چندین تکنیک پوستی می تواند پوست شما را جوان کند. اما اگر به دنبال روشی با حداقل تهاجم هستید، ممکن است کاندید مناسبی برای مزوبوتاکس باشید که میکروبوتاکس نیز نامیده می شود. در اینجا آنچه شما باید در مورد مزوبوتاکس بدانید، از جمله تفاوت آن با تزریق بوتاکس معمولی و آنچه می توانید قبل، در طول و بعد از درمان انتظار داشته باشید، آورده شده است.

مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس چیست

مزوبوتاکس یک روش زیبایی است که می تواند خطوط و چین و چروک ها را کاهش دهد و در نتیجه پوستی صاف و جوان تر برای شما ایجاد کند. این تکنیک همچنین می تواند اندازه منافذ و تولید چربی پوست را کاهش دهد و تعریق صورت را کاهش دهد. در این روش از سم بوتولینوم رقیق شده همراه با ترکیبی از مواد احیا کننده استفاده می شود. موادی شامل انواع ویتامین ها، مواد معدنی و هیالورونیک اسید است. در واقع این روش را می توان ترکیبی از روش بوتاکس و مزوتراپی دانست.

نقاط تزریق مزوبوتاکس

در مزوبوتاکس، سم بوتولینوم رقیق شده به صورت بسیار سطحی در پوست به مقدار کم معمولاً در ناحیه T صورت تزریق می شود. مزوبوتاکس به طور کلی برای چین و چروک ها و خطوط ریز نزدیک به ناحیه چشم یا برای آرامش پوست استفاده می شود. این روش جلوه بسیار تازه ای به پوست شما می دهد و یک روش بسیار ساده و بدون نیاز به توقف در حین تزریق است.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در چیست؟
بوتاکس و مزو بوتاکس از نوروتوکسین مشابه اما با روش تزریق متفاوت استفاده می کنند. در هر دو این روش ها از سم بوتولینوم استفاده می شود ولی در مزوبوتاکس این سم رقیق شده است.
در روش بوتاکس سنتی، پزشکان بوتاکس را به لایه عضلانی تزریق می کنند. اما مزوبوتاکس به عضله تزریق نمی شود. بلکه به سطح عمیق‌تری از پوست یا درم تزریق می‌شود و در نتیجه موجب صافی فوری پوست صورت، منافذ کوچکتر و کاهش تعریق می شود.
در مزوبوتاکس از یک میکروسوزن و مقدار کمی بوتاکس رقیق شده استفاده می کند؛ به اینصورت ماده بوتاکس در یک توزیع گسترده تر در سراسر صورت شما، معمولا در ناحیه T تزریق می شود.

چه کسی کاندیدای مناسب برای مزوبوتاکس است؟

قبل از انجام این روش، پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می کند تا مشخص کند که آیا شما کاندید مناسبی هستید یا خیر. این که آیا می خواهید از شر خطوط و چین و چروک خلاص شوید، تعریق صورت را کاهش دهید یا منافذ خود را کوچک کنید، با یک پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا کاندیدای خوبی برای این روش هستید یا خیر.

اگر تزریق بوتاکس منظم و بدون عارضه داشته اید، احتمالاً با مزوبوتاکس مشکلی ندارید. اما اگر در گذشته واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته‌اید، نباید مزوبوتاکس را انجام دهید، زیرا ممکن است واکنش مشابهی را تجربه کنید.

همچنین، اگر به لیدوکائین، یک عامل بی حس کننده، حساسیت دارید، نباید مزوبوتاکس مصرف کنید.

مزوبوتاکس برای افرادی که بیماری‌های عصبی عضلانی دارند، مانند آتروفی عضلانی نخاعی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) توصیه نمی‌شود. همچنین اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، نباید مزوبوتاکس دریافت کنید.

کاندیدای مناسب برای مزوبوتاکس

اما هر کسی که نگرانی های زیر را داشته باشد، کاندیدای خوبی برای درمان مزوبوتاکس است:

 • از بین بردن خطوط و چین های ریز اطراف چشم (درمان با هر روش دیگری بسیار دشوار است)
 • از بین بردن خطوط و چین های ریز در اطراف دهان (مقدار بسیار رقیق و مقدار بسیار کم تزریق می شود)
 • از بین بردن فرورفتگی و چین خوردگی چانه
 • کاهش چین های گردن
 • ایجاد اثر آرامش بخش کلی برای پوست

چه ناحیه هایی از بدن را می توان با مزوبوتاکس درمان کرد؟

چین و چروک های ظریف روی پیشانی، چین و چروک زیر چشم، چین های بینی، کاهش زاویه دهان، چروک های روی گردن، دکلته و دست را می تواند با تزریق مزوبوتاکس به طور موثری کاهش داد.

مزوبوتاکس زیر چشم

حتما شنیده اید که آسیب پذیرترین ناحیه صورت، اطراف چشم است. با ظاهر شدن اولین نشانه های پیری، متوجه خطوط کوچکی می شویم که به تدریج ناحیه زیر چشم ما را می پوشاند. زنانی که حالات چهره فعال دارند معمولاً اولین خطوط دور چشم خود را خیلی زود می بینند. روش های زیبایی زیادی برای کاهش خطوط اطراف چشم وجود دارد، اما یکی از موثرترین روش ها مزوبوتاکس برای ناحیه زیر چشم است. برخلاف بوتاکس، غلظت ماده فعال در این روش کمتر است، بنابراین این روش ظریف تر است. همان چیزی که پوست نازک زیر چشم ما به آن نیاز دارد!

درمان مزوبوتاکس زیر چشم موجب شروع فرآیندهای بازسازی، بازگرداندن فرآیندهای متابولیک طبیعی در پوست، صاف کردن پوست، از بین بردن چین و چروک های کوچک و “پنجه غازی اطراف چشم”، سفت کردن ناحیه زیر چشم و ایجاد حالت ارتجاعی در پوست می شود. پس از انجام این روش، خطوط کوچک به طور کامل ناپدید می شوند در حالی که چین و چروک ها کمتر به چشم می آیند. در همان زمان حالات چهره حفظ می شود.

درمان مزوبوتاکس چگونه انجام می شود؟

ابتدا پاکسازی صورت با مقداری محلول ضد عفونی کننده و استفاده از کرم بی حس کننده موضعی به مدت 30 دقیقه قبل از عمل انجام می شود. پزشک در ابتدا نقاطی را که می خواهد مزوبوتاکس انجام بدهد؛ مشخص می کند. از سرنگ بسیار ریز یا حتی سرنگ انسولین استفاده می شود و خیلی سطحی در لایه پوستی تزریق انجام می شود به صورتی که برآمدگی که به آن اصطلاحا پاپول درمی می گویند ایجاد می شود. پاپول به مدت 30 دقیقه قابل مشاهده است و سپس ناپدید می شود. این روش خیلی وقت گیر نیست؛ به سادگی انجام می شود و درد و ناراحتی کمی برای بیمار دارد.

مراقبت های قبل از درمان مزوبوتاکس

مراقبت های قبل از درمان مزوبوتاکس
 • برای جلوگیری از کبودی، حدود 3 تا 7 روز قبل از درمان از مصرف رقیق کننده های خون خودداری کنید. رقیق کننده های خون عبارتند از ایبوپروفن، آسپرین، روغن ماهی و مکمل های ویتامین E.
 • قبل از درمان از محصولات ضد پیری مانند محصولات حاوی گلیکولیک اسید و رتینول استفاده نکنید.
 • الکل همچنین رقیق کننده خون است، بنابراین 24 ساعت قبل از درمان از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • صورت خود را به طور معمول در روز درمان تمیز کنید، اما آرایش نکنید.

مراقبت های بعد از درمان مزوبوتاکس

یکی از مزایای مزوبوتاکس این است که نیازی به طی دوران نقاهت ندارد. پس از انجام عمل، می توانید بیشتر فعالیت های روزمره را از سر بگیرید. پوست کمی قرمز به نظر می‌رسد و لکه‌های کمی قابل مشاهده است، اما همه آن‌ها خود به خود از بین می روند. پوست بعد از 1 تا 2 روز سفت تر و شاداب تر به نظر می رسد.

مراقبت های بعد از درمان مزوبوتاکس

در اینجا اقدامات احتیاطی وجود دارد که باید بعد از انجام این روش انجام دهید:

 • حداقل 2 ساعت پس از عمل در حالت عمودی بمانید. دراز نکشید یا خم نشوید.
 • حداقل 24 ساعت پس از درمان از فعالیت های بدنی مانند ورزش خودداری کنید.
 • حداقل 24 ساعت پس از درمان از انجام آرایش یا استفاده از سایر محصولات آرایشی صورت خودداری کنید.
 • حداقل 24 ساعت پس از درمان از مصرف ایبوپروفن، آسپرین، مکمل های ویتامین E یا روغن ماهی خودداری کنید.

ماندگاری مزوبوتاکس

مشابه بوتاکس سنتی، درمان های مزوبوتاکس دائمی نیستند. پوست شما پس از 3 تا 6 ماه به تدریج به حالت عادی باز می گردد، در این مرحله در صورت تمایل باید درمان ها را تکرار کنید.

چند جلسه درمان مزوبوتاکس لازم است؟

معمولاً بسته به شدت عارضه پوستی یک دوره 6 جلسه ای هر 2 تا 4 هفته یکبار و سپس هر 6 تا 12 ماه یکبار بسته به مشکل و میزان آسیب نور خورشید که بیمار در این دوره متحمل می شود، برای حصول نتایج خوب و حفظ ماندگاری اثرات درمان، نیاز است.

هزینه مزوبوتاکس چقدر است؟

به خاطر داشته باشید که در حالی که مزوبوتاکس می تواند ظاهر شما را جوان کند و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، این روش به عنوان یک عمل زیبایی محسوب می شود، بنابراین بیمه پزشکی معمولا هزینه را پوشش نمی دهد. هزینه مزوبوتاکس از کلینیکی به کلینیک دیگر و پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است.
به طور کلی یک جلسه مزوبوتاکس به ازای هر واحد ماده استفاده شده قیمت گذاری می شود، هزینه مزوبوتاکس به هدف بیمار، مساحت ناحیه تحت درمان و مقدار واحد مورد نیاز شما بستگی دارد، بهتر است با شرکت در یک جلسه مشاوره و تعیین میزان سی سی مورد نیاز و ناحیه مورد نیاز درمان، قیمت هر جلسه مزوبوتاکس را از کلینیک جویا شوید.

عوارض مزوبوتاکس

مزوبوتاکس بی خطر است، اما اگر به مواد تشکیل دهنده تزریق حساسیت داشته باشید، خطر واکنش وجود دارد.

علائم واکنش آلرژیک عبارتند از تورم، تاول های ریز، خارش. قرمزی خفیف بعد از عمل طبیعی است. قرمزی موقتی است و معمولا در عرض یک ساعت بهبود می یابد. اگر بعد از درمان همچنان قرمزی، کبودی یا تورم را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

جمع بندی مزو بوتاکس

مزوبوتاکس در واقع ترکیبی از سم بوتولینوم رقیق شده در مواد احیا کننده پوست است، موادی مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسید هیالورونیک. مزوبوتاکس یک روش نسبتاً ساده است که پزشک می تواند در حدود 30 دقیقه آن را انجام دهد. این کار جز روش های کم تهاجمی و ایمن محسوب می شود و احتمالاً از نتایج فوری آن لذت خواهید برد. برای کاهش چین و چروک های پوست، کاهش منافذ پوست و کاهش تعریق از مزوبوتاکس استفاده می شود. تفاوت عمده مزوبوتاکس با بوتاکس در تکنیک تزریق است، به طوری که مزوبوتاکس در پوست و بوتاکس در عضله تزریق می شود. به همین نسبت مزوبوتاکس برای چین های ظریف تر صورت مناسب تر است ولی مزیت بارز آن عدم ایجاد اختلال در حالت های چهره است.

توصیه می کنیم برای تزریق مزوبوتاکس به مراکز معتبر که دارای کادر تخصصی و ماهر هستید مراجعه کنید که کم ترین عوارض ممکن را تجربه کنید.

پرسش های متداول درباره مزو بوتاکس:

برای رفع چین و چروک زیر چشم از مزوبوتاکس استفاده کنم یا بوتاکس؟

برای تصمیم گیری در مورد روش های زیبایی برای جوانسازی صورت، بسیاری از مردان و زنان نمی دانند چه چیزی را انتخاب کنند - بوتاکس یا مزوبوتاکس. اگر چین و چروک ها اخیرا ایجاد شده و سطحی هستند، بهتر است مزوبوتاکس را برای ناحیه زیر چشم انتخاب کنید. از سوی دیگر، بوتاکس با تغییرات جدی مرتبط با افزایش سن مقابله خواهد کرد.
همچنین باید در نظر داشت که پس از مزوبوتاکس، حرکات صورت مختل نمی شود، در حالی که بوتاکس می تواند اندکی بر حالات چهره تأثیر بگذارد. علاوه بر این، اثر تزریق بوتاکس طولانی تر است.

آیا می توان مزوبوتاکس را با روش های دیگر ترکیب کرد؟

ترکیب درمانی با بوتاکس برای چین و چروک های عمیق تر روی پیشانی و پنجه غازی ایده خوبی است. همین طور می توان آن را با لایه برداری شیمیایی یا درما ابریژن نیز ترکیب کرد.

آیا تزریق مزوبوتاکس دردناک است؟

درمان دردناک نیست، زیرا ناحیه تحت درمان قبل از درمان با کرم بی حس کننده پوشانده می شود. می توان پوست را پس از درمان با کمپرس یخ خنک کرد.

5/5 - (2 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *