لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
عوارض ژل لب چیست

عوارض ژل لب چیست؟

عوارض و مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

عوارض ژل لب: در این مقاله از سایت کلینیک دکتر تفت قصد داریم شما را با مضرات ژل لب آشنا کنیم و به این سوال بپردازیم که آیا تزریق ژل لب روش زیبایی و درمانی خطرناکی است؟
 تزریق ژل‌ به لب روش درمانی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و کاربرد زیادی در علم پزشکی پیدا کرده است و بسیاری از زیباجویان در جهت رفع چین و چروک پوست، افزایش حجم لب و غیره از آن استفاده می‌نمایند. شاید تا به حال از خود پرسیده باشید که آیا تزریق ژل خطرناک است؟ پاسخ به این سوال کمی دشوار می‌باشد. زیرا که انجام عمل‌های زیبایی هرگز بدون هیچ عوارض نیستند و در شرایطی می‌توان به طور واضح به این سوال پاسخ منفی داد که تزریق ژل لب شما توسط یک پزشک با تجربه انجام شده باشد.

آیا تزریق ژل لب عوارض دارد؟

تزریق ژل به لب اگر به نحوه درستی انجام نشود، می‌تواند عوارض جبران ‌ناپذیری را در پی خود داشته باشد. به نحوه‌ای که پزشکان توصیه می‌کنند هرگز برای تزریق ژل نزد سالن‌های زیبایی و آرایشگران نرفته و حتما پیش یک پزشک معتبر و باتجربه اقدام به پروتز لب‌های خود کنید. در ادامه شما را با چند مورد از عوارض ژل لب (Side effects of the gel) آشنا می‌کنیم:

بروز واکنش‌های آلرژیک

واکنش‌های آلرژیک مواردی هستند که بروز آنها پس از انجام تزریق پروتز لب بسیار نادر است، اما در برخی از موارد زیباجویانی بوده‌اند که با این مشکل مواجه شده‌ باشند. واکنش آلرژیک رابطه مستقیمی با نوع ژل تزریقی دارد و اگر کیفیت فیلرها مناسب نباشد، احتمال رخ دادن این مشکل زیاد خواهند بود. برای پیشگیری از دچار شدن به واکنش‌های آلرژیک، توصیه می‌کنیم نزد یک پزشک ماهر و معتبر عمل تزریق ژل به لب را انجام دهید.

ایجاد زخم در ناحیه تزریق ژل

اگر فرایند عمل تزریق پروتز لب به نحوه صحیحی انجام نشود، امکان دارد اطراف لب‌های زیباجو زخم شوند. همانطور که در مقالات مربوطه اشاره کرده‌ایم، فیلرهای تزریقی حاوی اسید هیالورونیک هستند و اگر مقادیری که وارد پوست می‌شود، بیش از نیاز پوست فرد باشد، فرایند تولید کلاژن را دچار اختلال کرده و در نتیجه پوست زیباجو را دچار خشکی و زخم می‌کنند. در برخی از موارد، تزریق بیش از حد هیالورونیک اسید منجر به ناهماهنگی بین تولید کلاژن و الاستین شده و ممکن است تولید آن‌ها را به کل مختل کند. که در نهایت موجب خشکی پوست و در نتیجه ایجاد زخم‌های عمیق پوستی خواهد شد.

آسیب به بافت لب از عوارض ژل لب

کاملا نرمال است که با تزریق یک ماده خارجی جدید به بدن، بافت‌های مربوطه دچار اختلال شوند و در نتیجه آسیب ببینند. به طور کلی، هر نقصی که در هر عضو بدن فردی ایجاد می‌شود، نتیجه‌ی داشتن اختلال در عملکرد یکی از بافت‌های بدن می‌باشد. برای نمونه، پیرشدن زود هنگام پوست ناشی از عملکرد نادرست کلاژن و الاستین پوست بوده و احتمال دارد که یکی از آن‌ها میزان آبرسانی خود را به پوست فرد کاهش داده باشند. به همین منظور، با تزریق یک ماده خارجی مانند اسید هیالورونیک به تقویت تولید این دو ماده در بدن کمک شایانی می‌کنیم. اگر میزان تزریق فیلر لب بیش از نیاز بدن فرد باشد، عملکرد بدن مختل شده و در نتیجه منجر به بروز عوارض‌هایی می‌شود.

عفونت لب بعد از تزریق ژل

در برخی از موارد ثبت شده، گزارش شده است که تزریق ژل به لب منجر به بروز عفونت لب در زیباجو شده است. در جهت پیشگیری از بروز این مشکل، توصیه می‌شود، پیش از تزریق فیلر لب با پزشک خود مشورت کرده و در صوررت تجویز او، از جنس پوست لب خود نمونه ‌برداری کنید. انجام این کار منجر می‌شود تا پزشک زیبایی از نوع جنس پوست شما آگاه شود و از خطرات احتمالی که ممکن است رخ بدهند، آگاه شود. در برخی از این قبیل آزمایش‌ها مشخص می‌شود که تزریق ژل به لب برای زیباجو مضر است و نباید تحت هیچ شرایطی اقدام به انجام تزریق ژل لب کند.

علائم عفونت ژل لب:

علائم عفونت ژل لب
 • تورم و برجستگی بیش از حد لب‌ها
 • گلوله شدن ژل لب
 • قرمزی و ملتهب شدن لب و احساس گرما در لب
 • حساس شدن لب به لمس دست
 • ایجاد توده چرکی در لب
 • تب کردن فرد
 • احساس درد در ناحیه تزریق ژل لب
 • ناتوانی فرد در حرکت دادن لب‌ها

تورم لب بعد تزریق ژل لب

یکی دیگر از عوارض ژل لب برای زیباجویان، احتمال دارد تورم و کبودی در ناحیه تزریق شده باشد. برخی گزارشات ثبت شده نشان دهنده آن هستند که زیباجویان پس از انجام تزریق پروتز لب دچار کبودی و تورم در لب‌های خود شده‌اند. اغلب مواقع، این چنین عارضه‌هایی با کمی استراحت و مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک، سریع بهبود می‌یابند. اما در برخی از موارد نشانه‌های تورم و کبودی تا مدت‌ها پس از تزریق، بر روی لب باقی می‌مانند.

نکاتی مهم در مورد تزریق ژل لب

پس از تزریق ژل لب نیاز به استراحت نیست
 • یک پزشک ماهر و با تجربه انتخاب کنید و یا به یک مرکز معتبر زیبایی مانند کلینیک دکتر تفت مراجعه کنید.
  مطمئنا شما تمایل ندارید که یک فرد کم تجربه تزریق ژل به لب های شما را انجام دهد. از جهت که تعداد مراکز زیبایی زیاد است و  هرکدام قیمت‌های مختلفی دارند، بهتر است که پزشکی را انتخاب کنید که به تکنیک‌های تزریق و آناتومی صورت انسان کاملا آشنایی داشته باشد.
 • آگاه باشید که ژل‌های لب دائمی نیستند.
  فیلرهای لب اغلب مواقع بین ۶ تا ۸ ماه ماندگاری دارند. در بهترین شرایط بدنی و محیطی امکان دارد تا یک سال نیز ماندگاری داشته باشند. ماندگاری ژل لب وابسته به خصوصیات هر شخص کاملا متغیر می‌باشد. بدن برخی اشخاص فیلر لب را سریع‌تر جذب می‌کند. عموما دوام فیلرهای لب نسبت به سایر نقاط صورت مانند گونه، مقداری کمتر است؛ زیرا لب‌های شما همواره در حال حرکت است و این موضوع منجر شده تا جذب ژل زودتر انجام شود. به همین علت احتمال دارد که هر ۶ ما یکبار، احتیاج به ترمیم مجدد داشته باشد.
 • می‌توانید تزریق ژل لب را مرحله به مرحله انجام دهید.
  اگر به دنبال تغییرات ظریف و طبیعی لب خود هستید و قصد ندارید یکباره لب‌های شما تغییر قابل توجهی داشته باشد، می‌توانید طی زمان‌های معین به میزان حجم آن اضافه کنید. پزشک شما اگر که علم زیباشناختی چهره را داشته باشد، در صورت نیاز مقدار آن را برای شما افزایش خواهد داد.
 • پس از تزریق ژل لب نیاز به استراحت ندارید.
  شما می توانید طبق روال همیشگی به زندگی و فعالیت‌های شغلی و روزانه خود بپردازید.
  تزریق ژل لب حدودا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. اغلب مردم می‌توانند بلافاصله پس از تزریق به کار و زندگی عادی خود برگردند.
 • پس از تزریق ژل لب صبور باشد تا تورم آن بهبود یابد.
  اگر که نخستین دفعه ایست که تزریق ژل لب را تجربه می‌کنید، صبور باشید تا پس از 2 یا 3 روز ورم لب‌هایتان از بین برود. قرار دادن کمپرس یخ به خصوص در ۲۴ ساعت اولیه، در کاهش میزان و شدت تورم بسیار موثر خواهدبود.
 • پس از تزریق ژل احساس کاملا طبیعی خواهید داشت.
  اغلب افرادی که ژل لب تزریق کرده‌اند، به آسانی غذا میل می‌کنند و یک احساس کاملا طبیعی در رابطه با لب‌های خود دارند. پس از برطرف شدن تورم لب‌ها، شما احساس کاملا نرمالی همانند گذشته خواهید داشت.
 • اگر که یک جشن و یا رویداد پیش روی شماست:
  اگر که تمایل دارید برای مراسم‌های خاص و مهم از مانند جشن عروسی، تولد مهم یا مهمانی ویژه، لب‌های خود را با تزریق ژل فرم دهی کنید و مدل آن را بهبود ببخشید، توصیه می‌شود که چند هفته قبل از مراسم این کار را انجام دهید. این موضوع به شما کمک می‌کند تا در روز آن جشن و یا رویداد خاص، لب‌های شما کاملا بهبود یافته باشد و کاملا زیبا و طبیعی به نظر بیاید.
 • شما قادر هستید که کاملا متفاوت به نظر برسید.
  تزریقات فیلر می‌توانند در مناطق تنوعی از لب (باتوجه به فرم دلخواه شما و صلاح پزشک) انجام شوند، تا فرم لب شما را در آن ناحیه تقویت کنند و به لب‌های شما فرم منحصر به فردی ببخشند. چند نمونه از تصاویر لب‌هایی که مطابق با سلیقه شخصی‌تان است را تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید. این تصاویر به پزشک کمک خواهندکرد تا لب‌های شما را به نحوی که شما تمایل دارید، فرم دهی کند.

پرسش و پاسخ درباره عوارض ژل لب:

چرا مصرف مشروبات الکلی عوارض فیلر لب را تشدید می‌کند؟

ضروری است که از مصرف مشروبات الکی برای چند روز پس از تزریق زل به لب اجتناب کنید. زیرا که مصرف مشروبات الکلی موجب التهاب و تورم بیشتر لب‌های شما پس از تزریق می‌شود.

داروهایی که مصرف آنها پیش از تزریق، عوارض فیلر لب را بیشتر می‌کنند کدام اند؟

از حدود 7 روز قبل از تزریق ژل به لب، از مصرف داروهای رقیق کننده یا ضد انعقاد خون، مانند: ویتامین‌ها، مسکن‌هایی مانند آسپرین، ژلوفن، ناپروکسن خودداری فرمایید.

آیا ممکن است پس از تزریق، ژل در لب ثابت نمانده و حرکت کند؟

گاهی پیش می‌آید که فیلر لب تزریق شده، شروع به حرکت کرده و در ناحیه‌ای از لب تجمع پیدا کند و به شکل یک گلوله روی لب‌های زیباجو نمایان شود. در این شرایط بهتر است نزد پزشک بروید.

عوارض تزریق ژل لب در بارداری چیست؟

هیچ‌گونه مدرکی حاکی از عوارض تزریق فیلر در بارداری وجود ندارد، اما در کل بهتر است که از تزریق ژل در دوران بارداری، اجتناب شود.

4.6/5 - (9 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

3 پاسخ

 1. من اگزما دارم از بچگی، الان خیلی کمتره خیلی… میخواستم ببینم تزریق ژل برای من مشکل ساز نیست ؟پوستم واکنش نشون نمیده؟چون خیلی علاقه دارم به انجام دادنش🥲

  1. سلام دوست عزیز بهتره تو مشاوره حضوری معاینه بشید تا دکتر تشخیص بده🙏🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *