لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
تفاوت بوتاکس و مزو بوتاکس چیست

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

به راحتی می توان درک کرد که چرا بسیاری از پزشکان و بیماران به سم بوتولینوم یا بوتاکس برای صاف کردن چین و چروک ها اعتماد می کنند. جدا از ایمن و موثر بودن آن (با پشتوانه سالها تحقیق و تایید FDA ایالات متحده در سه زمینه)، نوروتوکسین همچنین می تواند ظاهری شاداب به شما بدهد و حتی عزت نفس شما را افزایش دهد. به طور معمول، بوتاکس برای تضعیف عضلات صورت و صاف کردن چین و چروک ها به عضلات تزریق می شود. با این حال، می توان آن را به صورت سطحی در روشی به نام مزوبوتاکس تزریق کرد. هدف از این تکنیک صاف کردن کامل چین و چروک ها نیست، بلکه به پوست ظاهری شاداب و درخشان می دهد. ممکن است برای بعضی از افراد انتخاب بین این دو روش سوال برانگیز باشد؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس را شرح دهیم، پس با ما همراه باشید.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس چیست؟

هر دو این روش ها برای کاهش چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهر جوان تر انجام می شوند ولی سه تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس که باعث ایجاد فرق عمده بین این دو روش می شود را در ادامه ذکر کرده ایم:

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس چیست
 1. ترکیبات تشکیل دهنده

ترکیب اصلی در هر دو این روش ها سم بوتولینوم است اما تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در غلظت این ماده است. در مزوبوتاکس از سم بوتولینوم رقیق شده استفاده می شود. از طرفی در بوتاکس فقط همین ماده موجود است در حالی که در مزوبوتاکس از ترکیبات دیگری مانند ویتامین ها، مواد معدنی و اسید هیالورونیک نیز استفاده شده است. این ترکیبات احیا کننده پوست به جوانسازی و شادابی پوست نیز کمک شایانی می کنند. در مزوبوتاکس نیز دوزهای کمتری از نوروتوکسین سم بوتولینوم نسبت به بوتاکس سنتی تزریق می شود.

 • تکنیک تزریق

اصلی ترین تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در تکنیک تزریق است؛ بوتاکس به لایه عمقی تری و در عضله تزریق می شود در حالی که مزوبوتاکس در لایه پوست و به صورت سطحی تزریق می شود. نکته دیگر معمولا بوتاکس در نواحی خاصی تزریق می شود ولی مزوبوتاکس می تواند در نواحی گسترده تری تزریق شود. از طرف دیگر در طول درمان مزوبوتاکس می توان از سوزن های بسیار ظریف یا از میکرونیدلینگ برای تزریق نوروتوکسین و کوکتل ضد پیری استفاده کرد.

 • شدت اثرگذاری

در طول درمان بوتاکس، نورومدولاتور مستقیماً به ماهیچه ها تزریق می شود تا توانایی عضلات برای انقباض کنترل شود. این کار موجب می شود که بوتاکس برای درمان چین و چروک های عمیق تر و پویا تر مناسب باشد. همین طور موجب جلوگیری از ایجاد خطوط و چین و چروک های پویا جدید می شود. اما مزوبوتاکس چون به لایه سطحی تر پوست تزریق می شود، می تواند چین و چروک های ظریف تر مانند اطراف چشم را بهبود بخشد. ترکیب مواد تشکیل دهنده و نحوه مصرف سم بوتولینیوم با دوز پایین تر، نتایج تقریباً فوری را در روش مزوبوتاکس به همراه دارد و می تواند به طور چشمگیری پوست را با کاهش اندازه منافذ، به حداقل رساندن قرمزی، صاف کردن خطوط ریز، افزایش رطوبت و کنترل تولید سبوم بهبود بخشد.

هرچند نتایج حاصل از تزریق بوتاکس می تواند کاملا طبیعی باشد ولی گاهی ممکن است ظاهر صورت به دلیل از بین رفتن حالات چهره در تزریق بوتاکس به صورت سرد و یخ زده توصیف شود، در حالی بعد از تزریق مزوبوتاکس ظاهر صورت کاملا طبیعی است و حتی جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد.

شباهت بوتاکس و مزوبوتاکس

بوتاکس و مزوبوتاکس هر دو حاوی تعدیل کننده های عصبی (معروف به نوروتوکسین ها) هستند که از سم بوتولینوم می آیند. این تعدیل کننده های عصبی آزادسازی استیل کولین را مختل می کنند، که انتقال دهنده عصبی است که عضلات را به انقباض وادار می کند.

حقایقی در مورد بوتاکس

حقایقی در مورد بوتاکس
 • برای صاف کردن خطوط و چین و چروک های ایجاد شده به دلیل حالات تکراری صورت استفاده می شود. مانند خطوطی که در اثر خندیدن یا اخم کردن مدام در اطراف چشم ها، دور دهان یا پیشانی ایجاد می شوند.
 • بوتاکس یک تعدیل کننده عصبی است که از نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده است. این نوروتوکسین به سم بوتولینوم معروف است.
 • این دارو برای سه ناحیه درمانی مورد تایید FDA ایالات متحده است: پیشانی، خطوط اخم (بین ابروها) و پنجه کلاغی (خطوط در گوشه چشم).
 • عملکرد بوتاکس مسدود کردن سیگنال از عصب به عضله است که به طور موقت عضلات مسئول ایجاد چین و چروک روی پوست صورت را فلج می کند.
 • اثرات اولیه را می توان پس از سه تا چهار روز مشاهده کرد، اما نتایج کامل پس از 14 روز ظاهر می شود.
 • به طور کلی اثرات بوتاکس سه تا چهار ماه ماندگاری دارد، اما در برخی از بیماران می تواند طولانی تر (تا شش ماه) باشد.

بوتاکس و نتایج طبیعی

بوتاکس ایمن و موثر است و می تواند نتایجی طبیعی به شما بدهد، مشروط بر اینکه درمان را از یک تزریق کننده معتبر و با تجربه دریافت کنید. حتی مقدار کمی درمان با این نوروتوکسین نیاز زیاد است، به همین دلیل است که باید با حداقل دوز شروع کنید، به خصوص اگر اولین بار است که بوتاکس می‌زنید.

کسانی که برای دریافت این درمان مردد هستند، بیشتر نگران ظاهر پلاستیکی یا یخ زده خود هستند. این اتفاق ممکن است رخ دهد، فقط در صورتی که به یک تزریق‌کننده بی‌صلاحیت مراجعه کنید، یا اگر پزشک شما در طول درمان بیش از حد از بوتاکس استفاده کرده باشد. همین طور در انتخاب برند بوتاکس دقت کنید که هیچ ارزانی بی دلیل نیست.

مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس چیست

مزوبوتاکس تکنیکی برای تزریق بوتاکس (یا محصولات مشابه) به صورت سطحی در تمام صورت است. این سم رقیق شده بوتولینوم به همراه ترکیباتی از مواد احیا کننده پوست به نواحی مد نظر تزریق می شود. این ترکیبات می تواند شامل ویتامین ها، مواد معدنی و اسید هیالورونیک می باشد. ناحیه تزریق مزوبوتاکس در عمیق ترین لایه پوست است، بنابراین تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در ناحیه تزریق است. از آنجایی که مزوبوتاکس به ماهیچه ها تزریق نمی شود، به این معنی است که بر عضلات صورت تأثیر نمی گذارد یا حالات صورت شما را کنترل نمی کند. برای از بین بردن خطوط و چین و چروک، ماهیچه ها را به طور موقت ضعیف یا منجمد نمی کند.

این روش شامل تزریق دوزهای کمتر بوتاکس به لایه سطحی پوست است. نوروتوکسین فقط پوست یا لایه ای را که در آن تولید سبوم، آکنه و قرمزی صورت رخ می دهد، هدف قرار می دهد. همچنین مقدار کمی استفاده می شود اما مقدار تزریق بوتاکس سنتی و عمق تزریق آن بیشتر است.

از آنجایی که سم بوتولینوم به لایه پوست تزریق می شود، به طور کامل از شر چین و چروک خلاص نمی شود. با این حال، به سفت شدن منافذ یا کوچکتر به نظر رسیدن آنها کمک می کند و تولید سبوم و قرمزی پوست را کاهش می دهد، که می تواند منجر به کاهش آکنه یا جوش شود. این کار می تواند پوست را شفاف تر و صاف تر کند.

مزایای مزوبوتاکس عبارتند از:

 • منافذ را کوچک می کند یا ظاهر منافذ بزرگ شده را کاهش می دهد
 • تولید روغن/سبوم را کاهش می دهد
 • پوست را صاف و سفت می کند
 • قرمزی صورت را کاهش می دهد
 • جای زخم را کاهش می دهد
 • باعث درخشش پوست می شود

نتایج مزوبوتاکس حدود سه تا چهار ماه ماندگاری دارد، مانند بوتاکس معمولی. می توانید برای حفظ نتایج دلخواه، تکرار درمان را انتخاب کنید. قرمزی موقت ممکن است پس از تزریق مشاهده شود، اما در عرض چند ساعت کاهش می یابد.

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس: آیا یکی بهتر از دیگری است؟

صادقانه بگوییم، این موضوع واقعاً بستگی به این دارد که بیمار سعی دارد به چه چیزی دست یابد. برای کسانی که خواهان نتایج چشمگیر و فوق العاده طبیعی هستند که در عرض چند روز ظاهر شوند، مزوبوتاکس ممکن است گزینه بهتری باشد. برای بیمارانی که به دنبال جلوگیری از ایجاد چین و چروک های پویا یا رفع خطوط و چروک های عمیق موجود هستند، تزریق بوتاکس ممکن است گزینه بهتری باشد.

بهترین راه برای تعیین درمان مناسب، برنامه ریزی مشاوره با یک پزشک دارای مجوز است. در برخی موارد، هر دو درمان ممکن است مناسب باشند، اما فقط یک متخصص با تجربه می تواند این تصمیم را بگیرد.
می توانید هزینه مزوبوتاکس را با هزینه بوتاکس صورت مقایسه کنید.

کدام یک برای من مناسب است: بوتاکس یا مزوبوتاکس؟

بوتاکس یا مزوبوتاکس

پاسخ این سوال به نیازها و اهداف زیبایی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر چین و چروک های عمیق یا برجسته ای دارید که باعث می شود خشمگین، جدی یا خسته به نظر برسید (حتی وقتی که نیستید)، بوتاکس اثرگذاری بهتری دارد. این می تواند به طور موثر خطوط مزاحم را صاف کند، بنابراین می توانید سرحال به نظر برسید و از ایجاد حالت خشم یا غمی که در چهره دیده می شود، جلوگیری کنید.

با این حال، اگر به دنبال کاهش اندازه منافذ و کاهش تعریق صورت هستید (برای جلوگیری از چرب یا براق به نظر رسیدن صورت)، مزوبوتاکس ممکن است درمان مناسبی باشد. با استفاده از این روش تزریق و توزیع گسترده‌تر بوتاکس در سراسر صورت، می‌توانید انتظار صافی فوری صورت و جوان‌تر شدن پوست را داشته باشید.

جمع بندی

تفاوت بوتاکس و مزوبوتاکس در ترکیبات، تکنیک تزریق و شدت اثرگذاری است. برای تعیین اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است باید اهداف زیبایی خود را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید تا بتوانید با مشورت ایشان روش مناسب خود را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که درمان خود را از کجا دریافت می کنید. اطمینان حاصل کنید که بوتاکس یا مزوبوتاکس را فقط از یک ارائه دهنده واجد شرایط، که در یک محیط بالینی انجام می شود، دریافت کنید. از اسپاها و سالن‌های معمولی و همچنین افرادی که تخفیف‌های سنگین یا قیمت‌های خیلی خوب ارائه می‌دهند، اجتناب کنید. به دنبال یک پزشک زیبایی باشید که سال ها تجربه انجام بوتاکس و روش های مرتبط مانند مزو بوتاکس را داشته باشد.

پرسش های متداول:

عوارض مزوبوتاکس چیست؟

این روش ایمن و کم خطر است، در صورتی که سابقه واکنش آلرژیک به بوتاکس را نداشته اید، این روش نیز برای شما ایمن است ولی اگر به بوتاکس واکنش داده اید، اکیدا توصیه می کنیم مزوبوتاکس تزریق کنید. شایع ترین عارضه مزوبوتاکس قرمزی پوست است که معمولا بعد از چند روز برطرف می شود.

مزوبوتاکس دور چشم بهتر است یا بوتاکس؟

از هر دو این روش ها برای کاهش خطوط دور چشم استفاده می شود ولی به دلیل خاصیت جوانسازی مزوبوتاکس و همین طور ظرافت سوزن های مورد استفاده، توصیه می شود که برای پوست ظریف اطراف چشم ها از این روش استفاده کنید.

نقاط تزریق مزوبوتاکس کجاست؟

از مزوبوتاکس می توان برای بهبود خطوط اطراف چشم ها، پیشانی، دور دهان، گردن، دکلته و دست ها استفاده کرد. ناحیه T صورت شایع ترین نقطه تزریق مزوبوتاکس است که بیشترین اثرگذاری در آن دیده می شود.

امتیاز بدهید
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *