لوگو دکتر تفت
کلینیک گلشید به کلینیک دکتر تفت تغییر نام یافت❤️

تزریق ژل جوانسازی صورت

تزریق ژل جوانسازی صورت یکی از روش های زیبایی برای رفع چین و چروک و افتادگی پوست می باشد. اغلب خانم ها برای دسترسی به زیبایی بیشتر این روش را انتخاب می نمایند.

  آشنایی با تزریق ژل

تزریق ژل

در این مطلب قصد دارین مطلب کاملی را درباره‌ی انجام امور زیبایی توسط ژل ارائه دهیم. استفاده از ژل دارای مزایا و معایبی است. مزایای تزریق ژل رفع چین و چروک صورت و گود شدن زیر چشم ها می باشد. در مواردی می توان از این روش برای بزرگ تر کردن لب ها نیز استفاده نمود. تمام این اقدامات باعث افزایش زیبایی چهره فرد می گردد. عوارض تزریق ژل عبارت است از ایجاد درد و تورم، در موارد بسیار نادر عفونت نیز دیده می شود.

طیف سنی این اقدام زیبایی بین 25 الی 45 می باشد. انجام این کار برای افراد زیر 18 سال هرگز توصیه نمی شود. ماندگاری تزریق ژل به نوع ژل و برند ژل استفاده شده بستگی دارد. هزینه تزریق ژل در مراکز مختلف متفاوت می باشد. این اقدام عوارض جانبی زیادی ندارد اما حتما باید به توصیه های قبل از تزریق ژل و بعد از تزریق توجه زیادی را نمایید. 

کاربردهای تزریق ژل

کاربردهای مورد تایید FDA عبارتنداز حجم دهی که شامل برجسته کردن لب ها، چانه و گونه ها می شود. رفع کل چین و چروک های صورت از دیگر موارد مورد تایید می‌باشد که شما می توانید از این طریق خطوط به وجود آمده بر روی صورت خود را از بین ببرید. رفع افتادگی پوست صورت و گردن نیز از موارد تایید شده می باشد. پوست با گذشت زمان و پیری دچار افتادگی می شود که شما می توانید به وسیله ی ژل حجم دهی لازم را انجام دهید. برای رفع سیاهی و گودی زیر چشم نیز می توان از این روش استفاده نمود. پوست اطراف چشم به مرور زمان دچار پیری می گردد و رفع سیاهی و گودی آن می تواند روشی خوب برای جوانسازی پوست و چهره باشد.

جوان سازی پوست دست نیز از جمله کاربردهای تایید شده می باشد. دست ها با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و انواع آلودگی ها زیبایی و طراوت خود را از دست می دهند. برای جوان سازی دست های خود می توانید از ژل استفاده نمایید. ژل مورد استفاده قرار گرفته می تواند حجم پوست دست را افزایش دهد. داشتن بینی بد فرم مشکل بسیاری از افراد می باشد که می توان با استفاده از این روش آن را رفع نمود. پزشک زیبایی می تواند به وسیله تزریق این ماده فرم بینی شما را به شکل دلخواه درآورده و زیبایی را به صورت شما بازگرداند. تمام موارد ذکر شده مورد تایید FDA می باشد و شما می توانید به راحتی از این روش ها بهره بگیرید.

برخی از کاربردهای ژل مورد تایید FDA نمی باشد. البته این بدین منظور نیست که این کاربردها کاملا مضر هستند و نباید انجام شوند. این سازمان قوانین خاص خود را دارد که پیروی از آن ها بهتر می باشد. افزایش حجم سینه، باسن، پاها و تزریق این ماده به درون استخوان، تاندون و عضله از جمله موارد تایید نشده می باشند. ممکن است برخی از افراد از ژل برای این اقدامات استفاده نمایند اما بهتر است کاربردهایی را انجام دهیم که مورد تایید این سازمان قرار گرفته شده است.

نواحی تزریق ژل

نقاط مناسب تزریق ژل

تزریق ژل در نواحی خاصی از صورت انجام می گیرد. پیشانی، لب، چشم، بینی، پلک، گونه ها، اطراف فک و چانه از جمله نقاطی هستند که تزریق در آن ها انجام می‌گردد. بیشترین کاربرد ژل در ناحیه لب ها می باشد. امروزه اغلب افراد دوست دارند لب هایی برجسته داشته باشند و با تزریق چند سی سی ژل لب های خود را حجیم می سازند. خط و چروک های پیری در نواحی چشم و گونه ها ایجاد می گردد. انجام تزریق در ناحیه زیر چشم باعث رفع گودی چشم و سیاهی زیر آن می شود. در صورتی که خطوط عمیق بر روی پیشانی خود داشته باشید حتما باید تزریقی در این ناحیه نیز انجام گردد. بهترین کار مشخص کردن ناحیه های تزریق توسط پزشک متخصص می باشد. در صورتی که فرم بینی شما بد باشد می توانید از این اقدام برای اصلاح فرم بینی خود استفاده نمایید.

مراحل تزریق ژل

تزریق ژل کاری کم خطر و کم درد است که در مطب دکتر انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. اولین مرحله برای این کار مشاوره و معاینه است. شما باید ابتدا توسط پزشک معاینه شوید و نقاط مورد نیاز ژل بر روی صورت مشخص گردد. بعد از مشخص کردن نقاط بر روی صورت وقت مشخصی برای انجام تزریق تعیین می گردد. بهتر است یک روز آرام را برای این کار انتخاب نمایید تا بعد از تزریق ژل دچار مشکل نشوید. 

برای انجام تزریق ژل پزشک ابتدا ناحیه را ضد عفونی و استریل می نماید. ماده بی حسی موضعی یا ماده بی حسی تزریقی به آن ناحیه تزریق می گردد. بعد از گذشت چند دقیقه و بی حس شدن ناحیه پزشک اقدام به تزریق می نماید. اندازه سوزن و تکنیک استفاده شده در هنگام تزریق تاثیر زیادی در ایجاد درد دارد. معمولا نازک ترین سوزن را برای انجام این کار انتخاب می نمایند تا فرد دچار درد زیادی نشود. در این مرحله پزشک به دقت ژل را تزریق می نماید. نتیجه تزریق بلافاصله قابل مشاهده می باشد البته در یکی دو روز اول اندکی تورم در ناحیه تزریق وجود خواهد داشت. بهتر است بعد از انجام تزریق چند دقیقه در مطب بمانید و دکتر ناحیه را به دقت معاینه نماید. این کار با ایجاد کمترین درد و خون ریزی انجام می شود و شما می توانید به کار و فعالیت روزانه خود ادامه دهید. توصیه می شود از دست زدن به ناحیه خودداری نمایید و وقت معاینه بعدی خود را تعیین نمایید.

انواع ژل مورد استفاده در تزریق ژل

به طور کلی تزریق ژل به دو صورت دائمی و موقت انجام می شود. تزریق دائمی به معنی مادام العمر بودن آن نیست.

ژل های دائمی یا غیرقابل جذب

ژل های دائمی غیر قابل جذب بوده و تا حدود دو سال زیر پوست فرد باقی می مانند. یعنی بعد از تزریق این نوع ژل جذب بدن نمی شود و زیر پوست باقی می ماند. معمولا از دانه های پلی متیل متاکریلات (PMMA) برای انجام این کار استفاده می شود البته سایر انواع فیلرهای دائمی نیز وجود دارد که می توان از آن ها برای تزریق استفاده نمود. البته که تزریق این نوع ژل تهدیدی برای سلامتی فرد ندارد اما بیشتر توصیه می شود تا از انواع ژل های موقتی برای تزریق استفاده شود.

ژل های موقت یا قابل جذب

نوع دوم ژل انواع قابل جذب و موقتی است که در مدت زمان شش ماه جذب بدن می شوند. استفاده از این نوع ژل ها سالم تر بوده و برای بدن ضرری ندارد. کلاژن، هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت کلسیم و پلی لاکتیک اسید از جمله مواردی هستند که برای تزریق های موقتی از آن ها استفاده می گردد. این نوع تزریق نیاز به تجدید در بازه های زمانی مشخص دارد و فرد باید برای تجدید و ترمیم ژل خود به پزشک مراجعه نماید. البته یکی از مزیت های مواد قابل جذب این است که در صورت مناسب نبودن تزریق ژل پس از مدتی جذب می شود و نیازی نیست تا فرد نگران ظاهر خود باشد. اغلب دکترها تزریق ژل موقت را به افراد توصیه می نمایند.

برخی از معتبرترین برندهای ژل در ایران

نوع برند ژل

استفاده از ژل مرغوب و با کیفیت یکی از مهم ترین موارد در تزریق ژل می باشد. در صورتی که ژل مورد استفاده شده دارای کیفیت استاندارد و مناسبی نباشد قطعا تزریق ژل با مشکل روبرو خواهد شد و فرد زیبایی خود را از دست می دهد. متاسفانه برخی از افراد صرفا برای انجام اقدامات زیبایی ارزان از هر محصولی استفاده می کنند. این موضوع می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به زیبایی ظاهری شما وارد نماید. توجه داشته باشید که حتما باید قبل از انجام تزریق ژل از استاندارد بودن مواد اطمینان حاصل نمایید.

ژل بلترو، ژل استایلج، ژل لب رستیلن، ژل تئوسیال، ژل لب روولکس، ژل پرفکتا، ژل نیوویا، ژل فیورج، ژل الانسه، ژل رووفیل و ژل ژوویدرم از جمله برندهای معتبری هستند که می‌توان در ایران پیدا کرد. تحقیق و بررسی برند ژل یکی از نکات بسیار مهم می باشد که باید توجه زیادی را به آن نمایید. متاسفانه به دلیل وجود تحریم ها برخی از برندهای عالی دنیا در ایران یافت نمی شود اما می توان برای اطمینان از کیفیت تزریق از همین برندهای نام برده شده استفاده نمود. از با کیفیت بودن لیدوکائین استفاده شده نیز اطمینان حاصل نمایید. زیرا نا مرغوب بودن این مورد نیز می توان باعث آسیب رسیدن به زیبایی صورت شما شود. ژلی که مورد استفاده قرار می گیرد نباید زیر تابش اشعه خورشید قرار بگیرد. تابش مستقیم خورشید به این ماده باعث از بین رفتن کیفیت آن می شود و نباید از آن استفاده کرد.

چه کسانی نمی توانند تزریق ژل انجام دهند؟

زنان باردار و شیرده نباید تزریق ژل انجام دهند. تغییرات هورمونی موجود در زنان باردار و شیرده ممکن است باعث شود تا نتیجه کار مطلوب نشود. همچنین تزریق برای این افراد و فرزندشان مضر می باشد. اگر سن شما زیاد است بهتر است به فکر تزریق نباشید زیرا افزایش سن در افراد سبب می شود تا نتیجه خوبی از انجام این اقدام نگیرند. تغذیه نیز از موارد بسیار مهم می باشد. در صورت داشتن تغذیه نامناسب توصیه می شود این اقدام زیبایی را انجام ندهید. سلول های پوستی حتما باید مواد مغذی لازم را دریافت نمایند و در صورت وجود هر گونه کمبود در رژیم غذایی قطعا فرد دچار مشکلات فراوانی خواهد شد.

اگر در ناحیه ای از بدن خود بثورات پوستی دارید بهتر است از انجام تزریق ژل بپرهیزید. زیرا انجام این کار می تواند باعث تشدید مشکل پوستی شما شود. استفاده از بهترین نوع ژل می تواند نتیجه کار را بهتر نماید. ژل هایی که دارای منبعی حیوانی هستند معمولا با پوست سازگارتر می باشند. فیلرهای موقت دارای پلی لاکتیک اسید، هیدروکسی آپاتیت کلسیم ، هیالورونیک اسید و روغن سیلیکون می باشند. در صورتی که تجربه سکته مغزی داشته باشید انجام این کار توصیه نمی شود. همچنین ابتلای فرد به دیانت سبب می شود تا انجام تزریق برای او مضر باشد. بهتر است قبل از هر اقدامی مشکلات جسمانی خود را به پزشک خود گزارش دهید تا در هنگام انجام کار مشکلی برای شما پیش نیاید.

چه مقدار ژل تزریق می شود؟

مقدار و میزان تزریق ژل بستگی به ناحیه تزریق دارد. به طور مثال مقدار تزریق ژل در قسمت لب با مقدار تزریق در قسمت گونه متفاوت است. هر چقدر ناحیه مورد نظر وسیع تر باشد قطعا میزان ژل بیشتری نیاز است. به طور مثال برای برجسته سازی گونه های فردی که صورت وسیعی دارد مجموعا به 2 الی 3 سی سی ژل نیاز داریم اما اگر کسی دارای صورت و گونه های وسیعی نباشد، می توان با یک الی یک و نیم سی سی ژل این کار را انجام داد. بنابراین مقدار ژل مصرفی ارتباط مستقیمی با محل تزریق دارد. هنگام تزریق ژل به لب ها مقدار ژل بستگی به درخواست فرد دارد. به طور مثال اگر فرد به دنبال داشتن لب های طبیعی باشد می توان کار را با یک سی سی ژل تمام کرد اما در صورتی که فرد به دنبال لب های بسیار برجسته باشد باید مقدار ژل بیشتری را مصرف نمود.

تعداد و فاصله ی جلسات نیز از موارد مهم در میزان تزریق ژل می باشد. به طور مثال در جلسه اول حدود دو سی سی ژل تزریق می شود اما در جلسات بعدی که این کار برای ترمیم انجام می شود مقدار ژل کمتر می شود. البته میزان و مقدار استانداردی برای تزریق وجود دارد که حتما باید رعایت گردد. در صورتی که مقدار ژل تزریقی استاندارد نباشد قطعا زیبایی فرد از بین رفته و دچار مشکلات جدی می شود. حتما کار تزریق خود را به دست افراد متخصص و حرفه ای بسپارید.

مزایای تزریق ژل

مزایا و عوارض تزریق ژل

از مزایای بسیار مهم تزریق ژل رفع چین و چروک ها می باشد. بعد از گذشت زمان و رسیدن به دوران میان سالی خطوط عمیق بر روی نواحی صورت ایجاد می گردد این خطوط سبب پیر دیده شدن چهره افراد می گردد. با تزریق ژل می توان خطوط اطراف لب و بینی، خط خنده، خط اخم و خط پیشانی را از بین برد. معمولا با هر بار اخم و خنده خطوطی بر روی صورت پدیدار می گردد. این خطوط بعد از گذشت سال ها عمیق تر می شوند. استفاده از این روش برای حذف چین و چروک ها یک روش عالی و کاربردی می باشد. بهتر است برای انجام این کار پزشک متخصصی را انتخاب نموده و از کیفیت برند ژل اطمینان حاصل نمایید. انجام تزریق صحیح می تواند پیری صورت شما را از بین برده و سبب جوان سازی آن گردد. 

عوارض احتمالی تزریق ژل

در کل می توان گفت این اقدام زیبایی هیچ عوارض جدی ندارد و کاملا بی خطر می باشد اما در مواردی که اصول کلی و بهداشتی رعایت نگردد، ممکن است مشکلاتی پیش آید. اگر بعد از انجام تزریق بهداشت به خوبی رعایت نگردد، امکان عفونت محل تزریق وجود دارد. بعد از تزریق ژل معمولا خارش و درد خفیفی وجود دارد که قابل تحمل است و فرد را دچار مشکل نمی نماید. برای از بین بردن این مشکل می توانید از قرص های مسکن استفاده نمایید. حجم دهی به صورت و جوان سازی دست ها از طریق این تزریق امکان پذیر می باشد. به طور کلی برای کاهش عوارض احتمالی باید در انتخاب مرکز زیبایی و پزشک خود حساسیت زیادی را به خرج دهید. تکنیک پزشک در هنگام تزریق ژل یکی از موارد بسیار مهم در به وجود آمدن عوارض احتمالی بعد از تزریق می باشد. هر چقدر پزشک مهارت بیشتری داشته باشد شما کمتر دچار مشکل خواهید شد.

توصیه های قبل از تزریق

مراقبت قبل و بعد از تزریق ژل
 • تا ده روز قبل از تزریق ژل از مصرف داروهایی مانند ویتامین E و آسپرین خودداری نمایید.
 • هر نوع دارویی که باعث افزایش خون ریزی شما شود نباید مصرف گردد.
 • حتما قبل از تزریق داروهایی را که مصرف می کنید به همراه داشته باشید و به پزشک خود از مصرف آن داروها خبر دهید.
 • تا 24 ساعت قبل از تزریق ژل نباید هیچ نوع نوشیدنی الکلی مصرف نمایید. الکل باعث افزایش خون ریزی در بدن می گردد.
 • به مدت دو هفته قبل از تزریق اقداماتی مانند جرم گیری دندان را انجام ندهید. 
 • قبل از انجام این کار از هیچ گونه کرم و محصولات آرایشی استفاده نکنید و در صورت وجود هرگونه ماده ی آرایشی آن را پاک نمایید.
 • بهتر است قبل از مراجعه به مطب دکتر غذای ساده و سبکی را میل فرمایید.
 • افرادی که سابقه تبخال دارند و مستعد آن هستند باید در هنگام تزریق این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند.
 • مصرف داروهای خاصی می تواند از به وجود آمدن هرگونه تبخالی جلوگیری نماید.

رعایت نکات ذکر شده قبل از تزریق ژل می تواند نتیجه کار تزریق را مطلوب تر نماید.

توصیه های بعد از تزریق

چه چیزهایی باعث می شود تزریق ژل زودتر از بین برود؟

با رعایت برخی نکات می توان عمر ژل خود را افزایش دهید. بعد از تزریق ژل نباید در معرض تابش آفتاب مستقیم قرار بگیرید. اشعه فرا بنفش و تابش خورشید می‌تواند عمر ژل شما را کاهش دهد. بهتر است از قرار گرفتن در مکان هایی که تابش مستقیم نور خورشید دارد جلوگیری نمایید. مصرف غذاهای بی ارزش می تواند عمر ژل شما را کاهش دهد. حتما باید رژیم غذایی مناسب و با ارزشی را انتخاب نمایید. خوردن انواع محصولات کنسروی و فراوری شده تاثیر بدی بر روی ژل دارد.

راه های جلوگیری و درمان سفت شدن ژل

در برخی از موارد مشاهده می شود که بعد از تزریق ژل سفت می شود. راه های جلوگیری و درمان ژل صورت H3 استفاده از کمپرس آب یخ و کرم مخصوص می باشد. توصیه می شود در این موارد از ویتامین سی استفاده نمایید. این ویتامین می تواند سفتی ژل را رفع نماید. یکی از مهم ترین دلایل سفت شدن ژل بی کیفیت بودن مواد است. در صورتی که پزشک نیز مهارت لازم و کافی را در این زمینه نداشته باشد ممکن است این مشکل پیش آید. بهترین کار در هنگام مشاهده این مورد مراجعه مستقیم به پزشک می باشد. 

تفاوت تزریق ژل و بوتاکس

بوتاکس و ژل دو ماده متفاوت هستند که هر دو برای جوان سازی پوست و رفع چین و چروک ها استفاده می گردند. بوتاکس یک نوع داروی سمی است که با فلج کردن موقتی عضلات سبب جوانسازی پوست می شود. تزریق ژل و یا فیلرها باعث حجم دهی و افزایش حجم در نواحی مختلف صورت می گردد. حجم دهنده های پوستی با تزریق به ناحیه افتاده صورت سبب رفع گودی های صورت می شوند. پرکننده ها یا همان مواد پروتز می توانند کار بوتاکس را انجام دهند. نحوه ی تزریق و میزان ماندگاری این دو مورد تقریبا شبیه به هم هستند. بوتاکس بیشتر برای لیفت ابرو به کار گرفته می شود. تزریق ژل نیز برای حجم دهی به لب ها انجام می گیرد. استفاده از بهترین ماده و بهترین برند در هنگام انجام اقدامات زیبایی بسیار مهم می باشد. 

هزینه تزریق ژل

هزینه تزریق ژل

هزینه انجام این خدمات زیبایی ارتباط مستقیمی با مهارت پزشک و ماده ی مصرفی دارد. در صورتی که به دنبال انجام کارهای زیبایی ارزانی هستید نباید انتظار استفاده از بهترین برندها را داشته باشید. متاسفانه برخی از مراکز و پزشکان زیبایی برای جذب مشتری بیشتر هزینه ی کمتری را درخواست می نمایند و از ژل های بی کیفیتی استفاده می نمایند. باید توجه داشته باشید که این هزینه ی کم می تواند در آینده خسارت های جبران ناپذیری را به زیبایی و سلامت شما وارد نماید. حتما باید برای انجام این کار از یک پزشک ماهر کمک بگیرید. در صورتی که پزشک تزریق ژل را به طریق درست و صحیحی انجام ندهد ممکن است ژل شما بعد از مدت کوتاهی سفت شود. 

البته برخی از افراد سودجو نیز درخواست هزینه های بسیار زیادی را می نمایند که اصلا منطقی نیست. بهترین کار انجام تحقیقات لازم درباره ی هزینه ی تزریق ژل می‌باشد. در صورتی که درباره ی نحوه ی خدمات و تخصص پزشک تحقیقات لازم را انجام دهید بعد از انجام کار زیبایی خود دچار هیچ مشکل خاصی نخواهید شد.

مشاوره تلفنی و رزرو 74391030-021

مجهزترین کلینیک پوست و مو و زیبایی غرب تهران
کلینیک دکتر تفت

تماس تلفنی

سوالات درباره تزریق ژل

ن بعدبعد از تزریق ژل احساس سوزس و خارش داشتم و کمی خاراندم، آیا مشکلی ندارد؟

از مهمترین توصیه های بعد از تزریق ژل دست نزدن و نخاراندن محل تزریق ژل هست که قبل از انجام پزشک باید در این مورد تذکر دهد. اگر فشاربیاورید احتمال جابجایی ژل های تزریق ‌شده هست.

بهترین ماده و برند برای تزریق ژل کدام است ؟

به عنوان متقاضی تزریق ژل، وظیفه‌ی انتخاب ژل از نظر میزان ماندگاری ژل برعهده‌ی شماست و باید انتخاب برند و جنس مناسب ژل را به عهده‌ی پزشک معالج بگذارید؛ چرا که این کار بسیار تخصصی و دشوار بوده و تنها از پس پزشک بر می‌آید.

دیروز تزریق ژل کردم ولی اصلا از فرمش راضی نیستم. میتونم الان تخلیه کنم ؟

بله، اگر از ژل های بر پایه Hyaluronic acid (هیالورونیک اسید) استفاده کرده باشید، میتوانید با تزریق آنزیم کاملا ژل تزریق شده را از بین ببرید.

تزریق ژل برای چه نواحی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

تزریق برای بخش‌های مختلفی چون لب‌، گونه، چانه، زیر چشم، فک، چین‌های اطراف بینی و خط اخم و خنده مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی گاهی تزریق ژل برای حجم بخشیدن و ایجاد شکل ظاهری مطلوب در دست‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا تزریق ژل درد دارد؟

این عمل با بی حسی موضعی انجام می‌گیرد و دردی ندارد. البته برخی افراد آستانه درد پایینی دارند که ممکن است کمی درد را حس کنند. البته این درد هم غیرقابل تحمل نخواهد بود.

5/5 - (4 امتیاز)
الهه فلاحی
الهه فلاحی
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با دکتر تفت

4 پاسخ

  1. سلام ، نه هرگز تا پایان عمر نه میتوان ورزش کرد ،نه خوابید ،نه بیدار شد، نه راه رفت ،غذا که اصلا،از همه مهمتر نفس کشیدن ممنون است 😀😄😀😄😀😄😀😄😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 1. شما همان روز میتوانید ۹۰ درصد کارهای روزمره را انجام دهید و آن ۱۰درصد باقیمانده رو بعد یک هفته میتوانید ۵درصدش رو انجام بدید و ۵درصد بقیش که اگر انجام بدید حسابتان با کرام والکاتبین است .‌‌‌‌‌…