لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
ماندگاری بوتاکس چقدر است

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

مانند بسیاری از روشهای دیگر جوانسازی، در افراد مختلف، ماندگاری بوتاکس نیز متفاوت است و روشی غیر دائمی و موقتی است ؛ ولی به طور متوسط بین 4 الی 6 ماه تاثیر بوتاکس باقی خواهد ماند و پس از آن نیاز به تمدید مجدد تزریق وجود دارد. از آنجایی که ممکن است افراد از نتایج تزریق بوتاکس ناراضی باشند، پزشکان به راحتی تنها با تزریق چند سی‌سی آنزیم اثر بوتاکس را از بین می‌برند. از جمله مواردی که در ماندگاری تزریق بوتاکس تاثیر بسیاری دارد، ناحیه و منطقه تزریق شده در صورت است. میزان ماندگاری بوتاکس در نواحی مختلف صورت یکسان نیست و برای بعضی نواحی سریع‌تر از سایر نواحی دیگر به اتمام می‌رسد.

ماندگاری بوتاکس

تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس (Botox) یکی از روشهای ارزان، تأثیرگذار، غیر دائمی و موقتی در جوانسازی پوست و رفع چین و چروک‌ها، درمان میگرن، کاهش تعریق بیش از حد و … است که این روزها به پرکاربردترین عمل زیبایی تبدیل شده است. روش‌هایی نظیر بوتاکس لب، لیفت، تزریق چربی و بوتاکس پیشانی که همگی جزو روش‌های مدرن و کلینیکی محسوب می‌شوند. معمولا بوتاکس به قسمت هایی از پیشانی که دچار خطوط عمیق یا سطحی شده اند تزریق می‌شود و از جهت دیگر از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط ایجاد شده‌ی خنده و یا اخم هم استفاده می‌شود. بوتاکس در واقع همان سم بوتولینم است که با نام تجاری بوتاکس عرضه می‌شود. ورود بیش از اندازه این سم عضلات بدن را فلج می‌کند؛ اما، مقدار بوتاکسی که برای زیبایی به بدن تزریق می‌شود بسیار ناچیز بوده و هیچ خطری انسان را تهدید نمی‌کند. تزریق بوتاکس صورت روش حساسی است و پزشک باید بتواند تشخیص بدهد که تا چه میزان عمقی و چه مقدار حجمی برای هر عضو از صورت یا بدن تزریق را انجام دهد. در بسیاری از موارد صورت فرد بعد از تزریق دچار تورم یا خونریزی شده است اگر کبودی ناشی از تزریق بوتاکس تا طولانی مدت باقی ماند در این موارد باید به پزشک خود مراجعه کنید. ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی بستگی دارد که بطور میانگین 6 ماه است. بوتاکس دیسپورت و مسپورت دو نوع پرکاربرد بوتاکس در کشورمان هستند.

عوامل مؤثر در افزایش ماندگاری بوتاکس

 به جز مارک بوتاکس عوامل متعددی باعث می‌شوند که ماندگاری اثر تزریق بوتاکس افزایش یابد.که این عوامل عبارتند از:

دوری از استرس و تنش‌های روانی

دوری از استرس و تنش‌های روانی

یکی از مؤثرترین عوامل ماندگاری بوتاکس، استرس و فشارهای روحی و روانی است. استرس بخشی متداول در زندگی روزمره است. استرس بدن را از جنبه های مختلف مورد حمله قرار می‌دهد و اثرات نامطلوبی را بجا می‌گذارد. منشا استرس می تواند مواردی مثل شغل، روابط، مشکلات مالی یا موارد دیگر باشد. از نظر پوستی، سطوح بالای استرس سبب رها شدن کورتیزول و هورمون‌های مربوط به کلاژن سازی را کند می‌کنند و سبب فعالسازی برخی از هورمون ها می‌شوند. این هورمون ها فرایند پیری و بروز علائم ناخواسته آن را سرعت می‌بخشند. اگر به لحاظ روحی آرامش نداشته باشید و پس از تزریق بوتاکس، برای تخلیه این تنش‌ها مرتب عضلات صورت خود را منقبض کنید، با اینکه امکان انقباض عضله امکان پذیر نیست، ولی از ماندگاری بوتاکس کم می‌شود.

انتخاب پزشک مجرب

یکی از مواردی که در انجام تزریق بوتاکس قابل توجه است انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه برای دستیابی به حداکثر بازدهی است.در این صورت از تزریق بوتاکس در آرایشگاه‌ها و مراکز غیر پزشکی، به دلیل ایجاد عوارض غیر متداول و کاهش تاثیر بوتاکس شدیدا پرهیز کنید. تزریقات بوتاکس باید به اندازه مورد نیاز و در محل صحیح تزریق شوند که این موارد برای هر فرد متفاوت هستند. یک جراح زیبایی با تجربه اطلاعات لازم رو در مورد درمان از طریق بوتاکس در اختیار بیمار قرار می‌دهد تا امکان شخصی سازی درمان به او داده شود و با کمک بیمار بهترین برنامه درمانی را تهیه کند.

استعمال دخانیات

کشیدن دخانیاتی مانند سیگار و قلیان، بدلیل وجود نیکوتیندر آن می‌تواند به عضلات شما آسیب رسانده و آن‌ها را ضعیف کند. همانطور که روی بسیاری از بخش های بدن تأثیر منفی دارد، بر روی پوست هم تاثیر بسیار بدی خواهد داشت. (نیکوتین به وسیله تنگ کردن عروق خونی در جریان خون پیش رونده به پوست اختلال ایجاد می کند. در این وضعیت، پوست از دریافت اکسیژن و مواد مغذی لازم جهت صاف و جوان ماندن، محروم می‌شود) بنابراین اگر سیگاری هستید نباید انتظار چندانی از ماندگاری بوتاکس داشته باشید.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

در ارتباط با مضرات اشعه خورشید برای پوست بسیار گفته شده. قرارگیری در برابر تابش نور خورشید، بدون ضد آفتاب و پوشش مناسب آفتاب در کاهش تاثیر بوتاکس نقش غیرمستقیم دارد. آسیب های ناشی از نور خورشید عامل اصلی بروز چروک‌های اولیه می‌باشد. از آنجایی که این چروک ها ناشی از عضلات زیر پوست نیستند، بوتاکس تاثیری بر روی آن‌ها ندارد. افراد باید به صورت روزانه حتی در زمستان یا روز های ابری، از ضد آفتاب در نواحی که ممکن است در معرض نور خورشید قرار بگیرند مانند صورت دست ها و گردن ، استفاده کنند.

ترمیم به موقع تزریق بوتاکس

ترکیب شیمیایی بوتاکس پس از تزریق به تاثیر‌گذاری بر عضله ادامه می‌دهد. یعنی نتایج به سرعت خود را نشان می‌دهد اما بمرور زمان ارتقا می‌یابند. پس طبق برنامه تعیین شده، برای تمدید تزریق بوتاکس به پزشک خود مراجعه کنید زیرا تکرار تزریق بوتاکس به مرور زمان توانایی ماهیچه را کاهش می‌دهد و تاثیر بوتاکس را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. اگر فواصل جلسات درمانی کوتاه باشد ماهیچه پاسخی به بوتاکس نمی‌دهد و اگر فواصل تزریق طولانی باشد چین و چروک‌ها مجدد مشاهده می‌شوند.

جنس پوست

یکی از موثرترین عواملی که بر میزان ماندگاری تزریق بوتاکس تاثرگذار است، جنس پوست و ماهیچه‌های صورت هستند. در برخی از افراد جنس ماهیچه‌های صورت بسیار ضخیم است که باعث کاهش میزان ماندگاری اثر بوتاکس می‌شود. زیرا برای از بین بردن چین و چروک و اصلاح ایرادات صورت باید مقدار زیادی بوتاکس تزریق کرد که در این مواقع بهتر است از روش‌هایی نظیر لیفتینگ استفاده کرد. البته، ناحیه مورد تزریق نیز تاثیر زیادی در ماندگاری بوتاکس دارد.نواحی که به طور مکرر مورد استفاده قرار میگیرند و در حال حرکتند ماندگاری کمتری نسبت به دیگر نواحی دارند و مراقبت بعد از بوتاکس مانند عدم اخم به افزایش ماندگاری بوتاکس کمک بسیاری می‌کند.

نوع پوست

پوست بعضی از افراد چرب یا خشک است که استعداد ایجاد چین و چروک در آن متفاوت است. افرادی که پوست خیلی خشک یا خیلی چرب دارند، باید برای به تعادل رساندن سطح رطوبت و چربی پوستشان اقدام کنند، در غیر این صورت باید در فاصله‌های کوتاه‌تری تزریق بوتاکس را انجام دهند.

روش زندگی روزمره

سبک زندگی موضوع مهمی برای ماندگاری اثر بوتاکس است. فعالیت‌های ورزشی سنگین باعث از بین رفتن سریع‌تر آثار بوتاکس می‌شود. دلیل این اتفاق جنس نامرغوب بوتاکس نیست، بلکه فعالیت بدنی بیش از حد ورزشکاران است. افراد ورزشکار دارای سرعت متابولیسم بالایی هستند و در نتیجه بوتاکس را خیلی زودتر از بین می‌برند.تغذیه مناسب، حفظ شادابی و نشاط پوست کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری از مزایای بوتاکس بهره‌مند شوید.

سن افراد

افردای که در دوره میان سالی و سالمندی هستند طبیعتا باید بوتاکس خود را زودتر تمدید کنند زیرا افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری عضلات می‌شود و میزان عمق چین و چروک های صورت به صورت طبیعی افزایش پیدا می‌کنند و بنابراین اثرات بوتاکس زودتر از بقیه افراد از بین می‌رود.

ساختار صورت

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذاری بوتاکس میزان استخوانی و  گوشتی بودن صورت می‌باشد. به‌طور معمول چین و چروک در افراد با صورت‌های چاق‌ بیش‌تر از افراد با چهره‌های استخوانی ایجاد خواهد شد. بنابراین زمان ماندگاری بوتاکس نیز در این افراد کوتاه‌تر می‌باشد.

ژنتیک یا بیماری

اگر به صورت ژنتیکی مستعد چین و چروک باشید، باید تعداد دفعات بیشتری برای تمدید بوتاکس مراجعه کنید. زیرا بوتاکس خاصیت درمانی برای شما نخواهد داشت. همچنین اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، داروهای مورد استفاده یا نوع بیماری می‌تواند باعث کاهش ماندگاری بوتاکس شود.

از ماساژ صورت خودداری کنید

افراد باید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس از مالیدن صورت، ورزش کردن یا مصرف محصولات آرایشی قوی خودداری کنند. ماساژ‌ دادن یا لایه‌برداری صورت، ورزش‌کردن و مصرف محصولات قوی می‌تواند سبب حرکت دارو به نواحی نامناسبی از صورت شود که می‌تواند باعث فلج‌شدن صورت، افتادگی پلک بعد از بوتاکس یا بروز عوارض دیگر شود.

خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس

از خوابیدن یا دراز کشیدن در ۴ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس دوری کنید. البته، دراز کشیدن به صورت طاق باز و بالابردن نسبی پاها می‌تواند در دو شب اول پس از تزریق کمک‌کننده باشد.

مصرف روی

برخی مطالعات نشان داده اند که تاثیر گذاری بوتاکس با سطح روی در بدن ارتباط دارد. افرادی که دچار کمبود روی هستند می‌توانند با مصرف منظم مکمل روی پس از درمان بوتاکس اثرات ضد پیری آن را افزایش دهند.

صبور باشید

ظاهر شدن نتایج کامل بوتاکس زمان بر است. در صورت عدم مشاهده نتایج دلخواه بعد از هفته اول، قبل از انجام دورباره بوتاکس حداقل ۶ هفته صبر کنید. استفاده بیش از حد از محصولات یا درمان های فلج کننده عضلات می‌تواند باعث مقاومت عضلات به بوتاکس یا بروز واکنش‌های نامطلوب شود.

بهبود اثرات بوتاکس با مصرف Argirelox

افرادی که تمایل به افزایش ماندگاری اثرات بوتاکس دارند باید این مورد را در محصولات مراقبت پوست خود جای دهند. در تحقیقات بالینی که به مدت ۶ ماه بر روی زنان انجام شد، افرادی که از پماد پپتیدی Argirelox استفاده کردند، شاهد کاهش تقریبا ۳ برابری در چروک‌های پوستی خود بودند.

پیروی از مراقبت های بعد از بوتاکس

افراد باید در چند ساعت اول پس از فرایند تزریق بوتاکس یسری از نکات رو رعایت کنند که شامل پرهیز از دراز کشیدن، ورزش کردن، قرار گیری در معرض نور خورشید، بلند کردن اجسام سنگین، مصرف الکل و نمک است.در کل برای به حداقل رساندن اختلال در دستیابی به حداکثر نتایج باید از تمامی دستورات مراقبتی پیروی کرد.

برندهای بوتاکس مسپورت و دیسپورت چیست؟

یکی از فاکتورهای اصلی زیبایی در دنیای امروز داشتن پوستی صاف و سالم بدون هرگونه چین و چروک است. به همین دلیل افراد در سنین مختلف به دنبال روش‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها پوست خود را صاف‌تر کرده و زمان بروز اولین نشانه‌های پیری را تا حد امکان به تاخیر بیندازند. یکی از جدیدترین و پرکاربردترین روش‌ها تزریق بوتاکس است که با شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت

ماندگاری بوتاکس دیسپورت کمی بیشتر از نمونه داخلی(مسپورت) است. بوتاکس دیسپورت براساس جدیدترین متد روز دنیا ساخته‌شده است. میزان ماندگاری آن بین ۴ تا ۷ ماه است. که عواملی که ذکر شد در افزایش یا کاهش میزان ماندگاری بوتاکس تاثیرگذار است. در مواردی ماندگاری بوتاکس دیسپورت تا ۹ ماه هم گزارش شده است. پس از گذشت ۳ الی ۴ روز از تزریق بوتاکس تاثیرات آن به مرور برای فرد قابل مشاهده خواهد بود.

ماندگاری بوتاکس مصپورت

ماندگاری بوتاکس مصپورت کمتر از بوتاکس دیسپورت است. این موضوع احتمالا به دلیل این است که روش تولید این بوتاکس نسبت به روش‌های استفاده شده در کشورهای اروپایی متفاوت بوده و هنوز متخصصان داخلی ترکیبات قوی‌تری برای مسپورت پیدا نکرده‌اند. با این حال زمان ماندگاری ۳ تا ۶ ماه برای بوتاکس مسپورت نسبت به دیگر مارک‌های بوتاکس بسیار خوب است. بوتاکس دیسپورت و مسپورت دو نوع پرکاربرد بوتاکس در کشورمان هستند که تفاوت‌ها(عوارض بوتاکس) و شباهت‌های بسیاری دارند.

پرسش و پاسخ درباره‌ی ماندگاری بوتاکس:

آیا تزریق مکرر بوتاکس مدت زمان ماندگاری را تحت تاثیر قرار می دهد؟

استفاده منظم از بوتاکس باعث ماندگاری طولانی تر اثرات تزریق می‌شود. بوتاکس ماهیچه ها را فلج می کند و تکرار منظم آن باعث می‌شود که ماهیچه به حالت اولیه بازنگردد و اثر بوتاکس دايمی‌ شود.

هر چند وقت یکبار می توان بوتاکس تزریق کرد؟

اگر به طور منظم بوتاکس دریافت کنید، ممکن است بتوانید در فواصل زمانی طولانی تری برای تزریق بعدی مراجعه کنید. اما نباید فواصل بین تزریق زیاد یا خیلی نزدیک بهم شود زیرا نتیجه عکس خواهد داد.

آیا مارک بوتاکس در ماندگاری آن تاثیر دارد؟

با توجه به محبوبیت و کاربردهای بسیار زیاد تزریق بوتاکس در جهان، شرکت‌ها و برند‌های متعددی در سراسر دنیا شروع به فعالیت در زمینه تولید داروی بوتاکس کرده‌اند که معمولا میزان تاثیرات و ماندگاری بوتاکس بین برند‌های مختلف بدلیل فرق در فرمولاسیون آن دارای تفاوت‌هایی است اما تنها تعداد محدودی از آن‌ها دارای کیفیت مناسب و تایید شده توسط سازمان‌های دارو می‌باشند.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت چقدر است؟

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های رفع چین و چروک صورت و افزایش زیبایی و جوانی، تزریق بوتاکس دیسپورت(ساخت انگلیس) است که ماندگاری آن ۴ الی ۷ ماه است.

5/5 - (7 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *