لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

فیلر چیست ؟ | نکات تزریق فیلر

فهرست محتوا نمایش

با گذر زمان در بدن ما تغییرات سلولی ایجاد می‌شود که، صورت جوان و شاداب ما را به صورتی پر از چین و چروک همراه با خستگی تبدیل می کند. بشر همیشه تمایل به بازگرداندن ظاهر جوان و زیبای خود دارد و همواره تلاش می‌کند تا راههایی را جستجو کند تا بتواند با این تغییرات مقابله کند.

تزریق فیلر و ژل یکی از همین روش های مدرن می باشد که یک لایه و یک بافت بسیار نرم به پوست تزریق شده  و انسان را قادر می سازد تا به صورتی زیبا و فاقد چین و چروک دست یابد. تجربه ثابت کرده است که تزریق فیلر و ژل نه تنها برای پوست عارضه ای ندارد بلکه باعث از بین رفتن چین و چروک های صورت می شود. هزینه تزریق فیلر به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

فیلر چیست؟

فیلر یا ژل موادی هستند که به صورت مصنوعی تولید می‌شوند و برای حجم دادن، زاویه سازی ،تغییر در حاشیه های صورت و از بین بردن و پر کردن چین و چروک ها استفاده می‌شوند.

کاربردهای فیلر

کاربرد فیلر

کاربرد های فیلر عبارتند از:

۱) از بین بردن چین و چروک و خطوط پا کلاغی کنار چشم
2) رفع خط خنده
۳) افزایش حجم نقاطی از صورت مانند لب ،چانه و گونه
۴) از بین بردن چین و چروک های روی پیشانی و خط اخم
۵) اصلاح فرم بینی بدون عمل جراحی
۶) شادابی و جوانسازی پوست
۷) جوانسازی دست ها
۸) درمان گودی و تیرگی زیر چشم
۹) ترمیم خط بغض
۱۰) کانتور، زاویه سازی و مادلینگ صورت
۱۱) اصلاح چانه

انواع فیلر

انواع فیلر

سه نوع فیلر داریم:

بر اساس مدت زمان ماندگاری فیلر در پوست فیلر ها را به چهار دسته تقسیم می‌کنند:

۱) فیلرهای های کوتاه اثر: فیلرهای کوتاه اثر کمتر از ۴ تا ۶ ماه در پوست دوام و ماندگاری دارند و بعد از آن از بین میروند.

۲) فیلر های طولانی اثر: این نوع فیلرها به مدت ۶ تا ۱۲ ماه دوام دارند (فیلرهایی وجود دارند که از جنس کلاژن(شامل نوع گاوی و مواد بیولوژیکی) هستند که بخاطر ایجاد واکنش های حساسیت زا استفاده نمی شوند)

۳) فیلر های نیمه دائمی: به مدت یک تا دو سال در پوست باقی می ماند.

۴) فیلر های دائمی: بعد از تزریق از بین نرفته و به صورت دائم در پوست می ماند.

انواع فیلر ها بر اساس نوع ماده مورد استفاده:

۱) چربی انسانی  Autologousfat:

در این فیلر چربی از خود بدن استخراج می شود. به عبارت دیگر قسمتی از بافت ها و سلول های چربی مربوط به باسن یا شکم را در شرایط خاص بیرون می آورند و سپس در پوست شما تزریق می کنند

۲) هیالورونیک اسید : Hyaluronic Acid (HA)

از معروف ترین فیلرهای آماده می باشند. اسید هیالورونیک در حالت طبیعی در پوست موجود می باشد و باعث حجم  دهی و آبرسانی به پوست می شود و در تغذیه پوست نقش مهم و اساسی دارد.

۳) کلسیم هیدروکسیل آپاتیت   Calcium Hydroxyl apatite(caha)

کلسیم هیدروکسیل آپاتیت برای پر کردن چین و چروک های متوسط و زیاد مانند خطوط اخم، خطوط بینی و دهان مورد استفاده قرار می گیرد. فیلر به خطوط پا کلاغی کنار چشم نیز تزریق می شود. این ماده معمولا هیچ گونه حساسیتی برای فرد به وجود نمی‌آورد. این ماده بیشتر در استخوان بدن انسان موجود است که بیشتر برای چروک های معمولی و چروک های شدید و افزایش حجم و گونه ها مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری ایدز هستند و صورت های بسیار لاغر دارند می توانند از کلسیم هیدروکسیل آپاتیت برای چاق یا پر کردن صورت خود استفاده نمایند.

۴) پلی ال لاکتیک اسید  poly-L-Lactic acid

این فیلر با ژل هیالورونیک اسید فرق می کند. به این صورت که دارای خاصیت جوانسازی و حجم دهی بالایی است و ماندگاری بیشتری دارد. به خاطر جنس این فیلر که از پلی ال لاکتیک اسید می باشد بعد از مدتی دوباره باعث ساخت کلاژن جدید در پوست شده و پوست را ترمیم می‌کند.

تزریق فیلر در کدام نواحی صورت می گیرد؟

تزریق فیلر در نواحی مختلف صورت انجام می گیرد که به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

نواحی تزریق فیلر

تزریق فیلر زیر چشم:

فیلر زیر چشم یک نوع فیلر تزریقی (یک بافت بسیار نرم) می باشد که از اسید هیالورونیک طبیعی تشکیل شده است.

تزریق فیلر گونه:

تزریق فیلر گونه یک راه مناسب برای حجم دهی صورت می باشد. این نوع فیلر برای از بین بردن چین و چروک نیز استفاده می گردد. این محصول بستگی به نوع کیفیتش بین ۱ تا ۲ سال دوام دارد.

تزریق فیلر لب:

برای اصلاح مشکلاتی که در ظاهر لبها وجود دارد و همچنین زیباسازی لب ها روشی برای تغییر حجم آنها موجود می باشد که این روش به وسیله تزریق مواد فیلر به لبهای شما انجام می گیرد. این مواد از ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید تهیه می شوند.

تزریق فیلر بینی:

فیلر بینی یکی از روش های زیباسازی چهره می باشد که در بین زنان و مردان محبوبیت زیادی دارد. از فیلر بینی برای رفع عیوب و نواقص ظاهری که مادرزادی هستند استفاده می شود.

تزریق فیلر چین و چروک

تزریق فیلر چین و چروک به صورت موقت باعث از بین رفتن چین و چروک های پوست می شود. تزریق فیلر در صورت، سرپایی بوده و بدون بیهوشی انجام می گیرد.

فیلر برای خط خنده

فیلر خط خنده: در صورتی که لبخند زدن از صورتمان حذف شود، نیمی از زیبایی و شادابی صورت از بین می رود ولی، در کنار آن کم کم و به مرور زمان این موضوع باعث ایجاد خطوط عمیقی در اطراف لب و دهان می شود که باعث نازیبایی صورت می شود.

تزریق فیلر در صورت چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

۱) باعث حجیم شدن لب های نازک می‌شود.
2)باعث برجسته شدن کانتور صورت می‌شود.
۳) چین و چروکهای صورت را از بین می‌برد.
۴) جای زخم و آکنه را بهبود می‌بخشد.
۵) باعث بازسازی ناهنجاریهای صورت می‌شود.
۶) باعث از بین رفتن تیرگی های زیر چشم و یا کاهش آن می‌شود.

فیلر چانه:

تزریق فیلر چانه از روش‌های کم ضرر به شمار می آید، زیرا مواد پرکننده آن هیالورونیک اسید می باشد که در بدن انسان به صورت طبیعی وجود دارد.

فیلر خط اخم:

با گذشت زمان خطوط اخم عمیق تر میشود. خط اخم یکی از ساده ترین مسائل برای اصلاح از طریق تزریق فیلر می‌باشد. تزریق فیلر خط اخم حدود یک هفته زمان می‌برد تا اثر کنند و معمولا هم نتایج خوبی به دنبال دارد.

فیلر مو:

هیر فیلر یک روش درمانی ایمن و بسیار موثر می باشد که جهت تقویت و بهبود وضعیت موی افراد در گروه های سنی مختلف انجام می گیرد. به وسیله این روش می‌توان از ریزش غیر طبیعی مو جلوگیری کرد و باعث سلامتی و شادابی موها شد.

تزریق فیلر برای جای جوش

تزریق فیلر برای از بین بردن جای جوش و فرو رفتگی های حاصل از آکنه بر روی پوست صورت انجام می‌شود. درمان این فرو رفتگی ها با تزریق فیلر به نواحی که دارای فرو رفتگی هستند انجام می شود.

چه مراقبتهایی باید قبل از تزریق فیلر انجام داد؟

1) حداقل ده روز قبل و بعد از تزریق از مصرف داروهای رقیق کننده خودداری نمایید زیرا رقیق شدن خون باعث افزایش کبودی می‌شود.
۲ ) تا ۲۴ ساعت قبل از تزریق از خوردن نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید زیرا باعث افزایش احتمال خونریزی می‌شود.
۳) حداقل تا دو هفته قبل از تزریق از درمان های دندانی مانند جرم گیری دندان خودداری کنید.
۴) در روزی که می‌خواهید تزریق ژل انجام دهید از لوازم آرایشی و کرم‌های مرطوب‌کننده به هیچ عنوان استفاده نکنید.
۵) قبل از اینکه تزریق ژل را انجام دهید غذای سبک مصرف کنید.
۶) اگر سابقه تبخال زدن دارید حتما قبل از تزریق ژل با پزشک خود در میان بگذارید، شاید نیاز باشد برای پیشگیری از آن دارو مصرف کنید.

مراحل تزریق فیلر

ابتدا پزشک اقدام به بررسی و مشخص کردن محل مورد نیاز برای تزریق می کند. سپس موضع را با مواد شوینده و ضد میکروبی پاکسازی کرده تا محل تزریق را به بی‌حسی لیدوکائین آغشته نماید. در مرحله آخر محل های علامت گذاری شده برای تزریق کاملا پاک و تمیز شده و برای جلوگیری از ایجاد تورم و کبودی از کمپرس آب یخ استفاده می کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق فیلر

مراقبت های بعد از تزریق فیلر بسیار مهم می باشد زیرا که در صورت رعایت نکردن آنها این امکان وجود دارد که فرد دچار یکسری عوارض شود یا تأثیر فیلر تزریق شده کم شود.

 مواردی که بعد از تزریق باید به آنها توجه کرد عبارتند از :

۱) استفاده از کمپرس آب یخ
۲) بعد از تزریق فیلر، به هیچ عنوان محل تحت درمان را ماساژ ندهید و به آن فشار وارد نکنید، زیرا فشار وارد کردن باعث حرکت کردن و جابجایی فیلر می‌شود.
۳) تا ۲۴ ساعت بر روی تزریق فیلر مواد آرایشی نمالید زیرا ممکن است باعث آلودگی و بروز عفونت در محل زخم شود.
۴) حمام کردن و یا شستن محل تزریق فیلر در صورتی که با آب گرم باشد مانعی ندارد فقط مراقب باشید آب با آن تماس پیدا نکند یا فشاری بر آن وارد نشود.
۵) بعد از تزریق فیلر تا مدت تعیین شده توسط پزشک به هیچ عنوان سر خود را خم نکنید و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.

آیا فیلر همان ژل است؟

به طور کل به هر ماده طبیعی و مصنوعی که باعث ایجاد برآمدگی روی پوست می‌شود فیلر می‌گویند که این مواد شامل ژل و فیلر می باشد. یکی از عمده ترین تفاوت های بین ژل و فیلر لب این است که فیلر لب از اسید هیالورونیک تشکیل شده است. اسید هیالورونیک ماده‌ایست که به صورت طبیعی در بدن یافت می‌شود و هیچگونه ضرری ندارد و باعث افزایش حجم لب می شود. ولی ژل ها شامل دو دسته ژل‌های ماندگار و ژل های نیمه ماندگار هستند که همین ژل های ماندگار در بعضی مواقع سبب ایجاد مرگ می‌شود.

فیلر یا ژل (پر کننده های پوستی) از مواد طبیعی مثل هیالورونیک اسید تولید شده است و همین باعث شده از لحاظ انسجام و سختی متفاوت باشد.

نتایج و ماندگاری تزریق فیلر

عوامل زیادی بر ماندگاری فیلر‌های تزریقی موثر می‌باشد که بعضی از آنها عبارتند از موادی که در فیلر به کار رفته شده، میزان غلظت فیلر، ناحیه ای که قرار است درمان شود.

موارد منع استفاده از فیلر

  • بارداری و شیردهی
  • وجود عفونت در قسمتی که قرار است تزریق انجام شود
  • سابقه واکنش های آنافیلاکسی یا حساسیت به ترکیبات موجود در فیلر
  • منع مصرف مبتلایان به اختلالات بدشکلی بدن
  • مبتلایان به اگزمای فعال و ویتیلیگو

عوارض احتمالی بعد از تزریق فیلر

  • ممکن است دچار واکنش های آلرژیک شوید
  • دچار کبودی و در بعضی مواقع هماتوم
  • برجستگی قسمتی که در ان ژل تزریق می‌شود
  • غیر قرینه بودن
  • به وجود آمدن برجستگی زیر پوست که در برخی موارد این برجستگی ها ممکن است دائمی شوند

کدام بهتر است تزریق فیلر یا بوتاکس؟

فیلر ها می‌توانند نتایج طولانی مدت تری نسبت به بوتاکس داشته باشند ولی عوارض جانبی آنها در مقایسه با بوتاکس بیشتر است.

سوالات مهم درباره تزریق فیلر:

در صورتی که بعد از تزریق فیلر پشیمان بشویم چه کاری باید انجام دهیم؟

اگر شما فیلر تزریق کردید مطمئنن بعد از ۶ ماه تا یکسال این فیلر جذب شده و به حالت اول باز میگرد. حالا اگر ژل هیالورونیک اسید باشد میتوانید با تزریق آمپولی به نام هیالورونیداز آن را از بین ببرید.

آیا همه کسانی که در تزریق فیلر تخصص دارند می توانند این کار را برای ما انجام دهند؟

خیر، با اینکه تزریق فیلر یا ژل به نظر کار آسانی است ولی انجام آن مهارت بالایی می‌خواهد. برای انجام این کار حتما از پزشک متخصص پوست و مو که تبحر و تجربه ی کافی دارد کمک بگیرید.

آیا تزریق ژل درد زیادی دارد؟

تزریق ژل درد خفیفی دارد، زیرا سوزنی که برای این کار استفاده می شود بسیار ریز و نازک بوده و همین موضوع باعث می‌شود درد زیادی را احساس نکنید.

چند ساعت بعد از تزریق فیلر می توان آرایش کرد؟

24 ساعت بعد از تزریق می توانید آرایش صورت خود را انجام دهید.

چند ساعت بعد از تزریق میتواینم دوباره روی صورت بخوابیم؟

یک روز بعد از تزریق قادر خواهید بود به حالت طبیعی روی صورت خود بخوابید.

آیا تزریق فیلر خطرناک است؟

تزریق فیلر خطری ندارد،به جز برای زنان بردار و مادران شیرده که حتما باید صبر کنند تا دوره ی بارداری و شیردهی شان تمام شود. بیمارانی که از دارای مشکل آکنه هستند هم باید قبل از تزریق این مسئله را حل کنند، زیرا در این گونه از بیماران احتمال عفونت بعد از تزریق وجود دارد.

4.2/5 - (40 امتیاز)
فاطمه میلانی
فاطمه میلانی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *