لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب چست؟ بعد از تزریق ژل لب چیکار کنیم؟
در تزریق ژل لب طبیعی و اصلاح طبیعی فرم لب شما، لب‌ها نباید از حالت اصلی و مرزهای لب خارج شوند و در عین حال باید چین و چروک‌های طبیعی لب حفظ شود. قطعا کسانی که تزریق ژل برای اصلاح فرم لب، گونه و دیگر نقاط انجام داده‌اند به دنبال رسیدن به بهترین نتیجه هستند. این تکنیک کم‌تهاجمی و مقرون به صرفه، نیازی به بی‌هوشی عمومی نداشته و دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری بسیار آسانی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

نحوه تزریق ژل لب، در مطلوب‌تر بودن و کم خطرتر بودن آن بسیار حائز اهمیت است. پزشک معالج باید ابتدا شناخت دقیق و کافی‌ از ساختمان پوست و اجزای صورت داشته باشد و نکته بعدی اینکه به روش این تکنیک که شامل محل مناسب، مقدار تزریق و قرار دادن این مواد در لایه‌های‌ مناسب پوستی است کاملا” آشنا باشد. به عنوان متقاضی تزریق ژل باید از وقایع و مراقبت بعد از ژل لب اطلاع داشته باشید. اگر تزریق ژل کرده‌اید یا قصد انجام آن را دارید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

توصیه مهم در مورد مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
مراقبت های بعد از تزریق ژل لب
 • لب‌های شما پس از عمل به احتمال زیاد متورم خواهد شد. همینطور امکان دارد در محل های تزریق مقداری قرمزی یا کبودی مشاهده کنید که طبیعی است. بیشتر عوارض جانبی جزئی خواهد بود و شما می‌توانید اکثر فعالیت‌ها را بعد از انجام عمل از سر بگیرید.
 • پس از آن با استفاده از کیسه یخ یا یک مکعب یخ پوشیده شده از پارچه یخ را روی لب‌های خود قرار دهید. این به شما کمک بسیاری می‌کند تا تورم، کبودی و هر درد دیگری کم می‌شود.
 • به مدت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل لب و یا دیگر مواد پرکننده پوستی، از ورزش سنگین پرهیز کنید. افزایش فشار خون و ضربان قلب در اثر ورزش امکان دارد تورم یا کبودی را بدتر کند.
 • هیدراته بمانید. نوشیدن آب بسیار به بهبودی بدن کمک زیادی می‌کند.
 • میوه‌ها و سبزیجات مرطوب کننده زیادی بخورید و تلاش کنید از سدیم اضافی که موجب بدتر شدن تورم می‌شود پرهیز کنید.
 • به مدت ۴۸ ساعت بعد از درمان از دمای بالا مانند حمام بخار، سونا، یا کلاس‌های ورزشی گرم استفاده نکنید. گرمای زیاد می‌تواند تورم را بیشتر کند.
 • از پزشک خود بپرسید که کدام مسکن در روزهای پس از درمان مناسب است. به طور معمول تیلنول خوب خواهد بود، اما داروهای رقیق کننده خون مثل ایبوپروفن نه.
 • تلاش کنید سرتان را روی بالش بلند قرار دهید تا تورم شما کم شود. روی صورت نخوابید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از آرایش لب‌های خود پرهیز کنید.

آیا نکات مهم مراقبت بعد از بوتاکس را می‌دانید؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

نوشیدن و غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

بهتر است پیش از رفع کامل بی حسی لب، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. نگران نباشید معمولا بی حسی بعد از تزریق ژل به لب، برای مدت طولانی (حدود ۴۵ دقیقه) باقی نمی‌ماند. با توجه به بی حس بودن لب‌ها در این مدت به منظور پیشگیری از گاز گرفتگی لب و سایر آسیب‌ها بهتر است چیزی میل نکنید زیرا ممکن است نتایج نامطلوبی بر نتیجه درمان شما داشته باشد.
پس از اتمام بی حسی لب توجه داشته باشید که:

 1. نوشیدن آب ضروری می‌باشد: بعد از تزریق انواع ژل‌ها، وجود آب کافی در بدن برای دستیابی به بهترین نتیجه امری ضروری‌ست.
 2. غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب مهم است: طبق توصیه اغلب پزشکان بهتر است که افراد بعد از تزریق ژل از رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا شامل جو دوسر، لوبیا و سیب زمینی استفاده کنند. در تزریق ژل به لب، حدود ۱ هفته بعد از تزریق ژل از خوردن غذاهای داغ و نوشیدن مایعات داغ پرهیز شود به دلیل آنکه نوشیدن غذاهای داغ، ماندگاری اثرات ژل را کاهش می‌دهد.
 3. مصرف الکل و استعمال دخانیات بعد از ژل لب: طبق مقالات معتبر پزشکی و همچنین تجربیات پزشکان حاذق بهتر است که حداقل به مدت ۱ هفته بعد از تزریق ژل از استعمال دخانیات و نوشیدنی های الکی پرهیز کنید به دلیل انکه استفاده از این مواد احتمال تورم و التهاب را افزایش می دهد.

چسب زدن بعد از تزریق ژل لب

گاهی اوقات برای حفظ فرم لب های زیباجو، پزشک توصیه می کند تا در روزهای نخست از چسب استفاده کنید. باید پس از تزریق، طریقه چسب زدن بعد از تزریق ژل لب را از پزشک خود بی آموزید و طبق توصیه های وی ادامه دهید.

سایر مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

مراقبت بعد از ژل لب
مراقبت بعد از تزریق ژل لب

سعی کنید که نواحی تزریق ژل تا حد ممکن بی‌حرکت باشند. اگر در سطح پوست برآمدگی وجود داشت، می‌توانید آن ناحیه را ماساژ دهید. بسته به نوع ژل استفاده شده برای شما، امکان دارد احساس کنید که پوست شما کمی سفت شده است. معمولاً طی یک الی دو هفته این احساس رفع شده و پوست دوباره نرم خواهد شد.

❤️اصلاح و آرایش صورت بعد از ژل لب❤️شست و شو با شوینده‌های ملایم
❤️ورزش و فعالیت‌های سنگین ممنوع❤️توصیه پزشک در مورد ماساژ را جدی بگیرید
❤️خوابیدن روی صورت بعد از تزریق ژل لب ممنوع❤️پوشیدن لباس مناسب بعد از تزریق ژل لب
❤️سیگار کشیدن ممنوع❤️از مصرف الکل پرهیز کنید
نکاتی که باید بعد از تزریق فیلر لب رعایت شوند

1. اصلاح و آرایش صورت بعد از ژل لب

بلافاصله پس از تزریق ژل به نواحی صورت، افراد مجاز به آرایش و اصلاح صورت نیستند. معمولا  پس از گذشت ۱ هفته به افراد اجازه آرایش و اصلاح صورت داده می‌شود. البته پس از تزریق ژل لب به دیگر نواحی می‌توانید آرایش کنید یا از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید.

2. شست و شو با شوینده‌های ملایم

برای پیشگیری از عفونت ضروری است که ناحیه تزریق تمیز و خشک نگه داشته شود. برای شستن ناحیه تزریق باید از شوینده‌های ملایم مخصوص پوست استفاده کرد تا التهابات و تحریکات پوستی به حداقل برسند. بعضی از شوینده‌ها امکان دارد موجب تحریک پوست و ایجاد التهاب شوند. در کلینیک دکتر تفت، پس از تزریق ژل، شوینده‌های مناسب به متقاضیان معرفی خواهد شد.

3. گرم و سرد شدن شدید محل تزریق اثرات درمانی را کم می‌کند

پیش از برطرف شدن عوارضی از جمله قرمزی، تورم و کبودی، نباید محل درمان گرم شود. بنابراین باید از آفتاب گرفتن، رفتن به سونا، سولاریوم، جکوزی و حمام گرفتن خودداری شود. سرمای شدید نیز اثرات درمانی را کم می‌کند و عوارض را شدیدتر می‌کند. به همین علت فعالیت‌هایی از جمله اسکی، برف بازی، پاتیناژ و شنا در آب سرد ممنوع می‌باشد. کمی صبور باشید و بعد از رفع شدن عوارض، به انجام این فعالیت‌ها بپردازید.

4. ورزش و فعالیت‌های سنگین ممنوع

معمولا کسانی که اقدام به تزریق ژل لب می‌کنند، پس از تمام شدن درمان از کلینیک مرخص می‌شوند و از روز بعد، به فعالیت‌های روزمره خود خواهند پرداخت. با این همه انجام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سنگین به مدت ۲ هفته ممنوع است؛ زیرا انجام این فعالیت‌ها موجب افزایش شدت کبودی و تورم می‌‌شود. در صورتی که شما ورزشکار حرفه‌‎ای هستید، حتما در زمینه زمان شروع فعالیت‌های خود با پزشک صحبت کنید.

5. توصیه پزشک در مورد ماساژ را جدی بگیرید

پس از تزریق ژل لب به نواحی خاص مثل تزریق ژل به باسن، لب یا سینه، برای توزیع یکنواخت ژل در ناحیه تزریق، پیشگیری از تجمع خون مردگی و گلوله گلوله شدن ژل، پزشک انجام ماساژهای خاصی را پیشنهاد می‌کند. لازم است که بیمار نسبت به انجام این ماساژها توجه داشته باشد و آن‌ها را طبق دستورالعمل پزشک انجام دهد.

6. خوابیدن روی صورت بعد از تزریق ژل لب ممنوع

در صورتی که ژل به لب تزریق شده است، افراد باید دقت کنند که در چند روز اول پس از تزریق ژل، از خوابیدن روی صورت خودداری کنند. خوابیدن روی صورت موجب فشار به نواحی تزریق و کم شدن کیفیت درمان می‌شود. پیشنهاد می‌شود که افراد صاف و رو به بالا بخوابند.

7. پوشیدن لباس مناسب بعد از تزریق ژل لب

بسته به ناحیه تزریق ژل، مدتی بعد از جلسه درمان، فرد باید مراقب پوشش خود باشد. به عنوان مثال، در تزریق ژل به سینه، برای اینکه ژل به خوبی در ناحیه درمان مستقر شود، بیمار مدتی پس از تزریق، باید از گن‌های فشرده یا سوتین‌های ورزشی استفاده کند یا بعد از تزریق ژل به باسن، از پوشیدن شلوارهای تنگ پرهیز شود. پوشیدن شلوار و شلوارک‌های تنگ موجب تمرکز ژل در یک نقطه و به هم ریختن فرم باسن می‌شود.

8. سیگار کشیدن ممنوع

سیگار کشیدن می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را بالا می‌برد، بنابراین حائز اهمیت است که بلافاصله بعد از تزریق ژل لب سیگار نکشید. همینطور بهتر است از بودن در کنار دیگران که سیگار می‌کشند پیشگیری کنید.

9. از مصرف الکل پرهیز کنید

الکل عامل رقیق کننده خون می‌باشد و حداقل به مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب از مصرف آن خودداری کنید. الکل می‌تواند موجب التهاب شود، احتمال کبودی را بالا ببرد و تورم را بدتر کند. همچنین بهتر است چند روز پیش از تزریق ژل از مصرف الکل پرهیز کنید.

در صورت مشاهده عوارض زیر حتما به کلینیک اطلاع دهید:

عوارض ژل لب که ممکن است بعد از انجام آن رخ دهند، بسیار خفیف هستند و به مرور زمان یا با به کارگیری درمان‌های بسیار ساده کاملا رفع می‌شوند. با این حال اگر بعد از تزریق ژل هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، لازم است که با پزشک یا کلینیک تماس بگیرند:

 • قرمزی شدید لب
 • حساسیت شدید به لمس لب
 • درد بسیار شدید، یا درد شدیدی که به مرور شدت آن افزایش می یابد
 • مشاهده لکه‌های پوستی تیره و روشن در ناحیه لب
 • عفونت لب

سایر مقالات مربوط به ژل لب در کلینیک دکتر تفت:

 پرسش و پاسخ در مورد مراقبت های بعد از تزریق ژل لب:

آیا می توانم پس از تزریق از بالم لب استفاده کنم؟

بله، شما می توانید بعد از تزریق از بالم لب استفاده کنید؛ اما تنها در صورتی که پلمپ باشد. پلمپ محصول را باز کنید و آن را به آرامی روی لب های خود بکشید. فشار دادن بالم روی لب هایی که به تازگی فیلر شده اند امکان دارد موجب تورم شود.

آیا ماساژ لب بعد از ژل خوب است؟

خیر! بعد از فیلر، لب های خود را ماساژ ندهید. هر گونه فشار روی لب هایی که به تازگی فیلر شده اند، امکان دارد تورم و کبودی را افزایش دهد. با این حال، پزشک شما ممکن است ناحیه ی آسیب دیده را به آرامی ماساژ دهد. این کار برای از بین بردن هر گونه تجمع یا توده ی فیلر انجام می شود.

چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد؟

خیلی پرسیده میشه که چند روز بعد از تزریق ژل لب میشه رژ زد؟ بهتر است تا 48 ساعت از مواد ارایشی بر روی لب استفاده نکنید.

3.6/5 - (34 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *