لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️
چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست + حمام بعد از بوتاکس

چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست ؟ حمام بعد از بوتاکس چجوریه؟

چند ساعت بعد از بوتاکس میشود صورت را شست؟ یکی مهم‌ترین نکات مراقبت‌ بعد از بوتاکس، شستن صورت بعد از انجام آن است. ما در این مقاله به اهمیت، مراقبت بعد از بوتاکس شستن صورت و نحوه صحیح انجام آن می‌پردازیم.

اصول شستن صورت بعد از بوتاکس

به طور کلی بهتر است تا 24 ساعت یا به عبارت دیگر، 1 روز بعد بوتاکس، از شستن صورت خود خودداری کنید و بعد از آن نیز تا 3 روز با آب گرم صورت خود را نشویید و ماساژ ندهید.

چند ساعت بعد از بوتاکس میشود صورت را شست و حمام رفت؟

شستن صورت بعد از بوتاکس

24 ساعت اول بعد از تزریق بوتاکس طلایی‌ترین زمان برای مراقبت از پوست بعد از عمل است؛ زیرا در این مدت بوتاکس می‌تواند تغییر مکان داده و به قسمت‌های دیگری انتقال پیدا کند. بنا به توصیه پزشکان بهتر است تا 24 ساعت بعد از عمل از شستن صورت خودداری کنید اما در شرایط ضروری می‌توان با رعایت نکاتی که در بالا گفته شده به حمام بروید.
بهتر است برای شستن صورت بعد از بوتاکس از اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که به آب آغشته کرده‌اید استفاده کنید و آن را با کوچک‌ترین فشار روی محل تزریق بکشید.

اهمیت و چگونگی شستن صورت بعد از بوتاکس

حمام بعد از بوتاکس

یکی از مهم‌ترین سوالات متقاضیان تزریق بوتاکس، شستن صورت بعد از انجام آن است. رعایت یک سری نکات کلی، در بالا رفتن میزان اثربخشی این عمل اهمیت دارد.

بطور کلی منعی برای شستن صورت و استحمام کردن پس از تزریق بوتاکس وجود ندارد؛  تنها باید با رعایت نکاتی که در ادامه به آن می‌پردازیم اثرات و ماندگاری بوتاکس را بالا ببریم.

داروی بوتاکس ماده‌ای بر پایه سم یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است. در تزریق بوتاکس، مقدار کم و رقیق شده از سم بوتولینوم را برای جلوگیری از انقباض عضلات به پوست ناحیه مورد نظر با سرنگ های مخصوص تزریق کرده که در نهایت منجر به نرم شدن و از بین رفتن چین و چروک پوست و یا حتی درمان برخی بیماری‌ها مانند میگرن می‌شود.

بوتاکسی که به تازگی در پوست تزریق شده، بسیار حساس به دما و فشار است. دمای بالای آب سبب تغییر در ساختار بوتاکس شده و همچنین با فشار زیاد شروع به حرکت می‌کند و ممکن است شاهد عوارضی مانند افتادگی پلک بعد از تزریق باشیم. همچنین اگر بوتاکس تزریق شده در ناحیه نزدیک به گلو باشد، اگر با رعایت نکات گفته شده شسته نشود می‌تواند در بلع مشکلاتی را ایجاد نماید. از طرفی اگر بوتاکس به جریان خون وارد شود، در صورت استفاده از آب گرم، عوارضی مانند از حال رفتن، مشکل در تنفس و …. را به دنبال خواهد داشت و لازم است که در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید.

هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس از پایین آوردن سر به شدت خودداری کرده و نکات مهم زیر را در حمام کردن و شستن صورت رعایت کنید:

میزان دمای آب

دمای آب برای شستن صورت بعد از بوتاکس باید ولرم و متعادل باشد؛ زیرا گرمای زیاد باعث تغییر در ساختار بوتاکس شده و جریان خون را در صورت افزایش می‌دهد و باعث تغییر محل بوتاکس و کبودی ناحیه تزریق شده می‌گردد.

بعد از تزریق بوتاکس از نشستن طولانی مدت در وان حمام، سونای بخار یا سونا خشک خودداری کنید.

نوع شوینده

 از یک شوینده بسیار ملایم در شستن صورت خود بعد از بوتاکس استفاده کرده و تا یک هفته پس از تزریق بوتاکس، از استفاده لایه‌بردار شیمیایی خودداری کنید. همچنین استفاده از پاک‌کننده‌ و مرطوب‌کننده‌ ملایم مشکلی نداشته و مصرف کرم‌هایی که در مواد تشکیل‌دهنده خود ویتامین K دارند برای کاهش کبودی ناشی از بوتاکس بسیار مناسب است.

نحوه حرکت دست و میزان فشار وارد شده به صورت

حرکت دست در هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس نباید به شکل دورانی و همراه با فشار زیاد باشد تا منجر به حرکت بوتاکس شود.

نکات مهم در مراقب از پوست بعد از بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس
  • در روز‌های بعد از تزریق، باید از فعالیت‌هایی که باعث می شوند پوست شما ملتهب یا تحریک شود مانند استرس و اضطراب، استفاده از دارو‌های ضد التهابی مانند Tylenol یا Advil Rub خودداری کنید.
  • تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس فعالیت سنگین ورزشی نداشته باشید.
  • اصلاح صورت بعد از بوتاکس تا 24 ساعت نباید انجام شود.
  • به مدت 2 الی 3 روز از آرایش کردن خودداری کنید؛ زیرا همان طور که گفته شد فشار آوردن به محل تزریق باعث جا به جایی بوتاکس می‌شود..
  •  2 الی 4 ساعت پس از تزریق نخوابید. خوابیدن روی صورت باعث می‌شود تا به بوتاکس تزریق شده فشار وارد شود و باعث جا‌به‌جایی آن گردد. می‌توانید روی صندلی راحت نشسته و پا‌های خود را بالا نگه دارید اما بالا تنه شما باید با صورت در یک راستا باشد. این کار کمک می‌کند بوتاکس را در وضعیت صحیح قرار می‌دهد و از کبودی جلوگیری می‌کند.
  • قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، پلاویکس، آسپیرین و مسکن‌هایی که حاوی آسپیرین هستند مثل: ناپروکسن و بروفن خودداری کنید؛ زیرا این داروها باعث کبود شدن پوست بعد از تزریق بوتاکس می‌شوند.
  • برای رفع سردرد بعد از عمل می‌توانید از قرص استامینوفن استفاده کنید.
  • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. اما اگر مجبور به خروج از منزل شدید استفاده از ضدآفتاب مناسب و یا کلاه ضروری است. زیرا نور خورشید به پوست شما پس از تزریق بوتاکس آسیب وارد می‌کند.
  • قبل و بعد از عمل تزریق بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید؛ زیرا  موجب بروز و تشدید کبودی و ورم می‌شود.
  • سیگار کشیدن عوارض جانبی بوتاکس را تشدید کرده به سلول‌های پوستی شما آسیب می‌رساند و همچنین باعث پیری زودرس می‌گردد.

ماندگاری بوتاکس

ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی چون خود فرد و میزان آسیب پوست، نوع برند بوتاکس و موارد دیگر بستگی بستگی دارد اما می توان گفت بطور میانگین ۶ ماه است. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس هم اهمیت دارد.

سخن پایانی درباره چند روز بعد از بوتاکس میتوان صورت را شست

تزریق بوتاکس Botox مانند هر عمل زیبایی دیگری نیازمند رعایت نکاتی است که باید به دقت آن‌ها را رعایت نمایید. برای اینکه عمل شما با موفقیت همراه باشد لازم است که پزشک معالج شما از تخصص و مهارت لازم برخوردار باشد تا بوتاکس را اشتباها به رگ‌های شما تزریق نکرده و آسیبی به سایر بافت های صورت شما نرساند. پزشک شما در جلسه مشاوره ی قبل از عمل باید تمامی نکاتی که باید بعد از تزریق بوتاکس رعایت شود؛ مانند: عوارض جانبی، نحوه استحمام، شستن صورت بعد از بوتاکس، فعالیت بدنی و آرایش را متذکر شود.

توصیه می‌شود که پیش از تصمیم برای این عمل مهم و دقیق، درمورد کلینیک زیبایی و تبحر پزشکی که عمل تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد به طور کامل تحقیق کنید.
تجربه و اعتبار مرکز درمانی باعث اثربخشی بیشتر این عمل زیبایی خواهد شد و کمک می‌کند تا عوارض کمتری را تجربه نمایید.

سوالات متداول درباره ی چند ساعت بعد از بوتاکس میشود صورت را شست

آیا می توان بعد از بوتاکس لیزر انجام داد؟

خیر باید تا 2 هفته بعد از بوتاکس از انجام لیزر خودداری کنید.

4.3/5 - (21 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *