لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

بوتاکس خط اخم رفع خطوط پیشانی + ماندگاری

تزریق بوتاکس یکی از تکنیک‌هایی است که برای از بین رفتن دائمی چروک پیشانی و ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد به کار می‌رود. خط اخم به چین و چروک عمودی و عمیق بین دو ابرو گفته می‌شود. این نوع از چین و چروک به این دلیل به این نام معروف شده که وقتی اخم می‌کنید بیشتر دیده می‌شود، افراد بسیاری می‌گویند که این خطوط چهره‌ای عصبانی یا ناراحت به آن‌ها می‌دهد.

برای از بین بردن این خطوط اخم متدهای مختلفی وجود دارد. تزریق بوتاکس خط اخم یکی از روش‌های رفع خط اخم روی پیشانی است. با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین نکات تزریق بوتاکس خط اخم آشنا شوید.

بوتاکس خط اخم رفع دائمی چین و چروک پیشانی

بوتاکس خط اخم رفع دائمی چین و چروک پیشانی

بهترین تکنیک رفع چین و چروک پیشانی تزریق بوتاکس می‌باشد. البته باید توجه کنید که اگر زودتر به فکر از بین بردن این چین و چروک‌ها نیفتید، با عمیق شدن خطوط پیشانی درصد کمتری از آن‌ها با بوتاکس رفع می‌شود. مکانیزم اثر بوتاکس، فلج کردن عضله است که اجازه اخم کردن به شما را نمی‌دهد. اما این اثر دائمی نیست و بسته به متابولیسم بدن شما و برند بوتاکس پس از چند هفته دوباره باید تمدید شود.
برای از بین بردن دائمی چین و چروک پیشانی باید طبق نظر پزشک تمدید بوتاکس خط اخم را انجام دهید تا اثر آن را همیشه حفظ نمایید.

ماندگاری اثر تزریق بوتاکس خط اخم چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است و بین ۳ تا ۶ ماه متغیر می‌باشد که متوسط آن ۴ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو آغاز شده و بنابراین به تدریج اثر آن کم می‌شود. به این ترتیب منظور از مدت ماندگاری بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثر دارو می‌باشد نه کم شدن اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارو از هنگام شروع آن کمتر بوده و بعد از ۲ ماه کمتر از اثر یک ماه بعد از تزریق می‌باشد.

تزریق بوتاکس خط اخم چه مقدار از چروک پیشانی را کاهش می‌دهد؟

مقدار کم شدن چین و چروک پیشانی به آن ماده‌ای که درمان را با آن شروع کرده‌اید بستگی دارد. زمانیکه با بالا بردن ابروهای خود روی پیشانی خطوط واضحی را مشاهده کنید. تزریق بوتاکس موجب فلج شدن عضلات شده و پیشانی شما را از حرکت کردن باز می‌ایستند که در نتیجه کاملاً چین و چروک از بین خواهد رفت.
ولی حتی زمانیکه پیشانی خود را حرکت نمی‌دهید نیز خطوط قابل رویتی روی پیشانی شما ظاهر می‌شود و وقتی ابروها را بالا می‌برید این خطوط عمیق‌تر می‌شوند، با تزریق بوتاکس این خطوط نرم‌تر شده و وضوح کمتری پیدا می‌کنند ولی باز هم کاملاً از بین نخواهند رفت.

تزریق بوتاکس خط اخم

باید به خاطر داشته باشید که خطوط و چروک پویا (که در زمان حرکت دادن پیشانی قابل مشاهده هستند) معمولاً با بالا رفتن سن به خطوط و چروک ایستا تبدیل می‌شود و در ناحیه پیشانی به خطوط همیشگی تبدیل می‌شوند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هیچوقت برای از بین بردن خطوط ایستا دیر نیست، بیشتر مردم موفق می‌شوند که حتی خطوط عمیق ایستای خود را با تزریق بوتاکس رفع کنند، ولی با جلوگیری کردن از تشکیل خطوط ایستا و استفاده از بوتاکس برای خطوط پویا می‌توان از تشکیل شدن خطوط عمیق پیشانی پیشگیری کرد.

آیا خطوط اخم را باید درمان کرد؟

خط‌های اخم به علت انقباضات مکرر و کوچک بین ابروها ایجاد می‌شوند. ایجاد خطوط اخم تا حد زیادی به ژنتیک افراد نیز وابسته است؛ به طوری که امکان دارد خطوطی که در صورت یک فرد ۳۰ ساله مشاهده می‌کنیم، از فرد دیگری که ۵۰ سال سن دارد بیشتر باشد. همینطور عواملی همچون رانندگی یا کار مداوم با کامپیوتر، استرس و اضطراب و اخم کردن در چین و چروک‌ها نقش دارد.

به همین علت تزریق بوتاکس به طیف گسترده‌ای از زیباجویان پیشنهاد می‌شود. برخی افراد امکان دارد به دلیل خطوط اخم و چین و چروک ناحیه پیشانی خود عصبی به نظر برسند؛ در حالی که عصبی نیستند. همینطور علی رغم کیفیت بالای مو و رسیدگی دائمی به پوست، ممکن است به علت همین چند خط ساده و شل شدن پوست، سن فرد از سن واقعی او بیشتر به نظر برسد.
همین عوامل ساده و جزئی منجر به کاندید شدن فرد برای تزریق بوتاکس خط اخم می‌شود. اما باید کنید که این نوع از بوتاکس موجب لیفت ابرو، سفت شدن پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها می‌شود و چهره فرد جوان‌تر می‌شود.

علت ظاهر شدن خط اخم چیست؟

سن فردژنتیک
انجام مکرر بعضی حرکات قرارگیری در معرض مستقیم نور آفتاب
استرس زیادسیگار کشیدن

سن فرد

با گذشت زمان و افزایش سن تعدادی خطوط روی پیشانی و بین ابروی زنان و مردان به وجود می‌آید. زمانی که سن بالا می‌رود پوست کم کم سفتی و انعطاف پذیری خود را از دست می‌‌دهد و نمی‌‌تواند مجدداً به شرایطی که در دوران جوانی داشته است برگردد.
پس از آنکه اثرات پیری تاثیرات خود را روی پوست گذاشت می‌‌توان به کمک تکنیک‌های مختلف به از بین بردن این عوارض پرداخت.

پیری و افزایش سن باعث می‌شود کلاژن پوست کاهش پیدا کند و پوست نتواند از خود در برابر فاکتورهای خارجی مراقبت کند. کلاژن (collagen) و وظایف متعددی را در بدن انسان انجام می‌‌دهد که بعضی از آنها عبارتند از ترمیم سلول‌های آسیب دیده پوست و جایگزین کردن سلول‌های جدید با سلول‌های قدیمی‌. با کم شدن سطح تولید کلاژن و کند شدن روند ترمیم سلول‌های پوستی تعدادی خطوط و چروک روی صورت به وجود می‌آید که نشان دهنده افزایش سن است.

ژنتیک

ژن یکی از دلایل مهم به وجود آمدن خط بین ابرو می‌باشد. ژنتیک نقش مهمی را در نوع پوست شما ایفا می‌کند به نحوی که در بعضی از انواع پوست خطوط بین ابرو در سنین کمتر به وجود می‌‌آیند حال آنکه در بعضی از افراد، پوست دیرتر دچار چین و چروک خواهد شد.

انجام مکرر بعضی حرکات

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که اخم کردن موجب به وجود آمدن خط اخم می‌شود اما واقعیت این است که خط اخم به دلیل نزدیک کردن هر دو ابرو به یکدیگر به صورت مکرر وجود می‌آید. خطوط صورت می‌‌توانند در هنگام خندیدن، لبخند زدن یا حتی چشمک زدن ایجاد شوند. شرایط صورت هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و به همین علت خط‌ها و چین و چروک روی صورت همه افراد شبیه یکدیگر نمی‌باشد.

قرارگیری در معرض مستقیم نور آفتاب

 همه ما به درستی می‌‌دانیم که نور آفتاب موجب آسیب رسیدن به پوست می‌شود اما آیا می‌دانستید که نور آفتاب در به وجود آمدن خط اخم نیز نقش مهمی دارد؟ پرتوهای خطرناک فرابنفش خورشید موجب تخریب کلاژن و الاستین می‌شوند که این دو پروتئین حیاتی در حفظ شادابی و طراوت پوست نقش مهمی را ایفا می‌کنند. رفع این دو پروتئین باعث می‌شود خط اخم با سرعت بیشتری به وجود بیاید.

استرس زیاد

استرس داشتن به هیچ عنوان برای بدن خوب نیست و حتی سلامت پوست را نیز به خطر می‌‌اندازد. استرس باعث می‌شود که فرد به طور مداوم صورت خود را منقبض کند و انجام دادن این حرکت تکراری در به وجود آمدن خط اخم نیز موثر است. حتی اگر استرس شما خیلی زیاد نباشد می‌‌تواند موجب التهاب پوست و آسیب دیدگی آن شود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن سلامت پوست را به خطر انداخته و زمینه به وجود آمدن انواع چین و چروک از جمله خط اخم را فراهم خواهد کرد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس خط اخم

بوتاکس یک تکنیک ایمن و سریع است که معمولاً روزی که قرار است تزریق انجام شود تأثیرات کمی ‌را بر فعالیت‌های روزمره شما خواهد گذاشت. پزشک به تزریق مقدار کمی ‌بوتاکس خواهد پرداخت تا به شل شدن عضله و از بین رفتن چین و چروک صورت کمک کند. برای آنکه بوتاکس بتواند اثر خود را در عضله مورد نظر شروع کند باید به نکات مراقبت‌ بعد از بوتاکس زیر کاملاً توجه داشته باشید و از انجام دادن آن‌ها پرهیز کنید:

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس خط اخم
  • تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خط اخم از ماساژ دادن یا ساییدن ناحیه مورد نظر پرهیز کنید.
  • حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت ورزشی شدید پرهیز کنید.
  • حداقل تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس خط اخم از خوابیدن روی شکم یا انجام دادن بعضی فعالیت‌ها مانند خرید کردن پرهیز کنید.
  • از استفاده از کلاه یا هر چیز دیگری که پیشانی شما را فشار دهد خوردداری کنید.
  • پیش از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون پرهیز کنید تا ریسک بروز کبودی به کمترین حد خود برسد.

این درمان برای چه افرادی مناسب است؟

اگر احساس می‌کنید که به علت شکل ابروهایتان دائماً ظاهری نگران یا ناراحت دارید، درمان خط اخم برای شما مناسب خواهد بود. این درمان را می‌توان بر روی بزرگسالان با هر سنی انجام داد، ولی اکثر افرادی که برای این درمان مراجعه می‌کنند بزرگسالان سی ساله هستند که متوجه بروز نشانه‌های پیر شدن در صورت خود شده‌اند.

این درمان برای بیشتر بزرگسالانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند مناسب است. بسیاری از بیماران می‌گویند که این درمان ظاهری شاداب به آن‌ها بخشیده و در نتیجه احساس خوشحالی دارند.

پرسش و پاسخ در مورد بوتاکس خط اخم

هزینه بوتاکس خط اخم چقدر است؟

هزینه این عمل بسته به ناحیه ای که قصد انجام آن را دارید متفاوت است که شامل میزان ضعیف یا شدید بودن خطوط بین دو ابرو، رفع نمودن مشکل عدم تقارن در ناحیه صورت و غبغب و درمان سایر چروک‌های صورت

4.3/5 - (10 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *