لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
چند ساعت بعد بوتاکس میشه خوابید

خوابیدن بعد از بوتاکس + بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟

فهرست محتوا نمایش

بوتاکس زیبایی روشی موثر برای کاهش خطوط ریز و چین و چروک هایی است که با افزایش سن در صورت ظاهر می شوند. اما نکاتی وجود دارد پس از هر درمان پزشکی یا زیبایی باید آنها را به درستی انجام داد برای مثال خوابیدن بعد از بوتاکس خود یکی از مواردی است که نکاتی دارد و باید طبق دستورالعمل انجام شود.

نکات خوابیدن بعد از بوتاکس

بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟

پس از گذشت 6 تا 8 ساعت از تزریق بوتاکس، به پهلو خوابید بی خطر است.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس:

به پشت بخوابید، از خوابیدن به شکم یا پهلو بپرهیزید، قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید و برای جلوگیری از انتقال دوز تزریقی به محل تزریق فشار وارد نکنید.
در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتری درباره این مبحث از مراقبت بعد از بوتاکس توضیح می‌دهدیم که چگونه پس از درمان بوتاکس به درستی بخوابیم تا خطر انتقال دوز بوتاکس از ناحیه درمان را نداشته باشید ، که عدم رعایت آن می‌تواند ظاهر نهایی بوتاکس و ظاهر صورت شما را خراب کند.
همیشه به یاد داشته باشید قبل از خواب یا انجام فعالیت‌های عادی پس از درمان بوتاکس،‌ با ارائه‌دهنده بوتاکس خود یا پزشک متخصص دیگر با شرایط مناسب مشورت کنید.

۷ نکته برای خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس
خوابیدن بعد از بوتاکس

بزرگ‌ترین خطر برای خوابیدن، دراز کشیدن، یا اعمال گرما یا فشار به محل‌های تزریق پس از درمان بوتاکس است ،به دلیل نفوذ دوز به نحوای دیگر ، جایی که بوتاکس به اجبار از ناحیه مورد نظر دور می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند منجر به تورم بیش از حد شود،دیگر پوست شما صاف به نظر نمی‌رسد. یا سایر نواحی تحت تأثیر بوتاکس قرار می گیرند.
انتقال دوز پس از بوتاکس نسبتاً نادر است، اما باید ۷ نکته زیر را دنبال کنید تا احتمال وقوع آن را به حداقل برسانید و بعد از درمان بوتاکس بهتر بخوابید:

۱: برای جلوگیری از فشار محل تزریق به پشت بخوابید

تا زمانی که ۴۸ ساعت از تزریق بگذرد، بهترین حالت برای خوابیدن بعد از درمان بوتاکس به پشت است، زیرا این حالت از تماس صورت شما با بالش جلوگیری می کند و در نتیجه از هرگونه فشار وارده بر محل های تزریق که می تواند باعث شود، جلوگیری می کند.
با این حال، از ۴ تا ۶ ساعت بعد از زمان تزریق بوتاکس نخوابید یا به محل های تزریق و نواحی اطراف آن فشار وارد نکنید، خطر ورود نوروتوکسین ها به عضلات و بافت های اطراف نسبتاً کم است اما اگر رعایت نکنید ممکن است این اتفاقات بیوفتد.در نهایت بعد از بوتاکس به روی شکم یا پهلو نخوابید ، در این صورت احتمال واکنش نامطلوب به حداقل می رسد.
اما برای جلوگیری از هر گونه عارضه ای، باید تمام تلاش خود را بکنید که دو شب اول پس از تزریق بوتاکس به پشت بخوابید.

۲: بعد از بوتاکس تا چند ساعت نباید به پهلو خوابید؟

اگر عادت دارید که به شکم  یا پهلو می خوابید، پس باید بالش هایی را در اطراف بدن خود قرار دهید تا مطمئن شوید که به پشت بخوابید و تا 2 شب بعد از درمان بوتاکس از غلت زدن اجتناب کنید.

برای این کار می‌توانید از بالش‌های معمولی استفاده کنید، و آن‌ها را در دو طرف باسن/بدن خود قرار دهید تا از برگرداندن شما جلوگیری کند.

3: برای کاهش چین و چروک و اصطکاک روی ملافه های ابریشم مانند و نرم بخوابید

خوابیدن روی روبالشی ها و ملحفه های ساخته شده از ابریشم مانند به جای ملافه های نخی معمولی پس از درمان بوتاکس ایده آل است.مثلا ابریشم واقعی توت می تواند با کمک به کاهش ظاهر چین و چروک ها از طریق گنجاندن پروتئین سریسین می تواند به شما کمک کند تا اثر ضد پیری داشته باشد. پوست رطوبت خود را حفظ می کند و کمتر ، کم آب به نظر می رسد، در حالی که اصطکاک روی پوست شما را نیز کاهش می دهد.
بنابراین، اگر شما به طرز صحیح خوابیدن و جلوگیری از پیری ظاهر خود اهمیت میدهید ، خرید مجموعه‌ای از ملحفه‌های ابریشمی واقعی یک سرمایه‌گذاری خوب برای کاهش هزینه های ضد پیری است ، حتی اگر بوتاکس هم انجام نداده باشید.

۴: به مدت ۲۴ ساعت از کرم زدن بعد از بوتاکس خودداری کنید

بهتر است تا ۲۴ ساعت پس از درمان از کرم زدن بعد از بوتاکس که معمولاً هنگام خواب استفاده می‌کنید کاملاً خودداری کنید زیرا مالش لازم برای ادغام صحیح کرم با پوست شما ممکن است باعث افزایش فشار بر روی محل‌های تزریق شود که ممکن است منجر به نفوذ بوتاکس به نحوای غیر دلخواه شود بوتاکس شود.
اما اگر مطلقاً نمی توانید خود را مجبور به استفاده از کرم صورت کنید، باید آن را بدون مالش یا ماساژ زیاد در اطراف محل های تزریق بمالید.

۵: برای جلوگیری از تحریک روی رختخواب تمیز بخوابید

از موارد مهم خوابیدن بعد از بوتاکس تمیزی ملحفه و رختخواب است : که ملحفه و روبالشی خود را به موقع بشویید تا بتوانید پس از درمان بوتاکس روی رختخواب تمیز بخوابید زیرا به دور نگه داشتن آلودگی و باکتری ها از محل تزریق و در نتیجه جلوگیری از تحریک یا تورم پوست کمک می کند.
شما باید حداقل یک بار در هفته ملافه های خود را بشویید تا احتمال کثیفی ایجاد منافذ مسدود ، کدر شدن چهره، آکنه، لکه ها، واکنش های آلرژیک را کاهش دهید و پوست خود را شاداب نگه دارید.

۶: برای کاهش فشار از هدبند و بستن دستمال خودداری کنید

شما باید از خوابیدن با هدبند یا پوششی که با پیشانی یا محل های تزریق تماس دارد خودداری کنید. زیرا فشار می تواند باعث جابجایی دوز بوتاکس شود.

۷: قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید

در روزی که بوتاکس تزریق کرده اید، قبل از خواب دوش آب گرم نگیرید (یا وارد سونا، جکوزی نشوید یا ورزش سنگین انجام ندهید) زیرا افزایش دمای بدن می تواند جریان خون را افزایش دهد که می تواند خطر ابتلا به دور شدن دوز از محل تزریق و از بین رفتن ظاهر نهایی درمان بوتاکس را افزایش دهد.

راهنمای خوابیدن بعد از درمان بوتاکس

در زیر راهنمایی وجود دارد که به بسیاری از سوالات رایج مربوط به درمان خواب و بوتاکس پاسخ می دهد:

بوتاکس کاربردهای پزشکی و زیبایی فراوانی دارد. بوتاکس پروتئینی است که از سم بوتولینوم ساخته می شود که از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید. سم بوتولینوم که “سم معجزه گر” نیز نامیده می شود، “یکی از سمی ترین مواد شناخته شده” است.
هنگامی که متخصصان مراقبت های بهداشتی از آن به درستی استفاده کنند، بوتاکس می تواند مزایای مثبت زیادی داشته باشد. اگرچه ما تمایل داریم که بوتاکس را با یک رویکرد آرایشی برای کاهش خطوط ریز و چین و چروک روی صورت مرتبط کنیم،اما این ماده دارای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی است.

برخی از کاربردهای پزشکی بوتاکس عبارتند از:

 • پیشگیری از میگرن در بیمارانی که دوره های میگرنی آنها حداقل چهار ساعت یا 15 روز یا بیشتر در ماه طول می کشد.
 • درمان اسپاستیسیتی اندام فوقانی در بیماران بالای دو سال
 • درمان بلفارواسپاسم (اسپاسم پلک) ناشی از دیستونی (اختلال حرکتی که در آن عضلات به طور غیرقابل کنترلی منقبض می شوند.)
 • مدیریت استرابیسم (چشم های ضربدری) در بیماران بالای 12 سال.
 • درمان هایپرهیدروزیس (تعریق شدید زیر بغل.)
 • کاهش علائم مثانه بیش فعال به دلیل یک بیماری عصبی در مواردی که سایر روش های درمانی کمکی نمی کنند.
 • بوتاکس می تواند برای مبارزه با علائم پیری نیز استفاده شود.
 • وقتی صحبت از پوست می شود،حرف از بوتاکس به میان میآید تا به صورت یا نواحی دیگر تزریق شود تا با اثرات پیری مقابله کند.

درمان زیبایی بوتاکس می تواند به مبارزه باموارد زیر کمک کند :

 • خطوط اخم.
 • خطوط در کنار چشم.
 • چین های افقی پیشانی.
 • چین و چروک اطراف دهان.
 • چین های نازولبیال (خطوط فرورفتگی در دو طرف دهان که از لبه بینی تا گوشه های بیرونی دهان امتداد دارند.)
 • چروک های گردن و سینه یا قطع شکاف.

بوتاکس نسبتا ایمن است

درمان‌های بوتاکس نسبتاً بی‌خطر هستند و اکثر بیماران زمانی که این درمان را توسط یک پزشک واجد شرایط و با تجربه انجام می‌دهند، تجربه مثبتی دارند. طبق یک تحقیق در ایالات متحده آمریکا بین سال‌های 1989 تا 2003، تنها 36 مورد از عوارض جانبی بوتاکس به FDA گزارش شده است.

عوارض احتمالی بوتاکس

عوارض احتمالی بوتاکس

حتی اگر بوتاکس نسبتا بی خطر هم باشد ،اما همانند تمامی عمل های پزشکی دارای عوارض جانبی است ، برخی از عوارض جانبی خفیف زیر ممکن است بعد از درمان بوتاکس رخ دهد:

 • تورم، کبودی و درد در محل تزریق
 • خشکی چشم یا اشک ریزش زیاد
 • سردرد
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • ریزش آب دهان و یا لبخند کج
 • ابروهای حیران و یا افتادگی ابرو
 • خستگی
 • دهان خشک
 • سرگیجه

عوارض جانبی جدی بوتاکس ممکن است، اما نادر است.
عوارض بوتاکس
جدی که ناشی از درمان بوتاکس نادر است، اما اگر تزریق به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند، ممکن است اتفاق بیفتد که منجر به مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، مشکلات تنفسی، کنترل ضعیف مثانه و مشکل در صحبت کردن و یا بلع می‌شود.

نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس

اگر در عرض ۴ تا ۶ ساعت پس از انجام بوتاکس برروی صورت خود دراز بکشید، احتمال (نسبتاً کم) این وجود دارد که به دلیل فشار وارد شده به محل تزریق، دوز از محل تزریق خارج شود. تورم را افزایش داده و تأثیر منفی بر ظاهر درمان بوتاکس پس از نهایی شدن داشته باشد. پس توصیه می کنیم اگر خیلی خسته هستید نشسته خوابیدن بعد از بوتاکس را امتحان کنید بدون اینکه سر خود را به پایین خم کنید.

اگر بعد از بوتاکس بخوابیم چه میشود؟

اگر قبل از گذشت 4 تا 6 ساعت از درمان بوتاکس دراز کشیدید، نباید وحشت کنید زیرا تورم و انتقال دوز تضمینی و حتمی نیست که بلافاصله (یا اصلاً) اتفاق بیفتد ، به سادگی بنشینید تا فشار از محل های تزریق برداشته شود. و در صورت نگرانی با متخصص و مشاورین که درمان بوتاکس را برای شما انجام داده‌اند تماس بگیرید.

درمان بوتاکس می تواندباعث خوابالودگی شما شود؟

برخی از افراد ممکن است بعد از درمان بوتاکس دچار خواب آلودگی شوند، اما این  برای همه تضمینی نیست زیرا این گزارش ها رندمی و تصادفی هستند ، در حال حاضر هیچ مطالعه علمی برای بررسی ارتباط بین خواب آلودگی و درمان بوتاکس وجود ندارد.

درمان بوتاکس ممکن است به طور موقت خواب شما را مختل کند؟

بعید است که خود بوتاکس تأثیر منفی مستقیمی بر خواب شما داشته باشد، اما درمان بوتاکس به طور کلی ممکن است خواب شما را در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از درمان برای مدت کوتاهی مختل کند و باعث ایجاد درد در محل تزریق، سردرد، میگرن یا حتی علائمی شبیه آنفولانزا شود.

بوتاکس می تواند برای درمان اختلالات خواب استفاده شود؟

بوتاکس می تواند برای درمان فلج مغزی در کودکان مبتلا به اختلالات خواب و خروپف استفاده شود.

سخن پایانی درباره خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

درنهایت این تمام مطالب مربوط به خوابیدن بعد از بوتاکس بود که همراه با راهکار به شما ارائه شد.در صورت بروز هرگونه مشکل شما میتوانید با مشاورین و متخصصین کلینیک دکتر تفت تماس بگیرید و سوالات احتمالی خود را بپرسید تا از بهترین راهنمایی برخوردار شوید.

پرسش و پاسخ درباره نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس:

کبودی بعد بوتاکس چقدر طول می کشد؟

این عارضه در افراد مختلف متفاوت است، اما اگر بعد از بوتاکس دچار کبودی شدید، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود یک هفته طول بکشد.

من بعد از بوتاکس در پیشانی ام گرفتگی دارم، آیا این طبیعی است؟

بله، ممکن است حدود چهار یا پنج روز پس از درمان دچار گرفتگی در پیشانی خود شوید. می تواند پنج یا شش روز طول بکشد.

آیا بوتاکس می تواند باعث سرگیجه شود؟

بله، سرگیجه می تواند یکی از عوارض جانبی بوتاکس باشد، اگرچه بسیار نادر است. اگر بعد از تزریق بوتاکس دچار سرگیجه شدید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

تا چند ساعت بعد بوتاکس نباید خوابید؟

4 الی 6 ساعت بعد از تزریق اصلا دراز نکشید.

4.5/5 - (15 امتیاز)
Medw1311
Medw1311
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

3 پاسخ

 1. من بوتاکس پیشونی و کنار چشم انجام دادم خیلی خودمو کشتم که صاف بخوابم، متکا گذاشتم کنارم ولی خب واقعا نمیشه چون بدنم کاملا خشک میشد بعد از چند دقیقه؛ مجبور بودم کمی به پهلو متمایل بشم که بدنم درد نگیره ولی سرم رو می چرخوندم و صاف قرار می دادم اما خب تو خواب که نمیشه نگهبانی داد دو بار پریدم از خواب دیدم صورتم کمی به پهلو برگشته، الان چی میشه؟

  1. همین که نهایت سعی تون رو کردید خوبه نگران نباشید به مراقبت‌ها ادامه بدید چیزی نمیشه.

 2. سلام من چندین ساله ک بوتاکس استفاده میکنم چون صورتم پوست شل و عضله های قوی ای داره و باوجود سن کم چین پیشانی و خط خنده شدیدی دارم اما پارسال که موعد تزریق مجدد بوتاکسم بود انجام دادم و گفتن بوتاکس کاناداییه و ازهمون موقع دچار افتادگی پلک و عدم تقارن چشمها پلکها و حتا بینی شدم هیچ وقت همچین عارضه ای برام پیش نیومده بود بعدازینهمه سال تزریق این اولین باربود و هنوزم بطور کامل خوب نشده که مجدد مجبورشدم برم تزریق بعلت خطوط و چین شدید صورت و بااینکه پزشک گفت عضله ی یک سمت صورتم حساس شده و گفت کم تزریق میکنم و کامل چین رفع نمیشه کم تزریق کرد و چین هم ازبین نرفت اما متاسفانه مجددا افتادگی پلک چشم و ابرو شدید شده آیا درمانی برای این قضیه وجودداره یاخیر؟توی این یکسال طب سوزنی هایفو ماساژ کمپرس گرم و همه چی امتحان کردم چینهای پیشانی و خطوط اخم برگشت اما عدم تقارن و افتادگی بطورکامل رفع نشد…چاره چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *