لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

آرایش بعد از بوتاکس و کرم زدن بعد از بوتاکس ممکنه؟

بوتاکس یک روش زیبا سازی و از بین بردن چین چروک بصورت موقت و غیرتهاجمی است که در آن توکسین بوتولیسم توسط سرنگ‌ به عضله تزریق می‌شود و هزینه کمتری نسبت به جراحی پلاستیک و زیبایی دارد. از آنجایی که تزریق کردن بوتاکس به صورت یکی از کم‌خطرترین و کم‌عارضه‌ترین روش ممکن است محدودیت زیادی در مورد آرایش بعد از بوتاکس و کرم زدن بعد از بوتاکس وجود نخواهد داشت.

اما از طرفی دیگر بهتر است برخی نکات مهم در ارتباط با موضوع آرایش بعد از تزریق بوتاکس در نظر گرفته شوند. در ادامه مطالب مضرات آرایش کردن بعد از بوتاکس را در توضیح داده‌ایم تا اطلاعات کافی بعد از تزریق بوتاکس را در اختیار داشته باشید.

مضرات آرایش کردن بعد از بوتاکس

بوتاکس نوعی ماده سمی می‌باشد که به عضله مورد نیاز و با توجه صلاح‌دید پزشک تزریق می‌شود. در نتیجه این تزریق، عضله‌ای که مورد هدف قرار گرفته بود فلج شده و چین و چروک و افتادگی پوست از بین می‌رود. این یک روش غیر تهاجمی در بین روش‌های جوانسازی صورت بوده و مزایای قابل توجهی دارد.

اما در کنار این مزایا می‌توان شاهد بعضی از عوارض جانبی احتمالی مانند کبودی و یا قرمزی به صورت کوتاه مدت در پوست خود بود. به همین دلیل برخی افراد علاقه دارند با محصولات آرایشی مانند کرم‌ پودر این کبودی‌ها را کاور کنند. بعد از بوتاکس میشه ارایش کرد؟ به دلیل ضررهای احتمالی، دچار شک و تردید خواهند شد:

 آرایش بعد از بوتاکس

یکی از مهم‌ترین پیشنهاد‌هایی که پزشک پس از تزریق بوتاکس به افراد می‌کند این است که حداقل در ۵ ساعت اول از دستکاری و مالش ناحیه تزریق شده خودداری کنند.
در پی این موضوع می‌توان متوجه شد که آرایش بعد از بوتاکس و کرم زدن بعد از بوتاکس می‌تواند در چند ساعت اول مشکل ساز باشد.
از آنجایی که اثربخشی ماده بوتاکس نیاز به کمی زمان دارد، هر نوع ماساژی می‌تواند باعث جابجایی یا پخش شدن آن در غضله‌های اطراف شود. در صورت به وقوع پیوستن چنین اتفاقی، نتایج منفی بسیار زیادی نظیر نامتقارنی در صورت، فلجی در برخی عضله‌های ناخواسته و … بوجود می‌آید.

از لحاظ اصولی، توصیه می‌شود در روز اول و به خصوص در چند ساعت اول بعد از بوتاکس هرگز به سمت استفاده از محصولات آرایشی نروید. از دیگر دلایل مهم برای پرهیز از آرایش پس از تزریق بوتاکس می‌توان به ایجاد حساسیت به بوتاکس در پوست اشاره نمود.
در اثر ایجاد حساسیت، شما مجبور به خاراندن این ناحیه شده و در نتیجه ماده بوتاکس در عضله‌های اطراف پخش خواهد شد. همچنین امکان دارد مواد آرایشی از محل ورود سوزن، به داخل پوست نفوذ کند و خطراتی مثل عفونت داخلی را ایجاد کند.

انجام چه کارهایی پس از تزریق بوتاکس ممنوع می‌باشد؟

پس از انجام بوتاکس باید از انجام بعضی کارها خودداری کنید تا نتیجه حاصل از انجام تزریق بوتاکس شما تحت تاثیر قرار نگرفته و با عوارض جانبی و خطرات احتمالی تزریق بوتاکس رو به رو نشوید. در ادامه برخی از کارهایی که باید پس از انجام بوتاکس از انجام آن‌ها دوری کنید برای شما بیان شده است:

انجام چه کارهایی پس از تزریق بوتاکس ممنوع می‌باشد

 • حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس، ناحیه تزریق را مالش ندهید و از لمس کردن آن ناحیه پرهیز کنید.
 • تا چند روز از خوردن مواد الکل‌دار خودداری کنید. به این دلیل که الکل احتمال خونریزی پس از انجام بوتاکس را افزایش خواهد داد.
 • حداقل تا چند ساعت پس از انجام تزریق بوتاکس دراز نکشید و نخوابید.
 • حداقل تا یک هفته پس از بوتاکس از خوردن داروهای مسکن پرهیز کنید.
 • از انجام فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین تا چند روز پس از انجام تزریق خودداری کنید.
 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت لایه‌بردارهای شیمیایی و لیزر و میکرودرم ابریشن را انجام ندهید.
 • بدون تجویز دکتر متخصص زیبایی دارویی استعمال نکنید و حتما پیش از مصرف هر دارویی از دکتر متخصص زیبایی خود اطلاعات کسب کنید.
 • از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، شل کننده عضلانی، جنسینگ، ایبوبروفن، آسپرین پرهیز کنید.

هنگام آرایش کردن بعد از بوتاکس، به یکسری نکات دقت کنید:

 • پیشنهاد می‌شود تا زمان رفع علائمی مانند کبودی، التهاب و قرمزی در محل تزریق، به طور کامل از آرایش کردن خودداری کنید. استفاده از کمپرس سرد می‌تواند التهاب محل تزریق را کاهش دهد.
 • استفاده از کرم‌های ضد التهاب و کرم‌های حاوی ویتامین k موجب سرعت بخشیدن روند بهبودی، کاهش کبودی و ورم صورت می‌شود.
 • در صورتی که علائم نام برده شده در بالا اتفاق نیفتد، می‌توانید پس از گذشت ۴ الی ۶ ساعت آرایش کنید.
 • از ماساژ دادن و مالیدن ناحیه تزریق در هنگام آرایش خودداری کنید. بهتر است استفاده از کرم‌های سفت مانند کرم گریم و کرم‌هایی که نیاز به مالش دارند را به مدت ۷ الی ۸ ساعت بعد کنار بگذارید. بهتر است کرم زدن بعد از بوتاکس را تا ۲۴ ساعت بعد انجام دهید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از سشوار استفاده نکنید.
 • به هیچ وجه از کرم‌های لایه بردار و مواد حاوی اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک در ساعت‌های اولیه بعد از تزریق بوتاکس استفاده نکنید. بدلیل اینکخ مواد موجب تحریک و حساسیت پوست خواهند شد.
 • اگر متخصص زیبایی از میکروسوزن برای تزریق استفاده کند، می‌توانید پس از تزریق، با خیالی آسوده، از لوازم آرایشی استفاده کنید. البته، آرایش نواحی که تزریق صورت گرفته نشده است، مشکلی ندارد و بدون هیچ محدودیتی می‌توانید از هر نوع لوازم آرایشی استفاده کنید.

چه چیزی موجب مضرات کرم زدن بعد از بوتاکس حداقل تا 4 ساعت می‌شود؟

هر چیزی که باعث حرکت کردن مایع تزریق شده زیر پوست شما شود، موجب ایجاد مضرات آرایش کردن بعد از بوتاکس برای همین موضوع پزشکان بوتاکس به افرادی که تزریق انجام داده اند پیشنهاد می‌کنند که در معرض حرارت و گرما قرار نگیرند، ورزش سنگین نکنند تا خون در محل بوتاکس جریان پیدا نکند، از شستن صورت تا ۴ ساعت پرهیز کنند و به هیچ وجه محل تزریق بوتاکس را مالش و ماساژ ندهید.
زیرا جابجایی مایع بوتاکس باعث می‌شود که بوتاکس روی قسمت‌هایی که تمایل نداریم اثر بگذارد و نتیجه‌ی پایانی تزریق بوتاکس مطابق میل ما نباشد.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس

برای اینکه پوست خود را برای تزریق بوتاکس آماده کنید، بعضی از متخصصین معمولا پیشنهاد می‌کنند که یک روز پیش از درمان‌های زیبایی سعی کنید استفاده از لایه بردارها را متوقف کنید تا به این صورت امکان بروز حساسیت به تزریق بوتاکس را کم کنید.
بعد از بوتاکس نیز بهتر است به پوست خود کمی زمان کمی دهید تا بهبود یابد و تحت هیچ گونه دستکاری اضافی که امکان دارد باعث اختلال در روند تزریق بوتاکس شود، قرار نگیرید. لذا برای انجام هر نوع لایه‌برداری شیمیایی بهتر است یک هفته صبر داشته باشید.

استفاده از لایه بردار بعد از بوتاکس

بیشتر پزشکان ماساژ صورت در چند ساعت اول بعد از درمان را منع می‌کنند زیرا انجام این کار فقط باعث حرکت بوتاکس شده و در نتیجه روی نواحی مختلف صورت تاثیر منفی می‌گذارد. به طور مثال، بوتاکس روی پیشانی می‌تواند با ماساژ به سمت پایین حرکت کرده و در نتیجه منجر به افتادگی پلک خواهد شد.

با این حال، اگر حداقل ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق از هر گونه ماساژ ناشی از استعمال کرم، اصلاح صورت، استفاده از لایه‌بردارها پرهیز کنید بروز چنین اتفاقاتی به ندرت امکان دارد پیش بیاید و مطمئنا اگر در چند روز اول بعد از عمل به آرامی با صورت خود رفتار کنید، بهترین نتیجه را بدست خواهید آورد.

لیزر بدن بعد از تزریق بوتاکس

لیزر بدن بعد از تزریق بوتاکس یکی از سوالاتی است که بیشتر افراد آن را می‌پرسند. در جواب باید گفت در صورتی‌که قصد انجام لیزر درمانی را دارید بهتر است ۴ الی ۵ روز بعد از تزریق بوتاکس آن را انجام دهید. در کل بهتر است در چند روز اولیه کلیه فعالیت‌هایی که باعث می‌شود سم حاصل از تزریق بوتاکس حرکت کند را انجام ندهید.
بنابراین در مجموع تا ۴ ساعت بعد از بوتاکس آرایش نکنید و در صورتیکه تصمیم به لیزر دارید ۴ الی ۵ روز لیزر پس از بوتاکس انجام ندهید.

مقالات دیگر درباره بوتاکس

بوتاکس یعنی چه؟

بوتاکس در اصل یک تکنیک غیر تهاجمی می‌باشد که برای جوانسازی پوست در قسمت‌های مختلف از صورت و حتی به دلایل دیگری در قسمت‌های مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اطراف چشم، پیشانی، خط اخم و قسمت‌های مختلف صورت چین و چروک‌ها بعد از سن خاصی ظاهر می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا افراد در پی رفع آن‌ها باشند.
سم بوتولینوم (botulism toxin) نوع A ماده خاصی می‌باشد که برای رفع چین و چروک‌های صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سم در کنار عصب‌های خاصی از صورت تزریق می‌شود این اعصاب فلج شده و کار خود را به درستی انجام نخواهند داد. از این جهت چین و چروک صورت از بین رفته و پوست بر روی این عضلات تا مدتی استراحت می‌کنند.

پرسش و پاسخ در مورد کرم زدن و آرایش بعد از بوتاکس:

آیا پس از بوتاکس می شود ارایش کرد ؟

بله، اما بهتر است تا ۴ ساعت پس از بوتاکس آرایش نکنید. همچنین آرایش‌هایی که نیاز به ماساژ نداشته باشد و یا مواد آرایشی فاقد مواد ضدعفونی کننده مثل گلیکولیک اسید و مواد ضد باکتریایی همانند سالیسیلیک اسید را باید استفاده کنید.

کاندیدای نامناسب تزریق بوتاکس چه کسانی هستند؟

تزریق بوتاکس روشی بسیار ایمنی است قابل توجه است که برخی از افراد نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند. اشخاصی که دچار افتادگی پلک، ضعف عضلات صورت، بیماری عصبی عضلانی هستند و زنانی که در دوره حاملگی و شیردهی قرار دارند نباید بوتاکس تزریق کنند.

چند روز بعد از بوتاکس میشه ارایش کرد؟

آرایش پس از بوتاکس با رعایت نکات گفته شده در متن موردی ندارد اما برای اطمینان بیشتر بهتر است تا ۲۴ ساعت از انجام آرایش پرهیز کنید.

خوابیدن پس از بوتاکس چگونه است؟

از بارزترین عوارض تزریق بوتاکس، باید به ایجاد حس خواب آلودگی و بی‌حالی در افراد اشاره کرد؛ در این مواقع افرادی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته‌اند، تمایل به استراحت و خوابیدن دارند؛ طبق گفته پزشک بهتر است آن‌ها به مدت چند ساعت با این حس مبارزه کنند و نخوابند بدلیل اینکه: استراحت و خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس، باعث افزایش تاثیر نیروی جاذبه بر بدن می‌شود و به این ترتیب احتمال تکان خوردن مواد بوتاکس در زیر پوست افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است افرادی که تزریق بوتاکس انجام داده‌اند، طبق پیشنهاد پزشک باید در روزهای ابتدائی بعد از درمان، از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خود پرهیز کنند و طاق باز بخوابند.

آرایش پیش از بوتاکس باید چگونه باشد ؟

بهتر است زمانی که به پزشک برای تزریق بوتاکس مراجعه می‌کنید به هبچ وجه آرایشی نداشته باشید.

آیا کرم زدن پس از بوتاکس مضر است ؟

بله. زیرا کرم زدن نیاز به ماساژ صورت دارد و نباید انجام دهید. در کل برای هر نوع ارایش پس از بوتاکس که نیاز به ماساژ و یا فشار دادن ناحیه بوتاکس شده دارد به مدت یک شبانه روز از انجام آن پرهیز کنید.

استفاده از کرم آبرسان بعد از بوتاکس ممکنه؟

استفاده از کرم آبرسان بعد از بوتاکس بلا مانع است اما بعد از گذشت حداقل 5 ساعت از تزریق.

5/5 - (4 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *