لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

علت کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

فهرست محتوا نمایش

بوتاکس پیشانی می‌تواند در صورت جابه‌جا شود در برخی از موارد ممکن است به نواحی زیر چشم نفوذ کند و باعث کوچک‌ شدن چشم بعد از بوتاکس شود. پس باید توصیه‌های مراقبتی را در نظر داشت. معمولا دو ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس اصلا نخوابید و تا چند روز نباید بر روی صورت خوابیده یا صورت خود را ماساژ دهید و دست بکشید. بلکه باید سر کمی بالاتر از بدن باشد تا جابجایی در محل تزریق صورت نگیرد. تزریق بوتاکس را توسط پزشک متخصص پوست انجام دهید تا غلظت و کیفیت بوتاکس مناسبی را برای شما استفاده کند و از ایجاد هرگونه عوارض در پوست شما جلوگیری شود.
تزریق اشتباه توسط دکتر نیز میتواند باعث کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس شود درواقع بوتاکس ناحیه‌ای از ماهیچه‌های پلک فوقانی را فلج می‌کند. این ناحیه در واقع پلک فوقانی را به سمت بالا می‌کشاند اما در صورت فلج شدن این عضله، پلک دارای افتادگی می‌شود و در نتیجه باعث کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس و ایجاد ظاهری نامناسب می‌شود.

دلایل کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

دلایل کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس
کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

این عارضه به چند دلیل رخ می‌دهد:

 • عدم مهارت متخصص پوست در تعیین غلظت مورد نیاز برای تزریق
 • خطای متخصص پوست در تزریق بوتاکس به ناحیه مورد نظر
 • فشار آوردن به محل تزریق و در نتیجه حرکت بوتاکس

عوامل ایجاد پتوز پلک بعد از بوتاکس

سم خاصی که در بوتاکس با نام بوتولینیوم وجود دارد باعث فلج کردن عمدی عضلات صورت می‌شود. این فلج شدن عمدی از بوجود آمدن چین و چروک های پیشانی و خطوط خنده در چهره توسط عضلات صورت جلوگیری می‌کند. در برخی موارد این سم از طریق غشا میانی پوست به سمت عضله‌ای که در بالای چشم قرار دارد منتقل می‌شود. حتی اگر مقدار کوچکی از سم بوتولینیوم به عضله بالای پلک‌های چشم برسد، باز کردن کامل چشم‌ها غیر ممکن خواهد شد. در نتیجه مشکل کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس به وجود می‌آید. علت به وجود آمدن مشکل افتادگی پلک یا مصرف زیاد بوتاکس در طی درمان است و یا تزریق آن نزدیک به پلک‌ها که در نتیجه آن سم مربوطه می‌تواند به سمت عضله بالای پلک منتقل شده و آن را تا حدی فلج کند. با انتخاب صحیح نقاط مناسب و عمق تزریق در هر محل توسط پزشک مجرب، می‌توان ریسک های مرتبط با سم بوتولونیوم را به حداقل خود رساند.

کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس می‌تواند دائمی باشد؟

به دلیل اینکه تزریق بوتاکس عملی موقتی است، در نتیجه عارضه کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس و یا افتادگی پلک نیز موقتی می‌باشد و نهایت طی ۴ تا ۶ هفته از بین می‌رود. به طور کلی کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس می‌تواند با از بین رفتن اثرات بوتاکس از بین برود اما در صورت از بین نرفتن افتادگی پلک‌ها، باید به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. که با چند روش درمانی دیگر مانند خط چشم آپراکلونیدین (یوپیدین) که می‌تواند به رفع افتادگی پلک‌ها کمک کند، استفاده شود.

کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس یک عارضه حساب می‌شود یا یک مزیت؟

کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

هر عمل زیبایی با مزایا و همچنین عوارضی همراه خواهد بود. تزریق بوتاکس چشم می‌تواند فواید بسیاری از جمله از بین بردن چروک دور چشم، ایجاد پوستی صاف، بالا بردن ابرو‌ها و در نتیجه ایجاد ظاهری زیبا برای افراد شود. علاوه بر زیبایی از تزریق بوتاکس در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود. در برخی از موارد ممکن است دکتر شما تجربه و مهارت کافی را برای تزریق بوتاکس نداشته باشد و یا بعد از تزریق مراقبت های لازم را به درستی رعایت نکنید در این صورت ممکن است عوارضی برای شما بروز کند. یکی از این مشکلات افتادگی پلک و نواحی زیر ابرو است. جابه‌جا شدن بوتاکس می‌تواند باعث کوچک شدن چشم بعد از تزریق بوتاکس شود. خوشبختانه در بیشتر مواقع این عارضه بعد از گذشت چند هفته از بین می‌رود زیرا تزریق بوتاکس عملی موقتی است و نهایتا تا ۶ ماه می‌تواند تاثیر داشته باشد.

کاربرد بوتاکس

مهمترین راه درمان کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس، تحمل و صبوری است تا اثرات بوتاکس از بین برود.البته بوتاکس فواید زیادی برای درمان مشکلات چشمی دارد و ممکن است بعضی از افراد که مشکلات چشمی دارند برای درمان از آن استفاده کنند که بعضی از معروف‌ترین آن‌ها موارد زیر است:

استرابیسموس (تنبلی چشم)

علائم استرابیسم که اختلال در بینایی(به ویژه در یک چشم بیش از دیگری)، بینایی دوگانه، خستگی چشم است نیاز به معالجه پزشکی دارد. این بیماری باعث می‌شود چشم‌ها متمرکز و در حال حرکت به هم باشند. استرابیسم همچنین می‌تواند در اثر آسیب‌های عصبی به دور چشم یا مغز ایجاد شود.

بلفارواسپاسم (پلک زدن بدون اختیار)

گاهی اوقات، ماهیچه‌های اطراف چشم در نزدیکی پلک می‌توانند به طور غیر قابل پیش‌بینی دچار اختلال شوند. به این بیماری میوکیمیا یا پرش چشم نتم دارد و می‌تواند پلک پایین یا بالا یا هر دو را درگیر کند.

آیا تزریق بوتاکس در اطراف چشم خطرناک است؟

هنگامی که بوتاکس تزریق می‌شود به سمت اعصاب حرکت کرده و عملکرد اعصاب را مختل می‌کند. با مختل شدن اعصاب به دلیل تزریق بوتاکس دیگر اعصاب قادر به ارسال پیام به نواحی مختلف نخواهند بود.تزریق بوتاکس به دلیل نوع عملکردی که دارد باید حتما توسط شخص متخصص انجام شود زیرا در صورتی بوتاکس به مقدار بیشتر از حد مورد نیاز به ناحیه مورد نظر تزریق شود ممکن است بوتاکس حرکت کند. حرکت مواد بوتاکس می‌تواند بر روی اعصاب بیشتری تاثیر بگذارد و عملکرد اعصاب را از بین ببرد که این کار باعث ایجاد خطرات جدی مانند نابینایی، کوچک شدن چشم و غیره بعد از انجام تزریق بوتاکس می‌شود.

مراقبت ‌های قبل از تزریق بوتاکس

مراقبت ‌های قبل از تزریق بوتاکس

در برخی مواقع در صورتی که نکات مراقبتی درمان زیبایی تزریق بوتاکس ناحیه چشم انجام نشود ممکن است عوارض موقتی بعد از انجام تزریق ناحیه چشم ماندگار بماند و باعث ایجاد خطرات جدی و عوارض دیگر شود.
برخی از این نکات مراقبتی عبارتند از :

 • آلرژی فصلی که باعث ایجاد پف چشم می‌شود
 • از استفاده از داروهای بدون نسخه مانند آنتی هیستامین‌ها اجتناب کنید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • از مصرف سدیم اضافه خودداری کنید. سدیم باعث کاهش آب بدن و افزایش پف زیر چشم می‌شود.
 • در هنگام خواب سر خود را در بلندی قرار دهید تا از تجمع مایع بوتاکس جلوگیری شود.
 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب کنید و در صورت قرار گرفتن حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

درباره مراقبت بعد از بوتاکس نیز بخوانید.

راه حل کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

راه حل کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

اگر اولین بار است که بوتاکس (Botox) می‌گیرید و با کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس روبرو شده اید باید برای ارزیابی مجدد به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. هیچ آنزیمی برای از بین بردن اثرات بوتاکس وجود ندارد، اما می‌توان عدم تعادل بوتاکس در هر ناحیه‌ی صورت را با تزریق بوتاکس قرینه‌سازی کرد. اما گاهی ممکن است بوتاکس واقعا به پلک مهاجرت کند خبر خوب این است که بوتاکس دائمی نیست. پس از تزریق بوتاکس حدود یک هفته طول می کشد تا سم به گیرنده‌های عصبی متصل شود. بنابراین، به مدت سه یا چهار ماه عضله فلج می‌شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.
انجام تزریق بوتاکس می‌تواند مشکل باشد به همین دلیل خیلی اهمیت دارد که یک پزشک متخصص این عمل را انجام دهد تا از عوارض جانبی مثل کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس تا حد زیادی جلوگیری کند. ماندگاری بوتاکس بین سه تا هفت ماه طول می‌کشد ، اما افتادگی پلک ها و کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس به طور معمول طی چهار تا شش هفته از ببن می‌رود. در صورت کوچک شدم چشم بعد از بوتاکس روش‌های درمانی مانند قطره های چشم مانند آپراکلونیدین (یوپیدین) و بوتاکس بیشتر ، که در صورت تزریق در محل مناسب می‌تواند عضلات آرام ابرو را خنثی کند.

آیا کوچک شدن بعد از بوتاکس قطعی است؟

خیر همیشه این اتفاق نمی افتد. بلکه در بعضی از موارد بر اثر تزریق نادرست ممکن است این عارضه اتفاق بیفتد. هنگامی که مشکل پتوز یا همان افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس به وجود می آید، معمولا به دلیل تزریق ماده سمی بوتولونیم در عمق کم از عضله پیشانی است که باعث می‌شود پیشانی به سمت پایین ریلکس شود و در نتیجه پلک های بالا به سمت پایین افتاده می‌شوند.

نوعی اختلال به نام بلفارواسپاسم (پلک زدن بدون اختیار)

برای بیشتر افراد، این اختلال‌ خفیف هستند. اکثر مردم آن‌ را یکبار در یک زمان خاص تجربه می‌کنند. با این حال، برای برخی افراد، فرد مجبور به بستن هر دو پلکش می‌شود که بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اتفاق ممکن است گاهی برای چند روز به طور متوالی اتفاق بیفتد و پس از چند ماه از بین برود. تزریق بوتاکس (Botox injection) می‌تواند گزینه مناسبی برای کمک به آرام شدن چشم از پرش‌های اتفاقی پلک یا پلک زدن بیش از حد فرد باشد. در نتیجه این افراد بخاطر التهاب یا مشکلاتی که از قبل در پلک‌های خود داشته‌اند ممکن است بعد از تزریق بوتاکس احساس کنند تغییر سایزی در پلک ایجاد شد.

پرسش و پاسخ درباره‌ی کوچک شدن چشم بعد از بوتاکس

دو هفته پیش تزریق بوتاکس داشتم. پس از یک هفته پلک چپم دچار افتادگی شد. چقدر زمان می‌برد تا این مشکل برطرف شود؟

گاهی اوقات بوتاکس می‌تواند حرکت کند و بر ماهیچه ی دیگری تأثیر بگذارد. به نظر میرسد ماهیچهای که پلک را بالا نگه میدارد از این طریق تحت تأثیر قرار گرفته است. به طور معمول، افتادگی پلک به عنوان یک عارضه جانبی، چند هفته ادامه خواهد داشت، که با از بین رفتن اثر بوتاکس، اثرات جانبی آن نیز از بین می‌رود.

دو هفته پیش بوتاکس تزریق کردم و از آن موقع به طور مداوم سردرد دارم. آیا این یک عارضه جانبی است و چقدر طول می‌کشد؟

برای بیمارانی که تزریق بوتاکس در پیشانی انجام داده‌اند، داشتن سردرد موقت طبیعی است و به تعداد تزریق بستگی دارد. داشتن سردرد مداوم برای دو هفته و همچنین درد مردمک چشم یک عارضه جانبی غیرمعمول است، و باید با پزشک خود صحبت کنید.

پس از بین رفتن اثر بوتاکس، دیگر گرفتگی عضله رخ نداده است. آیا این اتفاق عادی است؟

این اتفاق قطعاً یک عارضه جانبی رایج در بوتاکس نیست و این امکان وجود دارد که گرفتگی در ماهیچه‌هایی رخ داده باشد که بوتاکس در آنها تزریق نشده بود.

سه هفته پیش من جراحی سینوس داشتم و متخصصم برای منقبض کردن زیر چشمانم، تزریق بوتاکس را پیشنهاد داد. صورتم، از چشمانم تا چانه، در حال افتادگی است. بسیار ناراحتم و فکر می‌کنم این اتفاق به خاطر واکنش شدید من نسبت به بوتاکس است. این افتادگی چقدر طول می‌کشد؟

شما یک عارضه جانبی بوتاکس را توصیف کردید نه یک واکنش شدید. اگر بوتاکس به ماهیچه‌هایی که ساختار صورت را کنترل میکنند تزریق شده باشد، این ماهیچه‌ها ضعیف شده‌اند. این تضعیف باعث می‌شود که ساختار صورت که توسط این ماهیچه‌ها بالا نگه داشته می‌شوند، دچار افتادگی شوند تأثیرات بوتاکس تا سه ماه باقی می‌ماند.

آیا بوتاکس باعث تاری دید و دوبینی می‌شود؟ و چه زمانی پس از تزریق اتفاق میافتد؟

این موضوع به محلی که بوتاکس تزریق شده بستگی دارد. دوبینی و تاری دید عوارض جانبی موقت تزریق بوتاکس در اطراف چشم‌ها هستند.

آیا افتادگی چشم ناشی از بوتاکس به حالت عادی برمیگردد؟ چه مدت طول میکشد؟

زمانی که اثر بوتاکس از بین‌برود، افتادگی پلک به حالت عادی برمیگردد. اثر بوتاکس معمولاً تا سه ماه باقی میماند.

من پنج روز پیش پیشانیام را بوتاکس کردم و در روز سوم چشم‌هایم پف کرده و پلک‌هایم سفت شده. این مشکل تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

سفت شدن و سنگینی پلک ممکن است به علت تضعیف بیش از حد عضلات پیشانی باشد. پف کردن پلک‌ها یک اثر جانبی غیرمعمول تزریق بوتاکس در پیشانی است. این موضوع بیشتر به محل تزریق و مقدار بوتاکس بستگی دارد.

شنیدهام که تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های چشم برای درمان استرابیسم، می‌تواند باعث متمایل شدن مردمک چشم به سمت پایین شود. آیا درست است؟

زمانی که بوتاکس به طور صحیح تزریق شده، امکان ندارد این اتفاق بیفتد ممکن است سوزن به طور ناخواسته مردمک را سوراخ کند، زیرا ماهیچه‌های تزریق شده برای استرابیسم، در مقابل مردمک چشم قرار دارند. برخورد یک سوزن در مردمک نمی‌تواند موجب حرکت آن به سمت پایین شود، اما میتواند مشکل جدی در داخل چشم مانند خونریزی و عفونت ایجاد کند.

آیا بوتاکس سمی است؟ آیا بعد از چندین درمان، سلامتی را تحت تأثیر قرار میدهد؟

همه‌ی داروها، اگر در دوز‌های بالا مصرف شوند اثرات سمی ایجاد می‌کنند. بوتاکس وقتی به طور مناسب استفاده شود، حتی پس از چندین درمان، نمی‌تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد. مقدار مورد نیاز برای کاهش چروک‌های پیشانی بسیار پایینتر از سطح سمی دارو است.

4.4/5 - (30 امتیاز)
محمودی
محمودی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

19 پاسخ

 1. سلام من ۱۰ روز پزش بوتاکس پیشانی و اطراف جشم انجام دادم
  بعداز دو روز چشم چپم کوچکتر شده و احساس سنگینی پلک میکنم لطفا راهنمایی کنید چگونه این مشگل را بر طرف کنم در ضمن این حالت تا چه زمانی هست من واقعا اعتمادم بنفسم را کلا از دست دادم خیلی نگرانم میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست عزیز.
   باید گفت کوچیک شدن چشم، سنگینی و افتادگی پلک به خاطر عوارضی مثل تزریق نادرست پزشک، کیفیت نامطلوب بوتاکس و یا عدم مراقبت کافی بعد از تزریق بوتاکس هست چون مراقبت بعد از بوتاکس بسیار مهمه. این عوارض یک تا دو ماه شدت دارند تا زمانی که اثر بوتاکس از بین بره و باید صبر کنید. البته روشهایی برای از بین بردن سریع تر اثر بوتاکس وجود داره مثل گرما دادن با حوله گرم و یا انجام هایفو و آر اف.
   بهتره حضوری با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

  2. باسلام واحترام.
   من قبل بوتاکس انجام دادم. که متاسفانه اینچنین شد که شما گفتید. بلکه فقط زمان باید بگذرد.نکنه که وقتی دوباره واسه برطرف شدن دست به کار دیگه بزنید . مشکل دوبرابر خواهد شد.

 2. من يكسال پيش براى اولين بوتاكس ديسپورت پيش پزشك فوق تخصص پوست و متبحر انجام دادم و چشم سمت چپم كوچيكتر شد و حتى با اينكه يكسال گذشته و اثر بوتاكس كامل از بين رفته اما مشكل كوچك شدن چشمم برطرف نشده، اين واااااقعا آزارم ميده!! راهكارى براش هست؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز بابت تجربه تلختون متاسفیم. در موارد خیلی نادر ممکنه عوارض بوتاکس تا طولانی مدت از بین نره و یا حتی دائمی بمونه. برای بهتر شدن وضعیت میتونید از درمان با هایفو و آر اف استفاده کنید.و حتما به پزشکی که براتون تزریق کردن مراجعه کنید و نظرشون رو بپرسید.

  2. سلام
   منم یکسال پیش بوتاکس زدم و چشمم کوچیک مونده دوستان لطفا اگ تجربه ای دارید راهنمایی کنید چطور میتونم درمانش کنم ممنون

 3. سلام وعرض ادب بنده 3 هفته پیش بوتاکس رو نزد پزشک انجام دادم پشمم دچار دو بینی شده است بخصوص هنگام رانندگی ،دکتر دیمن هیدرانات تجویز کرد ،ایا درمان درستی است؟ وچند وقت طول می کشد دوبینی از بین برود ؟ممنون از پاسخگویی شما

  1. سلام دوست عزیز طبق تجویز پزشک به مصرف داروها ادامه بدید، علائمتون به زودی کمرنگتر میشه.

 4. سلام وقتتون بخیر
  من هفته پیش بوتاکس اطراف چشم کردم بعدچندروزمتوجه کوچکی چشم سمت چپم شدم بلافاصله به پزشکم مراجعه کردم ایشون برای راه حل به اطراف چشم راستم بوتاکس زدن که به قول خودشون چشم سمت راستم هم اندازه چشم چپم بشه الان سه روزبوتاکس دوباره زدم اما بازچشم چپم کوچیک نشون میده
  توروخداپنوازنگرانی دربیارین راه حل بدین چطورمیتونم اندازه چشمموبه حالت عادی برگردونم وبگین طی چندماه به حالت عادی برمیگرده من دومین بار که بوتاکس اطراف چشم میکنم

  1. سلام دوست عزیز احتمالا پزشکتون مهارت لازم رو نداشتن، بابت تجربه تخلتون متاسفیم. بهتره صبور باشید بین ۴ تا ۶ هفته بعد وضعیت چشمتون رو به بهبودی میره.

   1. سلام من ده روز بوتاکس انجام دادم سمت راست چشمم کوچیک شده و کمی درد داره نزدیک عید هم هست باید چیکارکنم درست بشه خیلی درگیرم

    1. سلام اگر نیاز به درمان فوری دارید به پزشک مراجعه کنید اما بهرحال ممکنه کمی از اثارش تا مدتی باقی بمونه.

 5. سلام و عرض ادب
  من ۳ روز پیش تزریق بوتاکس در پیشانی و اطراف چشم داشتم که بعد از اون دچار عفونت چشم شدم آیا از عوارض جانبی بوتاکس محسوب میشه یا خیر ؟

 6. سلام من ۴ هفته پیش بوتاکس اطراف چشم زدم و متاسفانه‌ لب بالا بی حرکت و افتادگی پیدا کرده .لطفا بگید چکار کنم؟!!

  1. سلام دوست عزیز بوتاکس دور چشم عارضه ای برای لب به وجود نمیاره. بهتره به پزشک مراجعه کنید

 7. با سلام
  من شهریور بوتاکس پیشانی و اطراف چشم داشتم. حدود یک ماه بعد همگام نگاه کردن به سمت چپ همه چی رو دوتا می دیدم.
  بعد از گذشت ۵ ماه متاسفانه مشاهده کردم که هنگام رانندگی اجسام دور را دو تا می بینم.

  بی توجه به این عارضه، مجدد تمدید بوتاکس فقط برای پیشانی را انجام دادم. دو هفته الان گذشته و موقع رانندگی یا نگاه کردن به طرفین و اجسام چند متری دوتا می بینم.
  خیای اذیتم
  مشکل چیه به نظرتون چکار کنم؟

  1. سلام ممکنه که از عارضه های بوتاکس باشه چون دوبینی جز عارضه ها هست. برای درمان بهتره به پزشک مراجعه کنید.

 8. سلام بیخشید امکان مکاتبه با خانم کیمیا که مشکل دوبینی داشتند را دارید؟ می خوام ببینم مشکلشون چطور رفع سده؟

  کیمیا گفت:
  2022-10-28 در 8:40 ق.ظ
  سلام وعرض ادب بنده 3 هفته پیش بوتاکس رو نزد پزشک انجام دادم پشمم دچار دو بینی شده است بخصوص هنگام رانندگی ،دکتر دیمن هیدرانات تجویز کرد ،ایا درمان درستی است؟ وچند وقت طول می کشد دوبینی از بین برود ؟ممنون از پاسخگویی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *