لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
سابسیژن جای جوش صورت چیست

سابسیژن جای جوش صورت + هزینه، مزایا، مراقبتها

فهرست محتوا نمایش

سابسیژن روشی است که زخم‌های را که به بافت‌های عمیق‌تر چسبیده و بسته شده‌اند آزاد می‌کند. هنگامی که یک زخم تشکیل می شود، کلاژن جدید تولید می شود.
کلاژن اسکار به اندازه کلاژن معمولی انعطاف پذیر یا منظم نیست. بدتر از آن، این کلاژن جدید می‌تواند از جای زخم تا بافت‌های عمیق‌تر مانند تار کشیده شود و جای زخم را به سمت پایین بکشد.این امر باعث می شود جای زخم بیشتر فرورفته به نظر برسد و باعث ایجاد سایه ها، شکاف ها و چاله ها شود. شکستن این اتصالات به پر کردن جای زخم کمک می کند. سابسیژن جای جوش هم دقیقا همین موارد را در مقابل فرورفتگی های محل جوش شامل میشود.

درمان سابسیژن جای جوش چیست؟

درمان جای جوش با سابسیژن
درمان جای جوش با سابسیژن

درمان سابسیژن جای جوش تکنیکی برای درمان اسکارهایی(زخم) است که تحت فشار قرار گرفته و توسط بافت اسکار فیبری در داخل پوست بسته شده اند.
سابسیژن اساساً به “جراحی بدون برش زیر جلدی” اشاره دارد که در درمان جای زخم استفاده می شود.
سابسیژن را می توان در مطب پزشکان انجام داد. اسکارها با وارد کردن یک سوزن مخصوص در پوست آزاد می شوند. سوزن برای جدا کردن دستی بافت زخمی که پوست را به سمت پایین نگه می دارد، استفاده می شود. این آسیب نه تنها اپیدرم را از درم تحتانی جدا می کند، بلکه باعث تحریکی میشود که رشد کلاژن را تحریک می کند و ظاهر اسکار را در طول زمان بهبود می بخشد.

سابسیژن جای جوش به چه نوع زخم ها یا جوشگاه هایی کمک می کند؟

به بهبود هر شرایطی که در آن پوست توسط بافت اسکار (زخم) به سمت پایین کشیده می شود، کمک می کند.
سابسیژن در انواع خاصی از اسکارها بیشترین موفقیت را دارد. مهم است که نوع اسکار، عمق اسکار، نوع پوست و زمان از کار افتادگی را در نظر بگیرید. سابسیژن جای جوش گزینه بسیار خوبی برای انواع اسکارهای زیر است:

 • اسکارهای غلتکی آکنه (جوش)
 • جای زخم آبله مرغان
 • اسکارهای قابل کشش ناشی از جراحت یا جراحی
 • چین و چروک عمیق

سابسیژن جای جوش عمیق چگونه انجام می شود؟

 • سابسیژن جای جوش ، شکستن الیافی است که اسکار را به سمت پایین می کشند. همچنین تصور می‌شود که عمل فیزیکی خراشیدن زیر درم باعث تحریک تشکیل کلاژن جدید می‌شود که می‌تواند به ایجاد اسکار کمک کند.
 • سابسیژن جای جوش تحت بی حسی موضعی انجام می شود و توسط اکثر بیماران به خوبی تحمل می شود. ابتدا پوست شما با محلول آماده سازی پوست تمیز می شود تا ناحیه مورد نظر ضد عفونی شود. سپس اسکارها با قلم جراحی مشخص می شوند. سپس بی حسی موضعی برای بی حس کردن پوست تزریق می شود.
 • نوع سوزن مورد استفاده به نوع اسکار بستگی دارد. سوزن نوکور یک سوزن سه تایی است که مخصوص سابسیژن طراحی شده است. پس از وارد کردن، سوزن برای شکستن نوارهای بافت اسکار زیر پوست مانور داده می شود. هنگامی که سوزن‌ها بافت زخمی را که پوست را به سمت پایین متصل می‌کند، می‌شکنند، ممکن است احساس کنده پوست به همراه مقدار کمی درد داشته باشید.
 • پس از کامل شدن این روش، برای کمک به کاهش خونریزی و تورم، به ناحیه مورد نظر فشار وارد می شود. یک پماد آنتی بیوتیک موضعی برای جلوگیری از عفونت و تشویق به بهبودی استفاده می شود.

انواع سوزن برای سابسیژن جای جوش

 بسته به نوع اسکار دو نوع سوزن برای سابسیژن جای جوش وجود دارد که با نام های کانولا و سوزن نوکور شناخته میشوند.این که از کدام یک برای شما استفاده شود بستگی به تشخیص پزشک دارد. 

چگونه می توانم بفهمم که به سابسیژن جای جوش نیاز دارم؟

سابسیژن جای جوش
سابسیژن جای جوش

اگر انواع مختلفی و اسکارهای زیادی دارید که با کشش پوست ناپدید نمی شوند یا هنگام لبخند زدن صاف نمی شوند. سابسیژن، به ویژه سابسیژن کامل،حتی زمانی که تغییرات بسیار ظریف هستند نیز مفید است. حتی آن دسته از اسکارهای که به نظر می رسد پیوند بسیار کمی با پوست دارند ممکن است با سابسیژن بهبود پیدا کنند. این موضوع به این دلیل است که احتمالاً برخی از اتصالات به فرورفتگی‌ها کمک می‌کند و همچنین سابسیژن جای جوش ممکن است تشکیل کلاژن جدید را تحریک کند.

چه نوع اسکارهایی نیاز به سابسیژن ندارند؟

سابسیژن درمان مناسبی برای اسکارهای ناشی از یخ زدگی نیست. همچنین این روش درمانی برای اسکارهای آکنه قرمز یا رنگدانه‌دار، اسکارهای کشیده یا اسکارهای کلوئیدی نیست.

سابسیژن جای جوش با کانولا

سابسیژن جای جوش با کانولا برای نواحی کوچکی که نیاز به سابسیژن دارند مناسب تر است. با سوزن سوراخ کوچکی روی پوست ایجاد می شود. یک کانول از طریق سوراخ به زیر پوست منتقل می‌شود. کانولا برای جدا کردن نوارهای بافت زخم که زخم را به سمت پایین می کشند استفاده می شود.
انواع کانول ها در اندازه ها و طول های مختلف وجود دارد و پزشک متخصص مناسب ترین آنها را انتخاب می کند. کانول ها نسبتاً صاف هستند بنابراین کمتر به عروق خونی و اعصاب آسیب می رسانند.

سابسیژن جای جوش با سوزن نوکور

سوزن نوکور یکی از اولین وسایلی بود که برای سابسیژن جای جوش استفاده می شد.سابسیژن سوزنی نوکور را در مواردی که جای زخم بسیار سفت و فیبروتیک است و برای شکستن آن نیاز به دستگاه بسیار تیز است، پیشنهاد می‌شود.
سوزن Nokor یک تیغه کوچک و تیز روی یک سوزن کوتاه است. چندین نقطه درج لازم است زیرا سوزن کوتاه است. تیغه آن نیز بسیار تیز است،این موضوع باعث شده است که سطح کبودی و سایر عوارض جانبی به طور قابل توجهی بالاتر است.

مزایای سابسیژن جای جوش چیست؟

مزایای سابسیژن جای جوش
مزایای سابسیژن جای جوش

بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که روش درمان با نوع اسکار مطابقت داده شود.
سابسیژن تنها روشی است که می‌تواند جای زخم‌های بسته شده را از بین ببرد. بنابراین، جای زخم را بهبود می بخشد و جای جوش را از بین می برد. درجه بهبود می تواند در محدوده 10-50٪ باشد.

 1. ثابت شده است که سابسیژن جای جوش به طور قابل توجهی ظاهر زخم را تا درصد بالایی بهبود می بخشد و این درمان را بسیار موثر می کند.
 2. سابسیژن را می توان بر روی جاهای مختلف جوش انجام داد، اما به ویژه در اسکارهای فرو رفته و غلتشی موفق است.
 3. این درمان همچنین باعث تولید کلاژن جدید در پوست می‌شود، زیرا تکنیک سابسیژن جای جوش فرآیندهای درمانی طبیعی بدن شما را فعال می‌کند. این کار باعث سفت شدن و حجیم شدن پوست می شود و به صاف شدن جای زخم جوش کمک می کند.
 4. اکثر بیماران این درمان را نسبتاً راحت می‌دانند، و برای نتایج قابل توجهی که می‌تواند ارائه دهد، زمان ریکاوری بسیار کمی دارد.
 5. درمان‌ سابسیژن جای جوش را می‌توان در ترکیب با پرکننده‌های پوستی اسید هیالورونیک (HA) انجام داد، که می‌تواند با جای زخم‌های یخ زدگی و آکنه که اغلب عمیق هستند، مقابله کند. این فیلر بافری را برای حجیم کردن مجدد پوست ایجاد می کند و جای زخم، خطوط ریز و چین و چروک را از بین می برد.

خطرات سابسیژن جای جوش چیست؟

مانند هر عمل جراحی، خطراتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. خطرات سابسیژن جای جوش خوشبختانه خیلی رایج نیستند. خطر اصلی ایجاد کبودی است. همچنین ممکن است خونریزی وجود داشته باشد و اگر خون زیر پوست گیر کند، ممکن است هماتوم ایجاد شود. استفاده از بی حسی تامسنت این خطر را در سطوح بسیار پایین نگه می دارد. هماتوم ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشد.
بی حسی موقت در نواحی فروکش شده شایع است و می تواند 2 تا 4 ماه طول بکشد. بی حسی دائمی بسیار نادر است.
خطر آسیب عصبی منجر به ضعف عضلانی وجود دارد ، این یک عارضه بسیار نادر سابسیژن است.
گاهی اوقات ممکن است یک ندول موقت در زیر پوست ایجاد شود که تصور می‌شود، این گره‌ها ندول‌های کلاژن هستند و معمولاً خود به خود یا با ماساژ فرو می‌روند.
هیچ تضمینی برای درجه خاصی از بهبود نمی توان ارائه کرد و گاهی اوقات فقط یک پیشرفت حداقلی وجود دارد.

بعد از انجام سابسیژن جای جوش چه انتظاری باید داشته باشم؟

بلافاصله پس از درمان، تورم، کبودی و حساسیت ناحیه تحت درمان را در 24 تا 48 ساعت اول تجربه خواهید کرد. برای به حداقل رساندن تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده ‌شود. همچنین ممکن است به برخی از بیماران در هفت روز اول پس از درمان آنتی‌بیوتیک داده شود.

مراقبت های بعد از سابسیژن جای جوش عبارتند از:

مراقبت های بعد از سابسیژن جای جوش
مراقبت های بعد از سابسیژن جای جوش
 • تا 48 ساعت بعد از درمان هیچ فعالیت شدیدی نداشته باشید.
 • در 48 ساعت اول از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • تمام داروهای تجویز شده را برای جلوگیری از عفونت یا تحریک مصرف کنید.
 • از دست زدن به صورت خودداری کنید مگر اینکه دستانتان به خوبی تمیز و ضدعفونی شده باشند.
 • در 12 ساعت اول صورت خود را نشویید.
 • در 24 ساعت اول پس از درمان از غذاها و نوشیدنی های گرم با دمای بالا خودداری کنید.
 • پانسمان ها را به مدت 48 ساعت در محل درمان نگه دارید.
 • تا 48 ساعت پس از درمان از اعمال فشار یا کشش خودداری کنید.
 • برای محافظت از پوست و جلوگیری از ایجاد هیپرپیگمانتاسیون از ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید.

زمان ریکاوری سابسیژن جای جوش چقدر است؟

با سابسیژن کانولا، اگر یک کبودی کوچک ایجاد شود، ممکن است 2 تا 7 روز طول بکشد تا برطرف شود. اکثر مردم روز بعد از انجام عمل نواحی کوچک سابسیون کانولا به سر کار باز می گردند. با بیهوشی و نواحی بزرگتر سابسیژن (مانند گونه ها)، صورت ممکن است برای یک یا دو روز پف کند. اگر این اتفاق بیفتد، برطرف شدن آن نیز ممکن است یک هفته طول بکشد. اکثر افراد پس از 2 روز پس از بیهوشی تامسنت به سر کار باز می گردند.

تعداد جلسات سابسیژن جای جوش

سابسیژن کانولا ممکن است نیاز به تکرار برای نواحی مختلف صورت داشته باشد و بسته به شدت و وسعت جای زخم، هر ناحیه ممکن است یک یا دو بار یا بیشتر درمان شود. یک بیمار متوسط ​​ممکن است بین 2 تا 3 جلسه درمان سابسیژن نیاز داشته باشد.

درباره قیمت سابسیژن صورت نیز بخوانید.

آیا سابسیژن تنها درمان مورد نیاز برای جای جوش است؟

گاهی اوقات، بله، یک دوره سابسیژن به تنهایی ممکن است یک درمان کافی برای جای جوش باشد.
اغلب، سابسیژن بخشی از یک برنامه درمانی است که شامل سایر درمان ها می شود. این به این دلیل است که سابسیژن با اسکارهایی که به پایین بسته شده و به هم متصل شده اند سر و کار دارد. درمان های دیگری مانند TCA Cross، لیزر لایه برداری و Tixel را می توان برای بهبود اسکارهای آتروفیک و صاف کردن پوست استفاده کرد.

چه مدت طول می کشد تا اثرات سابسیژن جای جوش نشان داده شود؟

گاهی اوقات نتایج سابسیژن جای جوش بلافاصله قابل مشاهده است. معمولاً تورم بسیار زیادی از ماده بیهوشی وجود دارد. رفع این مشکل ممکن است یک یا دو روز طول بکشد. نتایج معمولا در عرض 1 تا 3 ماه مشاهده می شود. پوست تا یک سال پس از درمان به بازسازی ادامه می‌دهد، بنابراین می‌توان فواید آن را نیز تا یک سال مشاهده کرد.

آیا نتایج سابسیژن جای جوش دائمی هستند؟

با آزاد کردن لنگر جای زخم، پوست سطحی آزاد می شود تا به سمت بالا برود و در نتیجه پوست صاف تر می شود. نتایج تا حد زیادی دائمی هستند، با این حال، در طول دوره بهبودی، ممکن است جای زخم دوباره فرو برود.

آیا سابسیژن در حین مصرف روآکوتان (ایزوترتینوئین) قابل انجام است؟

سابسیژن را می توان در شرایط خاصی در حین مصرف ایزوترتینوئین انجام داد. برای اکثریت افراد، چند ماه پس از قطع مصرف Roaccutane (ایزوترتینوئین) انجام می شود.

چرا گاهی اوقات از پرکننده های پوستی با سابسیژن استفاده می شود؟

پرکننده های پوستی برای اسکارهای آکنه می توانند به بهبود اسکارهای چرخشی، اسکارهای آتروفیک و اسکارهای بسته شده کمک کنند. پرکننده طبیعی یک مولکول معمولی است که از معماری پوست پشتیبانی می کند و از طریق خاصیت حفظ آب، پوست را هیدراته نگه می دارد.
ترکیب سابسیژن با فیلرها برای اسکارهای آتروفیک آکنه انتخابی می تواند به نتایج طولانی مدت منجر شود. برای جلوگیری از این اتفاق، پرکننده ها اغلب به عنوان یک فاصله بین پوست و بافت زخم عمیق تر استفاده می شوند. فیلر به طور طبیعی در طول زمان توسط بدن جذب می شود و در نهایت با کلاژن جایگزین می شود و در نتیجه جای زخم به طور دائم از بین می رود.

سوالات متداول درباره سابسیژن جای جوش صورت:

آیا من کاندید مناسبی برای سابسیژن جای جوش هستم؟

اینکه سابسیژن باید انجام شود یا نه به نوع جای زخم و همچنین محل و شدت آن بستگی دارد. بهترین نتایج را در صورت استفاده بر روی اسکارهای عمیق ایجاد می کند، اما برای اسکارهای یخی(سوختگی بر اثر یخ زدگی) مناسب نیست.این موضوع در طول مشاوره مشخص می‌شود.

موارد منع مصرف سابسیژن جای جوش چیست؟

بیماران با سابقه اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید یا خونریزی یا اختلالات لخته شدن خون نباید تحت درمان سابسیژن قرار گیرند. همچنین افرادی که دارای عفونت های باکتریایی یا ویروسی فعال هستند باید از مصرف آن اجتناب کنند.

به چند جلسه درمان برای سابسیژن جای جوش نیاز خواهم داشت؟

تعداد درمان‌های مورد نیاز برای بهبود ظاهر بستگی به هر بیمار دارد و اینکه بدن او چگونه بافت اسکار را تشکیل می‌دهد. نوع جای زخم، محل و شدت آن نیز بر تعداد درمان‌های مورد نیاز تأثیر خواهد داشت. در بیشتر موارد، 3 تا 6 جلسه درمانی مورد نیاز است که حداقل یک ماه فاصله بین آن‌ها وجود دارد.

آیا سابسیژن جای جوش عوارض جانبی دارد؟

بیمارانی که تحت سابسیژن قرار می گیرند باید از عوارض جانبی، از جمله خونریزی، درد یا حساسیت در ناحیه درمان، هیپرپیگمانتاسیون اسکار برآمده هیپرتروفیک یا کلوئید آگاه باشند.

5/5 - (5 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *